Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Jabuke

Go down

Jabuke

Postaj by Admin on 31.12.13 16:18

Zadnja promjena: Admin; 04.02.15 18:35; ukupno mijenjano 1 put.
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3531

http://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Re:Jabuke

Postaj by Admin on 18.01.14 1:18

Kako rodnost i rentabilnost proizvodnje jabuke ovisi o ekološkim uvjetima u kojima se uzgaja, razumljivo je zašto je neophodno što bolje poznavati ekološke čimbenike područja namijenjenog njenom uzgoju.

Jabuka ima velik areal rasprostranjenosti jer se može prilagoditi različitim ekološkim uvjetima. Bolje je prilagođena umjerenim hladnoćama nego velikim vrućinama. Smatra se da se može uzgajati u rasponu temperatura od 45 do -45 °C, ali najbolje uspijeva između 35 do -25 °C. Najvećem broju sorata jabuke odgovara umjerena kontinentalna klima sa srednjom godišnjom temperaturom između 8 i 12 °C. Od listopadnih voćnih vrsta, jabuka ima najmanje potrebe za toplinom, ali veće za vodom. Kako u područjima gdje se uzgaja jabuka nema dovoljne količine padalina, navodnjavanje je obavezno. Minimalna količina potrebne vode za jabuku je 600 mm pri temperaturi od 14 °C, pri 17 °C treba 700 mm, a pri 20 °C 1060 mm oborina. Najviše vlage jabuka zahtijeva u periodu od svibnja do rujna. Jabuka ne podnosi vjetrove u vrijeme cvatnje i dozrijevanja plodova, pogotovo ako su oni suhi i hladni. Za uspijevanje jabuke najpovoljnija relativna vlažnost zraka je oko 75%. Tlo na kojem se uzgaja jabuka mora biti dovoljno duboko i propusno, dobrog vodo-zračnog odnosa, sadržavati više od 3% humusa i biti slabo kisele reakcije sa pH vrijednosti od 5,5 do 6,5. Najbolja su ilovasta tla, dok se na glinastim tlima jabuka također može uzgajati, ali samo ako je glinasto tlo dovoljno propusno. Ako se jabuka uzgaja na pjeskovitom tlu, ono se mora intenzivno gnojiti i navodnjavati. Na alkalnim tlima jabuka pati od kloroze.

Koje vi imate sorte jabuka ,imate li za osobne potrebe ili nešto i prodajete radite li sok od jabuka .
Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Re:Jabuke

Postaj by tony5 on 08.04.14 23:38

Ovih prošlih dana pilo aktualno prskanje jabuka, i to sa  fastac sc 10 protiv uši, koje se pojavile jer nismo stigli zimsko prskanje  odradit na visokom stablu (visokostablašice), niska stabla smo odradili  zimsko prskanje , sa cuparblau i močivi sumpor u granulama chromosov, to dodajemo jer je jeftino i ima akaricidno djelovanje, i dobro se pokazalo ako je toplo vrijeme a bilo je toplo ,   nije bilo palice za visoko prskanje i zato se kasnilo  a ionako je to hobi voćarstvo ili vikend voćarstvo pa nema štete  ,ustvari prskao je otac ja sam pripomogao ako je što trebalo a nije puno,pa sam iskoristio vrijeme za slikanje .

Eto to bi bilo to ukratko, kontrola bila neki dan i nema više uši na stablu pozz..
tony5
član
član

Broj postova : 276

[Vrh] Go down

Re: Jabuke

Postaj by Admin on 01.04.15 21:14

Pozdrav

Nadam se da poznate radnika koji vuče voćarsku platformu za branje voća. Fotografije sa video uradaka jednog i nisu neke kvalitete, ali opet neizbježan veliki radnik ovih naših prostora, ostavio je on dobar trag svuda...

