Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oranje

+11
TomoVinkovic420
ExtermoIvan
tomo522
vica022
htavaresportugal
Dubravac
reider 1
darko123
fireman.peter
iwanho 1
Admin
15 posters

Stranica 10 / 15. Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 15  Next

Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by Admin 03.06.16 23:49

Pozdrav

Puno kiše pa se zbilo tlo/zemljište, ako sad zapeče brazda ne znaš što je gore. Shocked

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 23.08.16 21:50

Danas izorana livada, pofrezano i posijana rauola. Oralo se iznenađujuće lagano, u 1. brzoj bez problema po ravnom, a uz brijeg u polovički 1. brze. Zaboravil sam napisati da sam vukel samo jednu brazdu. Laughing Usput sam se zamalo prevrnul. Zadnji desni kotač se odigel za 20 cm od zemlje. Onda joker zovi. Drugi traktor, gurta za rolbar i onda sam mogel podići plug iz zemlje. Nakon toga sam dio označen crvenom linijom, duljine oko 30 m i širine 2 m, izoral popreko. Nakon prolaska frezom, malo gimnastike motikom i sad je kosina blaga i bezopasna, nema više zabreži.
Nemam slika pa nadomještam screenshotom s arkoda.

Oranje                                      - Page 10 Iwi5iw

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 06.09.16 12:30

Dal si bacao na dole zemljo?
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 06.09.16 16:48

Ne, oral sam prema gore, vožnja uzduž. U jednom trenutku je prvi i zadnji kotač došel na zemlju koja se prevrnula natrag u brazdu (jarak). Gornji traktorski kotači se više nisu mogli vratiti u jarak i traktor je malo bočno proklizil te je bil na vagi. Kad sam sišel s njega, zadnji kotač se počel dizati u zrak pa sam do odlaska brata stajal na felgi i čuval ravnotežu traktora. Nije bilo jako opasno, ali si sam nisam mogel ništa pomoći.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 06.09.16 18:57

Sa tvojih riječi sumnjam, da onaj teren jače je nagnut, nego se ga ja sijetim ,kad sam bijo tamo. A da je traktor bijo u orbi, i da zavoziš na nazad preokrenuto zemljo, onda nisam ni znao ,da se tako može preokrenuti. Osim, ak si se po brazdi vračao nazad hodom nazad. Onda razumijem sasvim dobro. No dobro, da izašlo bez problemova. Slično je moj poznanik preokrenuo Zetora kod orbe.

Šta budeš sa raulom? Znači, druge godine nešto bude tamo zasađeno, pošto si zasijao zeleno gnojilo...
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 06.09.16 21:44

Otprilike ovak je izgledalo:
1 - traktor u brazdi,
2 - traktor skliznul do donje njive

Oranje                                      - Page 10 27zlytf

Rauolu bum zaoral za zelenu gnojibu. Na dio bum posadil nekoliko oraha i na proljeće posijal lucernu, a na ostatak bum posijal pšenicu ili kukuruz. Još nisam odlučil jel bu pšenica na toj njivi ili kod kuće. Mislim da pšenica ne bi bila dobra direktno na travniku, ali poslije rauole bi mogla biti u redu. Mislim da bu rauola podušila korove koji obično niknu kad se preore livada.
Bilo bi mi drago da čujem i druga mišljenja.

Edit:
vozil sam prema naprijed s plugom u zemlji. Da sam išel u rikverc s plugom u zraku, bil bi sigurno na boku.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 07.09.16 12:41

Možda zaista bi bilo najbolje orati sve na dole duboko, pa onda neko kiblo na hidravliki il daskom prvo posravnati onaj naklon, pa onda frezom il rotobranom razturiti. Osim ak bi se pustilo poorano skroz zimo, tad bi bijo posao lakši.
Po mome nemaš lošeg načrta. A i ljepše če se sravnati teren ,ak budeš prije sadnje dreva dobro preokrenuo i sravnao teren, a ni gnojidba ništa ne šteti. Tako, da zašto ne.

