Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razne dogodovštine

+3
reider 1
fireman.peter
iwanho 1
7 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Razne dogodovštine Empty Razne dogodovštine

Postaj by iwanho 1 13.03.15 20:56

Danas sam zakapčil malu motokultivatorsku prikolicu za traktor i otišel po srušenu vrbu. Sanduk na prikolici je dimenzija 1,8 x 1 m.
Razne dogodovštine 130320151572
Kad sam došel iz potoka na tvrdi put, čujem da nekaj otraga škripi. Pogledam, a ono desna guma čisto prazna. Stal sam sa strane, otkapčil prikolicu i s traktorom doma po dizalicu.
Skinem gumu da vidim gdje je probušena zračnica, ali nje nema.
Te gume sam ionak planiral zamijeniti malo širima. Umjesto 165/65-14 nabavil sam 175/75-14 pa sam, kad je već guma bila dolje uzel širu i otišel kod vulkanizera. Rekel je da guma vjerojatno nije bila dosta napumpana za taj teret i da je negdje na kamenu došlo do bočnog opterećenja koje je izbacilo gumu iz ležišta i u trenu je ispraznilo. Sad, dok ne zamenim i drugu, imam jedan kotač za 6 cm viši nego drugi.
Nažalost, u žurbi se nisam sjetil to poslikati.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by fireman.peter 13.03.15 21:33

Eto vidiš, imao si namjeru da mjenjaš gume pa te viša sila naterala da sad to uradiš. Na kraju ako dobro pomisliš sve je OK. Malo je nezgodno bilo jer si imao u planu drugi posao ali...
Sad još drugu uradiš ali nemoj čekati da te opet viša sila natjera. Very Happy
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 51
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by iwanho 1 13.03.15 21:44

U svakoj nezgodi se može naći bar nečeg dobrog. Sad Very Happy
Od vulkanizera sam doznal da moram voditi više brige o pritisku u gumama bez zračnice. On je novu nadrukal na 2,7.
Nadam se da bum našel toliko vremena da odem zamijeniti i drugu.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 08.05.15 15:03

Evo sad tek pronašao ovo temo.

Da bi kad bilokomu izbacilo gumo dole iz felge-toga nisam ni čuo,kamoli vidijo.Najvišeputa dobro se ona drže na rubovima.Ak voziš prazno cjel opresekne naokolo,al sa ruba nisam vidijo nijedne skočiti.

Ak ima ova prikolica tubeles sistem onda hehehehe imaš extra moderno verzijo heh.

Da guem od auta max se pumpajo 2,7.Ja jih ne nikad ne pumpam više od 2,5.

isti problem imam kod preše,koja ima 3 kotača,al najmanja ima 12".Pumpam jo 2,5 ali ona je jošuvijek stisnjena na pola višine.Trebalo bi mi nabaviti nekvu posebno gumo dobrih karakteristik-velike nosivosti.Jer obične ne izdrže tereta.Al ne bih rad to tražijo neve jer su od kakvog viljuškara skupe.Inače-da bi koj to izbacijo iz kola al da ima loš profil,jer nema veze za dubino profila na preši,samo da drži teret.

Moja mala prikolica ima sanduk 1,5x1 meter i jedan meter stranice(mjereno ukupno sa povišicama).Guma su 13 mi se čini tamo.

Al probem sam imao na velikoj jednoosovinki,kad imao obične auto kotače.Vozijo 3,5 kubika mokriz drva i gumo izšamaralo.Poknula između vožnje,al pored puta stajao nekvi stariji čovijek,kojeg uskoro bacilo na dupe od straha.Poslije toga kuijo sam 14 cola i namjetijo od Dukatota kombija gume,nosivosti 1200kg na gumo.Tad izdržala guma .
Drugi put vozijo pjesak.Sa tim Dukatotovim gumama.A tad povuklo vijke felge van!!!.JEdnostavno to nije zatakve ozbiljne radove ove prikolice.Ak češ biti svobodan trebaš nabaviti ozbiljno pirkolico koja ti bude služila cjeli život sigurno.PRikolice izrađene kod kuče najviše puta imajo koje boljke.Ili imajo presnažne ili preloše osovine sa gumama.Ili rudo.Sjetim se nekog čovijek,koji je od TAM-a 110 oduzeo osovino,pa je onda mogao vući samo to osovino po brdima al prikolica bila visoka ko Eiflov stolp.Bogami takvo prikolico.

