Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AC Jona vs. Goldoni Star 3050

4 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by iwanho 1 13.10.15 15:56

U jednom postu O AC traktorima je Reider spomenuo AC Jonu koji je u cjenovnom rangu Goldoni Star 3050. Pišite sve kaj vam se sviđa ili ne sviđa kod Jone. Ja bum probal opisati kak su te stvari riješene ili nisu riješene kod Goldonija. Možda nekom olakšamo izbor kod kupnje.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by reider 1 14.10.15 12:58

Pozdrav.Da se malo javim samo da dodam komentar.
Jako težko če ko dati komentar sa prve ruke točan,jer nitko takvog traktora nema.NO jesu na trg uJone par godina.Točnog podataka neznam,al znam,da su došle uz jako konkurenciju prema modeloma "Normal",koji valja za potpuno osnovne modele,najdostopne cijenovno za ne previše zahtevne kupce.Razlika među modelima Jona i Normal bile su kad samse razpitivao negdje cca 1,7 hiljade eur.Nešto manje od 2 to znam.uz to cijeno dobijo si kočenje u ulju,duplo kvačilo i sinhro mijenjač 12+12.Pored toga dobijo si u toj ceni još dupli razvodnik hidralvike.Pa ak to preračunaš je to sigurno vrijedno loših 2 hiljadi,tu nema biranja.kad ja kupovao prije 5 godina polovne,tad bile su na trgu kakve 2 ili 3 godine ove Jone i uskoro nemoguče je bilo,da jo polovno dobiješ,al cijena nove za mene nije bila prihvatljiva.Težko je bilo več dobiti verzijo normal ,pa da ima željeno snago, i dobro očuvan,pored toga da ima normalno cijeno.Jer bijo pored svega još blizu mene sam uzeo verzijo normal.Ak bi bijo dobro sačuvan model sa 30 ks bi isto ga uzeo,al problem je bijo,da su jak ocenjeni,pa je između 30 i 50 samo koja 1,5 hiljade razlike bilo,pa sam radije uzeo večeg,što sad ne požalim,jer pored snage dobiješ i težino.

Jona je imala pored osnovne opreme,koju sam prije nabrojijo mogučnost doplate -naruđbe dvojne brzine kardana,kojem zatreba.Moguče je na Joni po naruđbi dobiti i automatsko hidravliko za orbo.Al to su sve doplate,koje cijene osnovnog modela po moji presoji previše podigneju.Tak oda se tad za tisti denar može birati između jako velike konkurence drugih firm pogotovo i med njimi taj Star Goldoni 3050,koji ima ove doplate kod Jone več sve u osnovni opciji.Tako da se cijena Jone podigne sa doplatami po moje preko modela Goldonija 3050.u konkurenci je tako između tih dvih i NH 50 ks,koji je isto u tom cijenovnom rangu loših 20 hiljada osnovne opreme,govorimo sve bez kabin.Ak bi birao ja između novih modela,pa da bi imao samo jedan traktor,koji mi treba raditi sve radove,bila bi težka odluka.Pogotovo bi u prvi vrsti vodijo brige oko lastnosti kao so:težina,snaga,duplo kvačilo,plivajuča hidravlika,dupli razvodniki hidravlike,dvojna brzina kardana i broj brzina mijenjača.Oko sinhrona više ne bi vodijo brige,jer itak trebadu novi traktori več normalno biti sinhronizirani bar dijelimično.Ove sve lastnosti tražijo bi kod proizvođača i na kraju pogledao cijenu,ko mi sve ovo nudi za manju ceno.Tako bi bila onda moja kupovina.

Sve pa je ovisno od toga-što če ko po večini raditi sa traktorom,jer se ponose nekvi modeli za neko stvar bolje od drugih.

Ovdje je napisano,da se model Normal više ni ne izradi i ga nadomestila Jona.Al Jona dobila je još modernijeg brata majora,koliko vidim.
http://agromehanika.si/prodajni_program/tuji_program/antonio_carraro/traktorji_tigrone/
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by iwanho 1 14.10.15 20:36

AC traktori pa tako i model Jona su specifično koncipirani. Čini mi se da je kod tih traktora glavna težnja raspored težine s prosječnim priključkom na hidraulici 50:50 na prvu i zadnju osovinu. Meni se čini da bi i odnos 50:50 kod neopterećenog traktora bil OK. U svakom slučaju bolja iskoristivost prednjeg pogona nego kod Goldoni Star 3050 koji ima odnos opterećenja prednje i zadnje osovine 36:64 kod nepoterećenog traktora. Ta prednost je postignuta velikim prevjesom prvog kraja koji je nedostatak za izrazito loše terene jer se hoće zapiknut u teren.

