Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Krumpir

+9
TomoVinkovic420
Tomo Vinković Požega
fireman.peter
tomotraktor
Dubravac
Krumpironja
iwanho 1
tony5
Admin
13 posters

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Krumpir       Empty Re:Krumpir

Postaj by Admin 22.01.14 1:10

Krumpir (Solanum tuberosum) je biljka porodice Solanaceae porijeklom sa južnoameričkih Anda, gdje su je Quechua Indijanci nazivali papa. U prehrani se koristi podzemni gomolj, a nakon otkrića Amerike ova biljka osvojila je svijet. Ostali narodni nazivi za krumpir su krompir, krtola, kumpir, krumpijer, kalamper, podzemljica.

Nadzemna stabljika je do prst debela, zeljasta 0,5 m visoka i uglasta. Listovi su nepravilno perasto razdijeljeni s jajolikim listićima. Cvjetovi su (ovisno o sorti krumpira) od bijele do ljubičaste boje, a smješteni su u pašticama na dugim peteljkama. Plod je žućkasto-bijelo-zelenkasta boba.

Hrvatski naziv "krumpir" potječe najvjerojatnije od Švaba, kako su zvali Nijemce, koji se su doselili u Hrvatsku za vrijeme Marije Terezije. Većina njemačkih emigranata je bila iz Švapske u današnjoj pokrajini Baden-Württemberg, pa im je to dalo ime. No, veliki dio doseljenika je podrijetlom iz Palačke (Pfalz), regije koja je danas sastavni dio savezne pokrajine Falačko Porajnje. Mnogo useljenika vuklo je korijenje i iz Elzasa, dvojezičnog područja uz Palačku, koje danas pripada Francuskoj.

U cijeloj Njemačkoj se koriste različiti nazivi za krumpire. U Palačkoj se krumpiri zove grumber (Grumbeer) ili grumbirn (Grumbirne), što otprilike znači zemna kruška. U Švapskoj koristi se riječ grombir (Grombiera). Za pretpostaviti je, da su njemački doseljenici donijeli krumpir sa sobom u Slavoniju, pa ga tako uveli na naša područja


Krumpir se može pripremati kao hrana na više načina. Tako se može, zavisno od kulinarskog tipa, kuhati, pržiti ili peći.

Kuhani krumpir može se konzumirati na način da se samo nareže i posoli ili se može dalje pripremati kao restani krumpir, pire krumpir ili kao salata.

Prženi krumpir se priprema najčešće kao pomfrit ili kao mladi krumpir narezan na nešto veće kriške, kao čips ili kao spiralni krumpir.

Pečeni krumpir se priprema kao krumpir ispod peke ili kao pečeni krumpir u pećnici narezan na veće kriške ili ploške, bilo da se peče sam ili zajedno sa nekom vrsta mesa.

Kumpir, se zove jedno tursko brzo jelo, koje se sastoji pretežito od krumpira.


Krumpir       Images

Krumpir       Sjemenski

Krumpir       Krumpirova-zlatica-600x2

Eto malo i o krumpiru pa napišite koje sorte vam su najbolje ,a koje sadite ili čete saditi ,kako i sa čime suzbijate krumpirovu zlaticu ,plemenjaču kako sadite strojno ili ručno u jame ,meni osobno su najbolje sorte Desire i Jaerla jer krumpir mora biti tvrd hrskav kad se guli i reže ..
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re:Krumpir

Postaj by tony5 12.06.14 21:33

Prskano Stompom herbicidom protit trave i korova u krumpiru, poslije sadnje a prije nicanja krumpira .

Krumpir       Img05271

Krumpir       Img06391

Krumpir       Img06211

Herbicid je žute boje .
tony5
tony5
član
član

Broj postova : 286
Join date : 06.01.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 24.03.15 20:15

Ja sam danas posadil malo krumpira. Sorta Desire, 8 redova staro sjeme i 3 reda novo sjeme.

