Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Krumpir

+9
TomoVinkovic420
Tomo Vinković Požega
fireman.peter
tomotraktor
Dubravac
Krumpironja
iwanho 1
tony5
Admin
13 posters

Stranica 5 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by Tomo Vinković Požega 05.09.16 6:44

Povadio sam i ja krumpir prije nekoliko dana, vrlo sam zadovoljan urodom. Muči me jedan problemčić...naime, dok smo vadili krumpir, primijetio sam da u zemlji ima dosta već ukopanih zlatica. Otprilike dva tjedna prije vađenja krumpira imao sam navalu zlatica koje sam pošpricao, ali se očito dio već utaborio u zemlji. Trebam li reagirati s nekim zemljišnim insekticidom kako ne bi imao problema iduće godine ili da ostavim tako kako je? Na zadnjoj slici nije sav krumpir, nego 3/4 (krumpir sa tri reda od ukupno četiri).

Krumpir       - Page 5 2vrs93c   Krumpir       - Page 5 2qvz7lz

Krumpir       - Page 5 29egci0   Krumpir       - Page 5 2219mp
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 05.09.16 8:58

Ja upravo zbog sprečavanja širenja zaraze i zlatica svake godine sadim krumpir na drugo mjesto. Uspjeh nije 100%, ali bolje išta nego ništa. Stare zlatice je dobro skupljati čim se pojave na mladom krumpiru. Čital sam da jedna stara izleže jaja za 200 mladih. Načinom na koji sad radim (skupljanje + jedan tretman Actarom) dovoljno mi je jedno pakiranje Actare (čini mi se da je 4g) za površinu 350-400 m² uz utrošak vode od cca 30 lit.

PS

bilo bi mi jako drago kad bi prezentirani podaci bili malo precizniji pa bi samim tim bili usporediviji. Redovi mogu biti dugački 10 m ali i npr. 100 m. Po tome ispadne 10x razlika u prinosu. No ako netko iz bilo kojih razloga ne želi dati potpunu informaciju, poštivam njegovu odluku i neću ga dva put tražiti.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by reider 1 05.09.16 11:20

ZAtiranje zlatice kod nas se potpuno isto riješava.

Ako bi zaista rad bar kod mene, više preciznije podatke, mogu kazati, da sam danas bijo malo na šetnji oko kuče i sa koracima izmijerijo dužino. Prvo izmijerijo metrom dužino, kako na daleko trebam micati noge, da znam, kakav je metar. No napravijo sam 28 stopinj. Žao ne mogu ti kazati, il je bilo 13 il 14 redova, jer prije nismo brojili, al sad ne mogu više procijeniti, jer zemlja sravnana.
Količina več sam kazao da bila svega ukupno max 1,5 kubika. To mi je jednostavno izračunati, pošto je prikolica visoka 1 metar, široka 1 metar i duga 1,5. A u njoj je falilo 15 cm nasipene višine, da bi bila ravno puno nasipena. Kod nas se kaže: "na rob stranice, na štrih napolnjene".

Treba se i znati, koliko narazen sađeni bili su krompiri. Inače sadijo ove godine nisam ga ja, jer bijo na poslu, a uvijek jesmo sadili za dužino cipela broj 45.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by Tomo Vinković Požega 05.09.16 13:26

iwanho 1 je napisao/la:...bilo bi mi jako drago kad bi prezentirani podaci bili malo precizniji pa bi samim tim bili usporediviji...

Posadio sam 4 reda dužine 50 metara svaki. 10 kg sjemenskog "marabela" i isto toliko otprilike "desirea" svog, prošlogodišnje sjeme. Desirea je čak bilo malo i više nego marabela iako nije sjemenski, ali je bio dosta sitnog, dok je marabel vrlo lijep, okrugao. Nisam ga vagao niti kubicirao pa ne znam koliko ima ukupno, uglavnom ima više nego prethodnih godina sa iste površine. Na svakom redu je bilo po dvoje vrhom pune tačke, i više.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 05.09.16 15:38

Zahvaljujem obojici.

