Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uljna-bundeva-buča-tikva

3 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 23.09.16 19:14

Došlo je vrijeme obiranja buč za ulje. Slika prije 3 dana. Možda ja koji tijedan kasnim sa tim, al sam bijo zauzet sa drugim obavezama, tak o, da sam pronašao dosta buč strunotih. Ponekad pronašao sam samo vanjsko lupino, napunjeno sa vodom. Pored toga ova je godina po meni nešto nenormalno, jer povrče u veči mijeri gnili- prerano propada. Ne samo buče.
NEka slika od događaja sa njive:
Njiva prije obiranja. ZAtraveno jako, al imao sam srečo, da poznanik mi bar obkosijo njivo naokolo. Komšija, koj ima parcelo iznad mene(vidi se bijela pozadina izza dreva), kosijo nije cijelo leto nijednom, pa sad dao malčirati. Inače ima traktor Štore, al ne malčira sam, jer ima leđa uništena
Uljna-bundeva-buča-tikva Fotografija-0006
Obiranje buč se počelo sutra odmah.
Uljna-bundeva-buča-tikva Fotografija-0009
Ukupno obrala se ova prikolica i jedna autoprikolica, koja je još u dolini, jer mi sfalilo vrijemena. Šumski put tada bijo je vlažan, pokriven sa liščem, a jer imam opcijo voziti na okolo po daljem a asvaltnom putu, išao sam tamo, da ne razkopam puta. Put skroz šumo vodi na sliki na ljevo od njive skroz šumo straga, al dalji put vidi se ljepo na slici izpod šume desno:
Uljna-bundeva-buča-tikva Fotografija-0010
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 23.09.16 20:05

Prijevoz buča u košari volumena 1 m³ (143*85*85 cm) koja je nekad davno napravljena za Pasquallija. Plače za obnovom antikorozivne zaštite. Ima specifično kopčanje na podizne ruke, ispod poda, oko 25 cm od prednje strane. Dobro bi mi došel kraći toplink. Iako je jako blizu zadnjih kotača, ipak treba malo opreznije voziti po neravninama.

Uljna-bundeva-buča-tikva 2nqa0wm

Uljna-bundeva-buča-tikva 2bw2o7

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 23.09.16 20:25

KAda si jih sakupljao? Dal imaš dosta strunotih buč?

Toplink jeste do kraja zašaraufan, al upravo je dovoljno točno dugi. Osim virojatno to misliš, kad spustiš kiblo na tlo.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 24.09.16 8:29

Skupljam ih postupno već mjesec dana. Prvo prebirem po njivi one koje malo omekšaju. Unatoč tome na jednoj njivi gdje su jako zarasle je bilo prilično gnjilih (predugo me nije bilo u prebiranju).

Topling je predugi i moram paziti da ne podignem hidrauliku previše. Već sam savinul registracijsku pločicu. Sad je u donjoj rupi, a ako stavim u gornju onda košara visi prema otraga.
Da je kraći toplink, preselil bi kopčanje na košari malo niže, mogel bi kopčati u gornju rupu i nebi imal problema s previsokim dizanjem.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 24.09.16 19:07

Ti si više dosljedan oko toga. Ja išao obirati u jedan moment sve. Zašto? NE, da bi mi se ovako činilo pravo, več, jer nije bilo vrijemena nešto dana, to, ono, tamo vamo i zakasnili jesmo(nije prava tema o događajih ove dane). Nikad nije bilo toliko odpada, kao ovu godinu. Ak bi obirao kao ti, riješijo bi više od pola ovih strunotih najmanje ili još više. Danas se dovelo sve do kuče preostatak sa autoprikolicom i TV-jem. Puna na vrh bez poviškov. Sanduk 1,5 x 1 x 0,35 metara. Hodali jesmo po travi i tugovali za velikom količinom odpada.
Izvadile se budedu semena kod kuče postupoma, koja je više žuta. Sada lježe izpred štale pored bijelog zida na suncu. Slike budedu drugiput dodane.

