Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Motokultivator IMT 510

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Motokultivator IMT 510

Postaj by coa565 on 21.03.17 11:22

Molim hitno za pomoc, radio sam skoro generalnu na imt 510 motor od 509 sa produzenom radilicom a menjac od goldoni. Sve sam bio uradio, lezajeve sve, klip nov, karike nove, stublina nova, sicevi i vodjice ventila uradjene i ventili novi, glava ful uradjena, pvp uradjena koja je inace i glavni krivac jer je punila karter sa naftu i istorsila sve i pohabala, ulozak dizne promenjen i motor upaljen i radio oko 3 sata u mestu. Kompresiju imao odlicnu i palio na zub, vukla freza bolje nego nova. Onda je vlasnik ostavio u livadi i neko mu je sipao sitan secer u ulje i benzin sa jos neke supstance u rezervar. Posle toga freza je presla jedno 10 km i zaribala. Opet ja sve razvalim i utvrdim da je radilica ostecena samo i svi lezajevi, radilicu obradimo na leteci u trecu specijalu lezaj 0.75, lezece lezajeve sirove i na pasinsku obradu, radilica uglacana i lezaj do menjaca se bio obrnuo u kucistu jer je zalepio na radilici i malo izrisovao kuciste ali na masinskoj obradi sve to lepo urade i ubace lezajeve. Gornji deo nista nije stradalo sve premereno i sve je odlicno, karike ubacane u cilindar i nemaju anzajc gotovo uopste na razdelcima prstenova karike uliazi jedva listic od 0.15 tako da je sve vraceno gore od prosli put sem sto je glava opet poravnata i stavljen novi bakarni dihtung. Motor uzublen stavljena tacka na tacku bregasta i radilica i sve sklopljeno. Ali na nesrecu dok sam ja sklapao vlasnik je sipao gorivo i opet vrati ono sto smo istocili iz freze u kome ima benzin i jos neke supstance i probamo da upalimo, seknemo kompresija odlicna ko na mom traktoru tomo vinkovic maltene. Potegljim konopac a na auspuh se cuje samo pov pov i ne prebaca ali zadimi malko plavo. I tako secam ja ceo dan ali freza ne prebaca, izvadim diznu kad ono na sve cetiri rupice strcne mlaz 10 cm ali ne pravi maglu uopste samo mlaz od 10 cm i ja vidim mirise benzin iz dizne. Ja pomirisem u rezervoar kad ono miris kao cist benzin. Ja izvadim malo iz rezervara na krpu i probam da zapalim ono bukne i dosta cvrci. Istocim sve gorivo i sipam sveze gasno ulje i tada na diznu poce da sprica kao magla ali opet nije to to. Jednostavno spricne mlazove kao da spricnem malo iz sprica bez igle. Ubacim diznu i naravno nova bakarna podloska dizne. Probam opet da upalim ali jednostavno kao da nema kompresije ne mota konopac uopste kad ga secam na ljuljanje kao moj tomo vinkovic ali prva tacka gde treba da kompresija odbije klip i zamota konopac opet na zamajac vrlo malo ima ali kad seknem naglo nema sanse da okrene krug jednostavno udari prejaka kompresija isto kao kod kipor kosovskih motora da dok ne presisnes dekompresor nema sanse da upalis mozes frezu da prevrnes isto tako i ovde seknem i prevrcem frezu koliku kompresiju nabije. Probali smo i da dvojica drze frezu i dvojica da teglje i onda ili otkinemo konopac ili izleti konopac iz zamajca ali kad se polako okrece zamajac rukom cuje se kao da pomalo popusta kompresija cvrci pomalo i okrene se radilica ceo krug prebaci tacku paljenja ali kad treba naglo da se sekne tad nema sanse da prebaci ceo krug samo udari kompresija i nemoze da okrene ali ne vrati klip vec samo stane tu kao da dobije hidro udar, kao da se klip napunio nafte i nemoze celo klipa da prodje gmt a ne cuju se nikakvi tupi udarci vec jednostavno kao da je toliko jaka kompresija da je nikakva sila naglim secanjem nemoze prebacit. Rasturim opet dekli do menjaca gde su zupcanici i proverim tacke i sve je opet uredu, izvadim karike uredu sve nema anzajc nema zazor, klip fes ulazi nema lufta, cilindar nije ovalan. E sad u ulju je sigurno bilo dosta secera jer smo ulje nosili na analizu i zamenjena je sada uljna pumpa. Samo je mozda nesto sto je imalo u gorivu benzin ili secer napravio zajebanciju ali mi nikako nije logicno sto ima slabu kompresiju kad treba da ima jaku i ima prejaku u momentu kad treba da bude slabija kompresija da bi upalio. Karike nisu sigurno okrenute kontra sve su okrenute tako da top oznaka bude gore i okrenute su jedna od druge za 90 stepeni a sterlica na klipu je okrenuta ka pumpi. Palice od usisnog i izduvnog ventila nisam sigurno zamenio jer kad okrecem zamajac u smeru kazaljke na satu i kad krece izduvni ventil da se otvara tada stavim ruku na auspuh i vazduh mi odbija ruku sto znaci da na auspuh izduvava a na filter uvlaci. Jedino cudno sto sam primetio je da izduvni ventil zatvori pre nego sto klip stigne u dmt pa je mozda to razlog sto ne mota konopac sam jer pravi vakum u momentu kada treba da sabija ali vadio sam bregastu i nije kriva zazori na ventilima podeseni svi kako treba a izduvni ventil otvara i zatvara tacno kad treba a usisnu malo poranjen koa da ga zatvara i otvara malko pre. Vise ne znam sta moze da bude rasturao sam je 3 puta juce i nikako da ustanovim ucemu je problem ali jednostavno sada nabija kompresiju nenormalno i nema sanse da se sekne i da klip prebaci gmt kad je na kompresiji osim kad se polako rukom okrece tad popusti i okrene se ceo krug. Poludecu vise sa ovom frzom.
pozz i hvala svima unapred!!!