Izgleda da je prinos bil podjednak pri svima. To važi pod uvjetom da je Reider imal 14 redova po 28 m. Ako je imal 13 redova, onda on zna dobiti najveći prinos pa bu dogodine sadil krumpir i za nas dvojicu.  Laughing Laughing Laughing

Ja sam također s njive vozil u tačkama. U jednom redu duljine 55 m (mjereno koracima i provjereno na arkodu) sam dobil od 2,5 do 4 tačke (uglavnom ravno - na štrih napunjene, ili čisto mali vrh), kako u kojem redu.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by Krumpironja 05.09.16 21:55

Ja imam drugačije mjere heh ja sam ga posadio 90 kila sjemenskog, najmanja kalibraža, dva puta sprican za zlaticu dva za plamenjacu dve prihrane kanom frezan i zagrnut na dve parcele sam ga imo na jednoj je bilo 400kila lijepog krumpira a drugo bolje je plivalo 3-4 puta i pumpo sam vodu van tako da ga je tamo bilo samo 800-850 kila i ukupno iskoristivoga je bilo oko 1100 drugo je škart za kokoše preko zime za kuhat im...sve sam prodo u roku od 4-5 dana
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by reider 1 05.09.16 23:07

Ivanhuu, čini se i meni, da ga bilo prije 14 nego 13. A zaista nisam prije prebrojijo redov. Zemlja nije bila ni jako mokra, kako koje godine nazad, kojih se sijetim, kad smo trebali na suncu do večera sušiti ih razbacene po njivi. Ljepo se dalo pobirati. A je na onome kraju, sa koje je slikan Tv i prema kuči, bilo kakvih 4 il 5 metara više mokre zemlje. NA tom mijestu pobirao otac, i više puta psovao, jer mu išlo najsporije.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 06.09.16 9:15

Krumpi,
ti si za nas profesionalac. Very Happy Uglavnom proizvodiš za prodaju, a ja samo za svoje potrebe. Kad spominjem količine, uvijek mislim na sav krumpir, krupni, srednji i sitni. Sva što ne pojedemo mi, pojedu svinje, a poneki put se po zimi baci i kokošima malo. Sjeme ne kupujem svake godine, nego sadim nekoliko godina svoje sjeme.


Reider,
ove godine je bilo suho, iako je one prve dane, kad je žena napravila silu da moramo početi s vađenjem, još bilo malo vlažno. To je bil dodatni razlog da čim dulje otegnem vađenje. Zadnjih nekoliko redova je bil potpuno suh.
Jel si tvoj otac sam odabral te redove za pobiranje ili vam je nekaj zgrešil pa ste mu narihtali? affraid

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by reider 1 06.09.16 10:04

Ne ide se o redovima ,več za dnji 4 il 5 metara svakog redova na kontra strani njive, kao je kuča.
A teritorij u redu izabrali jesmo si u prvoj redi, pa si toga držao do kraja...heh.

A kod nas dva dana pada kiša, pa stvarno jesmo imali srečo, da ga izvadili dokraja. Isto tako i onaj poznanik, koj je kod mene i komšije odpeljal mrvo. Kod mene je ravno nekako, al kod komšije slično kao planina, pa tamo može samo u suhom vrijemenu. Ivanhuu, malo prije, kad si došao do kuče, na ljevo ruku imao si pogled na veliko rupo. Obvozijo si ju naokolo.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by Admin 06.09.16 12:36

Pozdrav

Mjerenje krumpira u litrama nikad čuo do sada , litra je mjerna jedinica samo za volumen fluida /tekućine ako je to u kojem kraju, selu standard neka navede onda, da ljudi ne misle da mi u Hrvatskoj krumpir mjerimo u litrama a ne u kilogramima.

Nije potrebna isprika jer nikoga nismo uvrijedili, nema baš nikakve potrebe za tom mjerom, dio ljudi ili dio domaćinstva u Hrvatskoj kad vadi krumpir iz zemlje istovremeno trpa ga u kante pa u vreće za krumpir, vreća puna krumpira zna se koliko ima kilograma. Ili na drugi način isto jednako popularan u traktorske prikolice bez vreća za krumpir, koliki je taj tovarni prostor prikolice ovisi o vrsti prikolice.