KAd jo radiš treba znati,šta se bude vozilo u njoj i kamo daleko...
Više puta sam htijo kupiti kiperico od 3-3,5 tone ali na kraju došao do zaključka,da mi jednostavno ne treba i ne bih je mogao nigdje parkirati.Osim ak napravim još jedno šupo.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by iwanho 1 09.05.15 8:11

Ovu prikolicu sam kupil i koristil je nekoliko puta s MTK. Međutim za MTK je preteška za vuću na brijeg. Ne može je potegnuti u brzoj transportnoj brzini (4.), a 3. brzina je puno sporija. Sad mi služi za lakše prijevoze traktorom.
Izgleda da nisi dobro razumio kak je izbacilo gumu prek ruba. Nije mišljeno na vanjski rub. Šlauhlos felge imaju onaj mali utor u koji sjedne guma. Od bočnog opterećenja je zbog premalog pritiska jednostavno preskočila onaj mali rub prema sredini felge.
Osovina je od Audija 80, a felge su izgleda od Citroena jer je središnja rupa veća nego je potrebno prema tromlinu.
Uglavnom sad su gore obadvije veće gume. Prošli put sam napisal krivu dimenziju. Te veće su 185/70-14. Kad trebam voziti više tereta onda uzmem kod brata drugu prikolicu koju sam proračunal na 3 tone i napravili smo je doma, a testirana je s dobrih 2 kubika šodra za betoniranje (0-16) tak mokrog da se voda cijedila.
Jučer sam vozil provenulu travu koju sam pokosil u voćnjaku blizu kuće na kompostnu hrpu i rađe sam otpelal malo više od pol s malom prikolicom, a ostatak bum danas, nego da idem po veću.
Hoću samo napomenuti da je kod prijevoza koji nisu udaljeni uvijek bolje voziti više puta po manje nego forsirati i raditi pretovare. Bolje za traktor, za prikolicu i na koncu sigurnije, a neznatno sporije.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 09.05.15 20:41

Onda je ta jednoosovinka kod bratiča upravo točno prava za ove traktorčiče,koje imamo,jer ak izdrže 2 kubika šodra,onda super.NE trebamo drugog.No moja ,da je sigurno ok nosi 1,25 kubika šodra,al osovina je od osebnog auta,pa ji je to granica.A svejedno ak je prikolica mi malo prelagana,za kakve ozbiljne radove,pa je za takav naš brdovit teren svejedno ok,al i sa tim se slažem,da je bolje na krače dužine voziti 2 puta nego 1 put i nešto satrati.

Problem je bijo uvijek ,kad sam sa ovo jednoosovinko išao po šoder,koji je od mene 6 km vstran.U jedno smijer.Drugo nije bijo nikad problem.Sve u svemu-ona če ostati i ništa neče se drugo nabavljati.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by iwanho 1 10.05.15 17:59

Nekoliko put si u dosadašnjim komunikacijama ponovil istu stvar, pa bum slobodan da te ispravim. Brat i bratić su u HR jeziku jako različite osobe. Brat je srodnik u prvoj, a bratić u drugoj liniji. Mislim da se u SLO za bratića veli bratanec. Prosim te da se ne ljutiš zbog ove moje korekcije.

