Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Plugovi

+9
Dubravac
Krumpironja
bajki
tomo522
Tomo Vinković Požega
TomoVinkovic420
tomotraktor
Admin
iwanho 1
13 posters

Stranica 2 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by TomoVinkovic420 25.05.15 21:08

Pa zavisi u kakvom su stanju
Jednobrazdni 200KM minimum - 350KM max.
Okretac 250KM min- pa cak i do 600KM max.
TomoVinkovic420
TomoVinkovic420
član
član

Broj postova : 457
Join date : 04.06.2014
Age : 26
Lokacija : Bosna i Hercegovina

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Tomo Vinković Požega 25.05.15 21:11

Otprilike je tako i kod nas
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Admin 03.10.15 0:56

Pozdrav

Kad se bolje pogleda isti  plug  Olt Osijek  Slavonac stara tipa, www.olt.hr/index.php jedino kotač za regulaciju dubine oranja je od leoparda pluga i još poneke sličnosti pluga, Slavonac nema takav kotač za regulaciju dubine oranja, proizvođač plugova Leopard je bilo nekad BNT Bratstvo-Pucarevo-tvornica mašina i hidraulike   Novi Travnik BiH, tamo plugove odavna ne proizvode  više,   sad ih rade u  Kozarska Dubica BiH www.novamehanika.com/index.html

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by reider 1 03.10.15 19:53

Hvala i zanimivo pričanje.
Ni znao nisam,da je taj Slavonac iz OLT tvornice izašao.

Dal kažeš,da ova tvornica iz Travnika se preselila gore na granico na sever?Da ide za isto marko?.

Al ko je onda radijo mog Posavca,koji je sličan IMT-ju?

No ni znao nisam,da još plugove radijo.Samo mi se čini,da taj repertoar proizvodov ova tvornica nikako ne može sama napraviti.isto tako Kozarska dubica.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Admin 03.10.15 21:27

Pozdrav

Plug Posavc radi Olt Osijek, kao i plug PTO- 2.25, plug Posavac, plug Slavonac, plug Ratar..

Oltovi plugovi  su  kopije plugova  Massey Ferguson danas već i modificirani,

Massey-Ferguson  plows   ( plows/plugovi ) prolistaj na netu ima jako puno sličnosti i indentičnosti, treba tražiti Massey ih ima na široki izbor..

Plug Massey
Plugovi                                                  - Page 3 10x1nu10

Plugovi                                                  - Page 3 P1010010

To su jako stari plugovi Masseya

Zbog rata to se sve rasturilo ili prenamijenilo u drugu proizvodnju ili se raspustilo, zatvorilo.  Kozarska Dubica je i prije rata radila plugove, i dalje su nastavili sa radom samo sa novim imenom,  skoro su i oni propali, oni sami rade plugove,  za vrijeme YU države radili su za IMT plugove, pošto IMT je sve radio po svojim Ourima ili koperacijama,  u Bosni i Hercegovini bila je jaka metalna industrija za vrijeme YU države nažalost nema je više u tolikoj količini kao nekad prije nigdje..

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by reider 1 03.10.15 21:54

A tako onda imam i ja OLTA hehe.Pa mogao bi kazati da je po meni taj moj plug dobar zaista.A za lagano zemljo je bijo i OLT 10"x2 kojeg sam prije imao odličan.Al njivo izorao je on kao u snovima.Okretao je za 10 odlično.Samo je lagani bijo pa ga izbacivalo na tvrdi zemlji ak brže traktor počeo vučti.

ovi novi Olt plug sa njihove stranice imaj oveč novije dizajne -linije,pošto ak uspoređivam pluge Leskovac me više siječajo na one naše stare.One dobre provijerene takozvane IMT plugove.Inače se u jugi drugo nije kazalo nego samo 3 imena Jugo plugova:u prvi vrsti IMT,Olt odmah za njim i onda Batuje.A tih je još dosta po selima,zemljama nekadašnje juge.Za Leskovac kazalo se je samo za diskave tanjurače.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Tomo Vinković Požega 05.10.15 21:49

Svaka čast, čestitam, stroj sa tako malo sati ne treba ispustiti, još ako cijena nije bila paprena...

