Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Traktori Goldoni Star opća tema

+6
batek
fireman.peter
Krumpironja
reider 1
iwanho 1
Admin
10 posters

Stranica 1 / 16. 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by Admin 27.01.15 1:21

Opća tema, za sve modele traktora Goldoni Star, 3000/3050/3080/90/100

Traktori Goldoni  Star opća tema  Bloggi11


Zadnja promjena: Admin; 26.10.18 21:59; ukupno mijenjano 4 put/a.

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Traktori Goldoni Star mehanika

Postaj by Admin 27.01.15 1:23

Mehanika, za sve modele traktora Goldoni Star, 3000/3050/3080/90/100.


Zadnja promjena: Admin; 26.10.18 21:56; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by iwanho 1 25.02.15 21:26

Reider 1,

evo 2 slike zadnjeg kraja Goldonija Star 3050 SL na kojim se vidi priključak toplinga.

Traktori Goldoni  Star opća tema  1

Traktori Goldoni  Star opća tema  3

Slike su napravljene za drugu namjenu, ali se nadam da buju poslužile. Topling se može spojiti u jednu od 4 rupe. Ja uglavnom koristim ovu donju. Mislim da u njoj ventil najbrže reagira.
Za ovaj hidraulični distributer, koji se vidi s lijeve strane su mi rekli da služi samo za povratni vod. Za koje priključke se on koristi?

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 26.02.15 20:15

Zdravo!
Dovoljno se vidi to što sam htijo.Hvala.
Vidim,da je napravljeno isto ko na Zetoru,sa time,da ima ovaj prihvat sa 4 rupama zaokrenjen kontra !!!.Znači naviše zgoraj ima rupo za najteže radove i idu na lakše sa rupama na dole.Težja nego je zemlja,više trebaš iti toplingom gore!.Ovo mi se više sviđa,jer kod Zeotra ,koj ima kontra težji ko je rad niže ima prikačen topling i tad kao veliš u nekoj srugoj temi od spredaj jače podigava prednji kraj...
Tak oda mi je ovo bolje riješenje.

Ja se žalijo ovi moji zaštiti na AC iznad stražnjeg vratila,al vidi kako helm imaju ovi ovdje napravljeno boga jim...

Predpostavljam,da su distributori hidravlike (spojke) negdje više,jer jih nema druge viđene na sliki kao ova za povratni vod.
Spojka za povratni vod služi najviše za gonjenje hidromotora.Inače npr trosač stajskog đubriva novi model ima lančani transporter napravljen potom hidromotora.Jedan jednosmeran distributor tera ulje kroz izlazno spojku,al vrača se ulje kroz to-povratno.
Zetor ima mogučnost,da to stavim,al imam tamo blendo(zatvarni čep).Al meni nikad ne bude trebala na njemu spojka-imam pa tamo prikačen povratni vod od dodanog neoriginalnog distributora u kabini,da imam več ventilov.Treba mi za otvaranje preše.Tako da taj sistributor vrača ulje uvijek kroz taj vod.Na kratko ne budeš ga trebal nikad.Osim ak ga upotrebiš kao lekažni vod nekog jednorednog cilindra.To znači,da taj ne brtvi više nikako i kroz rupu za "disanje" pljuje ulje.Tad samo taj oddušak povežeš crijevom na to spojku i to je to.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by Admin 08.04.15 17:57

Pozdrav

Pitanja i pisanja oko zelenih traktora J.D.  indentičnih ko Goldoni  isti su  izgrađeni i rađeni u Goldoniju Italija, za John Deere kompaniju  raznih  konjskih snaga od najmanje Euro serije pa nadalje.

Ugrađivani su VM motori, Lombardini motori, te Detroit Diesel motori  a koji su i najbolji po pričanju jednog meštra za Goldoni traktore izdrže najveći broj sati rada bez većih problema...

Detroit Diesel Corporation ( DDC ) USA  je kupio VM motore 1995.god.  Ta poslovna suradnja  Goldoni traktori i J.D. traktori, traje debelo unazad, još od Universala serije...