Tu prikolica koja je kod brata smo napravili zajedničkim snagama. On je nabavil osovinu s kotačima 6,00-16 i kuku, a ja sam dal spigati nosive profile i stranice. Kasnije sam je nabavil teretne gume 7,00-16 C jer su se stare, s obzirom na to da je osovina na otprilike 1/3 sanduka, pokazale preslabima. Osovinu smo tak postavili da smanjimo pritisak na zadnju osovinu Pasquallija. Štedili smo ležajeve na traktoru, a ujedno dobili lakše kopčanje prikolice.
Kad traktorom ideš više od 5 km onda baš nije svejedno jel ideš jedanput ili dvaput po neku robu, pogotovo kad imaš dovoljno moćan traktor.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 10.05.15 20:11

Ovaj put,kamo sam u prošlosti hodao po šoder je ljepi ravan put,pa bi moglo se to voziti sa pola manje snažnim traktorom i zato normalno mi to ide u nos,al šoder ne vozi se svaki mjesec jedanput,ni svako godino,več svakih 5 ili 10 godina pa to ni problem.A kad se mi ga treba veča količina,onda normalno dovede ga tovornjak.Sad kad su zgradbe kod mene napravljene,u doglednem času ne idem po njega.

Ja ovo je ok,ak možeš osovino prikolice pomicati prema sredini,da su putevi lahki sa malim uzbrdicama.Al rad bi vidijo ja Pasqualija sa ovo 3 tonko na jakem bregu Razz Kod mene jednoosovinko TV 418 jedva prazno izvuče na breg.No ak je jako suh teren,mogao je ponekad voziti i kakve suhe grane gore,al kad su na razpolago drugi traktori i Tv je još opasno proširen to se više ne izvaja.Problem mi je i na dole,jer kočenje kod Tv mi je ko da ga nema.Pa je problem i zakočiti prazno prikolico.

Sve popravke oko nepravog HR pričanja jezika su od svih normalno dobro došle i hvala na obrazloženju.

Ovaj vikend odpao je taj motosusrijet,al hvala bogu-završijo sam sa kosidbo oko kuče.Vrtnim traktorom i lakserco za na kičmo pokosil sem oko kuče i šupa.I AC -jem zvozijo mleveno travo na kompost.Bar jedan posao mi je na kraju.Na kraju dana i BCS motokosačici sam promjenijo ulje i mejnjao žlauh na kotaču od stola,al vidi ti vraga-ugradijo stari šlauh al vrag opet pušta.No pušta polako,tako da sa jednom pumpanjem izdrži jedno kosidbo,pa čemo naprijed vidjeti,al nabavim novo.Svejedno ču jedno nabaviti za rezervo,ak do kraja spusti.

Lp
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by iwanho 1 10.05.15 21:23

Jesi probal napumpani šlauh potopiti u posudu s vodom? Moraju se pokazati mjehurići, osim ako je porozan. No tada bi moral izdržati 5 - 6 dana da se ne isprazni.

Ti imaš puno za košnju s vrtnim traktorom i flaksericom ako si trebal s prikolicom odvoziti pokošeno. Ili možda taj vrtni traktor kosi-malčira veliku travu? Ja sam oko kuće do sada moral 4 puta kositi s malom kosilicom na guranje. U zadnje vrijeme je tako brzo rasla da sam jedva pokosil jer sam zakasnil jedan dan. Valjda je za jedan dan narasla za 5 cm.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 10.05.15 21:38

Mislijo sam u ovaj tren iti u krevet,pa vidim tvoj post.

Šlauh je bijo star polovan i bijo u tamnom prostoru napumpan i nije puštao.Al sad ugrađen-pušta.Možda da sam ga ranijo sa pajserom.Al tad bi brže se praznil.No budem vidijo.Vijeruj ti samo,da prije promjenim gumo od auta,kao ovo od Obiličevog ,koja je jako tvrda od starsti i je jak okvalitetna.Ne mogu ti to opistati.Poderao si sve prste i izpraznijo pola spraja silikon skog za lakše ugrađivanje šlauha.

