Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oranje

+11
TomoVinkovic420
ExtermoIvan
tomo522
vica022
htavaresportugal
Dubravac
reider 1
darko123
fireman.peter
iwanho 1
Admin
15 posters

Stranica 13 / 15. Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next

Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 06.11.16 18:50

Koliko sam sa izkustva saznao, je najteža zemlja tamo, gdje je uvijek zasijana kukuruz. Druga bilja pravijo laganiju zemljo. Na kraju poljuprivredniki voze malčirano kukuruzovino dole i još dodatno sabiju zemlju. da ne pričam, kako bilo, kad kod unaca 3 osovinskim tovornjakom vozili mlevenino dole Razz Neču pričati, jer niko ne bude virovao. Jer napokon toga ja sam išao orati njivo.

MOžda bi pomognila glupa moja ideja, da se prije orbe na ovakvo njivu dovede velike količine lišča sa šume i podore. Možda bi se na toj dubini onda drugo godinu lakše odvajala zemlja od poda. Al sam znam,da ovakve zemlje jesu požrešne. Pojedeju u sebe sve, što nabacaš nanju. Sijetim se, da imao ja na jednom dijelu njive ovakvu zemlju, slično tvoji. Možda veličine 5x5 metara. A doveo prikolicu govna, da sa nju savršim jednom za uvijek. A to trajalo samu godinu dana, sad se o toj gnojitbi i laganiji zemlji ne vidi i ne čuje ništaviše. Sve po starome. Možda zaista najviše znači kamijon pijeska. Razz

Ovo oko padanja brazde nazad u jarek, imamo kod nas dugogodišnja izkustva, kad orali njive popreko. Sad onu, koja jedina ostala u dolini, orem gore,dole i problemova nema. I još dublje možem orati, nego popreko.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 06.11.16 20:55

Sve u svemu, ove godine sam prilično zadovoljan izoranim. Uvjeti su takvi kakvi su. To kaj pišeš za gnojenje mi je poznato. Na 20 ari sam razbacal oko 2-2,5 kubika gnoja. Nije se poznalo niti jednu godinu. Vjerojatno zato jer sam s toga dijela prethodno odvezel površinski sloj od 25 -40 cm.
Za slabije okretanje brazde krivim nepovoljan odnos širine i dubine brazde. Širina je bila tek koji cm veća od dubine. Kad sam  povečal širinu na 30+ cm, počelo je proklizavanje kotača.
Mislim da sam kod ovog oranja čak skužil kak podesiti širinu brazde bez zamicanja cijelog pluga u stranu. Zakretanjem osi pluga s otpuštenim španerima može se fino podešavati širina brazde. Jednostavno i brzo, a plug se sam postavi u položaj da ne vuće traktor u stranu. No nije svejedno na kosini, u ravnici ili na kontra kosini.

Ovo kaj veliš da se dopremi pijeska i pomiješa bi sigurno popravilo zemlju, a i puno zelene mase ili lišća bi pomoglo. No, da bi bilo efekta, kod ovako tvrde zemlje bi trebal odnos biti 3:1 u korist pijeska.
Na jedan dio (brijeg) definitivno u proljeće sijem lucernu i sadim orahe. O sadnji oraha više u temi o orasima.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 07.11.16 6:43

Da. Za oranje 20 ari zemlje, jedna ovaka prikolica gnoja ne napravi nikakvog učinka. KAo da bi pljunio na njivo. No pomaže sve, ali trebale bi biti nešto ozbilnije količine gnojitbe.

PA iz napak se učimo. TEkom godina upotrebe izvežbaš se u štelovanju pluga.

Jel si sad stavijo zadnju brazdu na plug, kad oreš jednobrazdno opciju? JEr to ti je obaveza, jer samo ona ima plaz na radnom tijelu. Izvini, ako sam to pitao več drugi put- zaboravijo sam.


reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 07.11.16 9:14

Ispričavam se. Nisam primijetil da sam slučajno pritisnul 0 pa je umjesto 2 ara (200 kvadrata), ispalo 20 ari Ali opet nema efekta. 27 ari je sad cijela parcela i za dobro pognojiti bi trebalo vjerojatno oko 30 kubika gnoja, a za "proizvesti" toliko gnoja trebam 10 godina. Stajskim uglavnom gnojim vrt i za krumpir.

