Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Traktorski priključci

+14
tomotraktor
Dubravac
Krumpironja
serafian
ExtermoIvan
reider 1
ssucur
jozef.kc
Admin
tony5
fireman.peter
abarth
VALTER 521
tomo522
18 posters

Stranica 10 / 13. Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by ssucur 03.11.14 17:50

Ako je susjed, traži na probu. Wink
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Traktorski priključci

Postaj by tomotraktor 03.11.14 18:12

Pa mogao bi i to, mislim da nebi bio problem. Nekih je 6-7 KM od mene. Vidjet ćemo neka malo da odstoiji. Cool
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by iwanho 1 03.11.14 18:49

Kaj mislite kak se oru ovakvi  i strmiji nagibi?

Traktorski priključci - Page 10 Slika008
Slika je napravljena jučer. S obzirom na razbacan gnoj, oranje je vjerojatno obavljeno danas.

Traktorski priključci - Page 10 Slika010

Specijalnim plugom. Plug je rađen po narudžbi i koštal je 9.000 DEM.

Traktorski priključci - Page 10 Slika011

Traktorski priključci - Page 10 Slika012

Daske od desne strane su trenutno skinute


Traktorski priključci - Page 10 Slika013

Podešavanje smjera pluga

Traktor s vitlom je na vrhu brijega a jedan je na plugu. Ore se samo prema gore i onda se čovjek na plugu vozi, a kad se sajla na vitlu odmotava onaj na plugu upravlja s gumenim kotačima.
Nažalost nisam vidjel uživo kak se ore, ali po pričanju onih koji jesu, s obzirom na nagib ide dosta brzo.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Traktorski priključci

Postaj by tomotraktor 03.11.14 19:18

Prijatelju, neznam dali me oči varaju, možda je uživo veči nagib, ali ovo se s TV ore sa malo više opreznosti kako hoćeš, i poprijeko (samo je bitno prvu brazdu prevrnuti gore) kada se ubaciš u brazdu to ide bez problema, pa i strmu i brdu. Opet kažem možda je u stvarnosti veći nagib, ali ovo što vidim s jednim plugom i više opreznosti ide za 5. Malo sporije ali se odradi, ali za urađeno je posebna tarifa. Imam priliku ponekad orati u sličnim uvjetima, i tu ja najbolja cijena. Wink
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by iwanho 1 03.11.14 20:01

Slika vara. Na ovoj parceli je odnos horizontale i vertikale 1:0,85 odnosno kut od približno 40°. No ta je jedna od položenijih. Ima i takvih kod kojih je odnos obrnuti i po kojima ne možeš ni s traktorom bez priključka uzbrdo.
Kad sam ja bil mlad isto sam se s malim Tomekom junačil na kosinama dok mi jedanput nije gornji kotač pobjegel iz brazde. Kosina velika, a metar niže od traktora počinje provalija. Smotam prve kotače prema gore, a zadnji bježe dolje. Ostavil sam traktor i pješke doma po motiku. Uspjel sam se polako izvući tek kad sam iskopal grabu kod gornjih kotača. To je samo jedna od čarolija zglobnih traktora zbog kojih sam donesel odluku da više nikad ne bum kupil zglobnog.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Traktorski priključci

Postaj by tomotraktor 03.11.14 20:49

Sve ti vjerujem, i znam dobro što znači zglob na traktoru. Rekao sam s više opreznosti, mada opreznosti nikada dosta, zlo se desi kada se najmanje nadaš. Nevidim ni svrhu obrađivanja ovakvih i većih strmina, bolje zasaditi šumu neko će dočekati da siječe. Ovako puno truda i znoja, nizašta.
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by fireman.peter 03.11.14 21:59

Iwanho 1
Jel ima taj plug svoje kočnice? Bez njih nebi ja da sjednem na njega.  Pored toga me zanima sa kojim vitlom se radi, jer ako plug nema kočnica onda mora vitlo da koči.

Inače to oranje mora zanimljivo biti, za pogledati  Wink  Very Happy.