MEni se čini, ak bi dao na gornju rupu u onoj situaciji toplink, kašika bi se nagnula gore nazad, ustran od traktora. Ak se samo tablica savinula, onda je još uvijek ok. Ja sam na TV-ju savijo cijelo sedalo, da i mene sa njim gurnulo naprijed.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 25.09.16 7:33

Zato bi moral biti kraći toplink. Možda se odlučim za drugu varijantu rješenja. Štifte za kopčanje na podizne ruke mogu premjestiti bliže prvoj strani košare pa bu efekt sličan. Jedino malo veće opterećenje hidraulike.
Najbolje rješenje bi bilo da jednostavno ograničim hod ručke za upravljanje hidraulikom.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 25.09.16 20:18

Slike sa krajnog pobiranja buč ovih dana. Stigla pomoč, tako, da mi bilo lakše hehehe.
Pored bilo je i nešto vrijemena za igro. Izpod njive na parceli teče potok. Nije baš nešto veliko vode, pa moglo se hodati po plitki vodi i prati ruke, tražiti malene kamene i slično. Vidi se, da je zanimivo.
Uljna-bundeva-buča-tikva Fotografija-0001
Uljna-bundeva-buča-tikva Fotografija-0003
Uljna-bundeva-buča-tikva Fotografija-0002
Nemam sušilnice za semena. Sušim na velikim mrežama, koja inače je za fiksacijo mase za fasade. NA večer, kad mrak padne, nosim jih pod krov, da ne padne rosa.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 15.10.16 9:21

Jesi li riješil sve kurbose (buče)? Koliko sjemena (koštic) si dobil?
Jel dodaješ 30% suncokretovog ulja kod prerade, manje ili više?
Ja sam ovaj tjedan naručen u uljaru. Vozil bum oko 35 kg koštic.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 15.10.16 22:45

Riješene su sve efikasne buče. Al one malene zelene, koji su izza staje pored zida na suncu, jesu samo za životinje, a dozoret neče sijeme više. Tu i tamo koju prosijeknem na pola. Jededu, koza, patke, koke, svi. Nisam znao, da ima patka takvi jaki kljun. Odčupava dijelove buče, pa maka čine mi se jak otvrdi... Koke pikajo samo ono mekano sredico, al lupina ostaje.

Koliko je težine neznam. Jer imam od dvih godina sad skupaj sakupljeno u vreči. Spremno za oljarno. Idem u početku novembra.

Da dodavam pola toliko ulja suncokretnoga, koliko je težina sijemena u KG. Znači 20 do 22 kg sijemena, dodam 10 litara max. Kod prvog stiskavanja dodavam npr 3 litre bijeloga, al kod drugog stiskanja dodaje se sve preostalih 7 litara. NA kraj use sve zmiješa i to je to.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 16.10.16 14:13

Malo si me zbunil s postupkom u dva stiskanja. Možeš to malo detaljnije pojasniti? Možda sam si ja nešto krivo protumačil.

Kod nas se suncokretovo ulje dodaje prilikom pećenja da koštice ne zagore. Čul sam da svako naknadno miješanje suncokretovog ulja s bučnim znatno više naruši kvalitetu nego kad bi se ta ista količina pomiješala s bučnim brašnom prije, odnosno na početku pećenja.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 16.10.16 19:14

Dva stiskanja čine se zbog večeg izkoristka. Znači, dobiješ zaista više ulja, ali ide se sve tu premo sorazmerno- kvalitet i količina. Možda upravo tako, kako sam predpostavljaš.
JEdan dijo tog postupka jesam sam zaboravijo. I to upravo taj dijo, ak se prije drugog stiskanja ponovo praži mlevenina sijemena sa dodanim tim 7 litrima bijeloga ulja, il se to samo napokon prvog stiskanja masa razdrobi, premeša i ulje bijelo doda, ili se još ponovo malo praži.