Traktor ima 20 ks.Može kositi tetersk otravo al problem je u bacanju mlevene trave u koš straga Razz Rolling Eyes Malo veči kup trave zahvate noži i gotovo-Otvori onda koš i sa drvom izguraj to sve van.PA to i 50 puta ak treba prije sam gotov.Mogao bi prije kositi,al ni bilo vrijemena.
Vozijo sa platojem ,jer ima kiper.Al to sam radijo jer nisam košem vozijo se do komposta,jer predaleko i jako dosta trave bilo,pa bilo 50 košev.......Lakserica potrošila 2 tanka goriva.Boli me sve od tog vraga.Al traktorčič pola tanka(cca 4-5 litara).Prvo htijo iti sam BCS,pa sam vidijo da treba ji prvo promjeniti ulje i odustao od nje.
Znam kakav je rad sa motokosačico Tekumseh 3,5 ks heh.Imam jo ja.Al se je izbjegavam.
LP
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 02.08.16 21:19

Vrag ga odnijo, al na nedjelo išao sam balirati u vrijemenu svete maše i vidi vraga. kad sam se vračao kuči, prije 50 metara il 100 izpred garaže razturilo mi gumo. danas , kad vozijo se mimo AC-jem, jer išao komšiji u kupnju pšenice i kukuruz, provijerijo sam mijesto nesreče. Ošter lapor virijo iz brega, pa prosijeknuo gum osa strane. Usrijed nedjele zvao vulkanizera, ak ima koju gumu. Nema, jer mi je 12 ", al toga više nema polovonog od kojeg auta. Tako, da mi sada naručijo, al razreda "C"-teretna guma.
No ja na kraju povukao sam na silo do kuče u garažo i podignuo dvintom, demontirao kotač i gumo. Pa čekam, da dođe guma.

Razne dogodovštine Fotografija-0046
Razne dogodovštine Fotografija-0047
Razne dogodovštine Fotografija-0048
A danas išao sam po pšenico i kukuruz, pa malo se vozijo AC-jem i kiblo pa asvaltu i gas do kraja. Sijetijo se krompija. Ma zaista i ovog malo ziba naprijed nazad, al imao sam plato straga, al ne jako. Al mi se čini, da u punome gasu, kad ide okretaji preko 2 hiljde. Vračao se nazad sa jedno bačvo puno pšenice od 160 kg i razlike nije bilo ni male oko zibanja. Isto, al ne nešto prejako. Znam, da Zetora možeš u puno pritiskati ,al ne zaziba ni malo, jer guza mu težka. No išao preko dvih večih uzbrdica ,jer ja nikad ne vozim po asvaltu. Uzbrdice ni ne osijeti, samo žvižga gore dole isto, pa maka sa 160 kg pšenice i kiblo. NAravno znam ,da ak bi trebao nešto vučt ,situacija se promijeni, al gledajuč prema praznome Zetoru 52, nema usporedbe. NAravno ni malome TV-ju, koj prda i prda.
Ljudi moji, težko je, ak od 15.30h, pa do 20h, na večer puniš bačvo pšenice 2x po 200 litara. Phuh Razz alien hehe, ja i komšija hehe.
Razne dogodovštine Fotografija-0050
Razne dogodovštine Fotografija-0052
Ko bi povijerovao, da su ovo uzbrdico prije 20 godina sa samohodko BCS sve pokosili ljudi. Jedan držao jo sa užetom na vrhu brda, da ne padne, al jedan kosijo. NA sliki ne vidi se veličine brega , jer izza dreva i potoka mala je ravnica, i tek tada ravno uzbrdica. Al tamo išao i put za traktor. Po njoj vozijo samo jedan čovijek, al čini mi se ,da vozijo samo tada, kad bijo do kraja pijan ,jer trezen niko nije želijo ni prazan tamo da vozi. ŽAo mi je, da ne možem vam pokazati veličine brega:
Razne dogodovštine Fotografija-0051
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 09.08.16 19:45