Ovakve situacije izbacanja ornog traktora sa zadnje brazde pored nizbrdice i kod nas se događale. i to tamo dole u dolini izpod kuče. Tamo sasvim u ravnici nekad bila njiva i bila do potoka. Orali sa TV-ji i više puta se dogodilo, da nas komšija izvukao iz situacije. Otac pristao jednom u potoku. A kod TV-ja nije se za bojati bilo za prevrtanje, jer brežina mala a traktor ko formula nizek. Pored toga muči te i visoko težišče samog pluga. Sa desnim jednostranikom, ne bi imao po mome nikakvog problema. Il bar pol manjega.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 07.09.16 22:13

Plug je na sreću bil u zahvatu i brzina kretanja mala, odnosno odmah, čim je izašel iz brazde, sam se zaustavil. Da sam plug podigel, istog trena bi se prevrnul.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 08.09.16 6:36

Hehe. A to sa tim traktorom. Razmišljal sam, što bi se ti dogodilo, ak bi tada kupijo ovog Solarisa hehe. Došao sam do podataka, da ima klirens 37 il 39 cm!. Bogami. Samo zbog toga ga ne bi uzeo ja. Inače bijo bi super. No on ne bi mogao ni raditi sa ovakvimi plugovima, kao Star.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 08.09.16 12:09

Visoki klirens negdje smeta (navedeni primjer), a negdje koristi (veliko blato ili potok). Laughing Ja sam se između 23 i 37 cm odlučil za kompromisnih 30 cm. Mislim da bum ove godine kod malčiranja kuruznice zamijenil kotače i dobil vanjsku širinu oko 165 cm. Na toj širini bu puno stabilniji.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 08.09.16 18:59

Da. Sve, poslove, koje misliš raditi, trebaš baciti karte na mizo i od svih tih izvučt pravi kompromis!.
Duboka orba vijerujem podava zahtijevo virojatno najmanje 30cm da.

A kad si orao dublje, jesi možda pogledao, koliko ima, i gdje ima rezerve do zemlje?
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 08.09.16 20:47

Nisam ja ko Krumpi da orem do Kine. Laughing  Uglavnom između 20 i 30 cm, samo sam jedanput probal 35 cm. Oralo se dobro (lakša zemlja), ali sam van izbacil mrtvu zemlju pa sam odustal.
Niski klirens nije problem kod oranja do 25 cm. Toliko sam bez problema oral s malim TV-om. Najniža točka traktora je ispod diferencijala prve osovine, a on je kod oranja na sredini kose linije koja spaja kotač u brazdi i kotač na neizoranom. Slika govori više nego 1000 riječi.

Oranje                                      - Page 10 2hmcyts

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 08.09.16 21:18

Točno tako je. Ak bi bili kotači sa svake strane u svoji brazdi(razoravanje sredine), onda bi se moglo sa nizko verzijo 23-25 cm traktora Star orati samo 20 cm dubine.

Jako visoki klirensi(35 il još više) po meni zato trebaju samo ovim, koji redovito rade sa samoutovarkama, il In Line prešama, jer red tada ide izpod traktora.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 05.10.16 19:57

Prošli tjedan je kukuruzište izorano za pšenicu.Na toj površini od cca 1100 m² zaorano je 25 kg 0-20-30 i oko 8 kg uree te ostaci pomalčirane kuruznice i oko 80 kg pufera (prašina od vapnenca). Kuruznicu smo prije oranja  utovarili u velike vreće (za to bi dobro došla ona ručna balirka od ssucura) ostalo je samo ono kaj bi trebalo grabljati.
Kad bu povoljno vrijeme (čekam kišu) slijedi frezanje i sjetva.

Oranje                                      - Page 10 2na205c
Oranje                                      - Page 10 1zd408z
Oranje                                      - Page 10 2z9cpyr

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 05.10.16 20:34

Čovijek moj, na takvoj njivi sa ovakvom zemljom bez stajskog jesi gospodin kod orbe(osim, da bi bila njiva dukša hehe).
Orao sam ja ponekad za unaca godine nazad na potpunim ravnicama, a da je hidrostatski volan, kojeg ljepo uz brazdo naštelaš, da ni ne treba ništa mrdati, jeste uživancija. Onda još radijo uključiš i to je to. No, kod tog starog Zeotra serije xx45, sa servo volanom, koj pomeni posredni(kombinacija mehaničko hidravličkog), nema takvog osiječanja. Ne treab ti nekva sila, da bi oretao volan, il ga držao ko majmun, samo ak ga spustiš, uvijek nešto sam po jarku mrda ljevo desno, kao da je živčen. Dovoljna je samo težina ruke, da držiš na obroč volana, i drži smijer. No bilo kako bilo, tako je napraveno tadašnja tehnika 80-ih godina. U 90-ih stavljat jesu počeli hidrostatske, koje več dandanas poznajemo. Pa za hobi radnike sve je dobro, pa maka mehanički hehe.