Jona ima mjenjač 12+12 za koji nisam uspio pronaći brzine u pojedinim stupnjevima prijenosa, ali pretpostavljam da bi 12 stupnjeva trebalo biti dovoljno za traktor toga tipa.
Star im Dual Power mjenjač, odnosno 2 mjenjača u jednom. Može se koristiti kombinacija 8+8 ili 16+8. S obzirom da se 8 stupnjeva prema naprijed podudaraju u obje kombinacije, traktor u stvarnosti ima 16 + 16 mjenjač. Prednost je što je tih 16 stupnjeva za naprijed podijeljeno u 2 grupe (4 brze i 4 spore s polovičkami). S obzirom na to da se kod svih traktora tog cjenovnog razreda treba kod promjene grupe brzina potpuno zaustaviti, Star je u velikoj prednosti (pogotovo po slabim putevima na usponima) jer je moguće promijeniti 8 brzina bez zaustavljanja i lakše pronaći optimalni stupanj prijenosa.

Podizna sila hidraulike je slična (2200-Jona, 2300 Star). Međutim to su samo tvornički podaci o snazi cilindra, koje je u praksi gotovo nemoguće postići zbog drugih ograničenja.

Velika prednost Jone je što ima blokadu prednjeg i stražnjeg diferencijala. Kod Stara je prednja blokada ukljućena samo kod jačih modela i to verzija No spin. To je blokada koja je stalno uključena, a isključuje se zakretanjem volana. Nisam siguran da se kod verzije 3050 može doplatiti. Možda se može, iako nije u prospektima. Naime, serviser je na prvom servisu tražil oznaku za No spin blokadu na prednjem mostu, što ne bi tražil kad ta opcija ne bi bila moguća kod tog modela. Kod kupnje sam dobil informaciju da je sve osim motora na modelu 3050 jednako kao na jačim modelima (3060 i 3080). To me navodi na mišljenje da je taj model malo predimenzioniran u svim dijelovima u odnosu na snagu motora Very Happy

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by reider 1 15.10.15 17:49

Traktor Goldoni Star je standardna klasična oblika traktora,al šasija AC-ja je bolj specializirana za neke specifične radove,gdje se takva oblika šasije bolje ponosi nego klasična,ali zato on ne obavlja opet ne takvih poslova dobro,kao jih klasični,što je pogotovo orba,pobiranje sa samoutovarkami itd.

Nabavak stroja nek bude smiselen,inače kazano kupi kupac nek takvog, koj je za njegove radove napraven-najustrezniji.Jer noben nije odličan za sve svrhe.Svi su za nekve radove specializirani,al ni ni jedan dobar za sve.Istina je i to,da jedan može obavlajti veči spektar radova,nego drugi,al opet nije idealan za sve.

Što se tiče menjača,ovdje je još više pomembno što češ raditi sa strojem.Takva padne odluka o kupnji menjača koji ima dovoljno brzina za tvoj posao.Skužijo sam,da pobiranje u balirko i samoutovarko treba više brzina kod brzine do  
6km/sat,da ne guši stroja ili sa preveliko količino mrve ili da radi u prazno.Koj to ne radi i vlači po putevima vozove i prikolice poželi mijenjač sinhro za više brzinama u gornjem rangu- območju brzine.

I još nešto sam skužijo-stariji ljudi i ovi kojim tehnika radi problemove radije voze i kunu se u čim jednostavan oblik mijenjača pošto npr je AC verzije "normal".Moj otac upravo ga zbog jednostavnosti kuje u zvezde.A kad mu omenim bolji model sa 3 ročkama onda kaže "koje je ovo sranje"...
Ljudi koji se više znađu sa strojevima pogotovo vole večstopanjski mijenjač,da dobiju čim bolji omijer brzine za svoj posao.
Siguran sam da za nepoznanike i amatere mijenjač novog modela Goldoni STARA je malo prekomplikovan,pošto ga i ja težko kužim i imam oko njega još neko pitanje,pošto mi je vlasnik Ivanhoo o njome dosta puta pričao.
No i moj tetak ima Goldoni star.Ali je 3070.Mijenjač stari model 8+8.Mogu pričati,da ovaj model jako je jednostavan i skužit ga može zaista svakoj.No bili su ovih godina,kad ga tetak uzeo i opcije 16+8,ali je bial tada nekva doplata.Tetak ga dobijo povoljno novog-testnog mi se čini,pa ga uzeo bez razpitivanja i je zadovoljan jako.Savijet za kupnjo je dobijo od svog susjeda,koji poseduje isti traktor 3070 star.