VM motori, kompaniju su osnovala dva poduzetnika Claudio Vancini, i Ugo Martelli 1947.god otuda i skraćenica ili ti  ime za motore VM motori ( Vancini Martelli )

Kasnije je bilo još prodaje i spajanja sa raznim  poslovnim kompanijama, da bi opet sve VM motori otkupili nazad  i bili većinski vlasnici, te 1995.god.prodali ( DDC ) kako sad stvari stoje tko bi znao više te preprodaje jedni drugima, ovi ovima itd, to se sve podijelilo po sektorima, upravama, društvima razno/raznim imena,   tko bi se više tu i snašao...

Goldoni je jedna velika obitelj i ako radi za J.D to nešto govori...


Neki od modela samo informativno su ovdje nisu za ovu temu svi, ako ima potrebe po temama pisati J.D. to jest Goldoni serije/modeli...

John Deere Milenio 30R

John Deere Milenio 70RR

John Deere Milenio 75 C

John Deere Milenio 85 F

John Deere Q 85 isti i kao Quasar 90

Traktori Goldoni  Star opća tema  Jd_61410



Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 08.04.15 19:19

Zanimivo.Mi mali ljudi ni neznamo,kako se to radi u tim velikim tvornicama,kako to se preprodava -povezuje,normalno sve u veri po večim novcima.Nam uporabnicima,važno je da dugo udano služi u radu.
HJa kod Goldonija modeli Star i Quazar ljepi su za oči.Ali za nas hobi radnike normalno skupi.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 03.01.16 14:25

Proširavanje traktora 3050 Goldoni:
citiram od Ivanhoo:
"kaj se tiće nasjedanja kod duboke brazde, imal buš manje problema nego sad. Čim su kotači bliže, udaljenost od ruba jarka je veća. Koliko širina kotača i na koju mjeru, možeš podesiti na svom AC-u?

Ja imam 8 mogućih položaja širine i još definiral koja širina bi mi najviše odgovarala. Naime željel bi dobiti uži traktor za oranje, frezanje i malčiranje, a ne preširok za transport kad zamijenim (okrenem) kotače. Sad je vanjska širina 145,4 i unutarnja 81,4 cm. Zamjenom, odnosno okretanjem kotača mogu dobiti slijedeće kombinacije vanjskih širina u cm:
1. - 136,4/174,8
2. - 141,8/169,4
3. - 145,4/165,8
4. - 150,8/160,4

Freza je 150 cm, malčer 155 cm. Dvoumim se između verzije 2 i 3. Verzija 2 bi bila bolja za frezanje iako ni verzija 3 nije slaba. Za oranje bi najbolja bila verzija 1, posebno za oranje s jednobraznim okretačem.
Najpovoljnije širine za upotrebu bi dobil okeratnjem srca felge (zvijezde), 136,4 cm na suženom i 150,8 cm na proširenom (zbog traga prikolice) ali to je najviše posla i trebal bi mijenjati 2 do 4 puta godišnje."

Odgovor:
Koliko razumijem, htijo bi po potrebi orbe ili drugih poslova ožati- proširavati kotače. Predpsotavljam da samo straga. Svejedno mislim, da bi tu trebalo nači nek kompromis ene fiksne opcije, koj bi zadovoljavao sve radove, jer taj posao okretanja zvijezde nije jednostavan i kakva uživancija. Sam si shvatijo ,da se najugodnije opcije dobije samo sa promijeno ljege zvezde!. Ak se dobro sijetim nekvih naših debat, ti problem stvara orba sa jednobrazdno opcijo ,kad je jako proširen, jer dođe do kose vuče, na težkim zemljama. Traktor če skočiti na poorano zaokrenjeno brazdo. Al predpostavljam, da tih problemova nema kod laganih zemlja. Jer znam, da imaš takvo samo jedno, onda je zaista tužno to okretati sve zbog jedne male njive. Sa dvima brazdama bi išlo tako širino koloteka, al opet ne povuče traktor. JEdna ti je opcija, da staviš u tekom orbe veči uteg!!Utegovi spredaj rade čuda znaš!. Ni veči bez nje ne može dosta napraviti, ak je pretežek plug. Iamju gore od 400 do 1000 kg nekvi. Pokušaj tako, i uzmi okretanje felne zaista samo za zadnjo najlošo opcijo. Pored toga ,možeš i smanjiti cole hvatanja jednobrazdnjaka, ak je sila kose vuče prejaka. Razmisli nešto u toj opciji.
NEznam ni ,zašto bi ti smetalo mijero 136,4 imati uvijek, ak je za orbo super? što te moti, ak je za 6 cm ožji od prikolice??? PA mi vozili sve godine tako sa TV-jima, od kojeg je prikolica naravno širija.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by iwanho 1 03.01.16 18:17

