Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pozdrav od reiderja 1

+9
reider 1
iwanho 1
Dubravac
fireman.peter
Admin
tomo522
Krumpironja
jozef.kc
abarth
13 posters

Stranica 5 / 17. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Next

Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by iwanho 1 03.04.15 15:15

Reider koji motor imaš na AC-u. Ja na Goldoniju imam VM 703 E3. Filter zraka je dupli i ispušem ga svakih 10 rh. Do sada nisam nikad našel ni vanjskog, a komoli untarnjeg jako prašnjavog. Kontrolka je vjerojatno za rad u ekstremno prašnjavim uvjetima ali onda ni vozač ne može biti bez maske.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 05.04.15 19:41

Evo Ivanhoo,ne brini se ak ne možeš orati ti sa Goldonijem sa 2 brazde ponegdje na lošim uvijetima,jer Fendt 939 Vario sa 390KS ne može vuči ni jedne ,pa da napomenim,da nema ni neznam kako loše zemlje za orati hehehe
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by iwanho 1 05.04.15 23:05

Jesam se slatko nasmijal. Laughing
Pa taj ore do Kine. affraid   Vidiš da se bu prevrnul prema brijegu. Very Happy

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 06.04.15 12:07

Laughing
Ja sam samo čakao tvoj komentar!hehe
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 08.04.15 20:59

Evo vožnja drva domu sa tomom!.
Na prvoj sliki idem u dolino.Dole vidi se potok i most preko.Zgoraj desno vidi se vočnjak naš.Ali ove drve su od komšije.Vozam normalno iz ove parcele sve po tom šumskom putu sa slike.Al zadnja slika kaže gdje sam zapao-tamo kdje leži blesavi pas .Valja se po lišču hehe.
Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 22371410
Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 22371413
Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 22371418
Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 22371419
Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 22371420
Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 22371421
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by iwanho 1 08.04.15 21:39

Nije ta prikolica velika, ali je raspored tereta nezgodan. Na tak velikom usponu nema pritiska na zadnju aksu od traktora, pa još lišće na putu i vjerojatno mokro pod lišćem, je dovoljno da traktor stane ili se zakopa.
A falilo ti par metri.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 09.04.15 20:56

Ja hehe tak je ja.Osovina več davno nazad bila pomaknuta nazad,jer to prikolico vukao težki motor i bila u potputi sredini.Ovo je bila naša prva prikolica jednoosovinka kod kuče poslije voza!!!hehe cheers
Nabasali puno ostankov betona i zemlje i TV 826 i pun gas po novom asvaltu,kad bijo napravljen do kuče i odtrgalo kotač.Na prikolici sjedao moj otac,koji se držijo svimi snagami.Al kotač trčao u dolino i u mlako puno vode Rolling Eyes
Na novome asvaltu sam napravijo 5 metara dugi trag sa pestom heh i to točno izpred kuče komšije.Kotač nije bijo pravo namješten(bijo bez zuba -oslona na pestu.).I vijki M8x4 komadi hehehe...
Taj tomo moj(naš sa slike)nema utega,pa i to mu radi dodatni problem.Al sve tomote tuče uvijek jedno te isti problem-nema BLOKADE straga.Šta ti znači teret jednoosovinke,koja tišči traktor straga dole ,al kotač stoji??.Ništa.I isto kod oranja sa automatiko(kad bi jo imao).Stražnja osovina prijima od pluga i zemlje na daski dodatno težino i sa tim si pomogne.Bez automatike plug ga samo vuče nazad i proklizava.Sve u svemu treba taj traktorčič upotrebivati za to što je ga tvornica napravila i čemu je namenjen.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by iwanho 1 10.04.15 8:25

Znaš kak sam ja na Tv i na Pasqualliju rješaval nedostatak blokade zadnjeg difa?
Sa živim utegom naprijed. Uvijek si je kritičnim mjestima netko sjel naprijed na haubu i uz ukljućenu blokadu prvog diferencijala čuda potegne. Pasqualli je imal razdvojene bremze pa ako nije bila dovoljna prva špera, onda sam još pomogel sa kočnicama. Laughing Naravno samo kratkotrajni pritisak na kočnicu kotača koji se vrti. Tu je već dosta važno opterećenje zadnje osovine traktora.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 10.04.15 23:08

