Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Malčer rotacioni domaće izrade

+8
serafian
grabrovec
Tomo Vinković Požega
fireman.peter
reider 1
Admin
iwanho 1
tony5
12 posters

Stranica 2 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Tomo Vinković Požega 06.09.15 13:31

I ja bih rekao da je od takve kosilice. Kod mene ih imaju u komunalnom poduzeću za košnji gradskih površina i prepoznao sam reduktor jednom u prolazu.

Što se tiče prijenosnog omjera 1:1, mogu kositi samo u brzohodnim brzinama zbog većeg broja okretaja kardana, pa na raspolaganju imam prvu ili drugu brzu sa brzim kardanom. Ponekad mi je na lošijem terenu brzina kretanja u prvoj prespora, a u drugoj prebrza, taman bi najbolja bila druga spora, a u njoj kardan vrti sporije i ne kosi dobro. Samo me to malo muči, ništa više. Ali, ponavljam, koliko ju koristim mogao bi kositi sa vrtnom guralicom tako da ova zadovoljava sve moje potrebe. I onda kad ju zakvačim i pokosim svoje, malo zađem kod lijevog susjeda, malo kod desnog, malo pokosim put...uglavnom uživam radeći

U pravu si peter, sa ovako postavljenom topun polugom uopće ne moram voditi brige hoće li kardan zapeti za stroj ili neće, a najbitnije mi je da u slučaju kada nož negdje malo zagrebe za neravninu na zemlji, krtičnjak ili sl, hidraulikom zadnji kraj malčera dignem u trenu, puno brže nego kad je topun postavljen gore i kad diže ravno.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by fireman.peter 06.09.15 16:33

Ako bi imao prijenos na malčeru koji ubrza kosilicu iz 1 pa na 2, imao bi veći izbor brzina kretanja ako sam te dobro razumeo?
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 51
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Tomo Vinković Požega 06.09.15 21:01

Tako je. Sada mogu kositi samo u brzohodnim brzinama sa uključenim brzim kardanom, koristim prvu ili drugu brzu, ovisno o terenu i visini trave. Kad bi prijenosni omjer bio 1:2, i u sporohodnim bi kardan bio dovoljno brz za kvalitetnu košnju. Mogao bi koristiti drugu sporohodnu koja je dosta dobra za manevriranje na lošem terenu.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Admin 08.09.15 4:08

Pozdrav

Ono što sam zamijetio  općenito na internetu  vrlo često   barata se krivim i netočnim nazivima za malčer rotacioni sa noževima  ili takozvani helikopter malčer nazvan  u naroda,  i to  na dosta  Foruma  koje ponekad pratim,    da to nije malčer nego obična  kosa ili kosilica,  razlika je u tome da  kosa kosi travu  za sijeno, slamu kosi, otavu kosi koja se sprema za ishranu stoke svih profila..

Malč od engleske riječi dolazi mulch, mi u HR jeziku imamo svoje nazive i riječi a ono što nemamo posudimo,  te riječi i nazive   nazivamo ih  posuđenice jer dolaze od stranih riječi.

Malč ( engleski mulch )   obično je  ali ne mora  i biti   isključivo organskoga podrijatla, znači trava koja se usitni na sitno kao i razno raslinje drvo, kora, ,slama,sijeno žbunje itd... je malč,  otuda i naziv za stroj koji sitni tu masu malčer engleski ( mulcher ).

Malčer  ( od engleske riječi dolazi Mulcher )   je stroj za košnju i istovremenog drobljenje  mase  nema kosilice i stoga se  ne može usporediti   opisanim  ovdje gore u prvom  pasusu   Foruma...

Postoje dvije osnovne vrste malčera centrifugalni malčeri sa raznim oblicima batiča, Y noževa,  i Sichelmulcher malčeri  koji se ne mogu poistoviječiti sa kosilicom trave za ishranu životinja a kod tih se i griješi..

Kod  Sichelmulcher malčiranja   ili  drobljenja    operacija se izvodi vrlo  brzo sa  rotirajućim vodoravnim  raznim oštricama, noževima rotacija, ili malčiranje  se izvodi sa brzinom  2,300 rpm po minuti ..

https://de.wikipedia.org/wiki/Mulcher

Eto dalnje mišljenje..