Njivica pofrezana u subotu
Krumpir       6

Motokultivator s plugićem spreman
Krumpir       8
Krumpir       7

S kotačima koji su bili na motokultivatoru je ispadal preveliki razmak redova (80+ cm) pa sam stavil manje i napravil jarke na razmaku 70 cm.
Krumpir       9

Nisu baš pod špagu, ali mislim da ne bu prevelikih problema pri okapanju.
Krumpir       10

10 kg sjemena 28/35 mi je taman došlo za 3 reda po 25 m, odnosno na svakih cca 20 - 23 cm. Je li to pregusto, prerijetko ili taman?
Krumpir       12

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Krumpironja 24.03.15 20:41

Eh moja tema hehe kod mene ce se tek u pon sadit bit ce slika naravno dva reda crvenog sam posadio u subotu a ima jos 70 kila monalize za posadit to ide u ono polje sa slika od jucer ja sadim sa SS-om odmah iza freze ima plug razmak je 85-90 od btazde do brazde zbog lakse obrade sa frezom benassi bl 75 ona je siroka 55 cm od tanjura do tanjura unutar brazde je razmak 15-20 cm kako koji padne uglavnom 20 cm kod sadnje stavim otprilike kilo npk na kilo krumpira to ide po brazdi i nakon toga klasicno zatrpavanje sa grabljama i protiv male gamadi sa slike imam mospilan dok pospricam zadnji red ove u prvom se vec sfrce i padnu na pod i krepaju hehe toliko od mene za sad do sadnje
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 24.03.15 21:04

Ja otrove izbjegavam koliko god je moguće. Špricam samo jednom protiv krumpirovih zlatica. Stare skupljam, ali nije moguće sve suzbiti bez otrova.
Radim samo za svoje potrebe i važnije mi je da jedem zdravu hranu nego da dobijem veći prinos. Posadim malo više nek trebam pa tako nadoknadim slabiji urod, a ako koje godine jače rodi, veseli su pajceki.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Dubravac 24.03.15 22:34

"Zlatica mi u krompiru stigla, ja je prašim ona nogu digla." Laughing
Dubravac
Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 526
Join date : 22.08.2014
Lokacija : Stolac BIH

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 25.03.15 8:49

Dubravac je napisao/la:"Zlatica mi u krompiru stigla, ja je prašim ona nogu digla." Laughing

Je li ti to Zlatu od milja zoveš Zlatica? Laughing Laughing Laughing

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Krumpir

Postaj by tomotraktor 25.03.15 12:40

Ovo gore je super uređeno.
Koja je ovo nadmorska visina? Ja sam oko 550 metara, i kod mene još nitko nije zaorao! Jeli toliko kasnimo. Kod mene se većinom sadi oko 1.svibnja.
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 25.03.15 22:01

225 mnv. Dakle pola niže nego si ti. Moj šuro je također na oko 550 mnv i isto sadi tek oko 1. svibnja.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Krumpironja 25.03.15 23:00

Kod mene nema veze nadmorska visina heh ja neznam ako je 50 metara i sadit cu ga drugi tjedan
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 26.03.15 8:18

Kod mene je nezgodna vremenska prognoza. Počelo promjenljivo vrijeme, a nakon toga su uskrsni blagdani. Pošto je krumpir dobro posaditi u suhu zemlju, a nije mi se čekalo još dva do tri tjedna za sadnju, odlučil sam riskirati i posadil malo ranije. Ako bude mraza, bu zmrzel, ali se opet oporavi. Jedne godine je zmrzel u svibnju, taman drugo jutro nakon kaj sam ga ogrnul, ali sam opet imal dosta krumpira.
Ove godine razmišljam da kupim agril folije i s obzirom na to da se radi o maloj površini, pokrijem ako bude prognoza za mraz.

Kad sam ove godine oral vrt izoral sam nekoliko krumpira koji su ostali u zemlji od prošle godine. Bili su jednaki kao najesen kad smo iskapali krumpir, dakle bolje su podnijeli zimu nego oni u podrumu.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Admin 26.03.15 13:49

Pozdrav

Ne kasniš  kontinentalni dio sjeverozapadne Hrvatske isto  koristi  period do 01.05. ili nakon sve do 10.05 za sadnju krumpira ovisi opet o području sadnje gdje se sadi, ja sadim oko 01.05 i stigne na vrijeme. No mnogi  su sadnju   pomakli unazad zbog nekoliko razloga, zime su blage sa malo ili nimalo snijega toplije je vrijeme, prije par godina vladale su  suše pa se lovilo vlažno tlo/zemljište zato se ranije kretalo sa sadnjom krumpira ili općenito sjetva/sadnja    jer kad se biljka ukorijeni i kad se ukorijeni  drugačije je rast  po suši a drugačiji rast   po vlažnom tlu/zemljištu razlika velika...