Na plugu su ostale iste glave od prošle godine. Zadnje s većim plazevima sam stavil na mjesto prvih. Kad hoću orati s dvije brazde, samo na mjesto zadnjih namontiram prve koje su trenutno skinute. U lakšoj zemlji funkcionira dobro, a u teškoj (samo ova jedna njiva) ionako ne bi išlo s dvije brazde. Sad bum za zimsku brazdu doma kod kuće složil plug upravo kak sam napisal. Ide malo dublje od malog 2x9"i uzima veći zahvat, a traktoru nije preteško. Uz to još mogu orati na lijevu stranu (ove godine mi tak paše), a mali plug je desni ravnjak.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 07.11.16 9:51

Slažem se. I ja bi tako napravijo. Postoji i opcija, ak bi kod kuče po kopiji prvog plaza napravijo plaze za zadnje daske. Jeste mekanije, al za malo orbe bi i običan flah tebi dugo izdržao. Oriđi, koji su tvrđi, pa uvijek pustiš spredaj.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by Admin 07.11.16 14:40

[quote="Tomo Vinković Požega"]Da čujem kritike...TV 731+Batuje okretač, zemlja dosta vlažna (dan poslije kiše), dubina "do grede", orano sve na lijevu stranu...

Nema kritika.

Oranje                                      - Page 13 Usva0j12

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 07.11.16 17:58

Ne bi škodilo, ali nemam potrebe za tim. Dobro funfcionira i ovako. Very Happy

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 11.11.16 16:07

Evo nekoliko friških obečanih slikica koje se nisu stigle napraviti prilikom oranja. Nije složeno kao knjiga, ali zadovoljan sam izvedenim. Nikad do sada nije ta njiva orana tako duboko. 22-25, a mjestimično i do 30 cm, ovisno o otporu vuče.
Oranje                                      - Page 13 E16nft
Oranje                                      - Page 13 2iib9ue
Oranje                                      - Page 13 1r6j43
Oranje                                      - Page 13 28860wp
Oranje                                      - Page 13 2w21lzt
Oranje                                      - Page 13 6px3m1

Zbog izravnanja neravnina i da ostane okolo čim manje neizoranoga, orano je u različitim smjerovima. Za detaljnije upoznavanje prilažem i shematski prikaz oranja. Linije su u smjeru oranja, a strelicama je prikazan smjer okretanja brazde. Smjer iz br. 3 je trebal biti do vrha brijega, ali pošto nije išlo bez špere (donji kotač u jarku), rađe sam promijenil u smjer br. 4.
Oranje                                      - Page 13 1zpml20

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 11.11.16 17:08

Izorano jeste za 5, ali meni izgleda brazda bacana drugačije, nego kaže skica. Ili ja nisam nešto razumijo.
(Primer: broj dva kaže bacanje brazde nizbrdo, al po zemlji okrenuti predpsotavljam ,da se traktor kretao od broja 3 do broja 1, i bacao brazdo na gore scratch )
Sve u svemu, izorano je ,kako treba biti. A plug onaj zaista ljepo baca. Taj Posavac ne bi tako. OlT ljepo, ali ovo njivo Olt 10" virojatno ne bi ni preorao. Ne bi išao u zemljo, il bi orao max 15 cm dubine.

Proširen orati jeste milina dali hehe?...Pola manje ljulja. I manje trpe ljeđa.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 11.11.16 18:37

Hvala. Nije za 5, ali puuuno bolje nego prošle i pretprošle godine. Jedino kaj sam na taj način utrošil puno vremena. Orano je redoslijedno prema brojevima. Viša strana terena je na gornjoj strani sheme, a najviša točka je na spoju dijelova 5 i 6.
1. vukao nekoliko brazdi prema gore na shemi, ostalo prema dolje.
2. smjer oranja od 1 prema 3.
3. i 4. smjer oranja prema 5
5. smjer oranja prema 6,
6. prva trečina prema gore na shemi, a zatim do kraja prema dolje na shemi, ali u naravi prema gore. Znači od donjeg desnog (cesta) prema gornjem lijevom uglu na prvoj slici.