Eto guma namontirana i stroj ide ko metak hehe:
Razne dogodovštine Fotografija-0055
NAjtužnije je pored toga samo to, da sam tek danas shvatijo(kad sam provijerijo mere kotača), da imaju još obadvije autoprikolicem koje vučem sa traktorima, točkove od 12". Pored toga ima balirka i na sredini točak od 12". Sve same 12". E vrag jih odnijo. Gdje ču jih tražiti, boga pitaj.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by iwanho 1 10.08.16 8:07

Za autoprikolice se daju prek oglasnika pronaći rabljene felge 14" ili 15". Malo su rijeđe za 4 vijka, a za 5 vijaka ih ima dosta. Ja imam na maloj prikolici 14", 4 vijka na 98 mm. Tražil sam jedno vrijeme 15" s takvim rupama jer imam C gume od kombija, ali neuspješno.
13" nemoj ni tražiti. Za 10-ak godina buš imal isti problem kak i sad s 12".

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 10.08.16 16:12

Ivanhu, nije tako jednostavno, jer treba biti prava i višina. Osim, ak bi namijestijo 14" i potpuno nizkoprofilne ,al 14" nizkoprofilne težko opet se pronađu predpostavljam. Preša napravena je za visokoprofilne 12" kotače!. Znači nizkoprofilne 13" iste bi jim bile, a 14" nizkoprofilne bile bi automatski najmanje 2 prsta više heder od tal.

No treba znati ,da sad je za duže vrijeme mir, ak je nova guma na preši, al  kao sam več kazao, imam još 5 guma istog prosijeka heh...No imam staro autoprikolico, koja služi samo za sahrambo grahovih stubova na njoj, i ima 14 cola gume sa velikim pestom-rupom. Na 4 vijke...Možda ču nekad promijeniti  jedne tamo, druge ovamo. Znaš, jer ovo prikolico za grahove stubove, vučem po presekanim gumama do njive i nazad do šume, gdje stoji, jer mi ni za popravljati jih, pa bi se moglo bilo što namijestiti na nju, ak bi uzeo joj njezine felge.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 10.08.16 20:06

Sada šetao malo vani, pa izmijerijo ove točkove 14". Rupa jim je 85, razmak između vijkova 130mm, al na preši rupa 90mm, vijki razmak 140mm. Samo tako malo informativno. Možeš jih spasati na glavčino-pesto, al trebalo bi se pretokariti na 85, i na pestu opet drugje, na drugim mijestima izbušiti rupe za vijke, al stare rupe ostaju. Bušiš rupe gledajuč na stare zamaknute za 45 stupnjeva. Al dođe problem, jer smanjijo si premer pesta za 5 mm. Felge od auta 14", na oko jesu tanje od oriđi felne preše 12". Razliko u višinama gum, žao zaboravijo izmijeriti.

Ove dogodovščine oko bušenja gum, ne sviđaju mi se Rolling Eyes
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by Krumpironja 10.08.16 23:14

Eto hehe vidiš bilo je i vrijeme da probaš ac na asfaltu heh ne osjeti on ni 450kg cjepača po cesti, barem ovuda oko mene, a i ne mogu brzo vozit sa njime...ali mene ljulja sa punom prikolicom preko 2000rpm.. Maxtera i praznoga ljulja ako idem na ful, cini mi se da je ac bolje rasporedio težinu, vidit cu ovu berbu kako se maxter ponaša sa prikolicom, sa njime jos nisam vozio
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by iwanho 1 11.08.16 8:13

Možda je moguće da njihanje kod određene brzine potiču vibracije nastale kod te turaže. Probaj voziti na istoj turaži u jednoj brzini niže.

Jel imaš isti model guma na oba traktora?
Mislim da je to najviše do guma, jer su one jedini amortizeri na traktoru.
Jako je važna usklađenost pritiska u gumama s karakteristikama gume.

