Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rashladne tekućine

3 posters

Go down

Rashladne tekućine Empty Re: Rashladne tekućine

Postaj by reider 1 24.01.17 18:49

Pošto sam se uključijo u debato na SLO forumu, htijo sam otvoriti debato isto tako i ovdje, jer imam i ovdje dosta priajtelja-poznanika itd.

Pošto na forumu nema debate oko tekučine za hladnjake motora, ču post uključiti u ovoj, al Moderatorom priporučijo bi, ako se im čini pametno, il prestavijo temo, il promijenijo ime, da bude pored ulij i maziv, uklučeno i debata oko antifriza

Debata tekla je oko "boje" antifriza. ZAšto su nekvi crvene al nekvi zelene boje.
Ovo je dodan moj text na SLO forumu, koj bilo što razumije:
"Pozdravljeni!
Debata je tako ostra, da sem šel v poizvedovanje tudi jaz. Prilagam sliko iz navodil za uporabo za motore VM. IN tako sem ugotovil, da ni tukaj nikjer nobenih govorov okoli barve ali G12 itd. Vidi se samo, koliko treba redčiti koncentrat, in da naj zahteva specifikacijo ASTM 3306.
Rashladne tekućine Specifikacije-vm-motori

Za šalo sem šel gledati tudi prav sedaj v klet embalažo mojih dveh kupljenih antifrizov. NA obeh piše le, da so narejeni po standardih, ki jih zahteva večina priznanih proizvajalcev motorjev, specifikacije ASTM 3306. Bilo kake druge razlage ali podatkov na embalaži ni.

Tako, da me zdaj res zanima, v čem je poanta rdečega in zelenega antifriza. In če je, zakaj to proizvajalec motora VM ni to navedel."

U njom vide se slika sa uputstva za upotrebo, gdje je navedeno, kakva treba biti hladilna tekočina u motorima VM tog i tog modela. Vidi se ,da napisano je samo specifikacija(ASTM D 3306), al oko boje i nekve lastnosti I12, koju neko navaja na forumu, nema riječi.
isto tako nema na kanti od ulja, koju sam nabavijo navedenoga drugog texta, kao da "proizvod napraven je po kvaliteti, zahtevani za večino priznatih evropskih proizvođača motora, sa specifikacijo ASTM D 3306". Isto tako ne teče ni riječ oko boje il I12 il sustavu antifriza, koj nek bi useboval Glikol etilen.

Tako da zaista sam radoznal oko toga. A oko toga na SLO forumu nekvi napisali su cijele biblije...
http://traktor.mojforum.si/traktor-about12424.html
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Rashladne tekućine Empty Rashladne tekućine

Postaj by vica022 25.01.17 12:23

Ma u principu antifrizi su svi na slicnoj bazi sem aditiva dodatnih koji se dodaju. Treba narodu uzeti jos vece novce za sve kilavija resenja od fabrika. Jednostavno se svodi na zute i crvene antifrize G11-12 i ostale da imaju kao pojacanu zastitu motornih delova i hladnjaka od aluminijuma jer aluminijum je porozan i hoce oksidirati i praviti se ostecenja. Ali nikakve ja tu iskreno razlike nevidim sem sve vise problema i kvarova koji se desavaju. Menu su doduse starija vozila i uvek koristim obican antifriz zeleno plave boje i nikad problema.
Jednostavno neke konstrukcije i materijale i greske u konstrukciji resavaju drugacijim tecnostima ali ni to nepomaze neznam dokle dugo. Mnogo je problematike sa tim motorima novije generacije a tacno sta i kako moze reci samo onaj ko je to smislio i zasto
Videcemo da se otvori nova tema o antifrizima
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

Rashladne tekućine Empty Re: Rashladne tekućine

Postaj by reider 1 25.01.17 18:25

Ma koliko sam čitao po netu i ja, starim strojevima ne šteti nijedan, osim svi odsvetujeju miješanje po bojama...