Sa ovom ručnom prešom više bi se napatijo, kao si se sada!

Bacit češ pšenico dal?
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 05.10.16 21:59

Unatoč tome kaj je njiva mala, ja sam je oral poprek umjesto uzduž.
Ja bi rađe bil gospodin sa stajskim, ali nažalost nemam ga.

Gle, s ručnom prešom je isti posel stavljati u prešu ili u vreču, ali je u vreču treba gadno tiskat ako hočeš da bu dobro puna. Osim toga s malim kockama je poslije lakše baratati. Čak mislim da nebi bil sporiji sa prešom.

Da, sutra planiram ići u kupovinu pšeničnog sjemena, a sijal bum kad procijenim da bu prilika - čekam kišu. Kod nas se za sjetvu pšenice veli: "stavi me u blato, dobit ćeš zlato".

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 06.10.16 23:39

Koliko vidim, na dužini orbe nisi pridobijo ništa, kad si se odlučijo orati popreko. Ili bar ne dosta. Al bolje bila je ova odluka, jer nisi iznosijo zemlje sa kotačima na travo oko njive. Pored toga ,moj poznanik, kome sam ponekad hodao raditi sa njegovim strojevima, ponekad je zaželijo ,da se preore umijesto po dugome, po preko. Jer je kazao, da se zemlja ljepše prepili-preokrene. A ja naravno radijo, kako mi velijo, jer njegov bijo je tako traktor, kao i njiva. Sijetim se, kad sam orao sa Fiat NH 70-56 i sličnim okretačem kao tvoj 14"x2. Orao ja na največom momentu motora, jer procijenijo, da ne pridobijem sa punom gasom baš ništa brzine i vrijemena. Čovijek gledao me iz dvora na polje, a nakon par minuta došao na njivo i kazao, nek orem na punome gasu. Gledao sam ga, dal je mudro orati cijo dan na punome gasu, gledajuč na to, da je prešaraufana PVP za 300 do 400 okretaja od originalnog štelovanja(sa 2700, na 3100). Pa mi kazao, da nek se za traktor ja ne brinem...

Pošto sam bijo prije par dana kod tog čovijeka, uslikao sam njivo ,koju sam orao sa ove priče. Ova velika njiva sa kukuruz. Po pričanju vlastnika ima 6 ha, a žao nije ljepe kvadratne oblike, ali jeste sva na ravnici. U daljini desni vidi se štala vlastnika izza ljudi koje hodaju po putu:
Oranje                                      - Page 10 Fotografija-0018
Na kraju jako me zanimalo, što je sa ovim Fijatom. Jer ob dolazu na dvor nisam ga vidijo, al odkad sam ga vozijo prošlo je najmanje 12 godina, a imao je več tada 4 hiljade radnih sata. No jer me vlasniki predobro poznaju, drznijo sam sam ulaziti u zatvoreno garažo, koja služi kao radiona. Bijo je razturen do kraja zadnji dijo. Satralo konusno tanjurasti par. A to budem pisao u potrebnoj temi ob priliki. No sad ima taj traktor 7800 radnih sati. I motor radi kao singerica od početka bez kvarova. motor Iveco 70 ks vazdušni-običan 4 klipac.
Njiva za orbo ovdje po procijeni težkoče jeste među težkimi, al malo odvisno je i od ljeta. TEžka je zbog stalnog sijetve kukuruz, koja po mojoj procijeni najviše sabija zemlju. Njiva ima skroz cijelu površino isto tvrdoču zemlje. Težko. NA njo najviše puta prije orbe navozi se stajska gnojevka sa cisterno, što pogoršava rad, a traktoru napokon rada smrdi i lim.
Orao sam na jednoj takvoj njivi, da gnojevka stajala u rupama. A bogami smrdelo je sve, sve, sve. Isto tako proklizavalo ko vrag kotačima, zbog toga trebao sam orati samo na dole, al ne u dvije smeri.
Na njivi sa slike neke godine sam orao, sa večjim NH noviji model plave boje 100konjev, i kroz noč onda zadnja je brazda u kasni jeseni uljedenila se, a uljedilo je i gnojevko, a sutra zarana nikako nisam mogao početi sa orbom. JA nisam znao uzroka. Orao par metara, gasijo traktor i zvao vlastnika. Ne ide. Čovijek nije povijerovao. Razpitivao se telefonom, ak je uključeno sve kao treba, i dal se vrte svi kotači, jel plug je možda preduboko preko 35 cm . Kazao mu ,da sve kontrolne lampice gore. Sve se vrti u prazno, kao za sam zakačen za drevo. A orem 25 cm.! No na kraju shvatijo, da, kad sam preorao prvo brazdo malo plitkeje, da onda išlo bez problemova, samo, da sam imao 2 kotača na pravoj podlagi. JEr na ledu jako proklizavalo. Shocked
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by iwanho 1 07.10.16 9:27

