Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Regent - ručno okretanje

5 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Regent - ručno okretanje - Page 2 Empty Re: Regent - ručno okretanje

Postaj by iwanho 1 03.10.15 19:54

Danas sam malo preuredil plug za jesensko duboko oranje. Od dvobraznjaka sam složil jednobraznjaka. Prve daske sam skinul, ali uz velike probleme. Izgleda da je prijašnji vlasnim malo zapel s prvom brazdom jer je jedan vijak bil zarezan i djelomično zamaknut za oko 3 mm. Nije se dal izbiti iz rupe pa je posel odrabila flekserica (kuna brusilica).
Zadnje daske sam stavil na mjesto prvih jer imaju nešto duže plazove i pete na njima. Pretplužnike od zadnje brazde sam također skinul, a crtala koja su za zadnju brazdu sam ostavil kak su bila. Odmah sam otišel na jednu njivu i napravil malu probu. Situacija na njivi je bila takva da sam tih par brazdi okrenul u kontra smjeru nego se obično ore. Traktor se jako nagnul i moral sam koristiti šperu jer su gornji kotači bili skoro na zraku.
Išlo je dobro. Prošli put sam tu njivu oral s dvije brazde u 4. radnoj uz dosta problema, a sad sam i prvoj cestnoj oral bez problema. Čak sam probal u drugoj cestnoj kalanoj i išlo je do  25 cm dubine čisto dobro. U većoj dubini sam moral dodati još gasa jer je motor počel gubiti okretaje. Plug bi trebalo još fino podesiti. S obzirom na to da je traktor uski kod te dubine oranja je nagib pluga prevelik.

Ovak izgleda probno oranje.
Regent - ručno okretanje - Page 2 2wr3t7d

Dubina je solidna.
Regent - ručno okretanje - Page 2 2ajozes

Crtala rade trag za slijedeću brazdu. Na taj način jedino prva brazda nije ravno odrezana. Metar nije postavljen točno iznad traga od crtala, stvarna širina je za 2 do 3 cm manja.
Regent - ručno okretanje - Page 2 S3htsl

Plug bez zadnje brazde malo čudno izgleda, ali bitnija mi je funkcija.
Regent - ručno okretanje - Page 2 F03dk4

Smatram da je generalka uspjela, a prava premijera bu u oranju njive gdje još raste kuruznica i u kojoj sam prošle jeseni svinul poprečnu gredu onog malog 2 braznog ravnjaka Batuje.

Reider, posebna informacija za tebe. Plug se još lakše okreće nego dok je bil dvobrazni. Razlog je u tome kaj sam plug premjestil za 5 cm prema sredini, a težište zadnjih daski koje su skinute je ionako bilo skoro u osi pluga. Testiral sam okretanje na način da se plug umiri u položaju kad je težište točno ispod osi. Iz tog položaja se ne može pokrenuti pritiskom ili povlaćenjem ručke za okretanje s traktora, jer se nalazi u mrtvom položaju. Dovoljan je mali pritisak na jednu stranu pluga i onda se njihanjem nakon nekoliko njihaja normalno okrene u željenu stranu. Da bi plug došel u taj mrtvi položaj potrebno je ispustiti ručku za okretanje i pričekati da se njihanje pluga zaustavi, a to kod normalne upotrebe nikad nije slučaj.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Regent - ručno okretanje - Page 2 Empty Re: Regent - ručno okretanje

Postaj by reider 1 03.10.15 20:29

Super i nevijerojatno!hvala za takav izčrpen izpričaj događanja.

Znao ,sam da se to tako može napraviti pa sam ti tako i kazao.

Šteta,da se ne možedu tanjurači naprijed izpred prve brazde namontirati.Nema prostora.Razumijem sad kako to radi,da reže on jedno brazdo naprijed,koju još ne oreš.Malo nevijerojatno,al ak radi onda super.A to nisam ni čuo nešto takvog.

Ak misliš tak opustiti,onda bar one nosione plošče za 2 brazdo odšaraufaj i umijesto srednje uloži limeni flah i pritegni nazad.Bolje če izgledati i lakše bude!.

Sad budeš imao u rezervi sve dijelove plužnih tjela za obadviej strani orbe heh.

PRema sreidni si dao,jer kad si zmanjijo naklon na stran,se previše zožila brazda,pa si povečal na takav način.Super.

Pa 2 brza je takva brzina,da nije u težkih uslovima upotrebljiva za orbo.Po meni bi bila na tvome najugodnije varijanta brzine između 1 i 2 brze,jer znam,da ima na tvome svakoje brzine se birati.Iti bi ti trebala negdje konačne brzine ona između 7 i 8 km/sat.Ona ti je zakon po moje!.

Kako ti kažeš.Uvijek,kad nešto preradiš  i doradiš,dođe do nekvog pološavanja na drugome kraju.U tvome primeru je to,da sad plug če teže stati !.Pazi,da kad ga odkačiš,da koga ne satre kad bi padnuo naokolo.Težko če on stajati.
Straga napravi šipko limeno 10x50 mm,izbuši u njo dve rupe i kad odkačiš,pritegni jo sa dvima šaraufama i dvima krilnima maticama na drugi strani tamo,gdje bi inače bila 2 brazda!!!.To če ti dosta pomogniti i stvar osigurati.
Kod poznanika,kod kojeg sam ja sa strojevima radijo padnuo je okolo taj Regent 2x14"okretačVK na tlo.Ne pomognedu ni 3 muškaraci tada,ak nisu bog zna kako jaki.Spasijo nas utovarivač sprednji na drugom traktoru da ga podignuo.

