Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kukuruz

+2
iwanho 1
grabrovec
6 posters

Stranica 2 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by ssucur 10.04.16 20:37

Ta dva uvjeta+preporučena gustoća sijanja, AS57 i ZP666 imaju široke listove što sprečava izsušivanje (isparavanje) vlage iz zemlje. Ako je veliki razmak sunčana svjetlost prodire direkt na zemlju, što stvara izsušivanje.
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by iwanho 1 11.04.16 8:49

Na to nisam nikad pomislil.  
Hvala lijepa na informaciji. cheers

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by iwanho 1 11.04.16 20:27

Danas je bila priprema za sutrašnju sjetvu BC 306 i nešto starog sjemena BC 344. Prvi prolaz traktorskom frezom, a drugi, da se bolje izravna površina, s ovim radnikom.
Kukuruz                                                    - Page 2 Op0pac

Ovako sad izgleda s balkona.
Kukuruz                                                    - Page 2 156wdo3

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by iwanho 1 12.04.16 19:53

U skladu s jučerašnjom najavom, danas posijan kukuruz. U odnosu na prošlu godinu, home made sijačica je malo dorađena. Rezultati se budu vidjeli nakon nicanja kukuruza.

Kukuruz                                                    - Page 2 332wcg1

Kukuruz                                                    - Page 2 2mwihrn

Za podsjetnik, ovako je izdledalo prošle godine.

Kukuruz                                                    - Page 2 160420151674

Kukuruz                                                    - Page 2 160420151676

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by grabrovec 23.04.16 8:35

iwanho 1 je napisao/la:A kak ti je povedal? scratch
Prosim te podijeli to z nami.  Smile

Tek sam sada vidio poruku koju si napisao. pa ukratko kako mi je objasnio.
Pošto je moja oranica stajala 6-7 godina, možda i vise da prije jesenskoga oranja pognojim sa ureom kako bi se bolje raspala trava i sve što je godinama raslo na oranici. Potom da oram na dubinu oko 30 cm, bolje malo dublje nego pliće.
Nakon što prođe snijeg da idem sa drljačama ili branama zatvorim brazdu da zadržim vlagu u zemlji i potaknem rast korova.
Krajem ožujka ili samim početkom travnja ukoliko je trava izbila van (kao sto se kod mene dogodilo radi dugogodišnjeg nekorištenje zemlje) pošpricati sa otrovom za travu (glifosat) kako bi se isti uništila.
Prije sadnje da se izvrši frezanje zemlje na dubinu od 7-10 cm da se zemlja prorahli i dodatno uništi korijen korova.
Prilikom sadnje podesiti na dubinu od 5 cm i 14 cm između dva zrna (za ove podatke nisam siguran ako sam dobro zapamtio) te izvršiti gnojidbu sa NPK gnojivom 15:15:15.
Na kraju bi trebalo dok kukuruz dođe do 4-5 lista (opet nisam siguran u točan podatak) izvršiti folijarnu gnojidbu ili sa rastopljenom ureom ili sa uan-om te u gnojivo staviti zaštitna sredstva ukoliko se primijete bolesti i otrov za korov prilagođen kukuruzu.
I na kraju pobrati na vrijeme kukurz dok je suh, ne prerano i ne čekati jesenske kiše.
Na našem području neka koristim fao 300 grupu i početak fao 400 grupe, ali neka se držim 300.

Mislim da je to sve. Ja sam trenutno u finskoj. Ovdje još nisu počeli ništa saditi niti pripremati zemlju. bas me zanima kada budu počeli s radovima i koja sjemena koriste.


Zadnja promjena: grabrovec; 23.04.16 8:42; ukupno mijenjano 2 put/a.

grabrovec
član
član

Broj postova : 71
Join date : 29.08.2015
Lokacija : Trakošćan

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by grabrovec 23.04.16 8:40

Ovo što sam gore napisao sam ispričao u svom selu. svi su se smijali i govorili da su gluposti pogotovo to sa zatvaranju brazdi i špricanju za korov prije sadnje. Ja sam tako napravio prije sadnje uljne tikve i luka i cešnjaka i te jako dugo nisam imao probleme sa korovima. u tikvi nisam morao niti puno raditi pošto se ona raširila i sama počela gusit korov.