Kad sam prodao TV 420 i kupio TV 731, ostao mi je plug od malog TV-a pa sam, linijom lakšeg otpora, umijesto da prepravljam plug napravio šinju za TV 731. Za te male plugove mislim da je šinja bolje rješenje jer čvršće stoji i ima više mogućnosti štelanja. Čak sam si u početku napravio šinju koja se kvači na poluge u 3 točke pa na nju plug, ali nisam bio zadovoljan. I sada, kad orem stavim šinju, a kad ne orem, vratim poluge.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by iwanho 1 06.10.15 8:55

Zakaj nisi bil zadovoljan sa šinjom na trotočkovnom polužju? Jel plug bil previše udaljen od kotača ili ...?

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Krumpironja 06.10.15 12:48

Ja isto imam fiksno kad orem nemam u tri točke, to mi se zaviđalo kod tome i goldoni ima tako samo na 3T ruke se vida sinja al isto na kraju dođe ne trebas napitanj spanere i ne miče se plug to je kod mene bio problem nikad nisam uspio orat sa opuštenim spanerima a govore kao kad plug namjestiš da spanerimne trebaju...al..pf
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by reider 1 06.10.15 16:29

Razumijem TV Požego.Kad je traktor trotočkovan i plug jednotočkovan čovijek u prvo na brzino če napraviti nešto po "najmanjem principu odpora",tak okaže moj otac,što znači,da se ne komplicira .tako smo isto mi napravili.To je bilo godine 92 il i93.Tad ja imao 13 godina i normalno ,da je to tad radijo otac,jer ja bijo još đak.No dugo je toga,od kad se to upotrebivalo i cca 13 je godina od tada,odkad je otišao od kuče TV 826 tako da spomin je loš danas,kako je to točno bilo napraveno..Mogu rečt,da je na prečno šipko trotočkovnog sistema bila prišaraufana stara šina od TV 418,a ona šipka od trotočkovnog sistema bila je zablokirana,da se oko doljnih ruk nije mogla sukati u svornjakih doljnih ruk.Neznam,ak razumijete.No čist na kraju se sijetim,da su ovi aretirni prihvati,da se šine ne okrečeju u svornjaku se u težki zemlji satrali dole i orati nisam više mogao do kraja.Bili su preloši ,da bi veliko silo izdržali.
No ak bi ja radijo današnji dan,napraivjo bi trotočkovno.Jer ak imaš napraveno na šino starog sistema imaš još jedan dodatni dijo gdje "klokla"(ima zračnost)i sve mrda na sve strane.Možda kao pravi Ivanhoo je sve kakav cm još ukupno dukše.

No i još nešto oko TV 826.
Kazao sam ,da so svi mislili,da je to 26 ks,kad smo ga mi imali.Al mi se sveskupaj bilo malo sumljivo.Znao sam ja kako brzo je mogla kod njega pasti snaga uzbrdo,pogotvo ak si išao u njega sa malenim gasom.Onda sam neke jeseni išao u našo dolino i pored naše parcele je kum orao sa tada novim AGT 830.Bilo mi zanimivo,da imao u 2 brzi i išlo to u 40% gasa i to ne da bi osjetijo motor silo.No nije imao velik plug ,al znao sam,da sve što naš 26 radi,mora da to ide sve iznad 50% gasa.Najbolje 3/4gasa.
Najzanimivije je to,da motor od 26 bijo je za pola veči na pogled kao u AGT-ju,koji je bijo aluminijast i maleni.Al bijo je žilav-snažan ko vrag.No još uvijek oni imajo taj AGT i je jedan prvih serij ,koje su slovenci tad počeli raditi.Jer se sijetim tvorničke greške,da ni dibla niso stavili u zglob i je piknuo.

Žao mi je ali Krompi to si tako napisal,da ne razumijem ništa-samo sumnjam ,što si želijo objasniti.
Da su španeri popušteni ,to trebaš dosečti obavezno.Da ne siluje traktora,jer mu oduzima preveč snage brezveze.Ak nije hidro volana onda još ti naj...Pa ni brazde niso kao bi trebale.No kod našeg TV 826 nije bil hidro volana pa znam na kraju,prije ga prodali i je bijo plug uništen do kraja vuklo mi je volan,da ga držao sa dviju rukama jako Razz a to ni nikavi posao.