Sve u svemu, Ak tražiš samo največu kvalitet i gustoto ulja, taj stiska samo jednom. A koj traži naj, največu kvalitetu, čuo sam, da stiskaju hladno(postupak mi nepoznati). Sa jednim stiskanjem dobiješ jako gusto doslovno crno ulje, a to ulje ljudi prije upotrebe u kuhinji miješaju sa bijelim. A kod nas to več napravimo u oljarni, i onda u kuhinji potpuno je spremno za upotrebo, bez rijedčenja doma.
U oljarni možeš se i odlučiti, ak sipaš ulje prvog stiskanja ukupno sa drugim, il odneseš kuči dvije klase ulja. Mi miješamo tamo. I zadovoljan sam. Jedne godine odnesel kuči dvije klase, pa imao bolju samo za salate za samog sebe, jer mi jaki miris i okus se sviđa. Inače miješam po večini.
Uljna-bundeva-buča-tikva Stiskanje-olja-1
Na slici bačva sa miješalom, gdje se mlevena sijemena zmešajo prije praženja, ukupno sa soljo i bijelim uljem. Ovo radiš nešto minut, i ide u drugo bačvo iznad vatre, da se spraži.
Preša za stiskanje sijemena:
Uljna-bundeva-buča-tikva Stiskanje-olja-2
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 16.10.16 22:56

Hvala na opširnom pojašnjenju. Very Happy
Ja sam se naviknul na klasičnu izvedbu s 30-33% bijelog ulja odjedanput pečenog i stisnutog. I takvog ne smije biti previše u salati.
Hladno prešano nisam nikad degustiral tak da ne znam kakav je okus. Mislim da kod hladnog prešanja (ipak se malo grije) treba oko 10 kg koštic za litru ulja.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 17.10.16 12:13

No, vrijednost u procentima najbolje je razumiti ljudima, krajno količino pokojeg ulja u krajnom proizvodu. Ali, ne mogu si obrazložiti samom sebi, koliko je to dodanoga bijeloga ulja u litrima na na primer 20 kg suhog sijemena, koliko drži bačva za jedno pečenje u oljarni. scratch

Za prodajo kod kuče drugima naravno treba biti gušče napraveno, inače ljudi nisu zadovoljni. Ponekvi izpobajo proizvod kod nas tako, da flašo promučkajo(pretresejo), i na vrhnjom dijelu flaše, gdje ulja nema odmah izpod poklopaca, još neko vrijeme ne smije se odmah pokazati čista plastika. Znači, duže vrijeme treba se "mastno il kako bi razumijo-gušče" ulje zadržavati tamo na plastiki. Ulje u tvojim procentima napraveno, znam iz izkustva, da treba biti daleko preko zadovoljavajuče gustote za prodajo bilokakvom preciznom kupacu. Kod moje miješavine baš sigurno je prerijedko znam. Al tak omi radimo za svoj okus znaš.

Vlastnik uljarne kazao, da jednostavno više ljudi kod njega ne traže i ne prakticiraju izradu hladno stisnutog ulja!. KAzao u smijehu: Bila je to nekva nekadašnja modna muha heh.

Volim iti raditi ulje. Tamo tako miriše. Miris mi se sviđa. Ponekad sam za sebe nosijo i piče sa sobom. A nisam znao,da tamo dođe istovremeno raditi puno ljudi( i takvi koje poznajem), pa za mene baš dosta piča nije ostalo. Tako da jedno ljeto izpustijo to naviku hehe.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 17.10.16 14:25

Izračun je lagan. Npr. za 30%:
20x30/100=6
Znači na 20 kg koštic dolazi 6 - 7 litara ulja.
Još jednostavnijeza shvatiti je: dodati 1/3 bijelog ulja (u lit) na količinu koštica (u kg).
Ulje ne čuvam u plastici nego u tamnim staklenim bocama. Na tamnom mjestu stoji bez gubitka kvalitete do novog.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 17.10.16 19:14

Hvala na obrazloženju čovijeku, koj je zbog ljepog obnašanja u školi uvijek za matematiko dobijo 2. Embarassed Inače ja sam uvijek procente računao u drugčiji formuli: 20kg:100x30=No, na kraju sve isto.
Znači ti si uzeo omijer 1/3, al ja 1/2.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 17.10.16 19:36

Kad se dela o računskim operacijama istog srupnja (množenje i dijeljenje) onda redoslijed opracija nije bitan. Dojde se na isti rezultat.