Kompromisna opcija je sada - 145 cm, a i 141,8 te 150,8 bi također bile kompromisne. Točno je, kaj si i primijetil, problem je samo kod oranja jedne brazde na teškoj zemlji. Tu bi širina 136,4 jako pomogla. Na lakšoj zemlji je se mogu vući dvije brazde, a jesenas sam oral jednu dubine 30 cm. Probal sam također na dubinu 35 cm i nije bilo problema, osim izbacivanja mrtve zemlje na površinu.
Širina 136,4 cm je jako neudobna za vožnju. Sjedalo je dosta visoko i na neravninama "putuje" jako lijevo desno. Moram jako sporo voziti po šumskom putu. Zbog oranja treba također podesiti prve kotače, ili pronaći kombinaciju koja odgovara za oranje, a za ostalo je manje važno. Kad je postavljen na najužu mjeru opasno je orati ako treba brazde okretati prema nizbrdici. Traktor na kosom terenu visi sam po sebi, a kad donji kotači uđu u jarak dubine 25 do 30 cm, onda je gadno s uskim i relativno visokim traktorom.

Naprijed imam 100 kg utega, ali mislim da bi mi više pomogla prednja špera nego dodatni utegi. Mogel bi u gume natočiti vodu u prednje kotače - cca 40 lit u svaki, ali veći efekt bi dobil s dodatnih 60-ak kg utega čisto naprijed.
Imam još bolju ideju. Na postojeća utege ugraditi sjedalo i koristiti živi uteg.  Laughing affraid

Ovo je bilo za bolje raspoloženje, a do iduće jeseni imam vremena razmišljati.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 03.01.16 20:01

Koliko se sijetim, kad si ga nabavijo ,bijo je136,5, pa si ga proširijo na sadašnjih 145? A prikolica ti je 150.
Dobra je ova sadašnja mijera-kompromisna. Pusti tako i na prolječe provijeri sve vijke, ak je koj popustijo, jer tekom radova kad okretaš rade popuste. Gdje je težka zemlja zmanji radije širino il dubino, puno pomogne. MA nečeš ti to sad uvijek šaraufati, ko na tvrtkama formule. Ne bacaj tamo stajnjaka, gdje se težko ore i na prolječe ga baci na praho, pa ufrezaj ga. Ovo su možne opcije.

Ugradnja prednje blokade u nekvim modelima je nemoguča, al dobra je stvar naravno. Al ide i bez nje.
Što se tiče utegova, su ponekvi napravili čelično kutijo i u njo nabasali sve što se težkog kod kuče pronašlo. Na oriđi utege il izpred njih napraviš poseben prihvat za lim kutijo i staviš nešto unutra. Više ko vire ta kutija naprijed, bolje če obavljati svoj posao. Možeš napraviti lim kutijo i jo napuniti betonom, i naposled obojiti. Samo jo vlačcugom(mehansko dizalo na sajlo) podigneš i na oriđi utege fiksiraš ,kad ti ona treba. Može se jo napraviti jako ljepih-zanimivih oblik, pošto bi ona dosta bolje obavljala posao nego koja oriđi nabavljena dodatna uteg izza tog prednjeg izpod haube.