Razumijem,da kad padne u 0 točko kad se zaziba kod okretanja,da ne možeš više ništa napraivti.A tada nije mogao ništa napraviti ni jednoredni cilinder na onome Regent okretaču,sa kojim sam ja orao kod mene i kod poznanika.Nakon dugoga cimanja ručkom u kabini počeo je ponekad ljuljati se i kad malo mrdnuo,ga cilindar okrenuo.Kod dvoradnoga okretanja na Lemkenu koliko znam nije bilo nikakvog problema.To je zakon.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Regent - ručno okretanje - Page 2 Empty Re: Regent - ručno okretanje

Postaj by Admin 03.10.15 21:00

Pozdrav

Mora da ide Regent je Regent nudi opciju sa raznim daskama za sve tipove zemljišta, jednostavno proizvođač je razmišljao za dugoročnu proizvodnju i veliku konkurenciju..

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Regent - ručno okretanje - Page 2 Empty Re: Regent - ručno okretanje

Postaj by reider 1 03.10.15 21:37

Admin nisam tak omislijo,da je loš,več smo razgovarali sa Ivanhoojem ak mora ova šasija pluga i jedna daska raditi potpuno kvalitetno brazdo i to tako, bez da te kamo u stran vuče i da je brazda takva kao da bi orao sa plugom za brazde za sadnjo krompira.Znam,da so ljudi i kod nas tak oradili a to na onih jednostranih pa je išlo,samo treba se dati zadnja naprijed zbog plaza i pete kako je sad ivanhoo več napravijo.
Mogao bi se on prepiliti i prerezati i prepraviti na večni jednobrazdnjak al mi se čini ,da ga je šteta,pogotovo,jer mu ništa ne fali i nje izpravan.Tako se sad bilokada može posložiti u prvotno stanje.Pa dobro kad bu skinuo ove trokutne limove straga za 2 brazdo dosta bo manji i ljep na pogled.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Regent - ručno okretanje - Page 2 Empty Re: Regent - ručno okretanje

Postaj by Admin 03.10.15 21:44

Pozdrav

Nisam ni ja mislio ništa loše, ja ga hvalim možda se drugačije zamislilo, sve pet za oranje i plug sunny

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Regent - ručno okretanje - Page 2 Empty Re: Regent - ručno okretanje

Postaj by reider 1 03.10.15 21:59

Hehe da.Siguran sam da bude zadovoljan sa njim i da ga neče dati iz ruk tako brzo heh.I kad de vidijo kako dobro i lagano ide jednobrazdno neče ni pomisliti,da če ga zašaraufati nazad na 2 brazde.
Ni ja se ne bi branijo takvog pluga.Ak ga en bi imao,bi razmislil al tako mi je ovaj Posavec čisto dobar.Ak bi me gurale pare u đepu ,onda bi radije imao novo kosilico nego plug Wink
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Regent - ručno okretanje - Page 2 Empty Re: Regent - ručno okretanje

Postaj by iwanho 1 03.10.15 22:49

Pozdrav i hvala obojici.

Reider, mene ne smetaju oni trokutni limovi u koje se umetnu zadnje brazde. Mogel bi se taj plug doraditi na način da se obje uzdužne grede maknu, a na mjestu gdje dolaze prve brazde dodati novu gredu točno potrebne dužine da na nju stanu daske, pretplužniki i crtala.
Međutim ja imam drukčije planove. Pokušal bum, kad bu prilika, daske koje su bile naprijed, staviti otraga. Znači peta pluga i duži plazovi bi bili na prvoj, a ne na drugoj brazdi. Nadam se da bu oral jednako dobro kao i prije. Ako se moja pretpostavka potvrdi, onda mali plug ravnjak više ne bum trebal. U slučaju da to ne bi funkcioniralo kak treba, onda bu Regent služil za dublje oranje, a Batuje za pliće i za lakšu zemlju.
Na mojem Goldoniju je 1. cestna 7,6 km/h, a polovička 2. cestne u kojoj sam probal je 9,4 km/h pri ful gasu.
Kad sam plug otkačil ostal je poduprijet na tri mjesta. Desno leži na lemešu i plazu, lijevo naprijed ima originalnu nožicu, a lijevo otraga sam podmetnul komad drva fi 20 cm potrebne visine. Inače sad kad nema zadnjih brazda i pretplužnika za njih, plug je oko 100 kg lakši.
Jedan detalj sam zaboravil napisati. Kod oranja druge brazde sam se zaustavil da prekontroliram kak se ore. Iza pluga u jarku komad zemlje dužine oko 3 metra i debljine 5 -6 cm s travom na vrhu (kao irokez frizura). Gledam od kud to i onda skužim da je brazda preuska i da se to prevrnul dio koji je ostal između reza brazde i reza koje je napravilo crtalo u prethodnom prolazu. Pogledam španere i vidim da je onaj na strani izoranoga napet, iako sam obadva prije oranja malo otpustil, ali očito ne dovoljno. Nakon kaj sam za još nekoliko krugova otpustil taj španer plug je uzel punu širinu brazde.

lp

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Regent - ručno okretanje - Page 2 Empty Re: Regent - ručno okretanje

Postaj by reider 1 03.10.15 23:08

I zašto bi ti sad stavijo sprednje nazad?Da ti ne bi trebalo odšaraufavati ponovo prih plužnih tjela ,da plug povrneš u prvobitno stanje?

No ja jako pustim popusštene španere.Pa kad plug počinje raditi se ustaivm i pustim ga u brazdi,pa tad malo prišpanam.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Regent - ručno okretanje - Page 2 Empty Re: Regent - ručno okretanje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.