A blokove imaju nekvi mali traktorčiči aluminijaste, a ne bi vijerovao, da ima traktor sa standardno obliko šasije ALU blok, jer ima on namiješteno na njega koljevku, i razpao bi se, kao da je iz papira. No ne ide se tu samo o bloku, jer dosta je i drugih manjih dijelove, skroz koje teče tekočina.
No neko na SLo forumu kazao je, da mu pojelo brtvila. A sad vedi ti, zašto jih je pojelo...

Po meni, ak bilo bi jako važno, koje je boje antifriz, pisalo bi to u uputstvama o održavanju motora, al napisan je samo specifikacijski broj.

Čuo sam i pričo na Srbskoj televiziji, kad je novinar pričao sa gosponom Grbičem, nekadašnjim dugogodišnjim serviserom u IMT, koj je kazao, da nije tako jako pomembno ni, da se tako redovoto mijenjava antifriz, kao vele proizvođači, več je obavezno treba vagati, koliko ima termičko obstojnost.
No, proizvođači vele, da treba na 2 godini mijenjati antifriz. JA sam došao do podataka, da jedne na 3, al ponekve i na 5 godina. Gledajuč, da malo mi radimo strojevima, zadovoljavajuče je i na 5 godina po mome.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Rashladne tekućine Empty Re: Rashladne tekućine

Postaj by iwanho 1 26.01.17 15:57

Osvrnul bi se samo na tumačenje proizvođačkih preporuka.

Proizvođač preporuče intervale promjene antifriza. To se određuje prema karakteristikama motora i antifriza. Obično se navode dvije granice upotrebljivosti. Broj radnih sati traktora i vremenski period u slučaju malog korištenja traktora. Vremensko ograničenje je, koliko ja znam, uglavnom uzrokovano aditivima. Naime oni protekom vremena gube svojstva neovisno jel motor radi ili ne.
Nijedan motor ne bu crknul ako se ulje, umjesto na propisanih npr. 200 sati zamijeni na svakih 300 sati. Ista je stvar i s antifrizom. Te neredovite izmjene  možemo promatrati kao zračenje kod ljudi. Svako ima male posljedice koje se kumulativno zbrajaju.

Čital sam da je netko zbog neredovite izmjene antifriza imal problema na jednom zapadnom traktoru. Nakon određenog vremena korozija je toliko pojela košuljice u cilindrima da su postale porozne. Sve više se štedi u proizvodnji, stijenke su sve tanje, materijali minimalno potrebne kvalitete.

Na Astri s motorom 1,4 ccm, 44 kW, 8 ventila sam ulje mijenjal svakih 7500 km, a ne 15000 koliko je moglo izdržati. Posljedica je bila da je motor nakon 330 000 km bil gotovo kao novi, bez potrebe za dolijevanjem ulja, a prosječna potrošnja za sve pređene km je bila ispod 6 lit/100 km.

Dakle pred nama je izbor. Poštivati preporuke ili raditi po svojem. Eventualni benefiti ili dodatni troškovi su ionako samo naši.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Rashladne tekućine Empty Re: Rashladne tekućine

Postaj by vica022 26.01.17 21:40

Antifrizi posle odredjenog vremena i pocinju nagrizati odredjene delove jer posle odredjenog roka u reakciji sa oksidima ili ko zna sve sa cim jednostavno ide u drugu hemiju. mnogo puta se i stvara talog koji se talozi i gde nebi smeo a ipak zamenom u odredjenim rokovima i sistem se ispere donekle. Mali hladnjaci na autima su cest dokaz sta mulj iz sistema uspe da zapusi a tako i hladnjake vece vremenom zapusava.
Na jednom renou 19 kojeg sam kupio je bila tecnost za hladjenje toliko gusta i boje kafe da sam pomislio da je pomesao vodu i ulje ali opet to vecinom ide na belicastu boju a ovo tamno. Instrument za merenje antifriza koji meri do -50 nije mogao da izmeri jer skala je isla do kraja. Ja lepo izvucem oko 2,5L u flasu i naspem vode u sistem i upalim da odradi i izmesa. Posle mesanja je pokazivalo -46 da trpi. Ceo sistem je oko 5,5L tecnosti tako da mi i dan danas nije jasno koja tecnost je u pitanju i toliko jaka i gusta.Znam da je reault ranije imao tecnosti koje su se samo dolivale ali ne i mesanje sa vodom ali ni to nije bilo gusto toliko. Ali kasnije kad mi puklo crevo i izasla tecnost tek sam video koliko je ceo motor ,hladnjak i ostalo bilo cisto i u stanju takoreci novih delova.
ali ni dan danas neznam sta je tu nasuto a auto je uvezen iz austrije