E vijeruj,ali ova riješenja ni jedna mi se ne sviđaju.Ja sam više za riješenje od ustreznog priključka ,pa da ide svuda sa njim.No i mi smo žive utege imali i to po dvije komada,pa kad se zaustavijo traktor sve popadalo dole i proklinjalo - psovalo.To se najviše radilo na 418TV-ju.Na 826 nisam baš to volijo,jer bil lim od haube bože nedaj-samo za oči tamo.Al na AC-ja niko nije nikad se propinjao gore,da što ne sjebe,al nije bilo ni treba.Ni na Zetoru ne,ali tamo je to super jer možedu stajti dvije komada na difu!!Tak osmo radili kod vožnje mlevene kokuruz sa Štore 404 po uzbrdici.Ivane imam jako doba video,dugi 3/4 sata snimano na CD iz VHS-a.Al neznam kako da ti kažem- sa kamerom slikano siliranje kukuruz!I ja normalno na štoretu hehe.
Sad si me sjetijo na mog nekadašnjeg soradnika,kad smo razgovarali o debelim ženama.i kazao je,da je negodovala od težkog rata nejmu.On ji odvrne,da i on radi, i da nije žene uzeo samo za gledati več i raditi.Jer onda je meni kazao,da ak bi imao za gledanje tražijo bi dalje.Al na kraju kaazo-a moram priznati za traktorski uteg jeste dobra.ne trebaš vijačiti utegov na haubo,več se samo zaderem-gore idi-dole idi i to onda se učini sve automatski.....hehehe Razz Laughing .
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by iwanho 1 11.04.15 9:03

Slažem se s tobom da je najbolje raditi s primjerenim strojem, ali imamo ono kaj imamo. Neki put je problem vladati samo par metara na putu dugom nekoliko kilometar. Onda treba odlučiti da li ići 2 put ili improvizirati.
Živi uteg mora biti spretan, a ovo sa korisnom debelom ženom me jako nasmijalo.

Ja sad razmišljam kako dodatno opteretiti prvi kraj mojeg traktora u oranju da izbjegnem rizičan transport preteškog pluga. Utege bi dal izrezati iz debele pločevine (25 do 50 mm) na takve dimenzije da pojedini ne bude teži od 20 kg. Radi moje kralješnice. Htel bi izbjeći šraufanje, na neki način ih samo posložiti u nosač koji je stalno gore kad kopčam plug i izvaditi kad skinem plug. Do sad mi nije na pamet pala nijedna prihvatljiva ideja, ali moža za par mjeseci bude. Nikad se ne zna. Ako bi to uspješno rješil, onda bi zadržal plug jer mi se dopada kak ore.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 11.04.15 23:01

Na dugume putu treba jako premisliti,kako se budeš odlučijo natovarati i pored toga,da je sve varno i po predpisima.

Ak može sa njim orati,može ga po putevima i nositi-ne treba letjeti ko luksus auto,malo polako voziti heh.Pa ja v oranju nije od štete imati utege.Slažem se sa takvimi nosači,da jih možeš jednog po jednog stavljati gore.
Priporuka moja je,da pokušaš pronači takve utege u oglasnicima,jer poneki jih prodajaju,jer jim smeta kod kuče.
Ali nisi mi kazao,da je imao taj Goldoni utege dobavljene kad je bijo novi uzeti iz trgovine?Ili imaš ove samo one malene izpod haube?Jer su dvojne,koliko znam.No čini mi se,da ima Ursus C-335 ovakve utege,koje se na vijk samo od spredaj gurneju nazad gore na vijk i stavi se matica.ove se mi sviđaju.Pokušaj jih pronači ili se razpitaj za Zetorove spodnje izpod haube,koji ima sigurno to povoljnije kao Goldoni oriđinal.Ja samo znam,da sam sa Zetora skinuo neke djelove prednje hidralvike,da bi ga olakšao,jer sve ,što je bez pomena na traktoru,to samo pije nafto.Zato normalno tebi misao o mogučnosti demontaže utegov(ak se da po djelovima).