Ako ima tko kakav prijedlog drage volje ću pročitati. Nisam ništa govorio o stajskom gnoju pošto ga nemam ali svi znate na koji se način on primljenuje.

grabrovec
član
član

Broj postova : 71
Join date : 29.08.2015
Lokacija : Trakošćan

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by iwanho 1 23.04.16 14:51

Nisu to gluposti, ali je malo problematično u našem Zagorju.

Prvo, za sad još uvijek imamo na proljeće dosta kiše pa zatvaranje brazde nije nužno. Kak si i sam napisal, zatvaranjem brazde se provocira rast drača (korova). Za glifosat je utvrđeno da je kancerogen. Tko voli nek izvoli, ali ja klonim primjene herbicida i ostalih otrova ko vrag tamjana. Rađe 2x pofrezam s mtk i malo s motikom oko buč, nego špricanje.

Za kuruzu FAO 300 je preporuka proizvođača sjemena sadnja na 18-19 cm, ali onda treba primijeniti dovoljno gnojiva i mati kvalitetnu zemlju. Moja praksa je oko 22-23 cm.

Urea je kod oranja potrebna samo ako se zaorava puno biljnih ostataka jer inače ti ostaci za razgradnju potroše dušik iz tla i sporije se razgrađuju.

Nisam profi ratar, ali to su moja saznanja i iskustva.
Vučimo se cieli život i još bedaki hmerjemo.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by grabrovec 23.04.16 22:26

lako je kad si zemlju vec prije obradival a ne kao ja koji sam tek počel pa koristim stare oranice koje su neke stajale i po 20 godina da ih nitko nije obrađival pa imam velikih problema s korovima. kukuruz ove godine nisam spricao s glifosatom jer nisam zatvorio brazde. sad cu vidjet kako ce ove godine ispasti

grabrovec
član
član

Broj postova : 71
Join date : 29.08.2015
Lokacija : Trakošćan

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by iwanho 1 24.04.16 7:26

Puno zavisi od vrste zemlje. Bez trovanja nije lakše, teže je i puno je više posla. No, nekaj treba i u zdravlje investirati. Tko proizvodi za tržište, nema šanse bez špricanja. Meni jedino nije jasno zakaj ne špricaju samo 15-20 cm širine po samom redu, a između se more kultivirati traktorom. Kultiviranje ionako delaju zbog prihrane i prozračivanja zemlje, a na taj način bi uštedjeli peneze za otrov i ne bi uništili sve dobre mikroorganizme. Kad već ne bum mogel držati motiku v rukama, probal bum kak sam opisal, ili uopće ne bum sijal kuruzu.

Edit:

Nabavi dobar plug s predplužnjacima i na jesenskom oranju buš imal puno manje drača. Čak i kad zorješ celinu.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by grabrovec 24.04.16 14:08

Prvom moram traktor kupit a onda ostalo Smile

grabrovec
član
član

Broj postova : 71
Join date : 29.08.2015
Lokacija : Trakošćan

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by Admin 24.04.16 17:02


_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by iwanho 1 24.04.16 20:29

grabrovec je napisao/la:Prvom moram traktor kupit a onda ostalo Smile

Teško da se buš mogel baviti ratarstvom bez svoje mehanizacije. Nije ekonomski podnošljivo, a veliki je problem ako nekaj ne možeš napraviti u pravo vrijeme.
To je samo moje skromno mišljenje. Možeš probati, daj Bože da nisam u pravu, a ako jesam ostal buš malo kraći u financijama.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by grabrovec 24.04.16 21:46

Bas zato imam u planu pod hitno kupit traktor, tu gdje je ječam mi posađen nije mi obavljena jesensko oranje jer nisam mogao nikoga naci, a sadnja je kasnila 3 tjedna. Jedino je kukuruz posađen na vrijeme.

grabrovec
član
član

Broj postova : 71
Join date : 29.08.2015
Lokacija : Trakošćan

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by Admin 24.04.16 22:05

Pozdrav

Radiš u Finskoj i baviš se poljoprivredom u HR. Možeš li dobiti toliko godišnjeg odmora po sezonskim radovima.