Tomotraktor
Za malčer mora biti proba pa da vidiš kako ga nosi i kako ga goni.
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 51
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by ssucur 03.11.14 22:26

Crying or Very sad drunken cheers
Traktorski priključci - Page 10 21155033
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by reider 1 03.11.14 23:35

A ljudi su nevijerojatni.Malo jim mar za njihov život.No kod nas isto ima drznih ljudi ,koji voze na malo manjim brdovima z nekimi IMT-ji 539 i 558,a ja nisam među njima heh.Na njivi od Ivanove slike ne bi ja išao gore sa ničijim traktorom,kad vidim,da je gori navoženi stajnjak.Samo sa možda goseničarom.A sa Zetorom kad bi vozio gori po asvaltu,ne bih ni drznio pogledati kroz prozor dole.ovdje bi ja sadijo dreva od jesena i gotovo.Život prevredan za mene.
No na suhom terenu i bez stajnjaka i bez kakvih priključaka bi išao gore,a sve drugo radije ne.
Tomo traktor,ak bi ti uspjelo nekako preorati prvo brazdo,da bi imao poslje toga gdje voziti,pa me zanima kako če ti tu okretati brazdo na brdo hehe.Kod mene kad orem popreko je prema tome terenu uskoro da kažem "vaservaga"(rahel bočni naklon)i brazda tu i tamo padne nazad u žleb.

imao sam ja nekvene baš ugodne slučaje sa traktorima na brdima i više ko sam star,više sam oprezan .I se izbjegavam problemima.kad kažem ovdje ime traktora Torpedo tx 55a onda se zna naprijed ,kako se događalo oko kočenja sa punim trosačem đubriva na uzbrdici.Kočnice,kao da jih nema.i kako sam prijatelju pod kotače traktora bacao čelične kajle,da bi se ustavijo na nizbrdici,koja bila poledenela-A traktor novi od 100 konja sa prazno prikolico nije mogao sam da stoji na sredini brda.In še in še priča-na desetine priča.A se mi više ne sviđajo i nevijerojatno,da mi se ništa ni dogodilo.Mladost ludost.

Scukor TV plavac sa dvobrazdnikom levakom hehe-dobra slika-a brdo i bez arnija-opet se mi ne sviđa.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by Admin 03.11.14 23:50

Pozdrav

Hvala vam puno  obojici na vrlo iscrpnim odgovorima, e sad kako da počnem a početi nekako moram. Idemo ovako plug savijen nije, ustvari je malo ali lijevo plužno tijelo , i to tamo da ne igra ulogu, dapače čak i bolje ore lijevo plužno tijelo. Radni zahvat pluga je 20.cm po priručniku a kad je plug na sredini prikopčan a Vinković je širok 100.cm onda je radni zahvat pluga puno, puno više, što je dakako ozbiljno previše za taj dio pluga.
Oranje sa tako proširenim Vinkovićem i kopčanje na sredini je nekako još i dobro  ali na sipkoj i pjeskovitoj  i mekoj zemlji, tvrda, i masna, kruta, mokra zemlja, nikako,  i lemež ne reže cijelu brazdu nego   trga dio po tome se vidi da je zahvat preširok.

Kad smanjim zahvat za jednu rupu u desnu stranu, oranje ide dobro širina je 25 cm cca to još i igra,   lemež ne trga brazdu, već ju reže svojom punom širinom, naravno i agro uvjeti moraju biti isto vrlo povoljni, to isto igra vrlo veliku ulogu, A to ove godine nije nikako, imam u početku teme  par slika donekle dobrog oranja, probao sam ja davnih godina sve, jednostavno taj plug ima široki radni zahvat, za kopčanje na sredini, pored lemeža koji reže još i trga dio brazde, tako da je brazda prevelika, ne mrvi se, i ne preokreče dovoljno,  a što je i  neispravno, za tako proširen Vinković i taj tip pluga bar po meni ili mojim agro-uvjetima.( a možda je još negdje savinut  pa ja nevidim).

