Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Traktori Fiat opća tema

4 posters

Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Traktor Fiat 241-R

Postaj by Tomo Vinković Požega 20.11.15 21:35

Traktor Fiat 241-R opća tema traktora.


Traktor Fiat 241-R, imao sam ga prije 5 godina, godinu-dvije ga koristio. Traktorčić je 1965 godište, 25 ks, dva cilindra, vodeno hlađenje. Oznaka "R" označava duplu vuču s kojom maleni traktorčić postaje div. Nevjerojatno jak za svoju veličinu. Ima normalan hidraulik i zadnju blokadu, što nije često za traktore tog godišta.

Slika sa  neta

Traktori Fiat opća tema 14kaydt

Moj Fiat

Traktori Fiat opća tema 29dtojm
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by Admin 21.11.15 15:50

Pozdrav

Dobro su pogodili omjere prijenosa transmisije pa ima jačinu i snagu, ne ću ni sumnjati u Talijanske traktore imaju industriju traktorsku razvijenu strašnu.

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by reider 1 04.04.16 19:53

Zašto si ga prodao? Ko ga naslijedijo? Imaš samo TV i još što?
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Traktori Fiat opća tema

Postaj by reider 1 04.04.16 20:06

Traktori Fiat opća tema Fotografija-0036
Za vas uslikao sam jedan stari Fiat traktor godišnjak 80. Snage 50 ks i 3 cilindra. Mijenjač 9+3. Ima ga čovijek blizu mene, al prije bijo je njegov vlastnik moj mehaničar. Ide dobro i vlastnik novi je zadovoljan sa njim, osim odmah poslije kupnje mu satralo prednji diferencijal. Posumnjao sam, da so mu stavili nekve neoriginalne kotače gore, pošto je za njegovo veličino guma sasvim velika straga. Kaže, da takve su gume original veličine i po vožnji po tvrdom ne zuji pogon il stvara ikakvi zvuk. On predpostalja, da neko šarijo po tome prednjem pogonu i naopako sestavijo dijelove(zazor između zupčanika diferencijala). No od popravke on ide zahvalno, bez problemova.
Ima kod kuče izrađene druge dolnje traktorske poluge hidravlike. Zašto, nezna.
No mijenjač 9+3 sastoji sa ručko brzina, sa 3 stupnjama i rikvercom, a ručka reduktora sa tremi.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 06.04.16 22:24

Otac ga je zamijenio za TV 420 kojeg sad ima, "ključ za ključ". Razlog je bio taj što sam se ja te godine oženio i kupio si kuću 5 km od oca, odselio i odvezao sa sobom svog TV 731, pa je imanje ostalo bez traktora koji može frezati vingrad. Otac pored kuće ima veći vrt i mali vinograd od 4 reda dugačka 80 metara, koji je zasađen na razmak redova 180 cm, i može ga frezati samo traktor sličan TV-u, ovaj Fiat nije mogao, pa se otac odlučio zamjeniti ga da ne bude ovisan o meni.

Imam samo TV, više se ne bavimo većom poljoprivredom niti ja niti otac, sve poslove za potrebe kućanstva obavim sa TV-om.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by reider 1 06.04.16 23:21

Hvala na obrazlagi.
No nešto takvog nikad nisam vidijo.
Možeš po uspomeni malo popričati oko mijenjača, dal je bijo brz po cesti? Težina? Bilo koji podatci, budedu nekome dosta značili...LP
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 07.04.16 22:46

Bio je vrlo jak tegljač, iznenađivao je koliko može povući s tim slabašnim motorčićem. Težina mislim nešto malo više od tone. Moram se ispraviti što se tiče snage motora, ima 15 kW, znači 20-ak KS. Za vožnju se nije bitno razlikovao od standardnih traktora, sve ručice na uobičajenim mjestima. Raspored brzina je imao identičan kao ursus c335, znači 3 spore, 3 brze i dva rikverca, sve na jednoj ručici mjenjača. Na ravnoj cesti je bio osjetno brži od TV-a, ali nedostatak je bio taj što je slabašni motor osjetio svako brdašce ili teret, pa je trebalo šaltat u nižu.

