Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prikolice rucni rad

+10
Dubravac
Tomo Vinković Požega
tomotraktor
abarth
ssucur
iwanho 1
reider 1
fireman.peter
TomoVinkovic420
Admin
14 posters

Stranica 5 / 8. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by fireman.peter 15.06.15 23:07

Super prikolica, istina što kažeš jedina njena mana su kočnice. Možda napraiš onaj "žlajf" kočnicu od drveta. Bolje išta nego ništa.
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 52
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by iwanho 1 16.06.15 14:57

Ja se ne bi usudil bez kočnica na prikolici na iole veću nizbrdicu sa zglobnim traktorom, a kamoli s dvije prikolice. Imal sam iskustvo sa zadnjim kotačem u zraku.  Twisted Evil
Učini čim prije kak je predložil Peter. Običan žlajf može glavu spasiti.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by reider 1 16.06.15 18:22

Huh prikolica dobra,al napravi kočenje da.!Takva prikolica bi i meni pravo došla za drva..Pogotovo kad kažeš,da imaš bregove.Najopasnije je spuštanje se sa teretom na dole,pogotovo ako je lagani traktor.A na ovoj slici jako si ga opteretijo pa se ne igrati na brdima sa time.

Sat si me sijetijo na nekoga iz susijedskog foruma,koj je kazao,da mu TV izgleda izpred velikih prikolica kao atomski mrav iz crtanke hehe.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by Tomo Vinković Požega 16.06.15 23:05

Ove dvije prikolice sam na najgorem dijelu puta spuštao jednu po jednu niz 2-3 km makadama, kočio isključivo motorom u 2.brzoj. Makadam je dosta opasan jer se kamenčići izmiču ispod kotača traktora. Iz šume sam uzbrdo digao obje odjednom uz manje poteškoće (ujak težak 100 kg morao sjediti na haubi traktora jer se podizao prednji kraj). Priznajem, pretjerao sam, ali moram naglasiti da je iza mene išao susjed sa IMT 533 i jednom prikolicom sa 4 metra drva i jeeedva je izašao.  Laughing
U sljedećim turama sam ipak vozio po jednu prikolicu sve do asfalta. Posljednjih 5 km puta je ravni asfalt pa sam onda kvačio jednu za drugu i tako vozio kući.

Prikolica nije nikakvo tehnološko čudo, jednostavno kvalitetna i lagana, majstorski napravljena. Dimenzija je za veliki TV savršena. Dok sam imao TV420, imao sam identičnu, samo pola metra kraću.

Druga prikolica sa slike je očeva. Identična je mojoj, samo gume i felge nema od Tamca i Iveca nego od Suzuki Samuraja. Otac je raspolagao malko većim proračunom kad ju je pravio pa si je stavio pod od 2 mm debelog lima.

Prikolice rucni rad - Page 5 Tatina-prikolica

Prikolice rucni rad - Page 5 Tatina-prikolica-1
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by Tomo Vinković Požega 16.06.15 23:46

Ovo mi je druga prikolica. Nisam ju pravio nego doslovno dobio sa prethodnim trakorom. S obzirom da je bila "gratis", odlična je iako bi ju ja napravio malko čvršću. Ima ručni kiper (šarku na sredini sanduka). Priznajem na je hidraulična kiperica bolja, ali ova je puno bolja nego da nema nikakvo kipanje. Nezamjenjiva je kod obavljanja građevinskih radova, kad sam adaptirao kuću sav materijal sam u njoj vozio, odvozio šutu...

Ne vozim ju po brdima pa mi kočnica na njoj ne treba. Ima visoko težište pa se na brdu dosta ljulja pod teretom. Gume i osovina su od automobila. Htio sam staviti neku ozbiljniju osovinu, ali sam odustao jer joj šasija nije pretjerano jaka, a ja sam sklon pretjerivanju pa bi onda imao priliku preopteretiti šasiju. Ovako mi je sigurna-šasija može nositi više od guma, a ako pukne guma, manja šteta. Sanduk dimenzije 2 m x 1.5 m x 0,45 m ukupno 1.35 kubika.