Moram ti kazati,da sam uspešno registriral motor i nabavil željene djelove za nadaljni rad na preši.Opet išlo 85 EUR u đabe heh.Al se nadam,da če mi se uložek povrniti u zadovoljnome radu stroja Rolling Eyes
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by iwanho 1 12.04.15 21:59

Kad sam spomenul dugi put, mislil sam na put sličan mojemu iz šume. Oko 40 minut je za mene duži put s traktorom. Na tom putu imam dva kritična mjesta dužine po 10-ak metara. Na tim mjestima mogu po potrebi uskočiti "živi uteg".
Imam na Goldoniju naprijed 5 standardnih utega po 20 kg, ali za plug bi trebal još oko 80 kg. Svi originalni utegi od nekih marki traktora trebaju imati i originalne nosače. Zato razmišljam da dam napraviti poseban nosač na kojega mogu samo nataknuti ploče debele pločevine. Za stare utege traže u oglasniku 1 do 1,8 EUR/kg. Ako je lim oko 0,6 EUR onda izrezana na mjeru ne bi trebala biti skuplja od 1 E/kg.

Dakle sezona korištenja motora je počela. Danas sam išel pogledati jednog Goudlanda i na cesti je bilo više motora nego autov. Plug je lakši od mojega više od 100 kg, ali sam se drukčije razočaral.  Daske su kratke, tanke i još na čelu načete, plazevi potrošeni, pretplužniki kao pol mojih, a plug skuplji od mojega.
Pred mojim je doduše imal dvije prednosti: dvosmjerni hidraulični cilindar i manja težina. Tak da sam se mužu zahvalil i otišel. Sve sam više uvjeren da bum zadržal Regenta i s vremenom na traktor dodal dodatne utege koji buju gora samo u oranju. Do onda, kak i ti veliš, mogu plug, uz malo oprezniji rad, koristiti i bez tih dodatnih utega.
nije bil predaleko od mene, svega nekih 60 km (pri Bizeljskom).  
Na povratku sam se zaustavil i poslikal jednu vodenicu. Nažalost mogel sam to napraviti samo izvana jer nije bila otvorena.

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 6

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 9

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 5

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 4

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 8
Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 7






Nikad ne reci da su neki novci otišli u đabe. Iako je meni najviše žal novaca kojima platim kaznu policiji za prometni prekršaj, čak i ti novci nisu bačeni u đabe. To je samo skupo plaćen podsjetnik da se treba pridržavati prometnih propisa. A ako si uložil 85 E u svoje zadovoljstvo, to je jako mala cijena ako to ulaganje ne prouzroči neki drugi problem.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 12.04.15 23:29

hvala na stavljanju materijala  i truda na toj temi.Kao več naš Admin kaže tako da te i na napomenim,da se mi obdvije držimo više teme kao do sada,jer i mene zanese ponekad.i koja tema ne spada nikamo,siguran sam da spada u ove "privat "teme",gdje može teči riječ na bilo što,pa možemo i ovdje do kraja spredebatirati što koga zanima i če dati komentar.Al u istom trenu dostupna je svakome,ak normalno ga to zanima.

Ovo vodenico predpostavljam slikana je u Slo,al sam nekako uvijeren u to,da ne radi i da je več samo za prikaz kak je izgledala.Ili se motim?