Na ovoj slici vozio sam 2,5 tone kukuruza u zrnu (možda i više). Po ravnoj asfaltiranoj cesti nije mogao vući 3. brzom

Traktori Fiat opća tema 14jvigh
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by Gost 08.04.16 7:47

Steta sto si prodao takav traktor. Bolji je od TV dvije klase.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by reider 1 08.04.16 18:53

Ma napisao je on, zašto se odlučili prodati. Pa ga ja rauzmijem. Ak se ne treba ti ni avijon ništa ne pomože ,ak ga na dvoru imaš. A na malim parcelama TV je za vrtičkarje vrlo dobar traktor i još danas tražen.
Prenos u 3 brzi mučijo ga izgleda, jer bijo brži od TV-jeveg, al težki isto. A snaga negdje kao naš nekadašnji TV 826. Tako, da te razumijem i ti vijerujem.

Hehe, nekam visuki mi se čini klirens kod njega. Inače ljep na oko, pogotovo za tiste godine.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 10.04.16 15:05

Točni si rekao reider, traktor je vrlo kvalitetno napravljen, kvalitetniji je od TV-a, ali nije nam mogao raditi sve što je potrebno na malom imanju. TV je svestraniji traktor. Fiatu je klirens jako visok, iako je imao prednji diferencijal. Sjećam se da sam u šumi njim izvlačio trupce "udugačko", vukao ih na jednu hrpu pa sam s lakoćom prelazio preko već dovučenih trupaca, što je sa TV-om nemoguće, odmah se nasuče. Mana mu je bila veliki zakretni krug (ajnšlag), posebno sa uključenom prednjom vučom.

Što se izgleda tiče, otac ga je vrlo volio jer ga je podsjećao na kod nas vrlo popularnog IMT 558. Za svoje godine nije mu samo izgled dobar, on je 1965. godine imao kardan, odličan hidraulik, blokadu (šperu) zadnje osovine, prednju vuču
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by reider 1 10.04.16 19:26

Htijo sam baciti dužu debatu, pa ni neznam, ak bi za to bila prava tema, pa da ne lupam nekam mimo.
Zanimivo, koliko u zemljama ponekadašnje Jugoslavije osim SLO cijene tog IMT 558.heh. To mi je jako zanimivo. Ništa drugo neču kazati.

A što mogu kazati, u ovoj temi, koja je Fiat 241-R, (al prije napomenjao sa IMT 558), mogu samo kazati, da jednostavno povozilo je ovakve sve traktore vrijeme. PA maka je za još današnje male seljake-poluprivrednike ovakav traktor još uvijek dobar-upotrebljiv-zahvalan. A traže se noviji traktori sa svakako boljimi mijenjači, jer 6 brzina naprijed dosta kome ne zadovoljava želj tekom radova. TAko i meni. Svekako se kod nabavka traktora ne gleda samo na mijenjače, al ovo mi prvo padne u oči, kad se priča oko starijih verzija traktora.

Dal je imao regulacijonu automatsko hidravliko za orbo?
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 11.04.16 21:10

Ma ovo nikako nije traktor za ekstremnu poljoprivredu, to je traktorčić kojeg je dobro imati na imanju, štedljiv, neće iznevjeriti i uz malo strpljenja možeš s njim napraviti većinu poslova.

Što se hidraulika tiče, moram priznati da se ne sjećam dali je imao kakvu automatiku za oranje, mislim da nije ali nisam siguran. Otac je jednom s njim orao dvobraznim plugom "Batuje" 8" (onaj za TV 7xx), oranje smo prepuštali mom TV 731 samo zbog jačeg motora, a time i brže obavljenog posla.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by Admin 07.05.16 10:54

Pozdrav

Hidro volan za Fiat traktore, kit je Turskog proizvođača.