To su samo moja glasna razmišljanja koja mogu, ali i ne moraju biti točna. Laughing

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by Krumpironja 11.08.16 10:53

Nije to jedan cilidar da cijeli traktor skace heheh lol!
Vibracije nisu sigurno, stvar je u brzini kretanja i kad on jednom uhvati sve jače je, može bit i do guma, moje na ac su dosta tvrde i potrosene, tj stare su to su mu prve gume...ali opet ma maxteru su nove i dalje ga ljulja, na drugom forumu sam piso o ac 3700 taj ne valja ni tih 700 hehe njega pak ne mozes ni vozit iznad 1500 koliko ga ljulja, tako da vjerujem da je do rasporeda težine ili loseg rasporeda pa se zato prilikom vece brzine krene ljuljat, u maxtera ce vjerojatno ic voda u gume pa cu onda jos probat kad bude malo teži, mome se to nije dogadalo dok ga nisam skroz olakšo, ja sam ga skinuo za sigurno 300 kila jer mi ne treba tolika težine a kad vučem prikolicu je i ovako trom.

Meni je guma na prikolici ekspolidrala od težine heh e to je doživljaj, odmah te zanese...
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 11.08.16 12:05

Oko ovakvih dogodovščin imam ja još koj primer u đepu hehe. JEdna guma na jednoosovinki ta veliki mojoj eksplodirala, da su čelične vezi virile van iz rupe od gume. Bilo preko 3 kubike mokrih pilenih drv na njoj. I sijedalo u traktoru zavibriralo od sile, pored toga i volan hehe. Nekvi stari čovijek gledao pored puta moju vožnju, kad je puknulo, i malo da ga nije šlag hehe.
Drugog puta ja budalo vozijo kubik i 3/4 pijeska na osovini od osebnog auta. TAda nije puknula guma, jer imao sam tada več kotače od kombija "C" kategorije, al odčupalo je vijke, sa kojimi je privijačena felna. Traktor je samo zaljuljalo i odmah sam se ustavijo. Dizalica od 2 tone nije na osovini ni mogla podignuti, pa smo joj sa dugim stubom pomognili. Odna, jer bili vijki počupani, smo kotač direktno privarili na pesto hehehehehe. VArili direktno pored puta asvaltnog.
Treči primijer, mi na autorikolici odčupalo kotač sa vijkova, koju vukao puno zemlje sa TV 826. Kotač pobijegnuo u dolino i skočijo u potok. Otac, koj sijedijo na prikolici, sa nogama na ojima, htijelo ga izbaciti dole. Držao se ko lud kao na ludom biku hehe.

Ej Krompi i Ivanhuu, nešto glavnog možda jeste zaboravili! Posedavanje kotača od dugog stajanja. KAd ja idem na asvaltni put, nakon dugog stajanja u garaži sa Zetorom, uvijek se to dešava, a kad se vračam, ide kao sat!. Sumnjam zato i u to. A ljulja ga i skače tako, da sam se jedanput godine nazad zaustavijo i bijo sam siguran, da mi se kotač odšaraufao ili ako ne to, onda odšaraufao se bočni reduktor. NAravno bilo nije vidjeti ništa, al nazad išao je miran ko u snu.
TAko da nakon dužeg rada trebaš pokušati, ak je ljuljanje još uvijek prisotno.
Inače u uputstvima o održavanju strojeva piše ,da se prije dugog stajanja nek bi stroj podignuo na podlago, da se kotači(guma i lageri) razterete.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by iwanho 1 11.08.16 15:32

Krumpironja je napisao/la:
Vibracije nisu sigurno, stvar je u brzini kretanja i kad on jednom uhvati sve jače je, može bit i do guma,

Svaki dio ima svoju vlastitu frekvenciju pa tako i gume. Ovo boldano u tvojoj rečenici me navodi na mišljenje da se ipak radi o gumama, odnosno pritisku. Čim se njihanje pojačava to upućuje na to da smo u polju rezonancije frekvencija. Dakle, moglo bi se reči da za taj model nisu pogođene potrebne karakteristike guma.