Dobro kažeš, puno ljepše je orati. No, da sam oral samo uzdužno, bil bi gotov za manje od pola utrošenog vremena, ali bi mi s donje strane ostalo jako puno neizoranoga. Onaj nosač ležaja u kojem se okreće prvi kotač je 22 cm udaljen od zemlje. To mi je bil orijentir za dubinu. Ili je išel tik do zemlje ili je malo zaoral (prije predplužnika Laughing ).
Traktor je i dalje ostal proširen (dok dođe na red), a plug sam u međuvremenu kompletiral u dvobrazdni (2x12"). Doma je lakša zemlja i išlo bu bez problema s dvije brazde, čak i 2x14", ako se ne ore dublje od 25 cm.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 11.11.16 18:46

Aa, a ja sam kontra si predpostavljao, da je okrenuta skica.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 12.12.16 10:35

Ovo je tražil Tomo Vinković Požega.
Krumpi ore i vrhom lemeša češka Kineze, a traktor nije u brazdi. Laughing Laughing Laughing

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by Krumpironja 12.12.16 16:45

Sada jos ljepse ore jer je traktor uži tako da je plug stvarno van sirine traktora i ne moram vozit po rubu brazde i mogu kontrolirat širinu zahvata a dubina je koliko hoces nema sanse da traktor proslajfa
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 12.12.16 17:35

Da, ali za takve posle treba dosta veči odnos snage i težine traktora prema radnom odporu pluga, ker nastopajo ukose vuče, pored toga težko je držati pravac kod orbe, i ponekad kod smanjšanog polaganja paske kod vožnje, izoreno nije po koji dijo zemlje.
No sve lagane zemlje možeju se tako orati, al kod standardnog traktora, koji imaju veče širine i malu su nagnuti u brazdi, jednsotavno to jim ne treba prakticirati, a za une sa duplim kotačima ovo je obaveza. Neznam baš, kako su kod agrokombinata kod nas orali sa IMT zglobašima i duplim kotačima. No nisu imali okretača, pa je postojila mogučnost da su duple kotače samo na desnoj strani skinuli.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by Tomo Vinković Požega 12.12.16 21:22

Vrlo zanimljivo. Već vidim dosta i prednosti i nedostataka, ali ću sigurno pokušati jednom prilikom.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by Admin 13.12.16 0:09


_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 13.01.17 16:30


O ovome je virojatno obrazlagal Vice- ravnica, pekao umijesto raja. Voda stoji, a ak bilo bi nagnuto, odcurila bi. U tom primeru više se na ravnici napatiš, nego na bregu. Ak nema pijeska, da bi voda odcurila u dubino, ostaje na površini.
Sa ovo orbo Krompi nikako ne bi bijo zadovoljan, ni moja Nona, ni ja Razz
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by ssucur 13.01.17 16:38

Uprlja traktor i njivu. Evil or Very Mad Rolling Eyes
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Oranje

Postaj by tomotraktor 13.01.17 19:16

Domaćin vjerojatno misli rižu ovdje zasijat. Smile Very Happy
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 52
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 14.01.17 11:09

Vidiš, a čovijek ne odustaje, maka glavom skroz zid. Upravo sličan teren imali smo mi u najemu(Ivanhu zna kojeg, jer je to drugi nepokošen dijo kod našeg travnjaka). Ak sam želijo kositi, mogao sam samo jednom u godini, al čekati je trebalo na sušo. Zapala preša do hedra. A trebam kazati, pošto je tema oranje, da je tamo po priči moje None bila tamo njiva. No nikad je nije orao traktor, jer jih tada nije bilo. Pošto su bila onih dana kišna obdobja obširnija, nemam pojma, kako to izgledalo.
Jednostavno, kad pogledam, onaj klip, sijetim se onog komšijoveg napuščenog travnjaka-njive
Oranje                                      - Page 13 Fotografija-0024
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 14.01.17 11:59

Na puno videa je prikazano kako ti Fotoni 504 vuku 3 ili 4 brazde. To se može samo ako oru puter. U težoj zemlji su mu i dvije poštene brazde previše. Ne veli se badava da za dobro oranje (6-8 km/h) treba 40 KS po brazdi i adekvatna težina traktora.
Kaj reči za ovu situaciju nego, krivi plug na krivoj njivi, u krivo vrijeme. affraid Sad No

Reidur,
pogledaj  ovdje kak tvoja slika izgleda kod mene kad ju otvorim povećanu.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 15.01.17 18:06

Tako je. NEki čovijek na štantu na sajmu kazao mi, da za najteže pogoje treba računati 50 ks. A ja to tako ne gledam, jer su i zahvati tog jednog plužnog tijela različno široki. Kod 18 col jeste virujem, da je tako.
Brzino 6-8km/sat dosta koj ne može dostiči. Gledao sam na digitalu kod NH, a malo da težja zemlja, nije toga dostigao. Ni 6 ne. Pored toga treba znati, da je procent klizanja ponekad jako veliki, i dejanske veličine su još manje. Pogledaj samo mog malog Zetora. Orem u brzini, koja dostiže neopterečena 4,4km/sat , al tome dodaj još procent klizanja. Padne izpod 4, a ni ne orem na punom gasu. Rolling Eyes To brzino bi dostigao možda sa jednobrazdnjakom.