Dvobrazni je druga priča, on je radnog zahvata dva puta po 20 cm, što iznosi oba plužna tijela 40 cm radni zahvat, i tako proširen traktor može orati s tim da i onda vrlo puno ljudi, pomakne ga udesno za bar malo i takvu  brazdu bolje mrvi i lomi, a što je i funkcija plužne daske , okreni i smrvi brazdu, ima puno snimaka na YouTube o oranju i to se dobro vidi.

Pomicao sam ja plug i lijevo-desno, i nagib ali u sredini je preširoko i radi vrlo grubu brazdu o ogromnu  i po uputstvu to nije radni zahvat za taj tip pluga, to još ide u mekanom gje se sve rasipa od sipkosti.  I još da oni vijci što ga fiksiraju na onoj šini moraju biti otpušteni jer na volanu se boriš ko u ringu i oštečuje se šina i glave vijka zbog sile pluga koje se prenosi na njih, a plug inače po pravilu  mora imati slobodu i šetati lijevo-desno, ljudi oru bez onih španera -lanaca.

Ako je radni zahvat plužnog tijela  preširok onda se plug po osovini pluga pomiče, da se smanji radni zahvat plužnog tijela, a znao sam vidjeti da ljudi španerima-lancima fiksiraju bliže desnom kotaču, da smanji radni zahvat pluga, pa traktor sa prednjim kotačima ide na koso što je neisprano, traktor sa dobro namještenim plugom ide sam bez vozača po njivi, ima gore unazad video uputstvo o podešavanju pluga.

Taj tip pluga obračalnik-okretač, je za oranje u jednom smjeru njive, i nazad u istom smjeru istim tragom, ali drugim plužnim tijelom, samo potrebnu širinu traktora podesiti treba i ravnica njive donekle zbog uskog TV, a može i poslužiti i služi  za oranje lijevom, i desnom odnosno kao da imamo desni i lijevi plug, jer Tomo je uzak i lako se prevrne u oranju, pa biramo prema konfiguraciji terena proširen Tomo, i odaberemo stranu pluga, odnosno ako je brdo i kosina pa biramo kojom lakšom stranom čemo orati tako ja kombiniram , da ne orem u brdo desnim plugom  gdje je puno  teže oranje, nego  orem nizbrdo sa lijevim plugom kad je več tu.tako da je lijeva strana kotača u brazdi i ne visi traktor u stran i bojazan da se ne izvrne, a i puno lakše za traktor ne forsiram ga.

Taj tip pluga je kopija Pasquali pluga, još iz  vrlo davnih godina, nije da je najbolji, ali je dobar ima dobrih i loših strana, crtala su loša strana  na obračalniku i kad se kopča na sredini, povijaju se..

Izrezao sam  sa Youtuba slike, gdje se vidi doduše lošije zbog slabe kvalitete snimanja, da vrlo vrlo velika večina pomiče plug u desno čak i dvobrazni , a ako je obračalnik ili jednobrazni suze traktor to se vidi jer felga ja na trombli-dobošu, nema proširivača ili ga pomiču u desno.

Zato sam i stavio onaj oglas za proširvače jer se vrlo jednostavno suzi i proširi u par minuta doslovno par minuta, to je Pasquali sistem i prve serije Vinkovića PE-15 i PE-18.

S tim plugom davnih dana isprobao sam doslovno sve pozicije oranja, u svim uvjetima suho-mokro, mekana-tvrda masna zemlja, dublje, pliče i što sve ne bio me več izludio, a tada nije bilo inteneta, nisam imao uputstvo, niti mi netko znao objasniti podešavanja, sve se po praksi nauči.

To što ste napisali sve stoji i sve pet, hvala obojici na pomoči.  Ali moj je stav da ako želiš orati u jednom i drugom smjeru istim putem suzi traktor jer Tomo radi preglomaznu brazdu,preširoku ko 12 cola plug a on  ima radni zahvat 20 cm x 2  , i njiva sa Tominim plugom 10 cola  izgleda ko da je bager bio na njivi a ne Tomo  samo u mokrim uvjetima, jer plužne daske su slabo povijene i ne mrvi i ne okreče brazdu dobro kako treba . Još se mogu zamijeniti pozicije kotača, lijevi za desni i desni za lijevi i suzimo ga na 80 cm ili 85 cm sad trenutno nisam siguran bio je davnih dana tako sužen.