Kod 826 se mi jako sviđale kočnice,koje bile po meni prilično dobre i imao je veliko prostora za silaziti sa njega i iti gore.Više nego na AC-ju,koji ima menjač ručke tamo.Ak bi mu podignili pode za 5 cm bi tlo bilo ravno i mogli bi staviti preko zgloba ravan pod,a bi ted bile noge več previsoko.Pa bi tad trebali podičti više i sijedalo i volanski obroč.A kako bi onda dohvatil ručke mijenjača -nemam pojma...
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by iwanho 1 06.10.15 18:41

Krumpi, ja sam prvo oral sa Tomom PE-18. Onaj stari sa zupčastim polumjesecom na volanu koji trga palce ako su unutar volanskog obruča kad jedan kotač naleti na nešto večeg.
No on je bil uski i plug je bil skoro u centru pa se nisu javljale prevelike sile. Kad smo kasnije kupili Pasquallija koji je širi plug, točnije rečeno, sila otpora, je bila više izvan centra traktora (sila vuče). Zakretanje se povečalo ali je traktor imal prvo upravljanje pa je još uvijek bilo podnošljivo za ruke. O tome kak to utjeće na traktor u onome trenu nisam ni razmišljal. Plug nije imal koljenaste osovine ili druge mogućnosti mijenjanja smjera sile vučnog otpora pa su španeri opet odradili svoje. Tek sam sad s Regentom na Goldoniju uspjel podesiti smjer otpora vuće tako da su španeri otpušteni. No i to ima svoje nedostatke kad se ore na nagibu. Na početku brazde se stvara zavoj jer se plug uslijed nagiba pomakne u stranu. To je nedostatak, ali jako mali u odnosu na to koliko je lakše orati. Moj mali Batuje plug nema mogućnost vodoranog zakretanja i osjeti se u vući. Naime 2x10" s njim traktor ne vuće ništa lakše nego 2x12" s Regentom.  Djelomično zbog oblika daski, a djelomično sigurno zbog podešenosti pluga.
Meni su za razumijevanje pomogli ovi video isječci:







Ako se tvoj plug može pomicati u horizontalnoj ravnini, preporučam ti da si pogledaš ove video isječke.

Malo sam izašel iz teme pa molim Admina da je preseli na adekvatno mjesto, ako ovdje smeta.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Tomo Vinković Požega 06.10.15 21:38

iwanho 1 je napisao/la:Zakaj nisi bil zadovoljan sa šinjom na trotočkovnom polužju? Jel plug bil previše udaljen od kotača ili ...?

To je jedan od razloga, bitna mi je dužina ovratine (nepooranog dijela na završetku oranice) zbog ograđenih vrtova koje orem, a drugi što mi je šinja preciznija i ne miče se nikud. Puno orem vrtove uslužno i preciznost mi je jako bitna radi vizualnog dojma oranice. Greške si ne dopuštam. Ako ne poorem dobro i lijepo, ljudi me iduće godine neće zvati. Ljudi kojima radim ponekad gledaju doslovno centimetar.

Kad sam napravio šinju koju sam kvačio na stare poluge, to se meni za vrtove prevše klimalo, kada uzmeš u obzir da ima milimetar-dva lufta na očima poluga, milimetar na svakoj strani topun poluge, španeri...

I još jedna meni bitna stvar - plug na šinji prije postigne punu dubinu od onog kopčanog u 3T. Kada orem vrt dugačak 10 metara, ne može taj plug 2 metra ulaziti u zemlju, to mi ne odgovara.

Na većoj oranici priča je potpuno drukčija.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Krumpironja 07.10.15 0:30

Ja se ne smatram nekim posebno dobrim oracem al cinjenica je da sam radio sa vise vrsta plugova i prihvata i sa niti jednim plugom nije tako lagano radit ko sa plugom koji ima svoju glavu za stelanje dubine i kosine, ja imam tu videa naoravio sam za stari tv 3t kopcanje koje je bilo totalni promasaj a to znam tek sad kad imam pravo 3t kopcanje i ovo na videu je jedini put da sam oro sa tim plugom,kasnije je prerađen u plug za krumpir i sad ga ac koristi, ja sam sa svim tim sta imam dobro podeseno kopcanje na ac odlucio napravit sinju ko na tv i nije mi zao zbog toga oranje je stvarno gust sa njime pogotovo jer ima servo tako da se te sile bočno niti ne osjete i oranje bude uvijek zadovoljavajuće... Video jedan sa oranjem 3t i drugi klasicni za tv a u temi ac ima i video di se vidi prihvat koji sad imam, u drugom videu mi se korjen zagalvio i zadnja brazda nije ulovila dubinu da lijepo ore  Evil or Very Mad al to su najbolji plugovi od batuje ta jedna brazda, radio sam i sa dvobraznim al nema tv snage u mojoj zemlji vuc dve tako da je druga bila u zraku







Heh nije to bilo ni tako davno lol!
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by iwanho 1 07.10.15 8:41

Pozdrav

Prvo hvala Adminu na preseljenju posta u odgovarajuću temu.