Ak imajo veči modeli iste omijere mijenjača nijesigurno,da je unutaršnjost ista.Možda je neznam.Jer tvornice ponekad nerazumno naprave nekve preinake u modelima,da običnom čovijeku izpadne kao inženirska glupost.Al sam siguran,da inženiri mogli bi to nekako obelodaniti-obrazložiti svojo odluko.

Shvatijo sam i to,da tvornice jako se posluže nekog uskoro najviše upotrebljenog da ne kažem standardiziranog modela mijenjača 12+12,koji zaista je ugrađen velikim procentima traktora.Ali sam tvrdnje,da su mijenjači ,koji imaju brzine na ročki 5 stupnjeva,za mene bolji su,jer ima veči razpon promijenjivanja brzin,ne da povučeš grupo.To koriste u primjer Zetor i Same.Da tome mijenjaču dodaš sinhronizovan "power"polovičke možeš govoriti o jaku upotrebljivom stroju.Al sve to po moje trebajo više profesionalni vozači,koji rade preko hiljado sati na godino nego mi hobi radniki.

Čuda su to inženirska današnji strojevi,koji sva ima svoju cijeno.Al na kraju kupac treba kod sebe razmisliti,kome če težko zaslužene pare dati.Jer novac kod kupovine je zahvala težkom ,odgovornim radovima inženira koji jih rade.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by Krumpironja 15.10.15 20:31

Ja nemam 5500 jonu al imam ac normal 8 napred 4 nazad, šta se tiče radova ne fali mi brzina al fali mi kod vožnje jedna brzina izmedu 4 i 3 to je jedna falinga i žao mi je sta nema 1000 okretaja kardana imam samo 540...i to su jedine dve zamjerke nakon 2 godine korištenja mislim da bi svakoga zadovoljio i svačije potrebe jer ja sam do sada radio sa većinom priključaka tako da mogu i komentirat
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by iwanho 1 15.10.15 22:26

Danas mi se ponovno dogodila glupost kod pisanja. Počel sam pisati post i kad sam već skoro sve napisal išel sam potražiti slike od traktora, s otvoril ih na postojećoj kartici. Ode sav napisani tekst u zaborav. Sad sam opet uhvatil vremena pa bum probal ponoviti.

Star 3050 ima Dual Power mjenjač i dosta je kompliciran za korištenje dok se ne priuči na njega. Ima 4 ručke za upravljanje s mjenjačem:
1. izbor režima vožnje u 8+8 ili 16+8 brzina,
2. izbor jedne od 4 brzina,
3. ručku s dvojnom funkcijom, ovisno u kojem režimu vožnje je traktor. Kod izbora 8+8 ta ručka ima funkciju promjene smjera vožnje, a kod izbora 16+8 ima funkciju uključivanja polovički,
4. ručka za odabir spor i brze grupe brzina i rikverca ako se koristi 16+8 režim vožnje.

Za sve moje potrebe mi je 8 brzina u rikverc dovoljno, a naprijed često koristim 16+8 zbog polovički. Zaustaviti se treba kod promjene grupe brzina i kod promjene režima vožnje. Sve ostalo je sinkronizirano. Ja sam malo proštudiral sistem brzina i došel do zaključka da su sa samo nekoliko zupčanika od od mjenjača 8+8 dobili dodatni mjenjač 16+8. Zato šaltanje na prvi pogled izgleda malo komplicirano - puno ručki i ručka s dvojnom funkcijom.
Podatak da je traktor, osim motora, u svemu jednak kao i oni 10 do 20 KS jači, sam dobil od direktora firme Ascon trgovina koja je generalni zastupnik za Goldoni u Sloveniji i Hrvatskoj. Nemam razloga sumnjati u njegove riječi jer i sam znam koliko je važnija unificiranost dijelova i veće serije kod izrade u odnosu na malo više utrošenog materijala. Vjerojatno je zato traktor teži za par sto kila od sličnih traktora (Landini, NH, Same) te snage.

Krumpi,
slažem se da se sve može odraditi i sa znatno manje brzina, ali...
Koliko vrijede polovičke sam uvidjel tek kad sam ih isprobal. Sad si samo mogu misliti koliko vrijede trećinke. Ne znam zakaj traktore snage 40 do 60 KS ne rade s više brzina. Također bi po meni bilo puno korisnije imati 2x6 nego 3x4 brzine. A 2x6 s polovičkami, to bi bil avion.
Kaj se tiče kardana ja sam sretniji s kombinacijom 540 + 540E (720) nego bi bil s 540 + 1000. Doduše, uvijek je stvar u tome s kakvim priključkom radiš. Ja recimo malčiram 2 reda kuruznice s malčerom 155 cm u režimu kardana 540E i ide bez problema, a u režimu s 1000 okretaja kardana, vjerojatno bi bilo traktoru preteško.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by reider 1 16.10.15 19:35

Da obriše post ne dešava se samo tebi,tako da znam ljutnjo kakva te popadla.