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by fireman.peter 08.09.15 18:25

I jedan i drugi su malčeri, ja mislim. Oba dvoje usitne travu na sitno i ta se onda ne koristi dalje nego ostane na terenu. Helikopter kosilica je po meni isto malčer samo ona ne smije imati rupe na kućištu za izbacivanje trave pa onda nož više puta travu presječe i tako usitni. Nadam se da sam u pravu.
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 51
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by iwanho 1 08.09.15 20:20

Vidio sam dvije vrste "helikoptera". Jedna vrsta ima izlaz uži od radne širine i ta vrsta dobro usitni masu. Druga vrsta je namijenjena za rad u oba smjera. Ulazni i izlazni otvori su jednaki radnoj širini (kao malčer od člana Tomo Vinković Požega) i kod ove vrsta masa ostaje dosta grubo usitnjena. Ovu vrstu bi skoro mogli nazvati kosilica. Ako griješim, molim člana Tomo Vinković Požega da me ispravi.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Tomo Vinković Požega 08.09.15 22:59

Ne bi te ispravljao, grubo usitni, ali opet previše da bi se ta trava mogla koristiti za ishranu životinja (barem mislim). Prvi sljedeći puta kad budem kosio uslikat ću.

Mislim da takvu kosilicu/malčer sa slobodnim izlazom traktor lakše okreće, moj TV 731 taj metar širine stvarno vrti kao od šale, gas dajem samo da dobijem okretaja. Namjena takvog stroja nije fina košnja nogometnog igrališta ili uređenog travnjaka, s tim se kose voćnjaci i sl. gdje je bitno samo pokositi i za takve stvari je dobar.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by iwanho 1 09.09.15 9:18

Hvala Tomo.
Nisam ni mislil da je tak pokošena (zmalčirana) trava dobra za ishranu. Ima takav moj bratić na malom TV521 i dobro dela, naravno uvažavajući kriterije koje si napisal. Masa brzo izleti van pa je traktoru dosta lakše.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Admin 10.09.15 22:18

Pozdrav

Da tako je više puta siječe travu u kućištu unutra da ju usitni u malč, uz to malčer mora imati i vrlo brzu vrtnju da bi od trave napravio malč.

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by reider 1 10.09.15 23:22

Zato trebaš takav malčer,odvisno što češ sa njim raditi i treba se dobro razpitati prije kupnje toga ako može rad dobro obavljati, što od njega očekuješ.

A kako bi bilo,ak se helikopter malčer napravi sa 4 noževima(dvima nosačema noževa ispod na ukopno pogonsko osovino).Tako bi imao onda odspodaj radni dij ostroja obliko krsta.Virojatno bi usitnjavao bolje i i brže bi se mogao traktor kretati.A toga nikad nigdje nisam vidijo i ne čuo.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by iwanho 1 11.09.15 9:12

Kod nas ih rade s 3 i s 4 noža na elisi. Ne znam koliko to doprinese boljem i bržem radu, ali ako nema dovoljne obodne brzine (oko 100 do 110 m/s) onda ništa ne pomogne.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by reider 1 11.09.15 12:56

Zaista najviše potrebna je brzina kretanja.Žao imam loša izkustva sa tim malčerom helikopterom a u njega uložijo dosta vrijemena,da ga reparirao u nulo,da ga bi imao za sebe.Bijo je omijer reduktora 1 prema 1 i za kardan 750 bijo prespori...Slike od njega nemam.Sa njim radijo možda ukupno samo jedan radni sat i kraj-išao u prodajo.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Tomo Vinković Požega 11.09.15 15:27

Eh da si imao TV, bio bi ti dobar...
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by reider 1 11.09.15 22:51

Ma gonijo ga upravo TV 420. Bez problema kod prijašnjeg vlasnika.Nema on sad ni TV više.Kupijo polovan AC 3700 fiksno verzijo za ozbiljne pare i na kraju prvo godino mu odkazao motor.Malo da ni popizdil.Nakraju ga kupnja -promijena traktora skupo koštala-negdje preko 9 hiljada traktor polovan+motor popravak+ nove gume.