Srdačan pozdrav

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com
Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by reider 1 on 15.09.15 19:11

Jao mene,ko mi to išao napraviti.nekva štetočina mi išla izpod lupine i napravila tunele po deblu unutra.Samo mala 3mm rupica bila viđena i pilovina izkopana van.Ja sam napravijo veču,posprejal sa Baygonom i štetočini uništijo indijo-koromandijo.Pojeo bi jo vraga,da je dobijem.Rupa je duboka 15 mm!!!i ide još više gore po deblu.
Poslije toga premazal sam apnom za osiguranje vočnih dreva,al potražit ču prije zime smolo za ceplenje.To je to ...Drevo je debelo 10 cm na najdebljem dijelu dole.Staro kakvih 10 godina.
Mad scratch
Toni 5 za hobi radnika imaš dosta znanja o jabolkah.Ja neamm pojma na žalost i poznajem samo Kuprablav.Ni veseli me ne to.Žao mi je da sam kupijo male dreve,pa sad imaj o10 godina i dvije od 10-ih imajo po 3 jabuke gore godišnje.Samo mi stvaraju probleme i po malo smetajo,al nek budedu.A ak su zdrave ,nek budedo.možda nekad bude nešto sa njih.Ak nema veselja-nema zanimanja za rad sa njimi=bolje ,da jih nema.Tako je kod mene.Al ne rušim ništa,dok je zdravo,pa maka ima jedno grano i jedno jabuko godišnje.Osjetim energijo dreva-nek stoji.
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3014

[Vrh] Go down

Postaj by tony5 on 02.10.15 1:30

Treba poprskati sa isekticidom koji ubija štetnike koji žive pod korom drva voćke,  ili uđu u drvo voćke, to se prska dok stablo ima lista i taj insekticid se upije putem lista u stablo i  kola ( putuje po stablu ) sokovima po drvu,   štetočina koja jede drvo ugiba jer sa drvom jede i insekticid, drugačije se ne može uništiti unutra u drvu kad uđe. Ti isekticidi se zovu sistemični insekticidi i imaju još svoje ime,  ima ih više vrsta svaki za poneku ili poneke štetočine, nisu svi za sve različiti su..

Lp.
tony5
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by reider 1 on 02.10.15 17:48

Ja poškropil Pips sprejem za muhe.Sve je odtad mir.Samo je tu sad na pragu zime velika ogrebotina na drevi.Budem s smolom za dreve obojil ovo mijesto.
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 14.10.15 1:36

Pozdrav

Fotografije jabuka od  jednog prijatelja sa fb,  ide u preradu jabuka..

A ovdje imamo totalnu suprotnost suvremeni nasad plantažni jabuka sa protugradnim mrežama, navodnjavanjem,  za razliku fotke iznad tradicionalna stabla jabuka tradicionalno voćarstvo..

Srdačan pozdrav

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by tony5 on 13.12.15 22:06

Mala fotografija koja jako puno govori.

Naše jabuke starinske na Žumberku.

tony5
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by reider 1 on 14.12.15 17:17

Jau mene! Dali trebaš ove turobne dane ovo prikeljiti...? Da bi ju mogao koju odbrati sada... Shocked
Sijeti me na naš vočnjak, žao naš je star i u fazi umiranja sa jako starimi drevami više od mene. Čini se meni, da kad ja bijo mali, bile ove dreve iste kao dandanas. Tako znam, da jesu stare. A za kakvih 100-150 litara soka svake druge godine uvijek još je.
Čuvaj nanje, kao na oko svog!
Kad sakupljam mrvo, smetajo mi, al dok je zdrava, nedam ni jedne.
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 08.02.16 19:32

Pozdrav

Jabuka Bjeličnik / Petrovača, Kajmačara, Bjelojabuka bjelo meso otuda vjerojatno i ime za tu sortu jabuka. Sorta je nastala kao slučajni sjemenjak, razmnožavati su je počeli u Litvi.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 13.02.16 21:53