Koje su ručke i kakva jim je funkcija sijetim se dobro.Ali mi nije jasno jedna stvar,pa mi se čini,da si u jednom postu nevede baš mi to odgovorijo:
Dali su brizine(hitrosti kretanja -govorim sam oza rikverc)u režimu 8+8 jednake kao so u režimu 16+8??Ak jesu,onda je to mijenjaš sa 16 različtimi brzinami naprijed a nazad 8.A ak se menja režim i onda na tome režimu tih 8 rikverca nemajo istih brzin kretanja kao u prijašnjom ,onda je 16 +16.To može se saznati sa karte -grafa brzin sa brošure od tvornice,koju znam da imaš.

Znamda bi ljudi koji se ne znađu baš nešto uvijek koristili 8+8 kod tog traktora boš za mog otca znam,al za sebe znam,da mi ne bi stavljal velikih problema i bi ga znao izkoristiti što nudi.

Moram napumenuti,da za radove koje mi obavlja Ac sa 8+4 i sa tim istim motorom kao je kod tog Goldonija Star ,getriba zadovoljava u 80% mojih potreb i želja(što se tiče menjača).

Da i sam sam za mijenjač koj bi imao više brzin ali manje grup.Znači 5 ili 6 na ručki brzin .

Ne razumijem pa tvornic i virojatno nikad jih ni ne budem.Pošto Ivanhoo tvrdi,da samo jednom ili dvima paroma zupčanika jednsotavno može se zdublirati brzine ,neznam zašto se tvornice več odavno nazad niso toga posluživale.
Sam oločeno od svega napraviš par zupčanika i još pored njega još jednog sa tremi i vidi ti inverter.Dali je to težko-neznam.Izgleda jeste.

Glede tvrdnje Ivanhuja oko malenih promijena na mijenjaču,da se ne izplatijo tvornici.Istog sam mnenja,i isto bi radijo i ja.Jedan kvalitetan mijenjač i da izdrži sve motore.Da.ALi kad se več jedan napravi ,i proizvodnja počenje teči,onda inženiri nešto naumijo,da bi to bil otako i ovak obolje i naprave još samo nekvi nased-zub ili falc na nekom dijelu mijenjača i kučišče drugog modela več ne soupada-nisu kompatibilni međusobno.Tako mi kazao nekvi diler za polovne Zeotre,kad mu kazao,da samo mijenjač daš od 72 na stražnji trap modela 52 .Da ti ni treba promijenjivati osovin u unutaršnjosti menjača.Kazao je da al se na nekvo falcu blizu pumpe niso mogli sklopiti kad je on to radijo,tak oda ne ide kaazo je.??!!.I eto vidi ti vraga.No nije to možda kod tih Goldonijev ,al postoji mogučnost takve cake.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by iwanho 1 16.10.15 23:06

Kaj se tiče rikverca postoji 16 različitih brzina. Znači kad voziš u 8+8 imaš 8 u rikverc, a kad voziš u 16+8 imaš nekih drugih 8 u rikverc.
AC Jona vs. Goldoni Star 3050 344dpww

Ako se slabija i jača varijanta posebno konstruiraju, onda su problemi vrlo vjerojatni, ali ako se smiselno ide raditi traktor za određenu snagu motora, onda se nanjega može uvijek ugraditi slabiji motor s jednakom brojem okretaja i sve štima. Jedino je možda za taj manji motor teaktor malo pretežak za letit uz brijeg po cesti. Susjed je kupil Univerzala 30KS 4x4 koji ima oko 1800 kg. Normalno je da vidi brijeg prije vozača. To je za prazan traktor otprilike kao da Tomo vuće 600 kg na prikolici.
Ništa nije teško konstruirati, ali je jako važan projektni zadatak. Dakle netko na višem nivou definira karakteristike traktora, a umješnost konstruktora je da to odradi na najjednostavniji (čit. najjeftiniji) način. Konstruira se iznutra prema van. kućište je zadnja briga.