Vidim Ivanhoo ,da ti ovi plugovi ne daju mira hehe.Ponekad si mislim,da bijo bi ti pravi za rad kod mog kuma,gdje radova sa traktorom nikad ne prestane i samo željeli bi si,da bi ko htijo doći raditi.Mogao bi orati po tjeden dana skupaj hehe.Bez predaha.Dok ne ode kičma u...
Eto vodenica iz mog kraja,slikana od daleko,da se vidi cjela.To sam slikao iz motora,kad sam išao kuči od registracije.Sezona motora je u punome zamahu,al ja sam više nedjelski vozač motora,pa je to praznik ako izađem hehe.
http://www.mojalbum.com/reider/doma/foto/22380943#22380946
I slika pogleda u našo dolino izpod štale,malo ak koga zanima.Usrijed slike vidi se figa,za koju sam mislijo prošlo godino ,da je zaspala,jer ji popucalo čitavo deblo,al vidim,da oživjela i zeleni
http://www.mojalbum.com/reider/doma/foto/22380943#22380943
Ova slika je od mlevenja grana,kad smo išli kuči,odac sa TV izpred mene,al ja mlinom za njime:
http://www.mojalbum.com/reider/doma/foto/22380969

Komšija sa Zetorom 7045 bijo mi na putu,kad išao ravnati njivo.Kupijo polovnog prošlog ljeta i ga nešto sređivao:
http://www.mojalbum.com/reider/doma/foto/22380969#22380971
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by iwanho 1 13.04.15 9:00

I moji susjedi se malo pojačali. Uz malog TV i IMT533 kupili su Zetora 5545 iz 70-ih godina.
Izgleda da ima brzu getribu, ali ajnšlag je jaaako mali jer su prvi kotači 24 cola.
Kad sam ih pital jel buju sad prodali IMT, rekli su da ne buju niš prodavali jer sad deda ima svojega TV, oče IMT-a, a unuk (8. razred osnovne škole) ima Zetora.
Dobro si primjetil da u ovoj temi možemo pisati sve kaj nas zanima, a da ne narušavamo koncepciju foruma.

Vodenica vjerojatno nije u funkciji nego je turistička atrakcija. Ali kolo se neumorno vrti i vidi se da je sve napravljeno od drveta. Mjesto je Pišece u blizini Bizeljskog.

Pluge gledim jer mi je ovaj malo preteški, a s obzirom da nije bilo predaleko, priuštil sam si jedan lijepi kratki izlet u nedjeljno popodne i usput videl vodenicu uz samu cestu. Very Happy sunny

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 13.04.15 19:33

HEhehe-sam se nasmijao ovo o tvojim komšijama sa 3 traktora.Al sam siguran,da ne drži ,da je 5545,jer mislim,da ne postoji?...5245 kao moj da ali 5545 neznam.Svi koji su bili sa srugo oznako od 52 na manje nisu imali pogona spredaj.Osim nekvog jako smiješnog modela,koji nije bijo hvaljen previše.Imao je nekvi maleni prednji pogon i često se oštečijo.Čini mi se,da bijo to 3545 ili nešto takvo-no neznam,al vidijo sam slike.Kod mene takvog nema.Bijo samo 3511,kod mog poznanika.Ovi modeli 5245 bili su prvi duplajci,koji su bilo ozbiljnije napravljeni za težki rad i izdržljivi.Kad se počeli raditi neznam točno,da te ne zavajam,al sam siguran u to,da su se izrađivali u početku 80-ih godina.Možda 83-84!.U godini 87 malo više su mu otvorili pumpo,da dobijo isti motor mal oviše snage(3-4 ks i normalno više pijao).Ali još uvijek se mu kazalo 5245.Prije tih dupljaka bili su modeli svega i svašta na azdnji pogon od 5011,4811 islično.

U bizeljsko ja sam hodao samo ak sam išao kolegom  što kupovati ili kad idem na bajker miting.No nije svke godine ali bijo sam prije 2 godine na gradu Bizeljskom.
Prošle godine neznam,dal je bijo.