NO na kraju je požalijo ,da prodao malčer,al ja sam ga odmah prodao kad mi nije odgovarao,pa ga on ak bi bijo brži radije kupijo naazd,kad je imao onaj TV .Tako mi kazao.Poslije toga išao si pokušao izposoditi čekičar malčer radnog zahvata 125 cm i prikačiti na 420.Neznam što su radili kad su ga kačili zraven,al obadvije kazali su mi,da je TV odmah se ugasijo,kad bi trebao zagnati malčer.Pored toga ima kod kuče jako uzbrdico.Sreča za TV,da mu nije trebalo to goniti .Izpljuo bi dušo...

Na mog 418 nisam ni pokušao ga prikačiti,jer i nisam mogao,jer imao j malčer 3 točkovni prihvat.A i uništijo bi ga.Jaka trava visoka i uzbrdica. No
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Admin 13.09.15 20:59

Pozdrav

Dali je ta obodna brzina samo za malčer od 100 cm.

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Tomo Vinković Požega 13.09.15 22:12

Vrijedi za bilo koji promjer noža. Manji noževi trebaju se vrtiti brže od velikih jer u jednom krugu naprave manji put.

Nož promjera od 100 cm u jednom krugu napravi 3,14 metara na obodu (opseg = promjer x 3,14). Kada bi se nož vrtio jedan okretaj u sekundi, obodna brzina bila bi 3,14 m/s, dva okretaja u sekundi bila bi 6,28 m/s... A mi trebamo min 100 m/s.

Matematičkom formulom vrlo je jednostavno izračunati koliko brzo se treba okretati nož bilo kojeg promjera da bi obodna brzina bila npr. 100 m/s. (ili koliko god želimo)

Formula glasi - f=v/(dx3,14)
f - frekvencija (broj okretaja u sekundi)
v - brzina koju želimo (izražena u metrima u sekundi)
d - promjer našeg noža (izražen u metrima)

PRIMJER ZA NOŽ OD 1 m, ŽELJENA OBODNA BRZINA 100 m/s:

f=100/(1x3,14)=100/3,14
f=31,85 okretaja u sekundi.

Nas zanima koliko nam treba okretaja u minuti, pa rezultat samo pomnožimo sa 60 i dobijemo rezultat da se nož promjera 1 metar treba vrtiti 1911 okretaja u minuti da bi imao obodnu brzinu od 100 m/s.

PRIMJER ZA NOŽ OD 75 cm, ŽELJENA OBODNA BRZINA 100 m/s:

f=100/(0,75x3,14)=100/2,355
f=42,46 okretaja u sekundi (x 60)
f=2548 okretaja u minuti


Ovom istom formulom možemo izračunati da je reiderov malčer promjera 1 metar sa 750 okretaja u minuti imao obodnu brzinu od jedva 40 m/s

Razne male vrtne kosilice (Briggis, Viking i sl) uglavnom imaju oko 3000 okr/min i sa noževima od 45-50 cm imaju obodnu brzinu od oko 75-80 m/s. A sami znamo koliku travu mogu kositi...
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by reider 1 14.09.15 14:10

Hvala TV Požega na neumorni izpriki.Ovo potvrđuje moje sumnje,da treba biti omijer reduktora malčera helikoptera 1 prema 2.(jedan kardana i 2 noža).
Čini mi se,da sam jedanput testiral oriđi malčer helikopter neke firme da upoznam omijer reduktora,pa bijo najmanje 1 prema 2 ili nešto malo više.Tako tada možedu vrtiti traktori sa kardani 540 bez problema.No u glavnom,ja toga nisam znao prije kupnje i si nabavijo probleme umijesto malčera.
Uvijek se tada sijetim na pijesmo od novih fosila-grupe ,koji imajo neko pijesmo o problemima.Nekako kažu u pijesmi -"problemima tu nije kraj".
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Admin 14.09.15 20:57

Pozdrav

Opsa!!! eto nama matematičara i fizičara meni predmeti kao voda i vatra, nismo se nikad voljeli u školi. Ima čovjek  koji je  radio  sam za svoje potrebe malčer 1.4 reduktor od diferencijala od auta spominjao mi trista-ča ako je i on siguran nisam ga  stigao pitati i vidjeti kako to radi i djeluje na Tomo Vinković serije 400/500 100 cm malčer ne znam kako to ide i radi, tu treba više snage ili manja i mala trava  vjerujem da brije kao britva,  kad budeš imao vremena za obodnu brzinr 1.4 vidi koja je..