Podešavanje pluga je mala škola o tome.

Imam jedan video oranja  još od prolječa, moram ga postaviti na YouTube. Eto toliko za sada  radujem se komentarima bilo negativnim bilo pozitivnim , u svakom slučaju doprinose meni još večem znanju i još boljim smjernicama u radu sa plugom....


Traktorski priključci - Page 10 Tv-15-pe

Traktorski priključci - Page 10 Tv-420-oranje-jednobrazn

Plug pomaknut u desno malo

Traktorski priključci - Page 10 Tomo-vinkovi-pe-18-oranj

Ovaj isto pomaknut ali kut rezanja lemeža nije okomit

Traktorski priključci - Page 10 6

Traktorski priključci - Page 10 5

Ovaj dvobrazni pomaknut u desno malo

Ovaj dolje 730 na sredini plug, malo je savinut vjerojatno fiksiran onim vijcima na šini.

Traktorski priključci - Page 10 2

Traktorski priključci - Page 10 1

Traktorski priključci - Page 10 4

Klaus ima TV 100 cm i plug pomaknut u desno

Traktorski priključci - Page 10 Pe-18-oranje

Traktorski priključci - Page 10 Pe-18-

Traktorski priključci - Page 10 Pe-18-oranje

Kopčanje obračalnika na sredini traktora, vjerojatno na 80 cm sužen traktor, puno proširivača viri van felge.

Traktorski priključci - Page 10 Pasquali-906-

Traktorski priključci - Page 10 Pasquali-906

Traktorski priključci - Page 10 Pasguali-906-

Dvobrazni na sredini,  traktor sužen felga na trombli-dobošu.

Traktorski priključci - Page 10 Pasquali-pe-900-

Traktorski priključci - Page 10 Pe-900-aratura-

Traktorski priključci - Page 10 Pasquali-900-10-hp-aratu

A ova slika zadnja  vam je tak, da vidite da i takvo što postoji. Po predzadnjim slikama se vidi da je lijepo koliko toliko orano i ako je suho, vrlo suho, nema grubih brazda a ore u jednu i drugu stranu istim tragom obračalnikom. E sad što vi na to sve kažete..





Plug pomaknut desno gore video



Plug na sredini ili malčice desno ali traktor sužen,  cca 80 ili 85  cm  proširivaći vire van felge.

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by ssucur 04.11.14 0:23

Traktor širi bolja stabilnost, preradi plug. Rolling Eyes
Traktorski priključci - Page 10 20492332
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by Krumpironja 04.11.14 16:09

Sta se tiče pluga i zahvata i oranja takve stavri je teško komentirat jer svaka zemlja se drugačije ore ja imam plug na kojemu štelam zahvat bez pomicanja na glavnoj gredi i nikad se ne ore isto sipke zemlje moram smanjit zahvat inače mi cijeli traktor krivi i hvata previše a naprimjer ko mene u vrbniku najčešče orem sa plugom u sredini a ac je 130 širok,nevidim poantu u sužavanju traktora radi oranja,kad sam oro sa tv 522 ima sam batujev plug i ubijek se oralo na sredini nikad ga nisam selio,sta se tiče preokretača bila je neka ideja da ga kupim ali nije mi se sviđalo jer je jako niski pa bi se štopo još više nego ovaj i nešto manji je bio,ja sam dosta vec oro tako da mi plugovi nisu nepoznanica i do sad sa svim traktorima sam većinom oro na sredini i nije bilo problema a sta se tiče kuta tj odnosa lemeša na brazdu ni to nemora bit da će uvijek najbolje zaoravat kod čiste okomice i ja volim da je malo nagnut nutra jer imam osjećaj da moj plug bolje tad zaorava ali opet sve ovisi sad o marki proizviđača pluga
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by ssucur 04.11.14 18:58

Oranje/rovanje. Rolling Eyes

Prvo i osnovno pravilo.