Jedanput sam krivo procijenil količinu koštica pa sam donesel premalo bijelog ulja. Onda je odnos bil 1/4 (9 lit na 36 kg). Bilo je problema kod pečenja. Trebalo je stalno ručno dodatno miješati i još se zeru osjetilo kao zagoreno. Trebal je majstor sporije podizati temperaturu, ali oni imaju određeno koliko dnevno trebaju preraditi i zato se žure. Nažalost i na račun kvalitete. Sad

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 17.10.16 20:07

Ovdje, u toj oljarni, vlastnik drži izgleda zbog iste situacije, tako boce, kao bijelo ulje. A nekvi na to i računaju, pa sve kod njega uzmeju(bocu i ulje).
Da bi išlo sve po planu, naravno on radi tamo sam, al u gužvi još jednog momka ima za pomoč. TAko oni sve vode, i ide sve po planu. Rade svaki petek po cijeli dan. TAko ima on vrijeme otvaranja. A ak i samo jedan dođe, zapali vatru, pogotovo za stalno stranko. Jednom sam došao samo ja, pa mi bilo neugodno, da zbog mene zapali. A malo prije, kad smo završili, još se pojavila druga stranka, tako da taj dan on si uzme za izrado ulja. Ide se u našim brdima za jenog malenog vlastnika zasebne oljarne, a ona mu je postrani posao, sa kojimi se taj čovijek bavijo u životu. Vrijemena su se promijenila, i nekve poslove trebao je napustiti. Život se mu jako zalomijo prije par godina kod prometne nezgode, pa izgubijo dosta imovine i dosta svega prodao, da preživijo.
Ostali mu zvesti, tako ja, kao majka žene, pa je to za nas maleni praznik, kad idemo to raditi kod njega.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 24.11.16 11:38

Soradnica sa tvornice pripeljala buče gigantske meni kuči, da nek sa nje nešto napravim. Ima 3 puta večo sijeme od običnih, al treba ga je olupiti, jer nije sijeme golo. A smo se več danas odlučili, da ne plodimo ovog naprijed, radije budemo za jesti uzeli malo verzijo ovih buča. Nešto sam upotrebijo, nešto dao jesti životinjam.
http://www.mojalbum.com/reider/svasta/foto/23439472

Upravo sutra idem raditi ulje od pravih buča, pa bude se stajalo rano, da ne dođem zadnji na vrsto kod uljara.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 24.11.16 15:16

Ja sam očekival da su te buče veće. Skoro tolike su izrasle neke moje golice, a domaće koje imaju obuveno sjeme su redovito slične veličine.
Ja sam jučer izvadil sjemenke iz posljednjih buča ove godine.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 25.11.16 5:53

Ona žena dala meni manjo, al sebi obdržala večjo. NEznam, kakav imaš osiječaj na veličino, al na buči imaš ovitek od malenog telefona za uzporedbo veličine. A tvoje obične buče za ulje, idedu 4 u onu, koja je na sliki. scratch

Kod nas ima jih kakvih 5 il 8 malenih običnih buča, koje dajem životinjam. A od tamo ne uzimam više sijeemna, jer ne izplati se svak idan 10 sijemena sušiti i prati vodom. PA pustim,da sve ukup pojejo životinje.