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Tomo Vinković Požega 14.09.15 22:50

Moram priznati da sam u školi bio jedan od onih „čudaka“ koji je obožavao matematiku i fiziku, najdraži predmeti iako je već puno ishlapilo iz glave.

Admin, bio mi je čudan prijenosni omjer 1,4 (to bi značilo da se ulaz diferencijala okrene jednom, a izlaz 1,4 kruga) jer znam da Ladin diff ima oko 1:4 (+/- 0,5 ovisno o modelu i godištu), a Lada je (nebi vjerovali!!!) nastala od tristača, Talijani Rusima prodali ili poklonili licencu, ne znam točno, ali znam da su ti auti jako slični. Samo su Rusi kasnije Ladu malo modificirali na svojstven način.

Proguglao i pronašao podatak da trisač ima diff  kao i Lada prijenosnog omjera 1:4 a ne 1,4. Znači 4 okretaja ulaznog kardana daju jedan okretaj poluosovina. Kad takav dff koristimo za izradu kosilice/malčera, mjenjamo ulaz i izlaz tako da jedan okretaj kardana našeg traktora daje 4 okretaja noža kosilice.

Kad sam pogledao brzine vrtnje kardana za serije 400/500 i za seriju 700, naišao sam na meni novu spoznaju – kardani se na malom TV vrte dosta brže nego na velikom. Više od 15 godina vozim sve te traktore i tek sam sada ovdje na forumu to skužio!  Rolling Eyes

Evo računice za malčer noža 1 metar u svim brzinama kardana pri 3000 okr motora (puni gas):

TV 400/500:
Sporohodna:
1. – 727 okr kardana - 150 m/s obodna brzina
2. – 1403 okr. kardana – 292 m/s obodna brzina
Brzohodna:
1. – 1067 okr kardana - 222 m/s obodna brzina
2. – 2058 okr. kardana – 430 m/s obodna brzina

TV 700:
Sporohodna:
1. – 663 okr kardana - 138 m/s obodna brzina
2. – 1165 okr. kardana – 243 m/s obodna brzina
Brzohodna:
1. – 962 okr kardana - 200 m/s obodna brzina
2. – 1692 okr. kardana – 354 m/s obodna brzina

S obzirom da nikada ne kosimo punim gasom nego otprilike polovicom, niti bi motor mogao postići maksimalni broj okretaja sa priključenim ovakvim "helikopterom", ove rezultate prepolovite i onda dobijemo realnije stvarne brzine u praksi.  Znači u praksi se brzina kreće od nekih 70 m/s pa do max 200 m/s.

Imao sam priliku prošle godine nešto malo kositi sa TV523 i malčerom diff od Lade, mogu reći da ga u bržim brzinama kardana jedva pokrene, imaš osjećaj da voziš helikopter, ali brije samo tako. Sad kad vidim ove rezultate, vidim i zašto, dosta su to velike obodne brzine.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by reider 1 15.09.15 7:59

Čini se meni,da je na takom omijeru reduktora moguče raditi samo na sporem načinu kardana 540,jer inače taj jednoklipac neče dugo živjeti,pogotovo,ak je več od rada malo umoran -inače ,da nije več najbolji.Ovaj posao spada u težje radove za njega po moje.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Tomo Vinković Požega 15.09.15 9:54

Tako je. Sjećam se da je malcu bilo dosta teško vrtiti takvu kosilicu.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Admin 15.09.15 17:07

Pozdrav

1:4 da pišemo  o difu Lade i ostali osobni auti, čitao sam na forumu poljoinfo com tamo su to rastumačili kako urediti dif  za priključke.  Manje više sve radimo na sporom izlaznom vratilu  540 i opet bude prebrzo pa ne može u veliku travu zbog manjka snage TV, idealno je 1:2 koji i dođe puno novaca dok čovjek sa ovim od auta difom iste potrebe zadovolji nekom da nekom ne sve je to različito i ne može svakom biti isto,posluži jedno vrijeme bolje nego ručno kositi ili trimer vući cijeli dan.