(Slika na Shrani si sasvim je ok!. Ne poznajem tvoj uzrok problema, i taj Foton zaista mi se sviđa).
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 15.01.17 18:49

Moje iskustvo s oranjem one njive s teškom zemljom govori da sa imal kaj vuči 1 brazdu širine 30 cm i dubine između 20 i 25 cm.
Nije išlo u 1. brzoj nego u 4. sporoj. No izoral sam tu njivu u prošlosti i sa slabijim traktorom, 10" plugom i duplo sporije.
Mogu samo ustvrditi da je brže oranje (5-5,5 km/h) puno kvalitenije od sporijeg (3,5-4 km/h). Ali za to treba traktor adekvatne snage i težine.
S malim Batuje plužićem (2x9") sam probal u laganoj zemlji orati malo brže (2. brza kalana) i zaoravanje nije bilo dobro. Bacalo je masu predaleko i brazda je nije pokrila. Možda zato kaj ima jako kratke daske.
S Regentom (2x12") nisam ni pokušal orati brže od 1. brze kalane. Mislim da ne bi išlo jer s njim orem uglavnom na 25+ cm.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 16.01.17 6:59

Da. A ak bi želijo vučti brzino, koja je poželjna po nekvim svetskim normama, kao sam kažeš virojatno bar 6 il7 km/sat, onda bi ti na plugič 2x9" u težkoj zemlji trebal prikačiti još teži i snažniji traktor...(samo neznam što se desi onda sa plugom(hebi svijetske norme)).
Imal sam i ja OLT 2x10" pored Zetora 52. Brzina 6,2km/sat. ALi u ljepi godini, kad bili dobri uslovi. Po ravnici. Ak uslovi loši, jedna brzina niže-5km/sat. A ako na uzbrdo 4,4 km/sat(procent proklizavnaja nepoznat, i ni pun gas nikad).
Koliko si shvatijo, nikad ne možem orati tako brzo, kao nekvi oredu sa velikimi TV-ji u 2 brzi(7,6km/sat), jer nemam ni razpoložljivih brzin ovakvih, ni motor ne može vučti. Naslednja napokon 6,2 mi je onda 9,2km/sat, što je misija nemoguče.
No kad radim, nisam na utakmici, pa orem i radim kako mi paše. Ne zabrinjavam se nešto.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by vica022 16.01.17 8:31

Ma od svih uslova oranje zavisi i traziti neki optimum brzine tu pada u vodu.Ores kako mozes i cime mozes i najitnije je zaorati dobro gornji sloj sa biljnim ostacima sto i jeste najveca svrha oranja i odredjena dubina. Brzinu kojom mogu cu vuci ali i brzina najvise se uporedjuje sa samim tipom pluga odnosno daske. Naprimer kod nas se najcesce koriste IMT plugovi koji imaju otvorenije daske i lakse se vuku ali za dobro oranje traze vecu brzinu. Dok opet sa vecinom OLT plugova se moze sporije orati jer imaju spiralne ili poluspiralne daske koje lepo zaoravaju ali se teze vuku.Naci nesto idealno je takoreci nemoguce cak ni sa mnogo jacim masinama kad u istoj parceli imamo takoreci po 2-3 tipa zemljista.
Najbolje bi bilo imati neki podesavajuci plug po zahvatu pa se bar po uslovima za oranje koliko toliko mozemo prilagoditi.
Ovi Fotoni su prilicno teski i dobri tegljaci ali za ovako i pokusati orati nije posao. Ako je vec nesto hteo barem dvobrazni je mogao uzeti a u ovakvim uslovima jednobrazni bi dosao tek do zrazaja.Koliko ovde ima proklizavanja i potrosenog goriva isto bi potrosio sa jednobraznim od 16-18col ali bi bar uzorao duboko i brazdu prevrnuo kako treba jer bi imao i brzinu. A ovo je brdski pejzaz koliko vidim samo sto bi rekao rano prolece tik posle otapanja snega a tu nema nista gore od sabijene i natopljene zemlje

_________________
Oranje                                      - Page 13 Avatar10
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 13 Empty Re: Oranje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 13 / 15. Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.