No ja pakiram polako. Idem na izrado ulja sad za koji sat vrijemena.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 25.11.16 18:59

Uspoređival sam sa plastičnom špric kantom.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 25.11.16 19:07

Pozdrav prijatelj, sa uljem jesam kod kuče. Ovako odkrito, imao sam 29 kg suhog sijemena. Kod prvog stiskanja dodao 5 litara suncokretnoga. A kod drugog stiskanja dodao još 7,5 litara.
Kupijo sam i flaše literce 20 komada. Bijo prvi u oljarni sutra heh. A došlo jih onda puno. Sijemena bilo je ovoliko od 2 godina ukupno, jer u jednoj ne proizvedemo toliko.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 25.11.16 20:14

Nije mi poznat način sa dva stiskanja. Jel na taj način rade svi uljari u Slo, ili samo za poznanike? Može li malo detaljnije?
Jel prvo pečeno svih 29 kg s dodatkom 5 litara bijelog ulja? Ako je to nakon toga stisnuto u preši, jesu li onda stisnuti ostaci išli ponovno u mlin na usitnjavanje te je slijedilo novo pečenje s dodatkom 7,5 litara bijelog ulja?
Po mojem iskustvu s dodavanjem 5+7,5 lit bijelog trebao si ukupno dobiti oko 23 lit ulja.
Koliko je izašlo kvalitetnijeg, a koliko manje kvalitetnog (salatnog)?
Koliko eurića si ostavil u uljari za takvu preradu?

Kod nas bi stvari izgledale ovako. Za običnu preradu s jednim stiskanjem platil oko 23 eura, preciznije 174 kuna. Uz dodavanje 10 litara bijelog, koliko je uobičajeno za tu količinu sjemena, ukupno bi dobil 20 litara ulja.
Jesi li kupil steklenice ili plastične literce? Kod nas su tamne kvadratne steklenice s čepom po ~1 eur. Ja sam kupoval tamne okrugle (za vino). S čepom po ~60 centi.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 26.11.16 11:54

Stiskanje i dodavanje bijeloga, vrši se po proceduri, kao ti navajaš sam. Samo, da za svako stiskanje doda se jedna porcija soli.

Koliko je količine izašlo, neznam točno, nisam provijerivao, jer neznam ,koliko drže pojedne boce, koje sam punijo. Jesu ALU od mleka. Ak predpostavljam, po zaokruženim mijerama, pune su jedna od 10 litara, dvije po 5 litara, a u još jednoj samo pola pet literske.

Kod nas se plati za rad, 1 EUR za jedno kg sijemena.
Boce kupimo plastične, kakve jesu za ulja, koje kupiš u trgovini sa horizontalnim rebrima oko nje. 20 komada 4 EUR.

Ako do punog broja fali kakav eur, onda mastoru to ljudi puste. Znači 35 puna kapa.

Nikad, osim jedne godine, nismo radili dvih klasa ulja. Količino obadvih stiskanj, miješaš na kraju. Jer ovakva gostota za mene i okučane, sasvim je zadovoljajuča za sve potrebe.
Što je pregusto, opet nije za mene u redu, pa maka ludo volim ulja buče. Po meni, ova če biti receptura točno prava.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 26.11.16 12:17

Hvala na pojašnjenju.
Tvoj majstor za preradu slabo zaradi. Dva postupka za 1 euro/kg.
Znači 2x melje, 2x peče i 2x stiska. Izgubi se duplo vremena, a ti ionako na kraju sve pomiješaš. Zakaj ne dodaš odmah ukupnu količinu bijelog ulja u stisneš samo jedanput. Koliko čitam dobio si ukupno istu količinu kao i kod jednokratnog stiskanja. Po meni bi takav način imal opravdanja ako želiš dvije različite gustoće (kvalitete) ulja.

Poslikal sam svoje kurbose od golih koštic (one veće). Stavil sam i špric kantu pored za usporedbu.

Uljna-bundeva-buča-tikva 4jrb5

Pošto je najbolja egzaktna mjera, metar je pokazal 33 cm promjera.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.