Tomo,
potpuno te razumijem. U uslužnim radovima vijek treba udovoljiti željama naručitelja. Za vrtove je najbolji čim uži traktor, a kod svih oranja je bolje da je plug čim bliže kotačima traktora. Kako zbog preciznosti oranja, tako i zbog boljeg gripa guma.

Krumpi,

čini mi se da sam već jedanput dal "primjedbu" na tvoje oranje. Zaboravljaš da je u Kini noć kad ti oreš pa postoji opasnost da ih tvoj plug probudi. Laughing Laughing Laughing
Pogotovo na prvom videu na kojem mi se čini da je zemlja dosta suha.
Iako imaš zemlju koja se lakše ore ta dubina je ipak prevelika TV-u za dvije brazde.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Krumpironja 07.10.15 12:41

Hehe ja volim duboku brazdu, sad je u planu nabavka jednobraznog  okretača 16 cola da ac ima pravi plug afro
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by reider 1 07.10.15 14:32

Znam ,da su uvijeti za rast bilja kod vas različti kao kod nas,tako mi kazao prijatelj iz primorske-Istre.Zemlja brzo se suši,pa bojda manje,kad se ore dublje.Možda Krompi zato želi dublje orati.Neznam.Ili mu se to sam osviđa.Meni se ne.Težnja kod nas je,da bi se oralo svake godine isto duboko,jer samo je tam efikasnija zemlja.Dela se šteta,ak se ore eno godino 18,al drugo 30.
Po meni je najbolje kod mene 18-20.Ali to je težko uspijet jer kod zabijene zemlje mi na plitkem oranju rado izbaci plug.Koliko orem po večini u povprečju duboko nebi znao,al mi se čini da je između 20 do max 25.Želja mi je 20,al jednostavno ponekad pobegne dublje.Kroz cijelo njivo nemam konstantne kvalitete zemlje,pa automatika rade svoje.Kad počinješ u trdoj i naštelaš na loših 20,onda kad dođe u mekano spusti se unutra na najmanje 25.A kad počinješ na mekani je kontra.Nastaviš na 20 al kad dođeš u tvrdo pa ne gledaš nazad,da bi podesijo dubino ,odmah je samo 10 cm duboko i odmah zatim ga izbaci,jer izpod 15 cm ne ore.Lemeži več niso najbolj oštri.
Ako oreš bes automatike, onda je slika drugčija-tad se ore nekako tako, kako se vidi iz snimka kolega krompija Neutral Najviše puta ga povuče bogami duboko.A ak bi sprečavo taj događaj sa toplingom,onda mi na dvrdoj zemlji ne bi išao unutra.

Da ,i ja bi savijetovao okretač jednobrazdni 14" ili 16" da,samo ak se ti kupnja ikad povrne...
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by iwanho 1 07.10.15 14:58

Krumpi,
vodi brigu o klirensu. Obavezno visoki klirens, koliko ti dopušta hidraulika. Naime klirens može biti visok ako je položaj štiftov za spajanje podiznih poluga dovoljno nisko. Neki plugovi s visokim klirensom imaju visinu poprečne grede 10 do 15 cm niže od uzdužne grede. Na to posebno obrati pažnju, jer se tu voli zaštopati kod zaoravanja biljnih ostataka. Tak je na mojem Batuje plugu pa je problem zaoravati malčiranu kuruznicu jer je poprečna greda kod dublje brazde svega 10-ak cm iznad zemlje. Kod Regenta su štiftovi niže od poprečne grede koja je približno u ravnini s uzdužnim gredama.
Za tvoju zemlju bu 16 cola super jer se rasiplje kod oranja, ali u mojoj ilovači bi to bile prevelike brazde za kasniju obradu. Čak se malo plašim kak bu izgledala brazda širine 13 cola.