coa565
novi član
novi član

Broj postova : 12

[Vrh] Go down

Re: Motokultivator IMT 510

Postaj by Admin on 21.03.17 23:31

Pozdrav

Juhuhu  bio je veseo dan!

Skini deklo ili poklopac ventila, blokiraj  ispušni ventil, oprugu ventila sa nečim kao da imaš dekompresor, smanjti će se kompresija motora, vuci konop kao da želiš startati motor brzo, što se događa onda.

IMT 510

IMT 509

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3526

http://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Postaj by coa565 on 22.03.17 7:37

Probao sam kao sto si mi objasnio i kad se sekne naglo zaleti se motor i klip mi sam vrati ventil, da kao znak da ce da upali ali opet nista.

Ovo je neka serija imt 510 samo se nekoliko njih napravilo, bar tako vlasnik kaze.
Ima original isti motor kao 509 i kad sam uzimao delove niko nijen imao pojma o toj 510 a gde sam radio mainsku obradu su mi rekli a je motor od 509 i da za nju trazim delove. Jedina je razlika u radilici malo je duza i u zadnjem semeniku do menjaca. I ona ima 5 uljnih lamela koje se kupaju u ulju.

Pozdrav

coa565
novi član
novi član

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 22.03.17 7:50

Ti rece da si ravnao glavu 2 puta i pitanje je sad dal nije previse skinuto materijala jer moze da poveca kompresiju prilicno mnogo. Kod mene na golfu sam imao taj slucaj da kompresija bila 38 bari i nije mu ni grejac trebao da upali .
Secer i benzin su cudo sta naprave ali prvo strada bos pumpa i dizna od toga i to ponovo moras oterati kod bosiste da ispere i nasteluje. Kompresiju moras smanjiti samo sto nisam siguran dal on ima bakarne plotne izmedju bloka i stubline kojima se to resava. ako ima poturi jos jedan listic bakarni ili 2 ako su tanki i pokusaj onda sta ce reci

Moderator

Broj postova : 484

[Vrh] Go down

Postaj by coa565 on 22.03.17 8:32

Izmerili su na masinskoj obradi i drugi put samo uglacali i rekli mi da kupim bakarnu plotnu za zadnju specijalu kao dihtung, ja sam uzeo i namestio i pre nego sto je upalila na benzin imala je kompresiju bas kako treba.

