Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Motorne pile Stihl

Stranica 4 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Motorne pile Stihl

Postaj by Tomo Vinković Požega on 30.08.15 21:49

Grijem se isključivo na drva oduvijek. Nisam šumar, u životu nisam prodao sve skupa više od 30 metara drva. Svoja drva uglavnom sam izrađujem. Neke godine ih napravim u šumi, a ponekad kupim klade, ovisno o financijskoj situaciji. Uglavnom, od malih nogu sam uz oca svake godine u šumi pa mi je sav taj posao dosta poznat.

Lanac pile sam oštrim običnom turpijom bez onih kojekakvih vodilica. Sjednem nisko na zemlju ili na furak, pilu stavim među noge sa vodilicom prema gore. Prođem jednu stranu, pa pilu okrenem i prođem drugu stranu. Nemam nikakav poseban trik. Pratim stari kut, lagno rotiram turpiju i oštrim gurajući ju. Nakon svakih nekoliko oštrenja zubaca, ravnom turpijom malo skinem kaljke (nadam se da znate što je to, ne znam koje je pravo ime, mislim čistači). Strpljenje je najbitnije.

Bratić mi radi u Šumariji, prof sjekač, pa kad god idem kod njega, ponesem pilu da ju on malo "dotjera". Maher je u tom poslu, stvarno se osjeti razlika kad on naoštri, a on isto oštri samo rukama.

Izbjegavam strojno oštrenje jer dosta potroši lanac, ali ponekad ipak odnesem na strojno oštrenje da ga malo ispravim.
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 450

[Vrh] Go down

Postaj by fireman.peter on 31.08.15 14:25

Ja isto oštrim sam, nisam neki profi ali za moje potrebe ide sve 5. Zanimljiv ovaj tvoj način oštrenja pile. Ja pilu fiksiram u klin na radnom stolu, ne znam ako vi to tako nazivate, u glavnom čvrsto fiksiram i onda turpijom i šablonom koja mi pokazuje kut i drži turpiju da ne može ona ići prenisko u zub. Tako jednu stranu, pa drugu, šablonu zasvaki zub pomaknem dalje. Za svaki zub bojim i radim isti broj zamaha sa turpijom.
Svake tolko lanac naostrim na mašinu da se kutovi opet poprave u nulu. Mašina mi je neka profi, dobra sprava moram reći. Ako dosta dobro oštriš sa turpijom onda ti sa mašinom ne treba puno materiala skinuti, odbrusiti. Zubi se s mašinom opet poravnaju da su svi ko jedan, mislim na kuteve i na dužinu zuba. Normalno, za oštrenje sa mašinom treba lanac skinuti iz pile i staviti u predviden držač lanca na mašini.

Svake tolko treba odbrusit distancere koje ti nazivaš čistači.  Oni određuju dubinu koju zub odjeće na drvu. Pošto zub ide is prednje strane prema zadnji na dole, sa brušenjem se zub snizi pa je dubina reza sve manja i tako treba onda svake tolko pobrusiti distancere. Za distancere ti opet postoji šablona sa kojom se provjeri koliko treba distancere sniziti. Njih se odbrusi za običnom pravokutnom tupijom.

Pored svega napravil sam si i neki držač  koji zabijem u panj i u taj držač onda fiksiram mač pile pa da mi pila onda stoji pri miru. To mi je da lakše naoštrim pilu na terenu gdje nemam radnog stola.
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1432

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Postaj by Tomo Vinković Požega on 01.09.15 13:16

Odličan je i taj način. Ja sam ovaj način držanja vidio od bratića koji je profesionalni sjekač. Na terenu pilu često oštri i bitno mu je biti brzo gotov jer radi u normi, a opet mora dobro naoštriti. Bitno je pilu držati oštrom i čim se primijeti da je tupa, lagano proći turpijom. Tupa pila jako utječe na potrošnju goriva, efikasnost i habanje cijelog stroja.

Priznajem da bi češće nosio lanac na strojno oštrenje (također s obzirom da živim u neposrednoj blizini Stihl servisa, a gazda "Štilko" mi je kum) da mi nije bratića koji stvarno odlično naoštri samom rukom.
Tomo Vinković Požega
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 27.09.15 20:47

Pozdrav

Jučer motorna pila Stihl 051 zakazala, neće da upali nakon dugog stajanja, probam svjećicu ima iskru suha je bila, dobro idemo dalje, sipam gorivo direktno u karburator proradi odmah kao iz topa, vučem uže za paljenje i neće nikako da upali, sipam ponovo gorivo u karburator direktno iz posudice male i upali kao iz topa, membrana u karburatoru se zalijepila sto posto nakon dugog stajanja od prošle godine.