_________________
Rashladne tekućine Avatar10
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

Rashladne tekućine Empty Re: Rashladne tekućine

Postaj by reider 1 31.01.17 19:35

Ivanhu, gdje si pročitao oko tog "Paraflu 11"?
Inače ja čitao sada tako za traktor, kao za auto. A za traktor nisam nigdje pronašao ovakvog imena. Sve, što sam pronašao, napisano je u ovom skenu gore na mom starom postu, da se ne ponavljam.
Pročitao sam svašta stranica oko tih antifriza, da boli glava. A kod tog skena po meni moguče je prepoznati, da se to ide u običnom plavo zelenom antifrizu, kojeg nosač glavni je Etilen glikol. I na večini embalaža ovakvih boja, pronašao sam napisane potrebne specifikacije za VM motore ASTM D 3306.
Ne ide se to o crvenom, jer ni boje nije ovakav moj u posodi za tečnost bijo. A imaju ti i druge specifikacije nego ja navajam.
Tako da, molim ak možeš što prečitati, što piše na embalaži tog Parafluja 11 i gdje uputstva govore oko njega. Po meni, sumnjam, da se ide za isto specifikacijo kao ovi zeleno plavi, ali jeste previjerene kvalitete sa strane proizvođača motora VM, zato ga možda posebej i preporučujejo koristinikom svojih motora.

Koliko sam shvatijo, tekom čitanja tekstova tamo, ovamo, možda predpisana je točno vrsta antifriza imenski, jer drugi proizvođači imaju isto ovakvu specifikaciju, kao Paraflu, ali su bili rezutati testiranj "upitljivo" zadovoljavajuči. Znači, imaju napisano ponekvi specifikacijo, ali si jo upravo ne ZASLUŽE. BAr tako su pisali kod AMZS-ja:
(izvinjavam se na tuđem jeziku)
https://www.amzs.si/motorevija/mobilnost/nasveti/2015-12-04-vloga-hladilne-tekocine-v-avtomobilih

A za auto sam shvatijo, po tvojoj zaslugi, jer mi nije dala mira tvoja riječ, da je Opel imao nekvu svoju "doživotnu" hladilno tečnost. Pa sam došao do zaključaka, da ima on svoju priporučeno, koja bi nek teoretski bila doživotna, al stručnjak sa AMZS opet navaja, da priporuka jo je mijenjati nakon 5 godina.
Opel priporučuje upotrebo LLC original za Ople, tu piše u uputstvima, a jako malo što točnije što to znači.
http://www.opel.si/content/dam/Opel/Europe/slovenia/nscwebsite/sl/04_Owners/02_Manuals/00_Owners/MY_13/om_ampera_kta-2724_3-sl_eu_my13_ed0712_15_sl_si_online.pdf
Shvatijo sam, da znači LLC( možda to znači long life collant).
NAljetijo sam i na Opel specifikacijo(razino kvalitete), za koju je komentator članka o razhladnoj tekočini napisao, da je "Impozantna i impresivna" takozvana GM 19 40.650
Inče ona upada u onu drugo grupo tečnosti po karakteristikama, koje nekvi zovu I 12, I 12+ itd. No, shvatijo sam, da več 3 godine sipavam unutra plavo zelenog, koj nije pravi...Jer mi pušta hladnjak, sipavao sam povoljnog zelenog od početka puštanja sistema prije 3 godine.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Rashladne tekućine Empty Re: Rashladne tekućine