Ma mislijo sam i kazo ti,da mi izgleda pretežki za njega,al je ok,ak se ore u normalni -dobri zemlji.No možda bi ja na tvome mestu počekao i na svaki način pokušao ga naštelati na jednobrazdnjaka i išlo bi ko metak.Sigurno se može to prepraviti-nastaviti.I imaš tjela još u rezervi.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by iwanho 1 13.04.15 21:17

Postoji 5545. Radil se potkraj 60-ih i početkom 70-ih.
http://www.tractordata.com/farm-tractors/001/7/5/1758-zetor-5545.html

Možda bum se probal još malo poigrati u skladu s tvojim savjetom. Zadnje daske imaju petu, a prve samo plaz. Razlika u dužini je zanemariva, a koliko utjeće peta kod kontrolirane vuće, pojma nemam. Mislim da najviše utjeće kosa vuća jer se skidanjem zadnje brazde otpor vuče pomiče za približno 15 cm prema kotaču. Moral bi se s tim malo poigrati jer bi onda plug bil dosta lakši. Bilo bi dobro da sve uštimam do jeseni kad bum oral za žito onu tešku zemlju. Išlo bi vjerojatno i s dvije brazde, ali bi to bilo mućenje kak je i lani bilo s 2 x 10".

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 14.04.15 10:37

Poznajem ovakve oblike haube ,kakva je na katalogu.Takvo haubo imao je i 2511 najmanji Zetor,pa 3511,kakvi su bili i kod nas ovdje za vidjeti,ali nešto takvog nisam vidijo.Pa neznam,dal je bijo takav i 4712.Ovakvi iz slike sličan je ovome mome omenjenem 3545.isti je bijo i 5945,kakvog imajo kod poznanika još danas.Izgleda,da je to ovaj pogon,o kome pričam.Kao da bi imali svi modeli istoga.Ali ovo je razred snage veči od moga,tako da mi se još uvijek čini,da je bijo prije mog 5245 samo ovaj 3545 dupljac.Zanimivo,da tih 3545 ne vidim nigdje,ali ovih 5245 je kao smiječa.ove 80 godine bile su zlatna doba az tvornico zetor-prodali su traktora kao tobačna Ljubljana cigaretov na dan hehe.
http://www.tractordata.com/farm-tractors/tractor-brands/zetor/zetor-tractors-year-sorted.html

Zašto tebe zezalo kad orao na jednobrazdan način na njivi izpod ovog tvog vočnjaka i štale u sredi neznam-trebao bi vlasnitim očima vidjeti,pa tako preko rač ne budem se radijo pametan.Jer težko mi je shvatiti,da je te zazao samo zahvatni moment,koji bijo pomaknut na desno,jer na jednoj brazdi nije bilo takvog obterečenja,da bi bacalo traktor spredaj levo desno.

No sada ne budem imao u glavi več problema samo sa sjetvo i prešo,več se hvala drgome bogu dodala još jedna-nova-procurijo mi moj praoni stroj za odjela. Mad Razz Neutral
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by fireman.peter 14.04.15 15:40

Pozdrav Reider i Iwanho!
Čitam vaše rasprave tu koje su zanimljivo čtivo Smile
Vidim Reider da se regalo motor. Ja sam već napravio dve ozbiljne ture po nekih 170 km i bila je prava uživancija. Uz to još idem na posao sa njim tako da sezona je u pokretu Very Happy . Moram još neki da u Ljubljanu po material za servis tako da to obavim u pocetku 5 mjeseca.
Eto toliko na kratko i da vas obojicu pozdravim.

Pozdrav!
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 51
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by iwanho 1 14.04.15 18:16

Pozdrav Petre!

Uvijek mi je drago kad s nekim podijelim svoje znanje, iskustvo ili zapažanje, a posebno mi je zadovoljstvo pročitati da su moji i Reiderovi postovi i tebi zanimljivi.  Very Happy
Moj sin je prošli tjedan bil u blizini tvojega doma. S curom je provel tri lijepa dana na Bledu. sunny

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 14.04.15 20:13

Zdravo momci.Hvala svima koji posjetite moj utemu i normalno mi drago za svaki odgovor.