Pozdrav

Rascvjetani voćnjaci u Turopolju 26.04.2015.god. Bit će fotografija i sa plodovima jabuka.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by tony5 on 17.02.16 23:02

Eto konačno i plodova voćnjaci u Turopolju.

tony5
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 04.03.16 15:44

Pozdrav

Velika Mlaka voćnjak 26.08.2013.god.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 18.03.16 1:45

Pozdrav

Ne treba reći gdje je ovo.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by reider 1 on 18.03.16 2:54

Heh, kako nek bi mi to znali. Predpostavljam, da sa vočnjaka iz prijašnjih slika hehe.
Kako ljepo je to pogledati. Kako bi jedno pokušao sada.
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 01.05.16 10:23

Pozdrav

Folijarna prihrana i zaštita protiv pepelnice Turopolje Velika Mlaka. Bit će više fotografija samo da T Com napravi mi liniju za Internet žičani, sa stickom je presporo  na selu u Žumberku  bežični Internet katastrofa vukojxxxna.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by reider 1 on 01.05.16 12:09

Phu, bez nadtlačne kabine ovaj posao čini mi se samoubijstvo Suspect Litari i litari otrova Razz a ak ne prskaš, nema jabuk...
Siječam se prodavača našeg AC-ja, koj bijo je u vlasti nekog vinogradara od 3000  komada stabla. Nije znao što nek napravi. Il kupi kabino, il kupi novi traktor. Imao je u testiranju i nadtlačno masko za na lice, al u vročini užasno je bilo kazao mi. No na kraju tog AC-ja prodao meni, i kupijo novog DF-a Agrokid z kabinom. U potrago za novim traktorom išao sam ja sa njim tog dana prodaje, da mu kažem, gdje je prodavaona. Nakon nešto vrijemena sam ga zvao, i kazo je, da je to milina, ko bi avijon vozijo. Komfort kabina.

A što se tiče ove teme jabuke, kod nas bilo je gadno vrijeme. Snijeg u jednom dnevu do 15 cm, koj se ljijepijo na lišče i htijo sve posatrati. Htijo sam vam pisati post, al mi izbacilo strujo kad uskoro ga dokrajčijo. Psovao ko pas. Pored toga 3 puta sam čistijo granje dreva od snijega. Između rund samo sam spijo kafu, i mogao sam ponovo ponoviti krug. Jabuke dobro su prošle, što se tiče lomova granja, al loše bilo sa šlivama No Drugog dana vukao posatrane granje do kupa traktorom! Nahladijo si grlo i boljele me ruke od guranja sa vilama i hlada, na kojeg sam osijetljiv u glidih-sklepih.
Danas htijo pokazati nešto slik, a odkazao i "shrani.si"...KAd bude moguče, pokažem slike.

Eto sliko izpred 4 dana. Jabuke starih sort pored puta sa posla u snijegu:
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 01.05.16 16:41

Pozdrav

Zanimljiva fotografija elementarne nepogode snijeg i mraz na agraru nije dobro, mali čovjek proživljava sva čudesna događanja meteorologije ovog nepoštenog svijeta.

Opet nekoliko fotografija gore pomenutog voćnjaka.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by reider 1 on 01.05.16 19:23

Huh Admin, ova tvoja 4 slika nikako mi se ne sviđa. Kanta ulja u jašku vode.
Imaš pravo. Mali čovijek napati se od vremenskih situacija, jer od zemlje dosta puta živi a ovo malo dosta puta propadne priradeno tvdim radom. A ne možemo ništa samo možeš gledati i moliti, da prestaje urnebes brzo. Ovo prvo pomogne, koliko drugo uspomenuto-neznam.LP!
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 04.05.16 20:43

Pozdrav

Voćnjak Velika Gorica 29.04.2016.god. Nije tamo kanti od ulja mjesto, možda služi za nešto dodoćiti vode u pumpu za navodnjavanje ne bih znao stvarno.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

[Vrh]