Onda smo malu koristili ona uvijek pali jer se koristi više nego Stihl 051, ali velika je velika kad za brunda u šumi čuje se u susjedno selo iza brda.

Srdačan pozdrav

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3531

http://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Postaj by iwanho 1 on 27.09.15 21:15

Pozdrav Admine,

jel se kod 051 svaki put prije dulje stajanja potpuno isprazni rezervoar na način da se pila ugasi zbog nedostatka goriva. Ako ne, onda se, koliko sam ja upućen, lako dogode problemi s membranom.

lp

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1505

[Vrh] Go down

Postaj by Tomo Vinković Požega on 27.09.15 21:21

U stihl servisu su mi relki da se to preporučuje za sve dvotaktne strojeve iz razloga što nakon dugog stajanja gorivo koje se nalazi u karburatoru ishlapi, a ulje ostane i polijepi se po membrani, i onda ne možeš upaliti. Opet, čuo sam i drugu teoriju a ta je da ne valja da karburator bude dugo suh jer se membrana očvrsne i postane lomljiva. Ja osobno ostavljam strojeve da se ugase zbog nedostatka goriva i nisam imao posebnih problema.
Tomo Vinković Požega
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 27.09.15 21:44

Pozdrav

Bila je bez goriva, radila je dok nije potrošila sve gorivo i sama se ugasila, još par puta zapalim ako hoće da koju sekundu proradi i to je to.

Meni pričaju obavezno gorivo van, tako da iz tih strojčića vadim gorivo ili potrošim to mi sa trimerom nikada nije bilo tako, jedino sam jedne godine   kroz zimu na Homeliti pili ostavio gorivo i iduće godine neće da upali promijenio membranu i radi..

Srdačan pozdrav

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by fireman.peter on 27.09.15 22:07

Ja nikad ne radim tako da bi potrošio gorivo iz karburatora pa da bude prazan i nisam imo problema.
Kako vidim tu su dve teorije, jedna i druga kako je napisal Tomo Vinković Požega. Koja je sad pravilna? Mislim da tog odgovora nemamo ali ima rješenje a to je da se stroj svake tolko upali pa pusti da malo radi i tako ne treba u poštivati ni jednu ni drugu teoriju.
fireman.peter
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Tomo Vinković Požega on 27.09.15 22:25

Slažem se peter, poznato je da strojevi koji stoje više propadaju nego oni koji rade.
Tomo Vinković Požega
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by iwanho 1 on 28.09.15 12:53

Mislim da je dovoljno jedanput mjesečno malo upaliti i da je to najbolja opcija. Jedini problem je da za to, barem meni, treba podsjetnik.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1505

[Vrh] Go down

Postaj by fireman.peter on 28.09.15 19:26

Istina, to se brzo zaboravi.
A kod jednog stroja ja to nikad ne zaboravim. On stoji pozimi pa je potrebo to paljenje redovno izvesti svake tolko. A to je moj motor Wink do njega gojim posebnu pažnju. A vidim da ako ga ne upalim duže vrijeme da sasvim drugačije upali, nekako na suho, neki drugačiji zvukovi dolaze iz mašine u prvim trenutcima rada. Kod ostalih strojeva ne vidim takve očitne razlike.
fireman.peter
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Dubravac on 29.10.15 22:33

Dubravac
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 527

[Vrh] Go down

Postaj by Tomo Vinković Požega on 29.10.15 22:51

Mislim da nema ništa lijepše nego ovako bezbrižno u šumi raširiti klopu i odahnuti.
Tomo Vinković Požega
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 29.10.15 23:13

Pozdrav

Slažem se potpuno meni šuma blizu pa ne moram tako, ali divota za vidjeti svježi zrak, domaći kruh slanina hrana dobar tek Dubravac.