Po asfaltu može nositi dobru tonu brzinom traktora,a po makadamu nešto manje. Vozio sam po asfaltu dobar kubik agregata, vrhom punu savca, žita, kukuruza u klipu sa povišicama...

Prednost-lagana, aluminijske stranice, kiper, niska cijena
Nedostatak-malo slabija šasija za ozbiljnije terete, V-rudo

Prikolice rucni rad - Page 5 Kiperica

Prikolice rucni rad - Page 5 Kiperica-1

Prikolice rucni rad - Page 5 11062010003
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by reider 1 17.06.15 12:02

Slažem se sa tobom što si napisal.mogla bi se ova druga prikolica sa alu stranicama kako drugače napraviti da.Niže težište(sanduk čisto do kotača),pa rudo-oje spredaj malo više skupaj,a pogotovo,ak bi radijo još bilokakakvu prikolico ja napraivjo bi ji stubove za zatvaranje stranice barem straga(snemljive-na izvučenje najbolje).Znam kakav je osiječaj za vožno,kad je prikolica nestabilna bočno na terenu.Izposodijo ja od komšije jedanput-jedanput i onda nikad više.Sličnih gabarita od te tvoje i oblike.Nabasao drva do kraja gore i bočno po uzbrdici i malo na gore,pa jo uskoro preokrenuo.Moja bila naložena nekvim teretom,pa mi nije bilo da praznim.

Trebaš znati,da je važni i kakvo je IMT imao prikolico.Jer ak je imao original kiperico,bila mu je samo ona težka pola tvog tereta(najmanje 650 kg ima najmanja original kiperica nosivosti od 2,5 do 3 tone.Al 4,2 tone nosivosti tehnostroj ima od 860 do 1000 kg).
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by Tomo Vinković Požega 17.06.15 15:23

Ne vozimo mi drva iz šume kipericom nikada, kod nas su šume neravne i svi voze metricu šumskim prikolicama. Susjed je vozio prikolicom skoro istom kao moja, ručni rad sličnih dimenzija.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by iwanho 1 17.06.15 18:39

Ne može se Ferac s Tomom koji ima živi uteg na haubi po makadamu uz brijeg. Laughing Laughing Laughing

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by reider 1 17.06.15 19:36

U težkim uslovima kiperica se ne odnese,pogotovo,jer je dosta sama težja.Ove prikolice kao jo Tomo Požega ima specijalne su za to.Daje težino traktoru,ima nizko težišče pri tlima i lagane su.

Nekvi radovi su bolji za TV al ponekvi za Malenog fergota.Po sredje veliki uzbrdici vukli smo kod poznanika trupce.Tomo 830 nije bijo pola toga ko fergo tamo,jer nije mogo dovoljno visoko podignuti trupaca,pa se mu zapinjao u neravnine na terenu,i kad se dogodi,da na TV-ju počinje podizavati prednji kraj,tad je na boljem fergo.A kad je klizavo i nije jake težine na kuki(trupac ili težka jednoosovinka),koja daje dodatan teret stražnji osovini fergotu,bolje se odnese TV.Šteta samo,da nije TV tvornica ugrađivala straga špere(blokade difa)serijski.U ponekvih situacijama mogao bi se izvučti sa njom bez problemova.No bilo je i prič po forumovima kako bi se to moglo napraviti sam kod kuče kad bi se upotrebili dijelovi prednje špere i bočnog reduktora,al do sada to niko nije realiziral.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by Tomo Vinković Požega 20.11.15 22:16

Evo zanimljive ideje za prikolicu ručne izrade. Posudim ju 2-3 puta godišnje kada trebam prevesti neki veći teret po ravnom putu. Gume i felge su od automobila, mislim 15", zadnji kotači na svakoj strani povezani "klackalicom". Vozio sam u njoj 3 tone kukuruza, a mislim da ovaj gnoj na slici nema puno manje. Nažalost, imam samo ove slike, ali kada ju idući puta posudim, poslikat ću ju detaljnije.