A koliko imaš namiještene kotače spredaj? Unutra poravnano, il može biti ukupno 5 cm širi nego straga unutarnje mere. Jaz bi namijestijo na 5 cm več nego straga unutarnje skupne širine i ne bi više nikad ništa dirao. LJEN sam hehe.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by iwanho 1 05.01.16 10:10

Trenutno jeovako složen.
Otraga: 145,4 vanjska, 81,4 unutarnja.
Naprijed: 135,6 vanjska, 86,8 unutarnja.

Ja volim utege slagati od manjih komada do 25 kg težine. Razmišljal sam o dodavanju deblje pločevine bočno od postojećih utega, ali nisam siguran jel bi bilo pametno objesti dodatnih 100 kg na postojeće utege ili bi trebal novi nosač. Na kratko sam po potrebi opterećival sa "živim utegom" ali ko brza vožnje se ponekad dogode jaki udari i vertikalna sila se poveća nekoliko puta.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 05.01.16 13:46

Aha ti se bojiš, da dodatno obterečivanje več postoječih oriđi utega može satrati nosač?. MA ja sam uskoro 100% siguran, da dodatne 100 kg on izdrži za šalo. MA nije to auto sa limom 1,2 mm.

Unutarnje mere za orbo štelane jesu super. A mijera straga unutarnja za orbo dobrih 81 cm ne čine mi se nešto jaka Shocked TAko je točka odpora  oddaljena od centra traktora cca(40 cm- točka odpora 12 colnog enobrazdnjaka, što je cca 5 cm od konjice lemeža, što je od boka kotača 25 cm) 15 cm Shocked KAko može taka mala razdalja stvarati takve problemove. Al čim je bliže centru traktora, bolje je, da.
Ak gledam izračun teoretski tog traktora, da ti oreš verzijom 2x12", onda je od unutarnjeg ruba točka odpora bila oddaljena40cm!Što je točno centar tog traktora-nevijerojatno i perfektno.

(ak usporediš tog mog Zetora širine 194 sa unutarnjo mijero 119cm. Pola je 60cm- točka odpora 2x12" je 40 od ruba kotača, ti je onda to 20 cm iz centra. Onda se vidi, da mene još više muči ukosa vuča za 5 cm više van sa centra traktora kod 1 put večeg opterečenja, ak bi ti orao jednobrazdnim.(ak sam pravo računao)).
Evo snimak, kako se strokovno provijerijo taj model traktora, sa strane naših forumaša!
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by iwanho 1 05.01.16 19:05

S obzirom na to da nisi baš precizan kaj se tiće položaja otpora vuće, prilažem skicu s urisanim otporima vuće za svaku brazdu (crvene strelice) i rezultantu (crna strelica). Dakle kod 1 x 12" i unutarnje širine je otpor vuće 20,6 cm od osi traktora. Kod 2 x 12" i iste širine traktora je svega 5,6 cm kaj je zanemarivo. Ali 2 x 30 cm je u mojoj teškoj zemlji previše za taj traktor. Kad sam otpustil španere s jednom brazdom dobil sam širinu brazde od 40 cm. To je jedva išlo a i brazde su prevelike za dalju obradu.
Zetor je druga priča. Traktor je teži i duži pa se moment kojeg stvara sila otpora lakše svladava. A kad bi se probalo u zamlji kakva je na mojoj njivi, pitanje je kak bi išlo. Probaj pronači zemlju na kojoj plug od 2x30 cm, kad se zabrazdi na 25 cm digne prednji kraj traktora.

Baš mi je drago da si pronašel video na kojem se vidi razgledavanje Goldonija na sajmu od strane Zbalije s ekipom. Ako još prati ovaj forum, bilo bi mi drago čuti Zbalijin dojam o tom traktoru.