Traktorski priključci - Page 10 21381198

Plug mora biti postavljen pod kutom 90stepeni u odnosu na zemlju.

Traktorski priključci - Page 10 Images?q=tbn:ANd9GcQifA72RETc7bt36SqQifmRt1mVRg6E0I_ys3AukiyrHEZaQNFP

Traktorski priključci - Page 10 Attachment

Traktorski priključci - Page 10 Attachment

Traktorski priključci - Page 10 Tv-krumpironja

Traktorski priključci - Page 10 Goldoni-krumpironja
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by Dubravac 04.11.14 19:09

Ja kad orem na nekom nagibu još ga malo podupirem nogom za svaki slučaj.
A za ovakvu strminu kao na slikama nebi imao muda. Inače orem  s trobraznim voćarskim pa on dosta toga sakrije.
Još orem sa IMT 42 ali s njim je dosta lakše složiti brazdu.

Traktorski priključci - Page 10 DRddySa

Traktorski priključci - Page 10 RahljzM
Dubravac
Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 526
Join date : 22.08.2014
Lokacija : Stolac BIH

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by reider 1 04.11.14 19:30

Debata oko oranja je obširni pojem,koje priče ne budemo došli do kraja.

Proširavanje-sožanje traktora ne igra vloge,kda je krajnik u igri,jer možeš ga pomicati ljevo desno po nosaču,a problem nastane kad je u radu okretač.Tad je najvažnija mjera notranja širina između kotača straga,koja određuje mjeru prve brazde(ako je večbrazdnik).Ovaj problem odgovorijo je NAJBOLJE od svih spoštovani gospodin Scukur sa svojo sliko.Slika je čini mi se sa stranice "Oglasi" pluga GEO-a pustimo ime.Vidi se da sa pomicanjem po šini sa rupama možemo odbirati širino prve brazde a plug se stavi točno u sredino.

Da učimo se čitavi život,i ja sam mogao savinuti nešto plugova,da sam saznao koju od osnova od štelanja,jer nisam imao računara i interneta i štelao samo po pričama ljudi,koji su ili nisu sami znali kako štelati.

Točno zadnju riječ za Admina težko rečem,što nek učini,jer samo kad vidiš stvar na vlastite oči,tad bi moglo se što više kazati.

Ako idem komentirati sve slike i videe koje pripasao Admin,duga je priča,a nešto mi palo na njima u oči,kad jih gledao.
-Jednobrazdni i dvobrazdni krajnjak oni poicajo po potrebi po rupama,a vlogo ne igra samo plug (kako je štelan ili da je savijen)i traktorova notranja širina među kotačima straga ,več i dubina oranja!!Pogledajte-zbog jake dubine i ozkog traktora počinje razdalja između dvih žutih crta sa krajšati.Tako ja stvarno neznam,koliko taj lik ore u širino hehe-možda 15 cm.Zato bi on trebao pomaknuti plug ljevo na rupama.I ako bi orao još dublje,tad bi se žuti crti još zbližale,jer je se traktor pomakne sa plugom vred desnije nad fiksno točko ,koja je izpod kratke žute crte.A to se događa samo kod tog primera,kad so normalni uslovi oranja nije to tako izrazito.
Traktorski priključci - Page 10 22053739
Momci dobro pogledajte na plugima koje oru(najbolje samo jednobrazdnikoma)glavni vzdolžni vodoravni nozač plugov.Vidite,kako stoje jedni ljevo ,desno i jedni ravno.To je odvisno npr 1,ako su španeri ili na jednotočkovnom vijci zašpanani i plug nije svobodan.na 730 plavom sigurno da je zašpanano.Kao dokaz vidi se ,da plug zadnji dio traktora gura prema več okrenjeni zemlji.Kad bi oslobodijo španere sigurno bi se pomaknuo kotač zadnji desni prema ljevi strani.A primer 2ali je plug i savijen,kako sam ja kazao nešto postova nazad,da se ne poklapaju vzdolžne žute crte,jer je plužno tjelo malo krenjeno i počinje vuči u jedno strano čitav plug.Primer 3,kod tog pluga Batuje sa crtalom igra vlogo i to.Admin može si pomogniti i tako,da ak če smanjiti radni zahvat,da podloži lim na zahvatu crtala na sprednjem djelu ,tako crtalo viri gledano strana naprej u traktor malo na desno strano(ako radi sa desnim plužnim tjelom).Ono če mu pomoči,da počinje plug vuči prema desni strani i zmanji zahvat.