Zadnja promjena: iwanho 1; 17.10.15 8:47; ukupno mijenjano 1 put.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by Krumpironja 16.10.15 23:23

Ja neznam šta bi sa toliko brzina hehe ja volim jednostavne mjenjace gledo sam jedan ac 5500 supertigre i bili smo ga probat ima drugaciji mjenjac od moga ima duplo kvacilo i ja ga nisam skužio haha ja dan danas neznam kako ima raspored brzina lol! sada gledamo maxtera i isto ima puno brzina mislim da ima 4 serije po 4 brzine i rikverc ako se ne varam al ima drugačije rucke od ac ovdje je ipak jednostavije...al opet ja neznam sta bi sa toliko brzina haha
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by iwanho 1 17.10.15 9:21

Svatko ima drukčije potrebe. Nekome treba više sporih brzina, a nekome više brzih. Ja često koristim sve brže od 4 km/h (oranje, transport i okretač sijena), a one sporije samo kod frezanja i malčiranja. 16+8 mjenjač bi me sigurno zadovoljil u potpunosti, ali od viška glava ne boli (ak nisu batine, ha,ha,ha). Ako su brzine dobro pogođene, za uobičajeno korištenje i najveću brzinu 30 km/h po meni treba 12 brzina naprijed da bi se izbjegli veći razmaci (rupe). Mogu ti samo reći da su polovičke zakon jer poduplaju sinkronizirane brzine.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by reider 1 17.10.15 17:33

Više mi se čini,da je to mijenjač 16+16,al opet treba se ga naviknuti upotrebivati.Pošto ovaj "obični"najviše upotrebljiv mijenjač 12+12 jeste jednsotavniji i do 30 km /sat nudi dovoljno brzin kojje zatrebajo vuzaču bar po mome u potpunosti.Pa još opet je tamo na granici između grupa previše prekopčavanja sa dvima ručkoma,što bi se ja kod svog sanjskog mijenjača ak bih ga radijo izbjegavao.
Virojatno bi ja išao u smijer izrade mijenjača 6 brzina na ručki sinhronizovano i divje grupe.Normalno bez debatiranja dodao bi inverter.Uz doplato bi ugradijo Power dual za zahtevnije kupce.
A proizvođači izbijegavajo se time možda zbog jako duge akse brzina i sa troga jim treba dugi mijenjač-neznam.Manje je treba prostora ak daš 4 brzina i izpod njih staivš 3 grupe.Ne treba duge akse i još jedan sinhronizovan par zupčanika manje.
No u mom primeru bilo bi 12 +12 sa samo divje grupe ništa preklapljanja grupa uskoro,al sa Powerom bilo bi 24 x24.
No ja sam vozijo modele traktora sa 12x12 i istog takvog još sa Poweom 24x24.Dugo je to godina pa se ne siejtim dobro,da bi ocenijo razliko.Sijeitm se samo ponekad neke situacije,da si se između nekog posla tako zašaltao,da si se ustavijo,zaista premislijo gdje si i kamo ideš,da si sve preklopil u željeni red.Power dobro dojde uz vučenje teže u uzbrdo,jer nije trebao kvačila.Sijetim se,da je bilo kod orbe ponekad snaga traktora tako malo na granici mogučnosti,da sam se sa powerom spasijo,da nisam trebao cijele brzine naazd mijenjati,tako sam mogao se po polju kretati nijanso brže,kao da ga ne bi bilo i na kraju ti to znači par brazda i brže obavljeni posao.
Sa toga može se izbrati da od viška glava zaista ne obli,a u ovom primeru,kad sam kazao da se podpuno zašaltao-izgubijo unutra brzin pa jeste-boli glava.
Pogotovo kad bi ljude pitao,jedan se zakune na takav model mijenjača ,drugi takvog,pa inženiri ne možedu napraviti za svakoga svoga heh.Biraj između tih,koje jesu napravene.

Krompi,pogotovo ak je imao 3 ručke u sredini taj 5500 bijo je model 5500 Jona zglobaš da.12+12.Jer drugog ne može biti.Jer samo iznad 50 rang snage ima AC onda nekve druge izrađene tipove mijenjača,koliko sam gledao,bar tako mi se čini.

Spore brzine dobro dojdejo ak jih je više kao što sam več kaazo za pobiranje samoutovarko ili prešo,da ima uvijek dovoljno mrve ,al da ji ni previše.Tamo se najbolje vidi.

Ja uvijek na AC koristim brzo grupo brzina.I tamo bi možda ja koju brzino imao još dodatno ali...Uvije kse pitam,dal zaista ne znamo više raditi ništa sa traktorima,kad su sa Fergi i štoreti sa getribom 6+2 napravili po 100 puta više kao ja sa 8+4 hehe.