Reider,

problem koji se pojavi nakon dužeg stajanja je očekivan i on tijekom vremena sam nestane. Shvatil sam da je to kod Krumpija stalno kod određene brzine. U svakom slučaju, postoji jako puno faktora koji mogu doprinijeti toj neugodi.

Ja sam primijetil kod spuštanja s teretom nizbrdo po asfaltu da se kod određene brzine pojave vibracije  rolbara. Nema druge nego malo usporiti ili ubrzati i vibracije prestanu. Znači dovoljno je samo trunku stisnuti kočnicu i više nema problema.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by Krumpironja 11.08.16 22:39

A neznam ma ja sam se naviknuo na to kad pocne ljulja usporim i gotovo, ne vjerujem da je od stajanja je maxter se stalno vozi sad a ac je u garazi ali to se desava i kad ga koristim svaki dan tako da ce bit do neceg drugog
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 11.08.16 23:02

Onda ak je tako Krompi, onda nije od toga. Pritisak u gumama isto utica na to. NA gumama piše, da se za različte brzine kretanja i puniju gume različto uz upoštevanje obterečenja sa težo. Pokušajte sa praznijim il punijim gumama, ak je ikakva razlika.

Ak smo kod ljuljanja, i dosta skuplji i bolji, ozbiljni traktori ljuljaju. TAko, da ne trebamo ni žaliti oko toga. Kolega ima Mikormika 85, al poskakiva spredaj kao magarac. No uz upoštevanje, da ide 40 km, na sat.

Ivanhu, ove vibracije nizbrdo se na večim traktorima slično događa nekvim, po večini il izrecno ovim, koj imaju direktne kabine prišaraufane na šasiju!. KAo primjer Fiat(NH)70-56. Vozijo sam ga dosta puta. Sa vožnjom sa teretom nizbrdo po asvaltu, došla je kabina u takve vibracije, da sam se uplašijo, da ne razpadne. Traktor imao oko 10 godina, pa mu odpuknula kabina iznad poda. Glavni vertikalni nosači odpuknuli. A kod kabina, konfort, koje su na gumama il amortizerima (kao ova Zetorova kabina) ne vibrira i ne pukne ni milimetra. I buka je neusporedljivo manja, kao na ovim fiksnim kabinama. A imaju i one mane. Kad traktor se nagne u stran, da če pasti, ona još dodatno zaljulja na gumama i traktor još lakše se legne ...

reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by TomoVinkovic420 12.08.16 8:17

Kod mene na tomi krov uzasno vibrira niz brdo, i pri punom gasu. Stavio sam gumu na nosace, ali dzaba, ne pomaze.

Ali opet je nista u poredjenju sa IMT 558 sa homemade kabinom koja je direktno fiksirana. Usi otpadaju.
TomoVinkovic420
TomoVinkovic420
član
član

Broj postova : 457
Join date : 04.06.2014
Age : 26
Lokacija : Bosna i Hercegovina

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by reider 1 12.08.16 23:46

Krov na arniju logično, da vibrira, ak uzemo u obzir, da visoki je , a fiksiran na maloj točki dole nizko. A manje mi logično, da može tako vibrirati kabina, koja fiksirana na večim krajima.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by TomoVinkovic420 19.08.16 21:20

Kabina vibrira nenormalno, pogotovo plexiglas koji sluzi kao staklo. I ja sam se zacudio jer sam vozio torpedo 75 i veoma malo vibrira.

Pitanje za Slovence, da li vazi vozacka dozvola iz Bosne i Hercegovine u Sloveniji?
TomoVinkovic420
TomoVinkovic420
član
član

Broj postova : 457
Join date : 04.06.2014
Age : 26
Lokacija : Bosna i Hercegovina

[Vrh] Go down

Razne dogodovštine Empty Re: Razne dogodovštine

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.