Peter:
Ja on je ozbiljniji vozač sa večo ljubeznijo do tih strojčiča-motora.Al ja malo manje,al u meni sveeno malo je motorista,pa tako mal ose provozam za dušo.Sretan sam ja čovijek,jer znam uživati u malome.Ne trebam ništa nikad dosta.Al se razveselim.Tako isto kod motora.2000 KM na godino ovo mi je puna kapa,ak ni za više vrijemena.
Ako si gdje več kazao,ne se ljutiti-ali što ti sve promjeniš-napraviš na home servisu na motoru?I svakih koliko km to ?Jer ja samo provijerim pritegnutost-špananje lanaca,mazanje lanaca sa sprejem,promjenim ulje svake druge godine i svake 4 godine filter ulja.Za jedanput ništa drugog,jer i ništa ne radi.Hiljado km sam napravijo u 2 godine Rolling Eyes Neutral
Drugo se ne razmrda,jer ništa ne radi.

Hja i ja bi moju trebao na Bled i Bohinj odvesti,jer mi kazala,da nikad ni tamo bila.Tako da-kad bude ova tura,pade i Peter i six pack piva kod njega.
Al noramlno kako smo obečali,prvo je na redu KRK hehe.Ove godine sigurno,samo neznamo točno kada.Prvo je problem vrijemena,al na kraju je sve u rukama mog šefa,ak mu bude dao dozvolo odmora.Na kraju se na novo godino šef i promjenijo drugim,pa on ima drugi pristop do rada........
Sigurno budem imao vrijeme na ljetni odmor,jer onaj je rezerviran i nemože ti ga odkazati.Taj mi je od 26 lunija do 14 julija.Nadam se,da Peter ne bude ljutijo se na mene,ak propadne -se premakne termin izleta. Neutral Nije sve u mojim snagama i odlukama.

Opet je tu odvisno,kako bude tada moja majka,jer je ove dane opet išlo na loše Neutral Dali naopak ljek i stradao želodec.Upravo sada ju dignili u auto i išla v Mb.

Sretn oprijatelji!idem u nočno.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by fireman.peter 14.04.15 21:24

Što promjenim na servisu kod motora me pitaš pa eto odgovora. Uvijek ulje i filter ulja jednom godišnje. Dalje zavisi od kilometraže, vremena i potrebe. Poslužujem se BMW propisa pošto je motor njihov proizvod. Ulje u kocnicama svake 2 godine i to sam već napravio krajem zime. U to vreme provjerio sam i ventile u glavi, zapravo njihov zazor koji se mora kontrolirati svake 20 000 km. Kako sam već rekao trebam još promjeniti ulje (jednom godišnje ili na 10 000 km) i filtar. Bude još kontrola zračnog filtera ali ako bude čist pošto ne radi motor u jako prašnim uvetima, bude vjerovatno još ostao za koju godinu. Obavio sam već kontroli pločica za kočnice i vidim da pozadi budu uskoro potrebna promjene a nisu ni prednje daleko od toga. Treba jih promjeniti kad imaju još samo 1mm materiala za kočenje. Lanac se redovno podmazuje na svaki drugi tank potrošenog goriva ali ja sam to riješio na kraju prošle sezone sa automatskim podmazivanjem, sprava koja to radi umesto mene pa podmazuje lanac uljem. Lanac vidim da je pri kraju jer se poneki njegovi členi ne poravnaju potpuno u ravninu. Pored toga lanac se izmjeri po dužini,  zapravo njegovih16 členova i mjera se onda usporedi sa proizvođačem koji propisuje koja je mjera kraj života lanaca. Druga brza kontrola lanaca se može se obaviti tako da se lanac uhvati rukom na sasvim zadnjem kraju lančanika i povuče.  Ako lanac možeš povući tako da nastaju neki mali luft između lanaca i lancanika onda je i to neki pokazivač istrošenosti. Meni je lanac sa oba dva lancanika već nabavljen i planiram još par tisuća km i onda zamjena. Toliko za informaciju samo da ti kažem da će tad imati 30 000 km predenih ali ne mora to značiti da svi lanci krepaju u to vreme ali tu su većinom negdje. Na svakih 30 tisuća trebalo bi promjeniti ulje u viljuškama ali to cu ja u sljedećoj zimi.
Možda ima još nešto ali mi sad ne pada na pamet pa bi uglavnom to bilo to.