Ljudi moji svi smo mi  umorni i preumorni  od rada i lošeg života pogotovo mi južnije, bolje TV nego ja on ne osječa bol kao ja, kad se potrga zamijeni to što se potrgalo,pokvarilo ja svoju ili mi bolje reći  kralježnicu ne možemo  drugom zamijeniti,predmet je predmet čovjek je čovjek..

Fiat 124 i prve Lade to je isto, to jest Lada je napravljena na temelju Fiata 124 engleska wikipedija.

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by reider 1 15.09.15 19:04

Čitam i terem si glavo tim i ovakvim,al nakraju ima kosilnica na guranje bez koša 3,5 ks i uzima pola metra,al TV 18 ks i uzima jedan metar...hm...No istina je,da Tv uvijek kosi u lošim uvijetima nego mala kosačica.Al svejedno ove širine težko su razumljive.Nije isto 5 cm trave ili 1,2 metra trave višine.
I ak na pamet nešto poračunam,jer drugače ni neznam,razlagam si,da bi obodna hitrost bila ista kao kod male kolilnice na TV-jevom helikopteru ista,kad bi imao uključen kardan 1500okretaja kod 3000 okretajima motora,jer se uzima u obzir,da mu je nož(zahvat) jedanput veči i 1 prema 1 omijer reduktora.
No nema veze-samo na brzo razmišljam jer itak neču nikad se baviti sa ovimi helikopterima.Jer mi je jedan malčer dovoljni.Tog Ino-ta sam nabavijo polovnog prije 7 godina .A kako do njega-duga priča.No nema veze-neču nešto mjenjavati i sad upravo danas sam ga zakačijo,da imam pripravljeno,kad idem u rad sa njim prije oranja.

Istina je Admin-lepo si to kazao.Al ne bi bilo ni loše napraviti na vhodu na taj dif remenice,pa tamo otokariš takve ,kakve su najbolj priporočlive+ toga da imaš tada osiguranje...Odvisno koliko pritegneš remene.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Tomo Vinković Požega 15.09.15 21:39

Tako je admin, bolje je imati bilo kakav malčer nego nikakav, ipak leđa ostanu ravnija. Naši ljudi puno svaštare jer nemaju novaca pa su prisiljeni snalazit se. Diff od nekakve lade naći će ili za džabe ili će dati na nekom otpadu 100-200 kn za njega, jednako se snaći za malo lima i cijevi za oklop, sat-dva tokarenja, sastaviti sam pod nekom šupom i eto stroja! Ulog sitan, čovjek sretan.
Reider, i ja sam isto razmišljao, mala kosilica od jedva par KS hvata pola metra, a naš junak TV sa 20 KS plače vrteći jedan metar. Ali sa Tomicom ćemo rijetko kositi travu nižu od 10 cm koliku kosimo sa tim malim igračkama, i on bi pjevao koseći travicu.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Admin 19.09.15 0:59

Pozdrav

Ma meni da je nešto jeftino i jednostavno, već sam rekao da budem potražio dif od auta još su preskupi po njuškalu, trebalo bi po autootpadima tražiti a i vremena se nema to najviše.

Ovo kao na fotografiji to bi meni sasvim dovoljno bilo.

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Screenshot7

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Screenshot8

Ovu rupu je malo preveliku izrezao gdje ide dif na pločevinu.

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Screenshot9

Upotrebljen je kardan od freze.

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Screenshot10

Veće bolje se vidi.

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Screenshot7

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Screenshot9

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Screenshot8

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Screenshot10

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Malčer rotacioni domaće izrade - Page 2 Empty Re: Malčer rotacioni domaće izrade

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.