Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

+2
iwanho 1
Tomo Vinković Požega
6 posters

Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Tomo Vinković Požega 16.01.16 23:18

Ajmo skupit iskustva, komentare i sl. o dva traktora koji se u mom kraju često nađu u temi razgovora kao suparnici - što može "ferac" a Tomo ne može i obrnuto, koji je jači i sl., usporedba dva traktora koji su u mnogim stvarima slični, a opet u mnogim vrlo različiti.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by iwanho 1 17.01.16 8:58

Za moje potrebe bi prednosti IMT-a bile:
- nema zgloba,
- veliki pogonski kotači imaju bolji grip,
- veći klirens za loše terene,
- puno veći okretni moment motora,
- brzina,
- kvalitetniji mjenjač.

Nedostaci:
- nedostatak prvog pogona, a u verziji s njim ogroman radijus okretanja,
- nije za brdske terene - problem vožnje nizbrdo,
- nije za uske puteve.

Ovo je mišljenje bez detaljnijeg upoznavanja traktora. Nikad ga nisam vozil, ali vozi ga par susjeda, a imal ga je i moj šurjak. Zamijenil ga je sa Sameom dupljakom upravo zbog vožnje po većim nizbrdicama. Doduše i TV tu ima problema zbog zgloba, ali nešto manje zbog prednjeg pogona.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Tomo Vinković Požega 17.01.16 15:31

Iwano, slažem se s tobom u nekim stvarima. Ferac ima kvalitetniji mjenjač od Tome, ali što se tiče klirensa, tu su isti. Tomo prema katalogu ima klirens 230 mm, a Ferac 321 mm na najnižem dijelu, ali s obzirom da je Tomo uži, potreban mu je manji klirens za prolaz kroz istu prepreku. Tome još treba dodati da kuka namontirana na Ferca dodatno smanjuje klirens ispod ove mjere iz kataloga. U to sam se osobno uvjerio jer sam se dosta naradio sa oba traktora.

Što se tiče većeg pogonskog kotača, to stoji, ali četiri Tomina više hvataju od dva Ferčeva.

Prednost Tome 7xx je u puno većem opsegu brzine okretaja kardana, a možebitni nedostatak, a ponekad i prednost što je smjer okretanja kadrana ovisan o smjeru kretanja, što kod Ferca nije slučaj u radnom položaju kardana, u kojem može postići raspon od 160 do max tek 720 okr. Broj okretaja kardana Fercu ovisi isključivo o broju okretaja motora.

Na neravnim terenima uspoređujući neopterećen traktor Tomo je osjetno sigurniji. U šumi je po mom iskustvu Tomo 7xx puno bolji radnik od Ferca zbog svojih manjih dimenzija i bolje sposobnosti kretanja na lošem terenu.

Što se tiče brzine kretanja, Ferac je malo brži, ali ta brzina dolazi do izražaja tek na asfaltu. Na neravnim terenima Ferac ima malo velik razmak između brzina. Prije par godina vozili smo drva sa tri traktora po makadamu, susjed sa Fercem, otac sa IMT 540 i ja sa svojim Tomom. Svi smo vozili 5-6 metara, ja na dvije prikolice a njih dvojica na jednoj. Njih dvojica su gutali moju prašinu. Meni je odgovarala moja treća brza, a na IMT-ima je njihova treća bila prebrza pa su morali drugom. Toliko sam ih ostavio da sam nakon 5 km mogao stati na pivo.

Hidraulik - tu je Ferac puno bolji ne samo od Tome 7xx koji ima prostu verziju dizanja i spuštanja, nego je po meni Ferčev (IMT-ov) hidraulik najprecizniji od svih traktora u klasi. Također Ferac ima posebnu ručicu za fino podešavanje kojom se može vrlo precizno podići poluga skoro u milimetar. Ta ručica se koristi u oranju kada zapne plug ili stane. Podigneš ju a hidraulik se digne tek koji cm što je dovoljno za rasterećenje. Kad vratiš ručicu, hidraulik se vrati u položaj u kojem je bio.

Prednost Ferca je dosta veće osovinsko opterećenje, pritisak na zadnju osovinu. Vozio sam kipericu sa dva kubika pjeska Fercem koju sam po dolasku kući prekvačivao na svog Tomu 731 zbog manevriranja u uskom prostoru i prolaska traktora po visini (Ferac sa kabinom nije prolazio). Tomici je ta prikolica toliko pritisnula zadnju osovinu da je bio gotovo neupravljiv.

Tomo ima puno veću namjenu u voćarstvu, vinogradarstvu, povrtarstvu, za što ga ja i koristim.

U konačnici, mislim da je vrlo teško reći koji je generalno bolji jer su vrlo različiti. Bitnije je odrediti namjenu za koju nam treba traktor. Sve što sam naveo je iz vlastitog iskustva, a ima još dosta stvari za usporedbu.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by iwanho 1 17.01.16 18:34

Lijepo je vidjeti ono kaj se napiše iz iskustva. Sve stoji osim tvrdnje da i s manjim klirensom može proći sva mjesta koja može širi traktor s većim klirensom. To mogu djelomično uvažiti samo u slučaju kad propadnu u blato samo lijevi ili desni kotači. Kad su svi četiri u grabi, onda je klirens jako važan.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Admin 17.01.16 19:05

Pozdrav

Da je popularan traktor 533 i  539 je i to više od Tomo Vinkovića traktora   zbog puno mogućnosti biranja traktorskih priključaka i jednostavnosti  u ratarstvu, stočarstvu, povrćarstvo  na primjer:

-Berač kukuruza

-Kultiviranje ( špartanje )

-sjetva žitarica

-Prikolica za stajsko gnojivo

-Siliranje

To je dio  radova  gdje je bolji IMT traktor, Mehanika mu je kvalitetnija glede cijele transmisije, konstrukcijski je masivni ji čvršći, hidraulika se ne može nikako usporediti sa traktorom Tomo Vinković mada i tu ima jedna mana sa jednostepenim kuplungom ili kvačilom glede hidraulike na IMT traktoru..