Reider,
dublja brazda je nedvojbeno bolja od plitke, ali tek kad se kvaliteta zemlje izjednači na cijeloj dubini. Osobno smatram i toga se pokušavam držati da se može svake godine povećati dubina po 1 do 2 cm do željene granice. Za mene je ta granica za većinu kultura 25 cm, jedino za krumpir 30 ili malo više. Također je dobro plug svakih nekoliko godina podesiti na jedno 5 cm veću dubinu da se razbije tako zvani taban pluga.
Ja sam u uputama za korištenje hidraulike kod Goldonija pronašel zanimljivu informaciju korisnu kod oranja zemlje nejednolikog vučnog otpora. Otpor treba podesiti u težoj zemlji na željenu dubinu. Makon toga ručicu za određivanje položaja podići toliko da tek počne djelovati na plug. dakle možda ga podigne za par mm. Ta radnja sprečava dublji zahvat kad plug dođe na mekšu zemlju. No i takvo podešavanje nije bez nedostataka ako je njiva jako valovita. Na svakom većem prijevoju je brazda plića, ali tko nije ni s tim zadovoljan nek si pravilno ugradi kopirni kotač.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Krumpironja 07.10.15 15:30

Ja sada imam jednobrazni od 14 i ide u svim uvjetima na zeljenu dubinu i imam pristojnu brzinu oranja bez da se traktor buni to su mj najbitnije cinjenice, od mojih polja sta orem imam krumir i paradajz to je bitno da je 30+ imam par hiljada za kukuruz i jos jedno polje za ostale sitnice, i naravno orem uslužno volio bi imat okretač ovaj sta sam ja gledo je sigurnio 1,5m visok mozda i vise...sta se tiče brazdi imas par videa pa vidi kako to ispadne ima velika ima mala kako di al freza to sve rijesi, a ja sam skuzio da veca brazda i bolje zaorava sta je isto bitno, ja orem bez automatike i kotaca ja ga pustim da ide do kraja dok on hoce i ja se ne budnim hehe
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by reider 1 07.10.15 15:38

Ivanhoo,ovi mali traktorčiči imajo jako kratke ruke i višina podizanja plugova je tako nešto nižja i zbog toga.Dalek ood toga,pa,da samo one utijecajo na višino podiga pluga,jer je jak oodvisno,gdje je zakačen topling poluga na traktoru.Niže ko je,više se plug straga podigne.Al opet je odvisno ,na koji su višini dolnje ruke prikačena na traktoru.Tako se vidi,da dosta je faktora,koji uticajo na krajno višino podizanja.
Htijo sam kazati,za usporedbo,da ima taj mali AC dužino ruka 650,al Zetor 52 ima 830mm,+ toga,da su prikačene još više,jer je cijeli traktor višji normalno.Tako da sve treba krompi uzeti u obzir,kad bude što kupovao.

Znam,da za različte bilje treba biti različna dubina orbe,al kad je njiva multifunkcijska i na njoj raste sve,se držimo srednje granice dubine.Al kod mene držim 20 -25 konstantno-bar pokušavam.U najtvrđem dijelu njive ni ne dobiješ dublje od 20.Dublje je unutra na tistom djelu kao glina.Samo da je žuta ,masna ,nevijerojatna.Nekvi ljudi su kod nas kaazli,da može se sa takve zemlje raditi "bogeci".Izgleda,da se tamo uvijek na tako dubino oralo.

Hja štelanje automatike kod tvog traktora virojatno je drugčija kao kod mene znaš.Po večini,koliko se sijetim imajo nekvi traktori 2 ručki za hidravliko,sa kojim radiš.Možda ti to misliš.Ja imam samo jedno-ona koja podiže hidravliko,ta največa,al malena pored nije za bilokakvo štelovanje,več samo za odabir funkcije hidravlike.Inače kazano ili je automatika uključena ili izključena(funkcija nošenja priključaka bez uključene automatike).