No oko mijenjača bila je pričdosta i sa moje strane.Ak bi kojeg zanimalo pokazat bi mogao akko su inženiri napraivli to kod Zeotra ,kakve su tam oruadili mijenjače,kakve različte opcije al to bil osamo odivsno koliko si bijo spreman da platiš.Po večini za jugo bilo je dobro sve,samo da bili sretni da su dole oni došli,pa nema veze kakve je opreme.

reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by iwanho 1 17.10.15 19:25

Reider, imaš pravo. Radi se u biti 16+16 ali na nestandardan način.
Potpuno se slažem s tobom da bi za tu snagu i brzinu te obične poslove bilo dovoljno 12+12. Naročito ako su u 2 grupe. Čak mi se čini bolje 5+5 naprijed nego 4+4+4 naprijed.
Nije da smo zaboravili raditi sa starijim modelima, samo želimo koristiti blagodati napretka. Nekad se dobro šaltalo bez sinkrona, čak i kamione, a danas se sinkronizirani mjenjači podrazumijevaju.
Zetor je za ondašnje korisnike u Jugi bil kao avion, daleko napredniji od IMT-a.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by Admin 17.10.15 19:45

Pozdrav

Znam po kolegi  intenzivnu poljoprivredu radi  , dual power  mjenjač Claas traktor  sve što si napisao živa istina, kalanje brzina u lov ide sa njime  snijeg do prednjih kotača  jednostavno ne staje koristi ga u lovu kao terensko vozilo,  sa kalanim brzinama gdje i što vuče i kako radi općenito na poljoprivredi  nisam vjerovao dok nisam vidio, napredak je ogromni u tehnologiji i tko radi intenzivnu poljoprivredu bez suvremenih strojeva nema uspjeha ni zarade..

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by reider 1 17.10.15 21:25

pričanje u ovoj temi potpuno nema smernice kako veli ime,al čini mi se da još uvijek je tema pričanja stupnje mijenjača,kakvi su za radnike najaznimiviji,najbolji ,kakve bi si željeli,pa može se bez brige o tome pričati.Nakon svega ima JOna AC takav 12+12 mijenjač (4 brzine,3 grupe+ inverter-znači tri ročke).

10+2(spori rikverc) ima do 23 km /sat moj Zetor,al ak bi imao krajno brzino 30,onda b ise brzine previše raztegnule.Do ove brzine 23 možem sa izkrenostjo kazati,da je dovoljno brzina naprijed.Možda nek ne bi bilo imati inverter.Pošto trebam napomenuti,da je ta tvornica radila mijenjače za zapadni trg 10+10krajem 80 godina i početak 90 na serije xx45.Ak možem još više oblatiti ovo temo dodajem,da je bilo za taj traktor napraveno još mijenjač 10+2(brzi rikverc),jedan mijenjač sa večo krajno brzino i brzim rikvercom,jedan mijenjač sa 20+4(dodatan reduktor) i na kraju po mome "the best one",što se moglo tad kod ove tvornice dobiti mijenjač 20+4 bez dodatnog reduktora ,al je dobijo dublirane,znači dual Power brzine od običnog mog modela sa vazdušnim ukljuivanjem.No taj zadnji napomenuti radijo je samo uzbrdo,nizbrdo imao je običan hod brzine,tako sam se razumijo od pričavanja ljudi i sa dokumenata.Kojeg bi izabrao,ak bi mogao?virojatno ili 10+10 ili zadnjoga hehe.Mogao bi se odlučiti i se az ceno razpitati tada hehe.

2 grupi po 6 brzina + inverter,eto moja po moje najjednostavnija in funkcionalnija opcija za obične radnike bila bi bonbončič.Za zahtevnije dual power i to je to.Ne treba drugih kolobocij.

da nesinhrovani mijenjači so i trebaju da budedu kod novijih traktora hvala bogu prošlost.Oba modela saove teme imaju sinhrone tak oda su obadvije što se tiče super.Na trgu pojavljuju se nekvi traktori još uvijek sa djelimično sinhronizovanim brzinama,koji još uvijek su dobri i zadovoljavajo naše potrebe.Tak osu sinhronizovane samo zdanje dvije najbrže brzine.Veliko traktora tako to koriste takav tip sinhroniziranja!.Vozijo takvog i zadovoljan bijo.

Ivanhoo nije me razumijo-nisam kaazo,da je ujugi bijo Zetor super špica traktor,več sam htijo kazati,kakve so bule odluke inženira,kakve su se odlučili izraditi mijenjače.Naprvili za svak đep jednoga,odvisno od novčanika.