Tomo Vinković traktor je bolji pak u vinogradarstvu i voćarstvu gdje su uski redovi velike strmine ili usponi hoću reći vrlo brdovito  usko jako, zato što može biti više redova ako je usko  i takve  je  konstrukcije traktor, upravo za uske i tijesne prostore.

Za  veće  poljoprivrede posjede  je bolji IMT traktor mada i on ide u usko  na nagib terena zamijene  se traktorski kotači lijevi za desni i bude vrlo širok i vrlo stabilan i velik  uspon podnosi  sve ovisi tko je i kakav traktorista i što se radi. Za klasičnu poljoprivredu  ratarstvo,stočarstvo povrćarstvo tko od nje živi prednost dajem IMT 533 i 539 traktoru..

Traktor IMT 533 i 539 i  traktor Tomo Vinković serije 700  imaju svoje prednosti i nedostatke oba dva, ne mogu se koristiti svuda i za sve to su traktori uglavnom za podršku  većim traktorima u poljoprivredi..

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Admin 13.11.16 12:45

Pozdrav

Dva traktora koji odabrati, ja bi IMT i Tomo Vinković.



_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Krumpironja 13.11.16 18:22

Šteta šta nisu na cesti bili, vjerujem da bi ga 826 potego
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by iwanho 1 13.11.16 18:30

Meni se čini da je tu u prvom planu vozač, a ne toliko traktor. Kod male razlike u vučnim silama je jako važno tko prije starta, mjesto kopčanja i sl..

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Tomo Vinković Požega 13.11.16 21:32

826 nema kompletne utege. Mislim da bi moj 731 sa svim utezima od po 50 kg dobio tu bitku. Slažem se da je osim traktora vrlo bitno kako se vozač snalazi, procjeniti kojom brzinom će krenuti i gdje zakopčati lanac, tj. na kojoj visini u odnosu na osovinu. Ako se zakopča niže od osovine, diže zadnji kraj što je nepovoljno. Ako se zakopča previsoko, diže prednji kraj. Po meni na TV-u idealno je zakopčati malo iznad osovine jer se tako zadnja osovina malo stisne blagim podizanjem prednjeg kraja i vučna sila ravnomjerno rasporedi na sva četiri kotača.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Krumpironja 13.11.16 23:45

Kako su iste vučne sile kada ima imt 35 ks ako se ne varam a tv ima 24...a koliko vidim da je malo više gasa i života tv bi ga potego...a na cesti bi problema. Tvoj 731 bi ga skinuo za čas kolega aco93 je snimio video di vuče medu bez da skosne...
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Admin 14.11.16 0:23

Pozdrav

Eto još jedan nije po naslovu, progurati ćemo ga.



_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by ssucur 14.11.16 12:55

826 & 539 takvo kulturno povlačenje (odmjeravanje snage) dugo nisam vidio na netu. cheers scratch

ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by vica022 15.11.16 15:17

Tomo vinkoic je cudo jedno od malog traktora jer zbog idealno rasporedjene tezine i pogona na svim tockovima ima sjajan grip. Drugo sto je veoma bitno su mogucnosti jednoklipnih i dvoklipnih motora u radu spram troklipnih i vise klipnih motora jer jednoklipci pogotovu imaju veoma tezak zamajac i u samom radu mnogo teze proklizavaju na tockovima jer su mnogo tromiji kao motori ali imaju zamah koji im pruza zamajac.
Sam 539 za vecinu poslova je izrazito dobar zbog tezine motora napred koji sluzi kao dobar protivteg za teze prikljucke i cesto ga zbog jake hidraulike opterecuju mnoo tezim prikljucima i opet trpi. Ali sto se tice transporta tu je na straznjici lagan za njegovu snagu i nemoze je adekvatno iskoristiti.
Ovde je tomica uz tegove lako mogao odneti pobedu jer nasi divni konstruktori Imt-a se cak za 60 godina nisu setili da ovim manjim modelima treba malo tezine ponekad. Zato je i fabrika tu hde je ali prazna
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Admin 16.11.16 17:17

Pozdrav

Da veliki traktor je veliki traktor, mali je mali traktor, mogu li oni sebi međusobno konkurirati. Dali se slažete da u odmjeravanju snage traktora utječu i ovi čimbenici:

-snaga motora traktora
- konstrukcija traktora
-težina traktora
-prijenos mjenjača/getribe/transmisija.
-grip guma traktorskih
-položaj/dizajn ripni na gumama
-gustoća ripni na gumama
-uske ripne
-debele ripne
-tvrda traktorska guma može se još dodati i stara guma.
-mekana traktorska guma
-podloge na kojoj se odmjeravaju snage između dva traktora.
-zbijeni ( slegnuti ) šoder
-sasipani ( mekani ) šoder
-asvalt
-zemlja
-pijesak fini
-ostalo razno
-vozač traktora ili traktorist i njegova spretnost ili nespretnost u upravljanju traktora.




_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Admin 21.12.17 22:50

Pozdrav, opet se igraju traktor-iste.





_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Admin 18.05.20 11:50

Suparnici  Imt 539  i Tomo Vinković 732  Vidodina 2019. god.  autor fotografije  Niko Goleš.

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori 57441610

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori 57650810

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori Empty Re: IMT 533/539 vs Tomo Vinković traktori

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.