Nadam se da uspiješ dobiti godišnji termin u 5. mjesecu pa da realiziramo turu naravno ako još bude interesa na Krku da se nađemo popijemo jednu, popričamo malo i to je to.  Ja sam termin rezervirao tako da planiram da se ide. Naravno nije sve samo u našim rukama pa kak bude bude.

Iwanho nadam se da su se tvoji ljepo proveli i da jim je bio ljepo. Inače Bled i Bohinj su ljepi krajevi pa bi Raider trebao priuštiti svojoj boljoj polovini da to vidi naravno onda bi bila prilika da se i mi nađemo.
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 51
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by iwanho 1 15.04.15 8:25

Je, bilo im je krasno. Sad su bili drugi put i ponovno su oduševljeni.  sunny
Na kraju su zaključili da sve kaj je slatko, nažalost traje kratko.  Morali su se vratiti jer je u ponedjeljak trebalo ići na posel.  Sad

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 15.04.15 21:06

Vidim,da si se ti poglobil u ta motor.Sam ni ventilov ne štelam,zamolim prijatleja,koj je neki učen mehanik,pa maka ne radi u tom poslu.To je osnova,pa to mu ide.Ne šaraufamo više autov tih novijih,jer kaže sam ,da jednostavno je ga tehnika daleko prehitjela.

kako se mjenja ulje liljušk i koje vijljuške nezanm-dal misliš one stražnje,na kojoj se maje kotač sa osovinom i ima mogučnost podešavanja koliko federira?

Moj motor ima 20hiljade.I nigdje na prenosih lanaca nema vidjenih mogučnih oštečenja-iztrošenosti.Isto ne kod kočnic.Al ulje kočnic nikad nisam mjenjao.predpostalvjam,da bi ji htrebalo isto kao kod auta.

kak si rešil automatsko mazanje?kaki je princip '?

Moja kad je bila mlada cura u osnovni školi bila je na Bledu,al sve zaboravila.Tako da bude to išlo na red.Al mimo Petra tada se ne bude išlo heh.Lp
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by fireman.peter 17.04.15 18:53

Mislim na zamje u ulja u prednijm viljuškama- prednje vilice u kojima je prednji kotač.  To se ulje, kako kažu isto istroši pa treba svake toliko teleskope izvaditi iz trokuta, otvoriti, rastaviti i izliti ulje i staviti novo.

Za mazanje lanaca montirao sam neku spravu koja po maloj cjevi dozira ulje na lančanik.



http://www.scottoiler.com/uk/
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 51
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by reider 1 17.04.15 21:26

Za Tomo iz Crne gore:
E za nas je hiljada dosta...Ne mogu ti kazati moje nadmorske višine,jer tog podatka nemam,al ako predpostavljam iz Goglea,da je tamo podatak 403 metara cerkev Marije Snežne,onda sam ja kakvih 30 metara ili najviše 50 izpod nje.Eto podatak.
Znam ,da nadmorska višina nije obaveza,da su tamo jaka brda.Al po slikama mi smu se malo zbunili-ni nam bilo jasno.Sigurni smo bili sa Ivanhojem,da si stavijo staro sliko hehe.

Peter:
Aha mi je jasno.Samo neznam dal si ti to namjetijo elemente home made ili si te tvorničko izrađene stavijo?.I zato je kadran nekako zakon dali?...Nema mazanja,nema prljavine.....
Eh ja to nečem ništa to raditi,jer ne vozim dosta,al je i pitanje kako dugo čem i ne budem ulagao ne novaca i ne energije u njega,tako da.Al zanimivo što novo čuti,znati...Zato hvala na info.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Pozdrav od reiderja 1 - Page 5 Empty Re: Pozdrav od reiderja 1

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 5 / 17. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.