AL ŠTO JE NAJVAŽNIJE,"bolji"mijenjači-beri sa več brzinama nisu nikako toliko više koštali tvornice,akd jih radili,nego što su potrošačima za njih računali!.Ovo je samo išlo za vučenje para iz đepa,nek za plato večeg broja strojnih djelova i obrađivanja le tih.Cijena tih različtih modelova mole bi se razlikovati po sistnicama uz gledajuč ukupnom broju ,kojeg je trebalo platiti novaca.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by iwanho 1 18.10.15 10:28

Kak ima AC riješenu blokadu diferencijala (prvog i zadnjeg)? Je li to kod Jone i kod običnog, jednako riješeno ili ima razlike?
Star 3050 ima klasično rješenje starih ratarskih traktora. Petom treba pritisnuti pedalu da se uzubi veza. Nakon toga je dovoljan samo toliki pritisak da se svlada otpor povratne opruge.
Jači model 3080 ima serijski ugrađenu No Spin blokadu prvog difa. Znači blokada se automatski uključuje kad traktor ide ravno i isključuje na zavoju. Ta blokada je na 3050 dodatni trošak.

Blokada je zakon kakva god bila. Neki put ne pomogne ni 4x4. U šumi sam jedanput išel s praznom prikolicom u rikverc. Najedanput je traktor stal. Čudim se zakaj i gledam da nije slučajno ispal iz brzine. Onda sam skužil da dijagonalni kotači nemaju gripa i vrte se na mjestu. Mala pomoć s blokadom je riješila problem. A da sam imal No Spin blokadu, ne bi se zaustavil.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by Krumpironja 18.10.15 10:54

Mislim da je kod jone ko i na običnom prednja i zadnja blokada su odvojene prednja je sa lijeve strane volana i uključis je tako da ručku gurneš od sebe i ostane uključena kod je sam ne isključiš a zadnja je kraj desnog blatobrana i uključis je tako da ručku spustiš dole i isto ostane uključena dok je ne isključis...tako je na normalnom kod mene a vjerovatno je isto tako i na Jonu...mislim da samo jači modeli imaju blokade na prekidac...
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by reider 1 18.10.15 19:22

Kako ima napraveno JONA neznam.Možda kada gledao anl zaboravijo.
Več kod serije normal su nekve preinake.Gledajuč na godinu izrade.Pa opet kod serija Supertigre i fiksan malo inače...
Znam,da je Krompi imao stažnjo nekvo drugačno ručko od mojeg al novi normal ima opet drugačno od moje.Ne upam si tvrditi,da ima obadvije taj novi model napraveno na papučico.Al da napomenim,svi imajo to napraveno ločeno.U primjer kod Same ima jedno papučo,koja uljuči dvije difa istovremeno.Kod tih traktora Ac toga nema,al mi se to sviđa,koji to imaju istovremeno.
Straga mi se jako mekano uključi i ručka unutra ostaje,pa trebaš van sam izključiti.Nije to dobro,jer sam ve č10 puta zaboravijo,al sreča moja ništa satrao.Spredaj je na papučico,koja je pored kvačila na tlu.Al mi ne radi,jer sajla zaglavla u bodžiru.Kad bude servis se radijo,trebam to sajlo namazati i sprostiti jo.Sigurnije bi bilo njo ponekad upotrebiti kao stražnjo ,koju uvijek zaobravim.No noviji model ima čini mi se papučico,pa ove brige nema.
Koj model ima napraveno na dvije papučice možeš sam kod kuče napraviti po mome sve na jedno,komu se to da napraviti.Uz pomoč opruge,koju prednapneš,pa kad dobe pogoj oba difa uključuju se unutra.

No spin upotrebiva više tvornic traktora da.Al bi htijo znati,kakva je mana ovog sistema,ak ga ima.Na brzino izgleda jednostavno i najbolje od najboljeg,al virojatno ima i kakvo mano.

Znam,da ak imaš no spin ,trebaš dosta kasnije upotrebiti klasično stražnjo blokado.To več vidijo,kad gledao poznanika kod rada sa takvim modelom "špere".NEkvi ljudi kažu,kad jih pitam,dal imajo spredaj to blokado,da neznajo,al to se odmah vidi,kad se ore ili klizavom terenu nešto vučeš.Isto rikverc na travi uzbrdo...
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by iwanho 1 18.10.15 22:03

Ne znam kakvi su nedostatki no spin blokade. Znam da zahtijevaju posebno ulje koje vjerojatno treba biti dovoljno rijetko kod niskih temperatura. Inače se ne bi kod okretanja volana automatski isključila i došlo bi do loma.
Malo sam skeptičan prema tom načinu sve dok ne doznam na koji je način osigurano da u slučaju kvara ne ostane diferencijal blokiran. Ako to nije dobro osigurano, onda popravak može biti jako skup.
Na Pasqualliju sam imal blokadu prvog diferencijala i također mi se znalo dogoditi da je zaboravim isključiti. Sjetim se uključene blokade tek kad osjetim jako teški volan (mehanički). Kod tih laganih traktora se uglavnom ništa ne polomi jer lagano prokližu kotači.
Zakon je ovo kaj predlaže Reider, jedna papuča za obadva difa.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by Krumpironja 18.10.15 22:17