Sada idem da odnesem diznu i pumpu kod bosiste pa javljam dalje sta je bilo.

coa565
novi član
novi član

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 22.03.17 11:39

Isperi dobro i rezervoar i promeni filter nafte obavezno zbog secera .Benzin nije opasan u maloj kolicini ali secer pravi urnebes koji retko sta moze. Nebi bilo lose da u naftu naspes malo ulja motornog zbog svega toga mada ja povremeno po malo uvek dospem kad ima jer za pumpu i diznu je bolje. Pola rakiske casice sasvim dovoljno na rezervoar
vica022
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 22.03.17 18:41

Pozdrav

Tekst je velik i trebalo bi redom ići, treba izvršiti kontrolu kompresionog prostora u u  GMT tinol žicom ili olovom tankim kao na fotografiji, Moderator Vica postupak je objasnio u temi Tomo Vinković traktori mišljenja sam serije 400 / 500 ili serije 800.

Jedino cudno sto sam primetio je da izduvni ventil zatvori pre nego sto klip stigne u dmt je napisao/la:

Dolje niže u tekstu rade ispravno piše.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by coa565 on 22.03.17 19:14

Odneo sam danas diznu kod bosiste, probao je na spravi i nije se uopste cula da pisti samo pisa na sve strane mlazove.
Izvadi on ulozak kad ono igla u ulosku dizne zakovana, nije mogao da je izvadi ni sa klestima. Kaze ovde ima secer. Odem i kupim novi ulozak, zameni ga i pravi maglu i skici kao nova. Proverimo pumpu nije nigde ostecena, ispere je dobro i sastavi pumpu. Javljam sta se desava kad namontiram diznu...

coa565
novi član
novi član

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 22.03.17 20:05

Pre nego stavis diznu okreni motor par puta polako i vidi dal zapinje sad u okretanju bez kompresije. Postoji mogucnost da je i nakupilo nesagorele nafte na klipu pa napravi veoma jaku kompresiju da se nemoze okrenuti. ako se okrece normalno motor iskurblaj ga bez dizne par krugova nek izluftira to a ujedno ce i pumpa lakse isterati naftu na cev

Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 22.03.17 23:55

Pozdrav

Kako ljudi mogu biti zlobni to sam se puno puta uvjerio na svojoj koži. Što mu je trebalo sipati šećer u dizel,  život  je  težak nema novaca, nema posla, ali treba ga još više baciti u problem, nakon toga se iza ugla ismijavati, izrugivati itd... ma  sve oko nas  je pokvareno. Činiti dobro drugima, tako činimo dobro i sebi.

Osim što nam nedostaje sunca i topline, nedostaje i one međuljudske topline. Ljudi su toliko zaboravili na lijepo ponašanje, lijep odnos, zaboravili su i kako reći nešto lijepo nekome i o nekome.

Dobrota  dolazi iznutra, ako imate samo onu vanjsku dobrotu, uzalud vam trud svirači jer ta vanjska dobrota ima svoj rok trajanja, ona unutarnja dobrota  traje vječno pa i onda  kada nas više ne bude.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 23.03.17 7:43

Bolesna zavist je cudo sta radi i koliko moze uticati na okolinu.Umesto da se ljudi vise slazu i pomazu upravo sto god je teze za zivot teze je i u odnosima sa ljudima.
Ali praviti stetu ljudima na ovakav nacin to je vec nesto krajnje bolesno i nedaj me samo sanse da kod mene zateknem nekog sa takim namerama jer za to nimalo nemam milosti

Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by coa565 on 27.03.17 8:57

Na kraju se ispostavilo i da su karike zalepile u klipu verovatno zbog secera. Uzeo sam nove italijanske, namontirao sve i freza upali iz prve. Samo mi je cudno nesto, ako vratim gas skroz do kraja freza se gasi. Nastelovao sam ventile i paljenje dobro ali jednostavno gas mora da bude odmaknut za debljinu prsta da bi freza mogla da radi. Mirno radi i prima dobro gas ali kad dam pun gas i vratim ga ne smanji odmah nego postepeno smanjuje.

coa565
novi član
novi član

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 27.03.17 14:10

Otvori poklopcic gde se sajla gasa pricvrscuje na motor i imas vijak jedan za stelovanje ler gasa a ujedno proveri i dal sajla neriba malo u panciru pa sporije vraca u poetni polozaj. Treba to malo i isprati i podmazati ponekad da tecno radi i pregledati dal nije presavijena negde pa glavi. Otvoris poklopcic i ako treba otkaci sajlu pa rucno probaj kako reaguje i usteluj ler gas .Nebi bilo lose da ubacis malo ulja u naftu bar prvih dva rezervoara zbog svega sto se izdesavalo nek se bolje ispolira a i uopsteno je preporucivo zbog pumpe i dizne. To sto malo pusnjari je najmanji problem jer 0,5ml na rezervar je takoreci nista ali pumpi mnogo znaci

Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by coa565 on 05.04.17 11:12

Kao sto sam vec rekao uradio sam motor i sve odlicno funkcionise dok vlasnik nije zakacio frezu i poceo da frezira. Kaze da je nabio marike odjednom u zemlju i navikao je kad pretera da se frezaq ugasi ali sada jednostavno je verovatno motor bio mnogo jak posto je sve novo i nije se ugasio ali je nesto ostetilo u menjacu. Sada kad se ubaci u brzinu i ide freza cuje se kao da nesto melje u menjacu i kad je ugasena napred mozes da je guras i cuje se kao da nesto preskace ali nazad nema sanse da je vuces kao da je ubacena a nije. Ja do sada nikada nisam otvarao menjac pa me interesuje sta to moze da bude i jel komplikovano da se otvori menjac kod nje?

coa565
novi član
novi član

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 07.04.17 21:36

Ko ima znanje za njega nije problem nista jer sve logikom se radi. A retko ko je uspeo da nesto pokida u toj seiji 509-510 menjaca jer za robusniji je tesko naci. Mislim da nije preterano komplikovan jer nema ni klasisan diferencijal ali vodi racuna najvise oko biraca brzina kad budes sklapao.Mora se uzubiti u pravi polozaj a ostalo kad otvaras najbolje slikaj i prvo operi menjac dobro, da primetis gde je sta a sta je polomio u prenosu je pitanje. Verovatno nesto u vezi sa kardanom i pogonom istog a otkacite frezu prvo i probajte dal nije sta tu jer ako ima onaj reduktorski sistem preko freze da pogoni tockove i uspori mozda je i tu.
Sledeci put tom gazdi daj nakovanj pa da vidimo dal ce i njega uspeti da slomi

Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by coa565 on 11.04.17 14:55

De nije tesko, ima vise zupcanika nego tomo vinkovic traktor. Ima barem 15 zupcanika i to sve zbudzeno u malom prostoru. Otisao je lezaj na vretenu i poceo da se jede mesingani zupcanik a da bi se doslo do lezaja vretena moraju svi zupcanici napolje cak i zupcanici za frezu i kosu tj kardan pa cak i tockovi. A otisao je i lezaj na glavnoj pogonskoj osovini koja ide iz lamela.

coa565
novi član
novi član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 12.04.17 15:11

Pozdrav

IMT 510 je zapravo motokopačica od 1,5 ks i težina cijele motokopačice iznosi 19 kg, sa jednim pužnim smjerom kretanja unaprijed, nije mi jasno kako je tu stao mjenjač od Goldonija,  lombardini motor lda 450 ili neki drugi iz grupe 3 LD.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by vica022 on 14.04.17 19:09

Ja tek sad jos procita od pocetka i pominje goldoni menjac.To nepostoji u imt programu a motori su licencno radjeni i identicni takoreci dal ih lombardini -goldoni ili predasnji dmb radio.
Nesto se tu uopste neuklapa a cak i IMT 510 da bude najmanja kopacica neide mi u logiku a nikad nisam ni video u zivotu tako nesto malo da je imt proizvodio. Cuo sam za licencno radjenu 502 kopiju agrije a to cak i moze pre biti na slici gore

Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by coa565 on 20.04.17 21:00

Slike govore vise od hiljadu reci

coa565
novi član
novi član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 22.04.17 22:50

Pozdrav

Da fotografiraš cijeli moto kultivator.

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by coa565 on 24.04.17 21:06

coa565
novi član
novi član

[Vrh] Go down

Postaj by Admin on 25.04.17 0:44

Admin
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by coa565 on 25.04.17 15:04

da da to je taj motokultivator, isto je sve kao na ovom...

coa565
novi član
novi član

[Vrh] Go down

Postaj by coa565 on 26.04.17 21:43

Sta mi ti preporucujes da radim menjac ili da trazim novi?

coa565
novi član
novi član

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]