Primorski dio i Dalmatinski dio Hrvatske sadnju krumpira  obnašaju sad u ovo vrijeme i  još ranije čak od 01 mjeseca zavisno od područja gdje se sadi, oko sredine Travnja/Aprila već ga okopavavaju i ogrnu, opet zavisno o području sadnje.

Tlo/zemljište mora biti zagrijano/ugrijano na određenu temperaturu da bi nicanje i klijanje bilo uspješno, tako da bi sadnja sjemenskoga krumpira  trebala biti prvenstveno kad se tlo/zemljište zagrije/ugrije, na određenu temperaturu da bi nicanje sjemenskoga krumpira  bilo uspješno, kao i sam porast i rast biljke. Jer kad je tlo/zemljište dovoljno zagrijano/toplo i agrotehnika pravilna nicanje kao i rast biljke ide brzo, znači sve zavisi o području gdje  sadimo sjemenski krumpir, pa tako i sadimo pravila su različita za ravnicu, brdovite predjele, Primorski i Dalmatinski predjeli.

Krumpir treba saditi kada se tlo/zemljište zagrije/ugrije  na 6 – 8 celzijevih stupnjeva i to na 10 cm dubine , a optimalna temperatura za rast gomolja/krtola  je  17-20 °C.

Iwanho 1 to ti je ko trap kako se nekada čuvao krumpir, vlaga nije smrzlo optimalna temperatura i svjež uvijek taj je najbolji za papicu, u podrumu se isušuje krumpir...

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Dubravac 26.03.15 15:12

Ja sam svoj posadio prije petnestak dana MONALIZA i još neka.
Nadmorska visina od 40 do 200 m. Kod nas se rani krompir koji se vadi kao mladi sadi već od početka drugog mjeseca pa zna se vaditi i 01.05.
Ja sam prestao saditi ovaj rani, sada samo za svoje potrebe.
Kod susjeda prošlu subotu bilo malo mraza a krompir već iznicao pa je bilo štete.
Od ranih sorta sam sadio :adoru, anajs,kareru, jerla elita,itd.
Dubravac
Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 526
Join date : 22.08.2014
Lokacija : Stolac BIH

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 26.03.15 17:05

Pozdrav!

Admine, hvala za podatak o potrebnim temperaturama zemlje kod sadnje. Evo kaj mjeri DHMZ.
http://klima.hr/agro.php?id=agro_graf

Po tome je sad dobro vrijeme za sadnju kaj se tiče temperature zemlje, a mraz može biti i u svibnju.

Ovaj primjer s krumpirom nađenim kod oranja vrta sam dal samo da dočaram upravo to da krumpir može u zemlji duže stajati bez oštećenja. Dakle i kad bi se temperature zemlje spustile ispod 6°C, klijanje bi se usporilo i jedina nezgodna posljedica bi bila više korova.
Uvijek sam do sada imal bolji krumpir koji je ranije sađen nego onaj kasnije. Ove godine trebam posaditi još skoro toliko, ali je zemlja teža i samim time hladnija pa tamo ne bum sadil prije Uskrsa, najvjerojatnije neposredno pred sjetvu kuruze.

Dubravac, ne možemo uspoređivati uvjete na jednakim nadmorskim visinama kod tebe i kod mene. Ipak si ti 500-tinjak km južnije.

lp

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Dubravac 26.03.15 19:35

Ne uspoređujem kolega nego eto tako navodim, Kod nas sadimo na većim visinama prije nego u nizinama zbog temperaturnih inverzija i proljetnih mrazeva koji su veoma česti.
Dubravac
Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 526
Join date : 22.08.2014
Lokacija : Stolac BIH

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 27.03.15 8:21

Potpisujem.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Dubravac 25.04.15 18:58