Tako su imali goldoni univerzali to su oni 224 230 240 .. Jedna papuca oba difa i to hidraulicko ukljucivanje ako se ne varam
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by Admin 18.10.15 23:25

Pozdrav

Reider1 molim te da mi pojasniš ovo ne razumijem citiram jednu rečenicu tvojega posta:  pričanje u ovoj temi potpuno nema smernice kako veli ime.

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by iwanho 1 19.10.15 10:10

Krumpironja, to je prava stvar. Very Happy
Jel se iskopča kad makneš nogu s papuče?
Zanimljivo da to imaju riješeno na malim traktorima, a ne primjenjuju na većim. Sad

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by reider 1 19.10.15 15:23

Vidim da ni Adminu ni meni nije ovdje nešto jasno.Krompi,kako ima papučo za dva difa,ak se hidravlički uključi.Onda ima dugme al ne papučico.?.U čime je onda poanta hidro uključenja,ak bi koj trebao još uvijek gurati nogom,što mi dijeluje zastarelo.isto tako i ručke,koje ostaj ou ljegi uključene.Elektro hidravlički ili elektropnevmatski treba da bude.Ili bar onaj no spin.Al onaj sistem je samo za prednji dif koliko znam.
I ni za Goldoni univerzal nisam čuo do sad.No sad vidim,da je to stari traktor sa kome se vozijo sam Franc Ferdinad.Pa taj ni ne čuo za hidravličko uključivanje špere...
Admin-ovo znači,da mi se čini,da smo izašli iz određene teme...Al na kraju sam predpostavijo,da još uvijek pričamo o različtim mijenjačima tih traktorčiča,koji tip je bolje -lakše upotrebivati. Wink


Zadnja promjena: reider 1; 19.10.15 15:29; ukupno mijenjano 1 put.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by Krumpironja 19.10.15 15:28

Ne ne pogledaj kako imaju goldoni univerzali imaju papučicu iza kočnice i posuda sa uljem je tamo i to oni zovu hidraulicko ukljucivanje to ni ja ne kuzim al tako radi stisnes i obje su blokirane i prednja i zadnja to znam jer je kolega batek kupio univerzala i dosta smo pricali o njemu tako da znam taj podatak obje na jednu papucu
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by reider 1 19.10.15 15:36

A ovo je drugo,što sam ja mislijo.Onda je hidravlički prenos snage do mijesta uključenja-zaključenja difa,a tamo onda sve mehanički na uzubljanje.Tak oje kvačilo i kočenje na Zetoru kod mene.Razumijem sad.Ak je tako onda je superca!Boje nego na novim AC-jima pogotovo.JEr do snage 50 konjeva AC-ji imajo ovo još nenako zastarelo napraveno.Bar za mene.Pa da je to serija normal,Jona ili F.Jedna stvar(dugme,papučica,ručka)trebajo uključiti obadva istovremeno tad je dobro.Same Fruteto imao je mehanički desno nogom na papučico za zadnji dif,al je istovremeno stegnulo to oprugico i gurnulo još prednjeg unutra.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by iwanho 1 19.10.15 22:04

Ma nema veze, nek je i na vodu, samo nek ukljući obje blokade odjednom. Ionak moraš ići ravno, neovisno jel uključena samo jedna ili obje blokade.

Neovisno od naslova teme, meni ne smeta da se dotaknemo i sličnih rješenja na drugim traktorima. Ako smeta, možemo zamoliti Admina da promijenimo naslov (naravno, ako je to moguće). Evo, ja npr. nisam znal da Same Frutteto ima mehaničko ukljućivanje blokade na oba difa istovemeno. Sad sam malo pogledal kataloge i Same Solaris koji je u klasi tratora o kojima pričamo ima elektro hidraulično uključivanje blokade na oba difa. Jedino ne znam jel se uključuju obje na jednu tipku ili svaka sa svojom tipkom. E da, jel kod el. hidrauličnog uključivanja treba tipku držati tak dugo koliko dugo želimo blokadu ili je dovoljno samo dati kontakt, a isključivanje s ponovnim pritiskom na tipku?

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

AC Jona vs. Goldoni Star 3050 Empty Re: AC Jona vs. Goldoni Star 3050

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.