Tako ja imam mogučnost raditi samo sa ovo veliko.I do kraja je jednostavno.Ak je do kraja spuštena sve je mrtvo-plivajuč način i lega pluga odvisna je samo od štelovanja pluga.kad podignem ručko za bar 4 cm,onda ona počinje držati konstantno dubino i ne dozvoljava ,da padne plug dublje(!!!napomena,da je isto trvrda zemlja!!!).A to drži na jaki dugini.kad vučeš to ručko još više,ona premosorazmerno drži višino na novo zadani višji višini.
Može pa se kod tog traktora štelati brzina odzivanja.kad hidravliak dobije komando,da se treba podignuti više,ide to preko tog ventila,kojega se štela u kabini .Više ko je otvoren,brže ona povuče u zrak.To osjetiš sa trzanjem-cimanjem traktora,koje je još veče,kad se radi na čim večom gasu.Kad otvoriš malo,ona na višino podiguje polako,tako,da ti ne osijetiš,da se to radi.I bolj ko su kvalitetniji traktori,manje se osijeti ova regulacija podizanja u kabini.NH plavi sa kojima dvima sam orao uskoro bez osijete podignejo na višji nivo plug.Kod mog starog Zetora više se to osiječa(odvisno od naštelovanja tog prije omenjenega ventila).
Kotač je kotač da.Sa njim ti ni automatike ne treba,samo je to kod najteže zemlje,kakve su ovdje oko nas opet druga priča.Da jih po večini ljudi ovdje naokolo nemaju namiještene,ti i to kaže sve.Na kratko-oduzima snago vuče.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by iwanho 1 07.10.15 18:05

Krumpi, po meni je 14 cola čisto dovoljno. S tom širinom sigurno lijepo okrene 30 cm duboku brazdu i dobro zaore ostatke. Samo rasipanje zemlje ovisi o više faktora. Neki od njih su:
1. vrsta zemlje,
2. oblik daske pluga,
3. brzina oranja.

Kod povoljne zemlje i velike brzine oranja, gotovo svaki plug dobro izore. Čak možeš orati dublje nego je širina brazde. U teškoj zemlji, pogotovo ako ne možeš postići optimalnu brzinu oranja, teško je očekivati dobro okretanje brazde ako je omjer širine i dubine manji od 1,5. Možda može i kod 1,25 ali s posebno oblikovanim daskama.
U cijeloj ovoj priči je najvažnije da si ti zadovoljan s onim kaj sebi izoreš, odnosno da je zadovoljan vlasnik zemlje ako oreš uslužno.

Reider,
na taj ventil sam i mislil. Različiti traktori to imaju različito riješeno. Ovi noviji imaju obično dvije rućice jednu do druge. S jednom se regulira položaj priključka po visini, a druga otvara ili zatvara ventil za kontrolu vučne sile. Neki traktori vučnu silu reguliraju na podiznim rukama, a neki preko toplinga.

Kod mene žuta ilovača nije najteža za oranje, teže vuče u sivoj glini. Kao da je više zbijena.

Svaki dio na plugu doprinese nekaj doboga i nakaj slaboga pa tak i kopirni kotač. Ja ga imam na malom Batuje ravnjaku, ali sam uglavnom oral bez njega jer je bil preblizu daske pa se dosta štopalo. Sad kad sam rekonstruiral nosač i odmaknul ga od daske, imam Regenta pa još nisam isprobal kak bi funkcioniral u novom položaju.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by reider 1 07.10.15 18:59

Men ise čini,da tak okao je napisao Ivanhoo drži pod prvo,kakva je zemlja.Videli smo TV-je sa 3 brazdnjaki.To kaže sve.Ak je dobra zemlja svaki majmun ore ,siguran sam.U ovih bregah naših pa se sve prilagaja zemlji.LAhka prodna zemlja je tamo ,dje su povečini reke-naplavine-doline.Bregi su manje ugodniji.Zato ne obsuđujem ljudi,koji bregove zapuštajo.Ne da sve snage ljudi ulagajo i znanje ,da tamo radijo,več dosta jih život tamo da.

KAže se da plugovi sa peresi priporočaj ose za težko masno zemljo.Jer je klizanje smanjeno.I bolje lomi brazde.Zemljo.Mogu to ja potvrditi.Orao sam sa takvim,pa mogu kazati o njemu sve najbolje,osim,ak je kameno,se kameni sakupljajo između peres.No kad orao jedanput na jedni stari veliki kmetiji i bila tama,nekako na jedno stran nije i nije išlo ljepo orati.Silazim,jer u lampama nešt ose vidi,al ne čisto jasno.NO bila je čelična potkev od konja.Malo sam mističan,pa jo od tad kad jo pronašao,uvijek vozim sa sobom za srečo hehe.
Na žalost takvi su plugovi težje za dobiti polovni i ohranjeni,pogotovo ne za sitne pare.