Kod dvobrazdnjaka savijenost prvog plužnog tjela se izniči ,ak je zadnje ok!.Jer upravo to zadnje drži plug u smijeri,jer ima namješteno klizni metal,koji srsi po jarku gje oremo i se oslanja na bok(vertikalno površino) i tlo tog jarka.I još uvijek najviše puta naj... prvo plužno tjelo.Zašto neznam baš.Prov naljeti na grano ili kamen i na prvi brazdi traktor ima večo snago,i možda se zadnje i malo podaje zbog dužine.Tako sam orao sa čini mi se 4 različnimi plugi ,koji su bili na prvom tjelu savijeni i zadaj ne,i išli su još uvijek svi,jer jh držalo zadnje u smijeri.

Na 16 sliki onadva su dobi hehe.Ovaj ore sa tako brzinu,da može onaj spredaj razbacivati sa ruko govno.sad si predstavljam,kako on to dugo ore heh.

kakva je širina Adminovega Tv-ja nemam pojma odznutra kotača,a ako računam malo,da je bio naš 418 zunaj 110 cm ,tako je bio virojatno  odznotraj cca 110-2x13cm=84 cm.Normalno,da je naš okretač koji je isti kao njegov uzimao manju širino kao njegov ,ak je kaže širi traktor.A ak je širiji za 3 cm ili više,automatsko zbog toga je pomaknuo plug na jedno rupu desno,da ima isto širino kao smo imali mi,a ak ne bi to napravijo,trebao bi zmanjiti mogučnost nagiba pluga na zaokretnoj glavi pluga,a tad ne bi mu možda više tak oljepo okretao,jer plug bi stajao previše ravno čak su i sad jako malo savijene daske i tad bi bilo još gore.

za kraj-zaboravijo zadnjič još jednu sliku.naša najmanja prikolica jednoosovinka velikosti 1,2x0,9 čini mi se za majhne polove,koja se uskoro nikad ne upotrebiva i bila naša prva jednoosovinka odmah za drvenim vozom kojeg več nemam.A čini mi se da je to pikolico duge godine vukao prije nas težki motor MZ ili kakva java,tako mi kaazo prodavač i imala je vrlo malene kotače i nekakvi smiješni  prihvat koji izgledao je kao neki vijak namješten na zglobu.
Traktorski priključci - Page 10 22053740

U svemu se slažem sa Scukorom.I trebam kazati,da mi su se uskoro suze od smijeha ulile,kad prikeljio slike primera hehe.I još to-kad gledam tuđe plugove izgledajo mi svi nekako profi-imajo več i bolje nastavitve,a kad gledam naše sa prijašnje Jugoslavije tad trebamo uvijek podlagati nekve limove itd hehe.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by Krumpironja 04.11.14 19:49

Hheh eto da ja dodam par kom na sliku na prvoj slici je primjer oranja kada plug hvata premalo zemlje i nemože je okrenut kako treba a drugi primjer je kako plug hvata previše i opet nevalja ali ti dani su davno iza mene,a sta se tiče prvog oranja ja za tu dubinu nebi ni palio traktor i stavljo plug na toj dubini gliste doboljno prokopaju
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by ssucur 04.11.14 20:00

Krumpi, nemam ništa protiv tebe, scratch Very Happy
Ali imaš extra slike za primjere, da ne spominjem Samira732 (oranje).
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by Krumpironja 04.11.14 20:15

Hhehe znam znam meni je drago da mogu drugima posluzit ko primjer hehe da sam ja imo od koga ucit bilo bi bolje heheh a nisam gledo njegove a i nevidim ga vise po forumu ali mislim da je on specijalac općenito za tv gledo sam ono njegovo penjanje na blatnu planinu heheh uzas