Traktori Fiat opća tema 12399810

Traktori Fiat opća tema 13743410

Traktori Fiat opća tema 13802410

Traktori Fiat opća tema 12382410

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by reider 1 07.05.16 11:11

Servo sistem. Ovaj je slično napraven, kao kod Zetora serij xx45.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by reider 1 17.10.16 20:52

Fiat 70-56, kod poznanika, kojeg sam u životu više puta vozijo več je u zrelim godinama. Sat, koji stoji, kaže preko 7500 radnih sati, i bijo je to na srednje veliki poljoprivredbi traktor broj 1, i obavljao sve težke poslove. Sad došao na pomoč nešto veči.
U večini života uvijek vukao je Regent 2x14" VK okretač pune daske i to po cijele dane od sutra do večera. Samoutovarke od 28 kubika tandem, 4200 litara Creino i zimska služba pluženje sa dvima daskama. ZA mene to nepoderiv traktor, sa jako malo kvarova. Ovdje vozač iz ludosti satrao konusno tanjurasti par zupčanika na diferencijalu. Sa puno jednoosovinko, se spustijo naazd po uzbrdici. I na kraju, kad htijo se ustaviti, umijesto da bi zakočijo i mijenjao, ustavijo se uz pomoč kvačila. Puknuli zubovi(pametan popusti):
Traktori Fiat opća tema Fotografija-0020
Traktori Fiat opća tema Fotografija-0021
Traktori Fiat opća tema Fotografija-0022
Traktori Fiat opća tema Fotografija-0023
utegovi od njega, napraveni kod kuče:
Traktori Fiat opća tema Fotografija-0024
Njegove druge gume, jesu več iztrošene. Original nosijo gume Kleber 280/20. Ovu su Taurus širine 340 il 360 neznam više.
Traktori Fiat opća tema Fotografija-0014

Traktor nema prednje automatske blokade. Bila je to kod kupnje opcijski. Mijenjač 8+2. Dijelimično sinhronizovan na 3 i 4 brzini. Mekano uključivanje svega. Kabina na mijenjaču neizolirana. Buka nenormalna. Nizko težišče na brdima. Kočnice lamele hlađene u ulju, mehaničko upravljanje. Motor Iveco 70 konja običan. Odličan. Nikad popravljan. Pored ovog loma zupčanika poznati su mi na njemu još iztrošena osovina u mijenjaču(pobrane ripne), lom ulazne osovine u prednji pogon, jer vozač nije izklopijo prednje vuče. Večo prometno nezgodo doživijo, kad  vozač zavijal sa ceste ljevo na stranski put. Pretrčit ga hotjela Honda Civic kod 80 na sat. I zabila u prednji kotač. Traktor se zaokranuo za180 stupnjeva spredaj okolo i satralo mu koljevko. Razpao nije zbog plužne garniture nosača za prednjo ralico. Traktor so viljuškarom odnesli kuči na prednjem dijelu, al Honda napokon toga nije više vozila.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by iwanho 1 17.10.16 21:04

Fiati su poznati kao dobri traktori. No, možemo generalno reči da su svi traktori onog vremena bili kvalitetnije napravljeni od današnjih. Tehnika je otišla naprijed, kvaliteta pa nažalost, nazaj. Sad

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by reider 1 17.10.16 21:12

NE baš svuda. I dan danas toliko sati strojevi izdržu ponekvi. Ali uzmi u obzir za primer neko istinu, koju dosta ljudi zaboravlja: Klima traktoru ,koji je nema, NE MOŽE SE POKVARITI!.
Današnji storjevi imaju više opreme i kompliciranije su napraveni. ZAto je več mogučnosti, da se što pokvari.

Hvala na prebiranju i komentaru mojeg prispevka-posta.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by reider 1 10.12.16 12:40

http://www.nosan.si/newholland/newhollandserija56.pdf
Još debata novinara, oko tog Fiatovog traktora, kojeg opisavam gore u izvornom izgledu. KAd se stvorila grupacija New holland, na ta isti traktor bila je namiještena samo rugačija naljepnica. Svaki vlastnik, koj ga ima mi kaazo, da max zadovoljan sa njim, osim bučan je do bola, jer mijenjač jednostavno nije izoliran od vozača.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by Admin 11.11.18 23:16


_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by reider 1 12.11.18 17:53

Zanimivo. Svašta napravila ova tvornica-kapo dol. Uvijek so mi se sviđali i nekako rasel uz njih iz dijetinstva. Vijerojatno zbog tetakovog Štorčana, na kome sam se učijo vozati standardni tip traktora napokon TV-ja.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Traktori Fiat opća tema Empty Re: Traktori Fiat opća tema

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.