Po moje ljepše izgleda i lakše se ore,kad je prilično veča širina nego je dubina oranja.Pričam az težje zemlje.Je r plug kad odreže,mu je širina zemlje poslije toga višina,a dubina pomak(širina).Ak se ta zaokrenjena zemlja ne zdrobi ,je to katastrofa.Nikako to nije.Zaokreta se na malo nagnutom terenu nazad jako rada i tad zavozaš nanjo u naslednji brazdi i tad ti zmrda još to-ta novo brazdo.Po moje veči nego je omijer širina -višina bolje se ore.16" i 20 cm u širino,pa mora da se do kraja zakreneju brzde.To je omijer 2 širina prema 1 višina.huh.Pa da je dobro zasukana daska...
Siguran sam,da kotač u lagani i srednje težki zemlji perfektno obavlja posao.Orač ne treba se ni okretati i gledati nazad kako izleda oranje.Samo teraš,pogotovo ak je ravnica.Vidijo videoklipove.Jesu frajeri-kakve imajo njive heh.
Šta čemo-nismo doma svi u Prekmurju ,Slavoniji ili Sremu.

reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Dubravac 07.10.15 20:53

Moj voćarski trobrazni plug ručna izrada. Kopčanje u tri točke i mogućnost bočnog pomaka navojem.
Plugovi                                                  - Page 3 P3Fw1QI
Dubravac
Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 526
Join date : 22.08.2014
Lokacija : Stolac BIH

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by reider 1 07.10.15 21:11

JA al nešto dijelova si pronašao sa nekvih več prije u tvornicah izrađenih plugova ili?Jer mi ovdje nije sve potpuno na njime jasno.Vijk za štelovanje,na kojem visi ključ je za štelovanje naklona pluga.Zašto bi ko to radijo,kao da je plug za kopčanje na šino -sistem jednotočkovan.A ti imaš u 3 točke.Ovaj vijk nema funkcije.No možeš štelati na dvim mijestima.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Tomo Vinković Požega 07.10.15 21:57

Krumpironja je napisao/la:Hehe ja volim duboku brazdu, sad je u planu nabavka jednobraznog  okretača 16 cola da ac ima pravi plug afro

Mislim da bi takav plug za tvoj traktor bio idealan. Dosta je to jak traktor, on bi se s tim plugom igrao. Samo gledaj da kupiš plug koji ti potpuno odgovara. Orao sam sa IMT 533 i jednobraznim IMT 16'' plugom, vuče njega fego dosta dobro, a tvoj AC je za fergija zmaj, i teži i jači.

Ne znam dali si kad orao sa prekretačem, milina je to. Nije samo stvar u tome što ga možeš okretati. Često neku površinu orem samo jednom stranom, bez prekretanja, procjenim koja mi bolje odgovara zbog ovratine, nagiba terena... Nema mi boljeg osjećaja nego kad me netko pita mogu li poorati nešto neuobičajeno, a ja samo odgovorim - mogu sve! Zbog prekretača!

Malo sam pogledao njuškalo, ne znam s kojim novcima raspolažeš. Nađe se štošta, jednobrazni rijeđe, 16'' nisam vidio.

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-jednobrazdni-okretac-batuje-oglas-15878996

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-okretac-regent-oglas-16660914

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-jednobrazni-okretac-talijanski-oglas-15807755
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Dubravac 07.10.15 22:05

reider 1 je napisao/la:JA al nešto dijelova si pronašao sa nekvih več prije u tvornicah izrađenih plugova ili?Jer mi ovdje nije sve potpuno na njime jasno.Vijk za štelovanje,na kojem visi ključ je za štelovanje naklona pluga.Zašto bi ko to radijo,kao da je  plug za kopčanje na šino -sistem jednotočkovan.A ti imaš u 3 točke.Ovaj vijk nema funkcije.No možeš štelati na dvim mijestima.
Uslikam malo bolje za koji dan pa će se bolje vidjeti.
Dubravac
Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 526
Join date : 22.08.2014
Lokacija : Stolac BIH

[Vrh] Go down

Plugovi                                                  - Page 3 Empty Re: Plugovi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.