Danas ogrtanje krompira

Krumpir       LQX7gTE

Krumpir       H5ruZN0

Krumpir       FoJeFWG

Krumpir       5f8otwo

Krumpir       FYejKKf
Dubravac
Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 526
Join date : 22.08.2014
Lokacija : Stolac BIH

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by iwanho 1 25.04.15 22:35

To su prednosti južnih krajeva. Raste brzo kao u plasteniku.  Very Happy
Ja sam svojeg, koji je sađen 24. ožujka, danas pofrezal jer je počel rasti korov. Neki je već skoro za ogrtanje, neki tek proviruje iz zemlje, a neki je ofuren od mraza. Idući tjedan motike u ruke i očistiti korov u samim redovima. Nažalost ostal mi mob doma pa nemam slika. pale

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Admin 26.04.15 0:54

Pozdrav


Mogu li se ta bočna pera koja ogrnu krumpir još širiti, kad si sadio krumpir kojeg datuma, fino pripremljeno sipko mekano izgleda da je suho ili se varam..

Srdačan pozdrav





_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Dubravac 26.04.15 7:22

Pozdrav
Pera se mogu širiti ali ima i malo uzbrdice pa bi trebao i asistent   Cool uz brdo ili okretati noževe.
Doduše i redovi su na 80 cm.
Ovako ujedno frezam i ogrćem bez ponavljanja, malo kasnije popraviš grabljicama i sve ok.
Krompir sađen 10.3.
Prije dok sam sadio za prodaju  (mladi krompir) sadio sam ga prije 15.2 zavisi od godine.
Što se tiče zemlje stvarno je idealna optimalno vlažna.
Kraška crvenica uzorana jesenas kasnije samo pofrezano.
Dubravac
Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 526
Join date : 22.08.2014
Lokacija : Stolac BIH

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Krumpironja 26.04.15 12:28

I ja sam jučer prošo sa frezom oko dezirea i maslina, a monaliza još nije ni izašla

Krumpir       23k53i10
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 27
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Dubravac 26.04.15 13:42

Koliko je trebalo vrijednih ruku za ovu pozidu.
Dubravac
Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 526
Join date : 22.08.2014
Lokacija : Stolac BIH

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Admin 26.04.15 14:16

Pozdrav

Da poznato mi je sa takvim kultivatorima koji umjesto kotača imaju motike, nekad treba asistent koji bi po potrebi povukao motokultivator jer se zakopa u mjestu.

Redovi su malo širi ima neki razlog zbog obrade ili takve su mogućnosti kod pravljenja redova, dva posla odjednom radiš ekonomično.

Blaga zima i Mediteranska klima blagodati južnih krajeva, rana sadnja kako sam već pisao kod tebe se ogrne   krumpir kod nas sadi još, sve do polovice Maja mjeseca.

Kupuješ deklarirani sjemenski krumpir ili svoj od roda izabereš za sjeme, naklijavaš ga  pa sadiš ili odmah sadiš bez naklijavanja...

Zemljište ti je super bogom dano za povrće kraško područje,   trava obilato raste kao  kod nas do brade i gusta...

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Dubravac 26.04.15 14:38

Frezu nemogu suziti uže od 60cm pa su zato i redovi širi.
Sadim monalizu, lisetu  deklarirani sjemenski Nizozemska većinom, mada i tu ima mućke.
Ostavim malo i svog sjemena pa posadim možda jednu trećinu.
Mi krompir naklijavamo pa ga onda križamo (dijelimo), od jednog gomolja četiri do pet kriški.
Ranijih godina dok smo imali mogućnost izvoza u Hrvatsku sadio sam veće količine mladog krompira. Bio je veoma cijenjen ovaj iz zemlje crvenice i dobro se prodavao.
Prispjevao bi od 1.5 do 1.6, zavisi od godine.
Što se trave tiče skoro je za kosidbe.
Dubravac
Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 526
Join date : 22.08.2014
Lokacija : Stolac BIH

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Admin 01.05.15 19:21

Pozdrav

Sadnja krumpira automatskom sadilicom.



Dubravac sadi li tko još Desiree i Jaerlu krumpir kod tebe ili oko tebe..

Ovo za redove ok..

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Krumpir       Empty Re: Krumpir

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.