Gdje ti vidiš ljude? scratch  Možda nisi čul za pjesmu od Indexa: Jedan čovjek i jedna žena (nisam siguran jel takav naslov ili samo jedan stih).  Još su oni utvrdili da žena nije čovjek. Laughing Laughing Laughing

Ka se ore sebi, onda se ore kak najbolje odgovara. Ne za oranje nego uvažavajući i druge stvari. Iz usluge se ore onak kak želi naručitelj. Kupac je uvijek u pravu.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 07.10.16 11:55

NAravno jesu ljudi, jer je momak usrijed hehe(jedan čovijek, jedna žena, na peronu sreče stoje još, čekaju mladost, a dođi neče...poznam ju-Davorin Popović).
O tome u SLo dosta puta se smijemo(ljudi i žene heh).

No, samo toliko da znaš, Fiat maleni 70-56 imao je izpred sebe tegove od 400 do 500 kg, da je mogao na toj njivi vučti Regenta, i još ga prebacavalo po jarku spredaj i grebeo ko vrag sa kotačima, tako da znaš, da težka je zemlja. NAkon dosta godina, cijeli je plug od šasije do dask cijeli izpucan i prevareni. Utrujenost materiala je tu, nemaš šta. A 2 puta razčupalo mu glavno okretno osovino, čini mi se, da je il fi 80 il 90 mm!. To ti samo po sebi kaže sve. A imam i više slika i prič događaja. Drugi put o tome.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Oranje

Postaj by tomotraktor 10.10.16 18:41

Pozdrav.
Sin orao, priprema za jesenju sjetvu pšenice. I mogu reći dobro dođe ova zamjena, ja sam samo započeo i završio, ostalo sve mlađi junior odradio. Njegovo prvo oranje.

tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 52
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by ssucur 10.10.16 18:48

P....e, vidim zamijenio si plug. Dobro to ide laka zemlja (svu sreću tebi i podmladku) cheers Very Happy
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 10.10.16 19:05

Bogami, dobro mu ide, gledajuč na mladost i prvi put pogotovo!  I teren, zemlja, sve za 5. Ej Tomo traktor, dal nemaš ti još nekog večeg traktora kod kuče, il je on od tvoje rodbine? Nkvi IMT?
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Oranje

Postaj by tomotraktor 10.10.16 20:09

Ssucur , ma ovaj sam kupio proljetos, ide dobro i dosta brže. A onaj prevrtač mi je ekstra za stranu.
Reider nemam ja drugi traktor. To je to. Ma ja ne radim stim puno većinom sebi ukupno obrade oko 2 ha, i sitno uslužno. Ma ne znam što da ti kažem kod mene se od ovoga bježi ako ima bilo gdje drugo zaraditi koja para. Ja samo održavam da nezaraste i nešto usput dobiješ. Što kažu ugodno s korisnim. Možda u mirovini se pojača ne znam.
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 52
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by reider 1 10.10.16 21:02

E sad se sijetijo. MA zamijenijo te za Dubravaca. On radi i sa nekvim IMT-jem.
A ja htijo danas kačiti plug i orati ove dvije njive u idučih 3 danima. Kad idem u kuču h noni na kafu poslije ručka, idem van, da grem do strojeva, a vana pada kiša...eto.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Oranje

Postaj by tomotraktor 10.10.16 22:31

Ma i kod mene pada skoro svaki dan. Ovo sam uspio uzorati, i takođe dok sam se istuširao napolju kiša i hladno. Gledam vrijeme bude brzo i snijega. Ali valjda ću uspjeti zasijati pšenicu.
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 52
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Oranje                                      - Page 10 Empty Re: Oranje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 10 / 15. Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 15  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.