čije je ono oranje sa plavim tv? cemu to uopče orat
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by reider 1 04.11.14 20:51

Krompi ne treba tako duboko orati.U čime je svrha tak odubokog oranja.No možda svakih nešto godina da,ali uvijek-šteta svega skupaj.Ak bi ja mogao bi orao samo 15 cm,a mi ne dopušta zemlja i plug.Izbaca mi ga i pleše levo desno kad je mala dubina.na drugi sliki nije preveliki zahvat.Tad još niti nije počeo orati,zato se ti zdi.kad počinje bude ok.
Ništa mi se ne zdi naopako,kod oranja z 730 na Scukorovoj sliki?..
Eto ak čete možda pogledati kako se oralo sa Posavec (onime mome sa slike priključaka),koga to zanima.
http://www.mojvideo.com/video-zetor-5245-posavec-2x12vk-4-del/5af60e71c28c1d9e80a4
http://www.mojvideo.com/video-zetor-5245-posavec-2x12vk-3-del/9a85511ca338da893734
http://www.mojvideo.com/video-oranje-7-12-2013/242f092de9ef7f39ffca
Ak pogleda se zadnji video sa prošloga ljeta oranje decembra,vidi se što radi potpuno odpuščeni španeri!Zemljo bacam dole(rahlo nizbrdo)zato plug pred štartom vidi se da je sam zajuljao se na dole na stran kamo bacao budem zemljo-to je dokaz,da su španeri popušteni.A komaj nakon 15 metara prva brazda uzela je puni zahvat,kad je plug pronašao ono njegovo pravo nastavitveno ljego.A zašto tako imam naštelano-prije toga orao sam drugo njivo i imao tako naštelano,pa mi nije se bilo iti promjenjivati.A njivica vrlo malena.

Čemu orati ,kako kaže krompi se i ja više puta sprašujem,jer vidim,da ima koji lik sam pjesak.pa ideš sa malo boljo frezo i to je to mislim si,jer sam mu fauš,da ima tak oljepo zemlja prema moji.A moram biti još svejedno sretan,jer zadje godine i moja zemja postala je vrlo lagana prema prije par godina nazad.Nešto radi to suša a nešto stajnjak u kome je piljavina.A na njivi se dosta radi sa rukama i nešto frezom i nije sabijena zemlja.

A sad trebam iti nači tog vašog samira što radi,da ga ste uzeli za primer heh.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by iwanho 1 04.11.14 20:59

Danas sam malo orao. Prvo jednu normalnu njivu koja je ove godine bila poplavljena. Bilo je još malo premokro ali se dobro izoralo. Nažalost nemam fotki.
Popodne sam oral njivu na kojoj je najteža zemlja koju imam.

Traktorski priključci - Page 10 Slika004
Jučer dopremljena prikolica gnoja

Traktorski priključci - Page 10 Slika005
dio izoran

Traktorski priključci - Page 10 Slika006
nije duboko oranje, ali dublje jednostavno nije išlo jer šlajdraju svi četiri.

Traktorski priključci - Page 10 Slika008

Traktorski priključci - Page 10 Slika007
kad sam došel doma vidjel sam da osovina pluga nije izdržala. Slijedi popravak.

Napravil sam i kratki video oranja. Na videu se vidi kak neki put slike znaju zavarati čitaj uljepšati stvari.
Budem ga postavil na forum čim se uploada na you tube.

Upload završen, evo link na video


iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Traktorski priključci

Postaj by tomotraktor 04.11.14 22:42

LIjepo, ali djeluje ili da je malo previše vlažna zemlja ili ima ilovače u njoj.
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by Admin 04.11.14 23:14

Pozdrav..

Hvala svima na pomoči, imaču što čitati ovih dana, moram to pomno proučiti. Iwanho gadna masna  mokra zemlja, ore se ko ja sa Tomom i jednim plugom  koliko duboko oreš, velik ti je  to komad zemlje, jel to bila livada..