Srdačan pozdrav

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 25.01.16 20:30

Pozdrav

Album je izbrisao fotografije pa ponovo idemo staviti fotografije, Stihl 051 AV Erelektronik moja motorna pila.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 25.01.16 22:24

To je stara neunistiva kladara. Samo u kladu ili trupac sa njom a za sitnez pokida ruke. Ima je drugar pa cesto radim sa njom kad se obara i preseca trupac. Zanimljivo je da joj je zivotni vek 30 god ,bar tako pise u papirima sto je dokaz spram sadasnjih koliko se kvalitetnije radilo tad

Moderator

Broj postova : 484

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 26.01.16 22:14

Pozdrav

Da što napravi Njemačka u ono vrijeme iza traje i traje, živjela Njemačka, nestaje kad pili, ima zvuk glasan u šumi da sva divljač pobjegne, nema plastike sve jednostavno dijelova ima original kao u prići svih dijelova, glavni Stihl uvoz i servis mi je blizu pa pitam kod njih sve što me zanima, ako znaju naravno, recimo original Njemačke membrane i to dvije membrane za karburator 120,00 kuna dođu zamjenska membrane i to jedna 70,00.kuna dođe, takve stare pile isplati se kupiti dijelovi nisu skupi sada, ima ih ako ne original zamjenskih, pile su masivne, robusne, snažne ima i drugim marki naravno ali te starije generacije samo Stihl motorne pile..

Još jedan mali video postavim u temi radovi u šumarstvu izrada ogrijevnog drva

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Samo Josip on 31.01.16 9:12

Imam pilu Stihl  045 AV kupio sam ju za jako male pare,nije mogla da upali. Kasnije kad sam je doneo kuci mano bolje sam ju pogledo,i vidim da ne baca iskru. I skinem dole magnet...kad ono elektronsko paljenje na njoj. E sad mene zanima dali od neke druge motorne pile pase platinasto paljenje. Jer na radilici ima predvidjen "zub" za otvaranje,i zatvaranje platina...
Samo Josip
član
član

Broj postova : 54

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 31.01.16 11:58

Nisam siguran dal od kog jos modela pasuje jer se to moze samo poneti deo pa uporediti.A i zasto bi ubacivao platinski sistem koji je gori od elektronske bobine.
Ali pre nego je kupis pregledaj kablic koji vodi do prekidaca za gasenje ili ako ima spojnica tog kablica blize bobini ti je raskaci pa vidi dal ima varnicu. Dosta slucajeva je bilo da negde taj tanki kablic bude naglodane izolacije pa nadje put do mase i automatski nema varnicu. a tako i visokonaponski kabl treba pregledati. Te serije su radjene i sa jednim i drugim tipom paljenja ali kad je vec sve elektronik onda ga i ostavi jer je mnogo bolja varnica

Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Samo Josip on 31.01.16 12:06

Hvala Vica! Bas cu sada da pogledam to sto si napisao. Koristim vrijeme dok sam kod kuce pa da sve pregledam,jer planiram do jeseni u sumu si drva pravit....pa dotle cu valjda da rjesim te kvarove....
Samo Josip
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 31.01.16 12:14

Rec je o dobroj testeri i isplati se uloziti u nju samo je malo teze vec za delove jer malo je vremesna. Drugar mi je imao takvu i naradila se da je cudo jedno sta je sve isekla. Ako nema nova bobina ti potrazi i polovnu ispravnu

Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Samo Josip on 31.01.16 15:17

Zato,i mislim da si sredim tu pilu za teze poslove snjom da radim. Inace je u toj pili nova radilica,lezajevi,cilindar,klip sa karikama. Tako da nema neki veliki ulaganja u nju.
Samo Josip
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 01.02.16 9:26

Za ovu testeru 051 me bas interesuje dal ima ko ili zna podatke o pocetnom stelovanju karburatora za vijke H i L. Drugar je ima takoreci besprekornu ali je poremetio rad a neznam napamet bar pocetno stelovanje. Moram prvo to pokusati mada sumnjam najvise da su membrane za zamenu jer slabo oseca bilo kakvo pomeranje vijaka .

Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 01.02.16 12:53

Pozdrav

Imaju podaci..

Stihl 050

Malo veće fotografije.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 01.02.16 13:37

Zahvaljujem Adminu na podacima. Pronasao sam kvar i to je sitnica koja zeza veliku decu. Otpustili vijci sto drze karburator za stublinu i falsirao pomalo vazduh pa su joj dodava jacu smesu i onda dolazilo do blesavog rada i nemogucnosti da se nasteluje. Nastelovao na priblezno 1 krug i H i L i onda fino dostelovao u toku rada kad se ugrejala . Sad sto rekli peva pravim zvukom

Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 4 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]

- Similar topics