Traktori Goldoni  Star opća tema  34g4o4p

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 05.01.16 21:38

Sad zaista neznam, koj griješi. Znam, da sam 2 dobijo matematiko na ljepe oči u školi, jer nisam radijo galame u razredu, al...
Sa slikom još više se uzbunim i mi ne pomogne ništa, da svatim što želiš kazati.
Teoretski na pamet:Vučna točka sile odpora jednobrazdnjaka 12" je 5 cm od konjice lemeža. Znači 25 od unutarnjeg lica zadnjeg kotača. Od centra traktora do kotača je 40, jer je ukupna širina unutarnja između zadjih kotača 81,4. Znači 40-25=15cm od centra.
Dvobraznjak ima točki dvije, svaka je 5cm od konjic lemežev. Ukupna tačka vučne sile obadvih tijela je tako između tih dvih posamaznih. Sve to predpostavljam. TAko je ta točka 10 cm od klizača 1 brazde. Znači od kotača je ova točka širina jedne brazde+10 cm=30+10=40 Shocked Gdje sam promašijo, me popravi.

Izračun je sve približan-netočan. Jer nikako nečemo točno znati ,gdje je točka sile odpora na daski i koliko uzima 1 brazda. Ja sam jo uzeo, da je 5 cm od konjice lemeža.

(Zašto je jednobrazdni plug povečavao širino jesmo pričali o tome nekada da i je odvisno od štelovanja pluga).

Nešto mi pravi, da se Zbaliji taj sviđa. No ne samo Zbaliji. I meni se heh, zato ti ga kod kupnje priporučijo kao jednoga od mogučih opcija heh. Sretan sam, da si sa njim zadovoljan i voliš rad sa njim.

Koliko sam shvatijo u nekoj drugoj temi nisi uzeo najniži model, več višjeg zbog vožnje po neravnih cestama. Kakve ima onaj tvoj kotače i koliko je nižji nizek model?
KAko ima riješeno nižji model prednji most? Ima spredaj manje kotače il je kakva prerada-modifikacija mosta bila u igri? Jel se kada požališ, da si uzeo višji model? I dal je bijo nižji model i skuplji? Po navadi kod konkurenta je uvijek skuplji.
Izvini, ak sam što pitao drugi put. LP
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by iwanho 1 06.01.16 18:19

Razlikujemo se u jednoj ulaznoj mjeri za račun. Ti uzimaš da je vučni otpor na 1/6 širine brazde od vrha lemeša, a ja da je na 1/3. Do 1/3 sam došao gledajuć onaj video za podešavanje pluga.
https://agro.forumhr.com/t507-goldoni-star#10462

Dakle, kod jednobražnjaka 12" je otpor vuće 20 cm (2/3 širine brazde) od kotača, i 20 cm od osi traktora kod unutarnje mjere od 81 cm. (zaokružene mjere).

Moj model je viši, a razlog za takvu odluku je mogućnost dubljeg oranja bez nasjedanja, vožnje po potoku i po šumskim lošim putevima. Kad sam imal TV 18 KS, jednom mi se dogodilo da sam trebal lopatu kad se traktor u oranju pjeskovite zemlje nasukal.
Zadnji most je podesiv po visini, a prednji je poseban za višu verziju. Čini mi se da je razlika samo u jednom elementu prednjeg mosta ili je samo kod montaže jedan dio okrenut tako da je gornja strana dolje, a donja gore. Prednji kotači su kod obje verzije 240/70-16. Razlika u visini više i niže verzije je 7 cm.
Za cijenu nižeg se nisam informiral, ali po meni ne bi trebala biti različita.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 07.01.16 19:19

Tako sam shvatijo, da ima visok i nizek model iste sve kotače.

Hja ni problemova ni kod nizkog modela kod orbe, samo je problem, ak razor se rade, pa obadva kotača padneju u brazde al u sredini ostaje malo neizorano, il nekvi oredo čisto do ruba njive izpod koje počinje nizbrdica. No ti si sad još više siguran, da se što slično ne dogodi.

Točko odpora pluga uzeo sam "na pamet"...Sad sam shvatijo.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by iwanho 1 18.01.16 11:49

Filter goriva nije baš na pristupačnom mjestu. Tu bu veselja kod izmjene.