Tomotraktor..

Kad budeš u mogučnosti poslikati plug svoj, da ga poslikaš  sa svih strana, izbliza više detalja, kad češ imati vremena i nije žurba hvala puno..

Pozz..

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by iwanho 1 05.11.14 10:01

@tomotraktor
Ne, ne uopće nema ilovače.  lol!
Samo neznam kaj zemlju drži skupa (pogledaj 8 i 9 sekundu videa, metar brazde u zraku prije nek se strga), a tvrda je tak da je njiva dobila ime "Trdice". affraid Kak je tvrda najbolje se vidi na plugu nakon oranja. Osovina se na mjestu prihvata pluga savinula 20 mm.

@Admin

Pa za naše prilike je dost velika, nekih 500 čhv, odnosno oko 18 ari, ali dugačka je oko 150 m. Jučer sam oral 3 sata s vožnjom u rikverc. Ostalo mi je još  oko 12 metara dužine iza leđa na sliki. Tu je nagib na drugu stranu i to bum oral u kontra smjeru. Zato tražim obračalni plug. Nakon jučerašnjeg iskustva u obzir dolazi samo jednobrazni i to dovoljno močan. Dubina oranja je bila od 13 do 20 cm, kako gdje. Kad nije išlo malo sam podigel plug pa ga opet spustil. Oral sa, u 4. radnoj pri 1300 okr/min (ler gas je na 1000). Ak sam dodal više gasa kotači su odmah zašlajdrali.
Na brežuljčiću skoro do tam gdje se na susjedovom vidi zmalčirana kuruznica je bila lucerna, a dalje tam je strniše malo zaraslo u travu i drač. poslije žetve ječma sam samo pokosil lijevo uz susjedovo jer je porasel drač.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Traktorski priključci

Postaj by tomotraktor 05.11.14 10:20

Admin. Evo par slika, ako treba još nešto tu sam.

Traktorski priključci - Page 10 XHPJphl

Traktorski priključci - Page 10 12epY0w

Traktorski priključci - Page 10 4Xn2x76

Traktorski priključci - Page 10 Bfskj2K

Traktorski priključci - Page 10 SGgi22M

Traktorski priključci - Page 10 Jzslenm
Wink


Iwanho, 
gadna je skroz za orat, kažeš da je pretvrda, neznam nešto jest, meni izgleda dosta vlažna i masna, vidiš kako se brazda sija, to je gadno i za pofrezati kada se tako osuši, ali ako ostane do proljeća zima i snijeg će odraditi svoje pa će to ići. Ma zemlje su različite i kod mene ima svašta, neka ide super, samo par metara pređeš ni za ku..c, štelaj sve ponovo. Ja ne orem puno toga pa mi to dođe kao psihički odmor, malo zanimacije oko toga a i nije mi mrsko, sve je to uslužno oko kuće, i svoijih oko 2 h, ali orem pomalo, nikada u kompletu. Ne sekiraj sutra će biti bolje, popeglaj to i gas. pozz.


Traktorski priključci - Page 10 Fyizqzx

Traktorski priključci - Page 10 Uwfqxig

Ovo je slika od proljetnog oranja, s ovim gore plugom. Bilo je i na njemu dosta probavanja i štelanja, ali sada je za 5. Ovo je gotovo ravno ali ponekad mi se čini u većoj strani još ljepše da slaže. Koristim jednu stranu po potrebi lijevi ili desni ovisno, nemože se naštelati na sredini-nemoguća misija. Znači prebacim i crtalo i točak na potrebitu stranu i piči, jest da je sporo s jednim ali trenutno nema bolje.

Slike su već postavljane ako kome ide na živce sory., možda nekomu pomogne što.


Zadnja promjena: fireman.peter; 07.11.14 12:01; ukupno mijenjano 2 put/a. (Reason for editing : Spajanje postova)
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by Krumpironja 05.11.14 14:26

Sta se bojis plug sputit u zemlju nećeš ga oštetit
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Traktorski priključci - Page 10 Empty Re: Traktorski priključci

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 10 / 13. Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.