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by ssucur 24.04.16 22:42

Ne zavidim ti ni malo, jest da je SLO meni dosta bliže. scratch
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by grabrovec 26.04.16 10:40

to trenutno radim u finskoj, tako posao uletio da se nešto zaradi za kuću i poljoprivredu s kojom se mislim profesionalno bavit kad neću više radit na terenu. Dok nemaš traktor moraš drugome platit da napravi umjesto tebe. Ja sam sve pripremio i dogovorio, on samo posadio, a ostalo rješava moja žena. sad dok dodem doma čeka me frezanje između tikvi, okopavanje češnjaka i luka, gnojenje ječma i dr. a onda opet na teren.

grabrovec
član
član

Broj postova : 71
Join date : 29.08.2015
Lokacija : Trakošćan

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by ssucur 02.05.16 16:11

Mraz mi shebo kukuruz. Rolling Eyes
Kukuruz                                                    - Page 2 23110564

Kukuruz                                                    - Page 2 23110567
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by iwanho 1 02.05.16 18:55

Ako ti je sve ovak, onda je dosta gadno. Bude se oporavil, ne isplati se sada presijavati, jer bu i ova kasnija dala manji prinos, a imaš dodatne troškove. Sad mu samo treba topline, a nje za sad ni za lijek. Sad

Tak je meni prije par godina jedan dio koji je bio uz susjedovu veliku travu, taman pred košnju. Oporavil se, doduše trebalo mu je vremena i klipovi su manji.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by ssucur 02.05.16 19:09

Sav je takav, još mu dao umjetno i ovčije-oporavit će se, osjetit će se u rodu. Crying or Very sad
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by vica022 04.05.16 20:52

Ja bih to pre presejao dok je vreme. Fau 300-400 grupa i nema problema. I kod nas je malcice oprljio mraz ali nije strasno jer je oko 0 stepeni bilo ali kratko vremena tako da se jedva primeti ponegde ali ima dosta gde su bli na jacem mrazu i presevaju sve. Nekad se oporavi nekad ne a sad reskiraj. Kod nas sad kisa neda ni uci u atare a sve stoji i nemrda od kise i hladnoce. Bice veselja dok samo prolepsa sa korovima i pokoricom za razbiti. Sad pada ko blesava 2 casa i voda svud po dvoristu

_________________
Kukuruz                                                    - Page 2 Avatar10
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by Admin 04.05.16 21:31

Pozdrav

Kukuruz 29.04.2016.god. Velika Gorica.

Kukuruz                                                    - Page 2 920b7a481465976 Kukuruz                                                    - Page 2 De77c0481466225 Kukuruz                                                    - Page 2 3037e7481466475 Kukuruz                                                    - Page 2 B0e3a3481466725 Kukuruz                                                    - Page 2 05a036481466950 Kukuruz                                                    - Page 2 246a78481467194 Kukuruz                                                    - Page 2 8e8e55481467418 Kukuruz                                                    - Page 2 875e3f481467681 Kukuruz                                                    - Page 2 8ab4f3481467847 Kukuruz                                                    - Page 2 C2a595481468168 Kukuruz                                                    - Page 2 A21618481468478 Kukuruz                                                    - Page 2 899cca481468740 Kukuruz                                                    - Page 2 987f1b481469014 Kukuruz                                                    - Page 2 B5b6a7481469257

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by grabrovec 22.05.16 8:31

Kod mene kukuruz preživio snijeg i mraz i to zahvaljujući kasnijoj sadnji, ali koliko sam čuo sve ostalo je otišlo

grabrovec
član
član

Broj postova : 71
Join date : 29.08.2015
Lokacija : Trakošćan

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by Admin 22.05.16 13:30

Pozdrav

Kukuruz bio u vodi malo više nego što se sad vidi  na fotografiji, vidim da se ta  priča ponavlja na toj oranici  za kišnih godina, mišljenja sam da je vlasnik oranice  stariji čovjek  ne ore kako treba, napravio je korito rječice na sredini oranice. Iako je problematična oranica sa vodom. Fotografirao 21.05.2016.god.

Kukuruz                                                    - Page 2 Img_0410

Kukuruz                                                    - Page 2 Img_0411

Kukuruz                                                    - Page 2 Img_0412

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by grabrovec 24.05.16 21:12

takvi kanali znaju ostati tok se u krug ora pa sredinu bacis na dvije strane i ostane kanal. Ja sam imal velike probleme sa takvim kanalom dok ga nisam uspio zatrpat.

grabrovec
član
član

Broj postova : 71
Join date : 29.08.2015
Lokacija : Trakošćan

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by ssucur 24.05.16 21:48

Meni to izgleda dosta podvodno, moguće je bolje jedan kanal nego sve pod "vodom"
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Kukuruz                                                    - Page 2 Empty Re: Kukuruz

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.