Traktori Goldoni  Star opća tema  2eqeufa

Traktori Goldoni  Star opća tema  28i42s1

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 18.01.16 17:02

Phu, ni približno ga nema na istome mijestu, kao Ac sa sličnim jednotočkovno namiještenom motorom(slika na temi AC opča tema). Taj je dvotočkovno(dvostrano) namiješten, jer od spredaj ima na njega namontirano koljevko.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 22.04.16 20:43

Evo imao danas puteva tamo okolo, pa kod tetaka uslikao njegovog Goldonija. Loše se vidi zbog sunca, a se mi čini, da je model Star 70. Ovo je još model onih godina, malo prije toga, kad so počeli u te modele serijski ugrađivati dual mijenjač. Znači, taj model ima mijenjač 8+8, a samo sa doplatom bila je opcija kupnje modela 16+8. Sada su serijski 16+8.
NE bi htijo si izmišljavati brojeva, al tada su ga kupili u nekvi akciji za nešto manje od 21 hiljade. Kabino naknadno. No sad nešto je godina več u upotrebi, pa nije više nov, a tamo je i za rad i ne tako kao strojevi kod mene hehe. Prikačeno ima miješalno bačvo za pripremo hrane za životinje, koju goni svakog dana:
Traktori Goldoni  Star opća tema  Fotografija-0007
Ne daleko od njih ima poovlaštenog prodavača za Goldoni, gdje se on i kupijo. Jedna slika zavičaja sa njihovog bara "Hojnik", gdje sam si ugasijo žejo hehe. Straga je uzbrdica-breg "Urban", gdje kod vinogradara prodavač Hojnik ima prezentacije ovih traktora:
Traktori Goldoni  Star opća tema  Fotografija-0009
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 17.08.16 19:15

Zamolijo bi Ivanhuuja, koj je nekad se razpričavao oko u nekvi situaciji korištenje kao nekvog brzog reverzora na seriji Star mijenjačem 16+8, pa moj um ne dozvoljava ovakve težke zagonetke, pa maka gledam u ovaj sken več 20 minuta. Znam da je objašnjavao, pa mogu još jednom molim sporo?. KAd radi naprijed sa sporim brzinama, npr frezanjem, pa sa promijeno režima dobije brzi revers. Ovu situaciju bi molijo obrazloženje.
Traktori Goldoni  Star opća tema  Goldoni-brzine
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by iwanho 1 17.08.16 20:18

Ne razumijem baš kaj te točno zanima pa bum pokušal malo opširnije pojasniti dijagrame i način uključivanja pojedinih brzina.
S obzirom da je tvoj scan lošije kvalitete prilažem novu sliku dijagrama.

Traktori Goldoni  Star opća tema  11bkhu8

Ako se radi u modu 8+8 u rikverc se šalta reverzorom.
Traktori Goldoni  Star opća tema  13z5nqx

Ako se koristi mod dual power, onda ručka reverzora dobije drugu funkciju. Umjesto u rikverc šalta se u polovičke.
U rikverc se tada šalta drugom ručkom (lijevo od sjedala) koja ima 4 položaja:
naprijed_spora grupa,
sredina_ler,
natrag_brza grupa i
prema sjedalu i natrag_rikverc grupa

Kod izbora moda 8+8 je dijagram brzina jednostavan i razumljiv. U rikverc su brzine za određeni postotak sporije nego naprijed.
Kod izbora moda Dual Power se ne mogu koristiti brza i spora grupa jer se u rikverc šalta istom ručkom. Dakle za vožnju u rikverc imamo na raspolaganju 4 osnovne brzine (crveno na dijagramu) i 4 polovičke (zeleno na dijagramu).
Za moje potrebe se ta Dual Power opcija vožnje u rikverc pokazala praktičnom kod oranja ili frezanja kratkih njiva kada se ne isplati okretati. Naprijed vozim u 4. sporoj (5,5 km/h) a natrag promjenom položaja samo jedne ručke  4. brzom rikvercu (13,1 km/h). Navedene brzine su kod 2600 okretaja motora, a stvarne brzine su nešto drukčije jer se prema naprijed vozi na oko 2000 okretaja, a u rikverc na 1200-1400 okretaja. Računski bi brzine kretanja trebale biti:
5,5/2600*2000=4,23 km/h naprijed i
13,1/2600*(1200 do 1400)=6,55 do 7,05  km/h u rikverc.