Prikolice rucni rad - Page 5 52lxki

Prikolice rucni rad - Page 5 2ueihvl
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by reider 1 20.11.15 22:37

Prikolica je "the best one" za po ravnini. Vgrezovanje v podlago je minimalno. NEMAŠ ti na prikolici 3 tone po moje.
3 tone tereta+ prikolica kakvih 800 kg+rudo okrenuto na dole(podiguje traktor), mogao bi ti poklizavati traktor. Največi joj je + to, da ne ugrezava u tlo dosta, jer je na 3 osovinama.

Dal ima ona kočenje?
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by fireman.peter 21.11.15 7:33

Zanimljiva prikolica, tako nešto  još nisam video, hehe troosovinka. Istina što kaže Reider,  za ravnine bi se mogla koristiti a za uzbrdice i za klizave terene bolja je ona koja opterećuje traktor.
Ne razumem kakva je klackalica na zadnjima osovinama.
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 52
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by ssucur 21.11.15 8:51

Misli na ovaj tip.
Prikolice rucni rad - Page 5 350718
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by fireman.peter 21.11.15 9:18

Ja sam isto pomislio na ovako nešto kao ti ali pogledaj prikolicu, ona ima kason preko kotača. Može biti tako napravljeno ali onda ima jako kratki hod kotača gore dole.

Što se tiče tvojie slike i videa, mislim da je prva solucija na sliki bolja od druge na videu jer ono na videu su od golfa osovine zavarene zajedno pa su ljeva i desna stran krute i nije to to. A ono na sliki ti radi svaki za sebe.
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 52
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by ssucur 21.11.15 9:48

Upravo tako. Wink
Prikolice rucni rad - Page 5 WalkingBeamAxles
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by reider 1 21.11.15 10:48

Na onoj 3 osovinki mi se čini, da srednja osovina stoji niže od drugih dvije. To znači, da imajo osovine nek moguči hod kretanja i nije kruto napravljeno.
JA mislim, da je i kruto napravljen sistem bolji od jedno osovinke. BAr malo pomognejo osovine jedna drugi.

Sad se i ja kajem, da sam diferencijal, koji sam imao u rezervi prodao. Imao 2 komada, kad išao raditi prikolico mojo jednoosovinko. JEdan je imao kočnice, al drugi ne. PA sam onog bez kočenja prodo naprijed. Bi ga se moglo tad obadva staviti odspodo i bar kruto napraviti. Imao bi dosta manje problemova, kak sam jih imao do sada. Razturilo kotač zbog preobterečenja, odčupalo mi felgo iz vijkov drugiput, a vožnja pijeska mi se čini uvijek ruska ruleta, sve što peljem više od 1 kubik!. Može samo 1 kubik voziti. AK bi bila tandem, vozijo bi bez strahu 1,5 kamo češ.

http://www.mojalbum.com/reider/svasta/foto/22041335

Prikolice rucni rad - Page 5 23783828oo

NIje bilo ni smisla raditi kiper. Jer tada dupli pod oduzme još više nosivosti. Itak, je sada jako mala. Ak bi imao osovino od nakladalke i radijo ponovo, napravijo bi jednostrani kiper nazad sa krajnim tubovima na uglima sanduka.  I ova šumarska prikolica je napravena kod kuče od poznanika blizu mene.

http://www.mojalbum.com/reider/svasta/foto/21577943

Prikolice rucni rad - Page 5 23783860rl
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by fireman.peter 22.11.15 21:10

Tomo Vinković Požega koristi ovu troosovinku za vožnju kukuruza i stanjaka po ravnini a to sigurno dobro obavi. Za šumu mu je opet neka druga, hehe čak ima više njih.
Kako vidimo mi bi trebali za svaku svrhu svoju prikolicu, tako bi bilo najbolje ali...

Kako vidim ssucur se sprema za izradu prikolice, čak budu dvije.
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 52
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by Tomo Vinković Požega 22.11.15 22:12

Dok me nije bilo na forumu, dobro ste shvatili o kakvim klackalicma se radi, ali napravljene su puuuno čvršće. Lijevi i desni zadnji kotači nemaju nikakve veze.