Koliko ima kilograma krumpira u tovarnom prostoru prikolice kada se tovarni prostor prikolice preračuna u kubične metre ( m3 ) . Svatko ima različite debljine gomolja krumpira tako da i količina u kilogramima u kubičnim metrima ( m3 ) gomolja krumpira je različita.

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by reider 1 06.09.16 16:05

Sijetijo si me ne mijerenje kukuruz, kad sam jo prije mijesec dana kupijo. Zvagali puno na vrh poravnato kanto, pa onda brojili komade nasipanog u večo bačvo.

Inače postoje kod ponekvih proizvoda i dvije mijerne enote, tako, da znaš. Upravo sada čitam na sladoled kantici: toliko grama, i toliko mililitara...

Admin, važno je, da ljudi su sa proizvedeno količino zadovoljni i Ivanhuu je kazao, da ak imam 13 redova, imam nenormalan doprinos. Virojatno drže ova priča: Ludi poljuprivrednik ima debeli krompir hehe Laughing pirat
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 06.09.16 16:37

Hoćemo li još malo filozofirati? Može, malo zezanja uvijek dobro dojde. Mrgudi nisu nigdje dobrodošli, barem ja tak smatram.
Krumpir se skuplja u 20 lit kante. Koliko kg ima 80 kanti (vaganja, kao kod Reidera, nema)? Reider jeste li odbili težinu prazne kante ili ste zaboravili?  affraid
Pojma nemam ali sam siguran da ga ima 1600 litara, odnosno 1,6 m³ (kak je i napisano). No, to ni u kojem slučaju ne znači da je litra mjerna jedinica za krumpir, ali se može vizualizirati kolika je to hrpa.
Kak sam prije napisal, Krumpi je zakon za nas amatere. Posadi a kg, izvadi b kg, proda c kg i još kokice nekaj pozoblju (to se vjerojatno ne zna koliko je kg Laughing ).

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by reider 1 06.09.16 17:36

Ak malo spomenim nazad pričanje oko vrijemena potrebnog za pobrati čitav krompir, stvarno sam se zajebaval, jer kao kod nas kažu: "Nismo nič fkradli, pa mamo zato cajt počasi norta spraviti"hehe.
Znači, nije to nikakva utakmica, a ak je pored i mirovina, onda se zaista ništa ne žuri, zato nemoj me hvatati za ovakve riječi.

Mijerna enota za sipke materijale ponekad jako su forsirali nekada duge godine nazad. Moja nona uvijek kazala, da proizvode skupljali u "kašte", to su sabijene sa drveta velike posode ,koje dosta puta jesu upravo bile napravene na okrugle dužinske mijere. Znači 1metar visuka, da se čovijek mogao nagnuti u njo, široka isto tako, al ponekad bile su i po 2 metara duge. Ponekad bila je jedna duga, i imala međustijene, za različte proizvode. Pa su onda stokari kazali, toliko i toliko "kašt" sam napunijo i se hvaliju drugome.
Još dandanas mi poznaniki uvijek kažu u veličini nasipene prikolice, koliko pšenice dobijo je sa koje njive.

Sve u svemu, dokrajno sam siguran, da su ovi naši računi, jako netočni i nisu priporučljivi za bilo kakvo nadaljnje računaje, jer znam ,da ak bi se to sve precizno dokumentiralo i vagalo, rezultati bili bi jako drugačiji od naših. Mozag i oči dosta puta varaju!... Vaga je točnija, a tako i mijerač dužine-metar.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by Admin 24.07.18 15:10

Žumberačka gora, uzgoj sjemenskog krumpira.

Krumpir       - Page 5 Umbera12

Konzumni krumpir pastir za obranu od divljih svinja.

Krumpir       - Page 5 34364110

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by Admin 27.08.18 22:59

Vintage iskapanje krumpira, Žumberačka gora.

Krumpir       - Page 5 40158610

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Krumpir       - Page 5 Empty Re: Krumpir

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 5 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.