Nadam se da sam bil dovoljno jasan. Ako nisam, napiši preciznije kaj te zanima.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 17.08.16 20:46

Hvala. Heh, pa sad mi sve jasno, al uzbunijo si me, kad si nekad davno kazao, da u sporem hodu naprijed, promijeniš režim mijenjača i hitar mu je rikverc- no bar tak osam ja razumijo, a vidim, da naopako. Razumijo, da sa režimom 8+8 voziš sporo naprijed, i onda samo režimsko ručko povučeš i ide natrag na brzo... PA bi tada trebao sve i svašta ,da to napraviš, a ak ne promijeniš režima, ide istom brzinom nazad, kao naprijed.
Sad mi jasno(bar za ovaj tren hehe).
A gledam, da imaju ovakve mijenjača samo modeli "Star". A modeli star imaju svi različte kotače. NA ekvivalentim svim 4 gumama pa ovih nema, i imaju obične 16+16 mijenjače 4 brzine i 4 grupe + inverter.

Virojatno je ovo daleko najbolji mijenjač, ak ga ko zna upotrebivati. No moj otac sigurno ne bi heh, jer nema živaca ni veselja. A koliko gledam od Boxtera mijenjač u njegovoj temi, pomešano sve, ko slive i jabuke kod 16+16 getribe. Nemam pojma, kako bi ovo vozijo.

Samo, ako pričamo o fast reverzu, ima ga i Goldoni sa 12+4 menjačem, jer vozi bilo sa koju brzino, kad sa sporog reduktora prebaca u rikverc, on zatrči ko lud nazad. Isto radi i moj. Spori reduktor i bilo koja brzina, kad prebacam nazad, zatrči. Jedino to žao nije isto kod brzohodnog reduktora, jer mu so svi rikverci sporiji, nego obična brzina nazad...

Sve u svemu, izgleda ,kako se ko navikne, pa mu je ovo najlakše i naj logičnije.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by iwanho 1 17.08.16 21:36

reider 1 je napisao/la:Hvala. Heh, pa sad mi sve jasno, al uzbunijo si me, kad si nekad davno kazao, da u sporem hodu naprijed, promijeniš režim mijenjača i hitar mu je rikverc- no bar tak osam ja razumijo, a vidim, da naopako.

Malo si krivo razmel. Meni rikverc brzine iz moda 8+8 više odgovaraju nego one iz moda 16+8. Zato za vožnju u rikverc rađe promijenim mod na 8+8. Fast reverse koristim samo u onim rijetkim slučajevima koje sam opisal u prošlom postu.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by iwanho 1 17.08.16 21:37

Edit:

obrisan dupliran post.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by reider 1 18.08.16 0:28

Moje je mišljenje, da bi se moglo napraviti kod tog mijenjača samo običan mijenjač 16 brzinski od režima 16+8, sa tim, da svih postoječih 16 brzina samo okrenemo još nazad. Najjednostavnije bez režima in po meni najbolje. Ali sve ima svoje dobre i loše strane.
Možda koja tvornica upravo takvoga ima, pa sad neznam baš sa glave primera. Onaj sa Goldonijeveg Maxtera baš to sumnjam, da nije. Barem sa slike sheme sudiječi.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by Krumpironja 18.08.16 3:02

I meni je taj mjenjac na staru bio boli glava ali kada sam ga poceo vozit onda sam ga i skuzio i to je definitvno najbolji mjenjac sa kojim sa imo prilike radit, za voznju prikolice po cesti odlican, za rad u polju 8+8 je odlican samo napred nazad, dosta dobar traktor ali eto za moje uvjete prevelik i neokretan, bez obzira na kočnice i te nazovimo pomagala...nema do zglobnog i gotovo, maxter nema taj rikvrec tj imas samo 4 rikverca i ok je nade se za vozit
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Traktori Goldoni  Star opća tema  Empty Re: Traktori Goldoni Star opća tema

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 16. 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.