Prikolica nema kočnicu jer čovjeku koji ju je napravio ne treba. Vuče ju sa Ursusom C360 i to uglavnom kao drugu, zakvačenu za kipericu koja ima kočnicu, a i sam njegov traktor je dovoljno velik da mu ovakva prikolica nije problem.

Reider, posudim ju samo za transport većeg tereta po ravnom terenu na kojem bi mogao i vlak povući a kamoli prikolicu, nije podizala zadnji kraj traktora. Slažem se s tobom, kad bi to bila moja prikolica, spustio bi rudo, ali ovako za dva puta godišnje koliko ju posudim, stvarno posluži.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by reider 1 17.12.15 19:58

Kuka za kučno izrado prikolice. Slikana u Agromehanika MB!
Košta 32 EUR, drugog podataka nemam.
Prikolice rucni rad - Page 5 Fotografija-0017
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by fireman.peter 17.12.15 20:23

Ovakvu sam ja kupio i zavario na moju prikolicu.
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 52
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by reider 1 17.12.15 20:31

A kad mi radili, otac tada radijo u Metalni. Dao izraditi tamo. Inače se ga ne izplati raditi kod kuče naravno da ne.
Uho jesmo imali več prije kod kuče dugo, a je trebalo u četverokutno ploščo izbušiti rupo, pa jo nosijo on u tvornico, da jo otokarili tokalicom sa 4 zubim amerikanerom. No sad ja to radim sam takve stvare. Jednostavno se navari komad cijevi i drži za njega i tokari i buši ploščo po moli volji. Kakve fi rupe želiš. Pogledaj to kuko 4 posta nazad, na onoj zeleni moji prikolici.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by iwanho 1 25.03.16 9:59

Zamijenjena šasija s osovinom na staroj prikolici iz posta od 15.05.2015.
Nosivost nove šasije je do 4 t, a težina, bez osovine s kotačima je 115 kg. Osovina je vjerojatno od neke cisterne 5x5 cm. Gume su 215/75-16 C, nosivosti 1150 kg svaka i one su nažalost limitirajuće za nosivost. Osovina ima mogućnost uzdužnog pomicanja, a rudo se može produžiti. Na njoj je moguće voziti trupce do dužine 8,5 m (npr. za krovište).
Vanjska širina kotača je 145 cm, kao i na traktoru, a imam i rezervne s izbačenim srcima felga koje daju širinu od 165 cm.

Srebrni dio (kostur platoa) je iskorišten od stare prikolice. Ako bude potrebe, moguće je na kostur platoa dodati rubne profile i stranice i dobiti sanduk unutarnjih dimenzija 2,86x1,5xvi40 cm (1,71 m³).

Pritisak na kuku je, ovisno o položaju osovine, kod prazne prikolice od 26 do 33 kg, a kod tereta od npr. 3,5 t je od 636 do 956 kg.

Još treba riješiti kočnicu i signalizaciju. Za signalizaciju samo treba osigurati sredstva za kupnju, a za koćnice treba pronaći najpovoljniji način koćenja s traktora. Svaka ideja je dobro došla.

Prikolice rucni rad - Page 5 2vhtdw3

Prikolice rucni rad - Page 5 346vus5

Prikolice rucni rad - Page 5 11qgz08

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by Tomo Vinković Požega 25.03.16 21:26

Što se kočnice tiče, po meni, ako valja kočnica na osovini, samo ubaciti neki mali hidraulični cilindar i spojiti ga na priključak za kipanje, i tako kočiti
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by iwanho 1 26.03.16 9:01

Imam na traktoru dva izlaza za hidraulična crijeva i jednu ručicu s tri položaja.
Ne znam kak bi tom ručicom reguliral silu pritiska.
Volio bih, ako nije preskupo, riješiti da mogu kočiti pedalom na traktoru, dakle odjednom traktorske kotače i kotače od prikolice.
Razmišljal sam o mehaničkoj vezi preko sajle na pedalu nožne kočnice, ali nisam siguran bi li mogel postići dovoljnu kočionu silu.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by Admin 26.03.16 21:44

Pozdrav

Zračne kočnice ako traktor ima kompresor.

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Prikolice rucni rad - Page 5 Empty Re: Prikolice rucni rad

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 5 / 8. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.