Postaj by reider 1 31.01.17 21:00

Hvala. Da ima zahtevanu specifikacijo da. Samo htijo sam vidjeti, gdje si pronašao u uputstvama traktora ovaj proizvod, jer ja nisam pronašao.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Rashladne tekućine Empty Re: Rashladne tekućine

Postaj by iwanho 1 01.02.17 10:37

Rekel si da imaš one upute na više jezika. Moralo bi biti unutra.
Ako nemreš najti evo slike.
Rashladne tekućine Nle8v8

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Rashladne tekućine Empty Re: Rashladne tekućine

Postaj by reider 1 01.02.17 18:31

E, sad, kad si mi kazao, kako se zove, lakše sam pronašao, jer sam znao, kakvo riječ tražim hehe.
Pronašao to ime tečnosti tako u uputstvama od Goldoni, kao u uputama za VM motore, koje stavljaju unutra.

A sad, kad sam pročitao sve i svašta, postao sam više glup, kao sam bijo prije.
Tekočina je zeleno-plava u posodi, al karakteristike kažu, da ima taj Paraflu organske inhibitore.( koje su značilne za I 12) Znači žive crvene boje. Shocked Virojatno broj 11 izza Paraflu riječi znači, da upada u grupu zelenih I 11 scratch

A na mojih dvih nabavljenih zelenih koncentratima napisano je, da sadržava jedan "Etildiol", al drugi "Etilendinol". Znaj opet, što to znači.

A koliko košta taj Paraflu koncentrat, kad treba kupiti za miješavino 50/50 za 11 litara, koliko ima cijeli sestav, 6 litara koncentrata? JEr najbolje je, ak se izbijegava pokušajem, i kupi se priporučeni original.

A što tu sve stručnjaci pišu boli glava. Nije svejedno, kakav ima Ph dodana voda, i nije baš dobro, da se sistem prije minjave tečnosti izpira običnom vodom, jer nek bi se i voda za čiščenej sistema trebala uzeti "prava".

Sve u svemu, u nikakvom slučaju neče nikome sistem zaljediti, ak uzme pola koncentrata i pola vode, pa maka 10 godina ne promijeni tečnosti. Problem je zbog izništenja uticanja aditiva na sistem, u kojem se može nabirati talog, počinje zahrđavati, nastopi kavitacija, nastaneju kiseline, koje nagrizavaju sistem, i pitaj bože što več. study Rolling Eyes

Sve u svemu, kao prvo izbijegavati se miješanju različtim koncentratima i mijenjati u određenom vijeku.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Rashladne tekućine Empty Re: Rashladne tekućine

Postaj by reider 1 02.02.17 18:17

Maka sam u naprijed znao, što če mi taj čovijek kazati-obrazložiti, nakon posla išao sam usput i do   mehaničara pored puta. Htijo se razpitati oko tih razhladnih tekočina. NAravno, oni ne pravijo ovakvih problemova oko toga, kao sam več prije sumnjao. (A naravno ni dosta se ne ljutijo, ak tebi rikne stroj. Twisted Evil )
Obrazložijo mu sitoacijo, na Oplu, pošto sumnjam, da unitra sipavam naopaki antifriz. Gledajuči po prospektima, ima Opel svoju branžu ove tečnosti, o kojoj sam pričao postove nazad, al ja sipavao "običnog" plavo zelenog.

Na, podatke, da se zeleni mijenjaju nakon 2 il najmanje na3 godine, samo me gledao, jer toga baš od nejga nitko ne zahtijeva. Kamoli, da se na 5 godina mijenjava crveni. NAravno, kazao je, da ove podatke on poznaje sa uputstva, a u praksi to se ne radi. Kazao je, da jednostavno, ak sami več to ne zahtijevaju, obavezno mijenja antifriz obavezno, kod mijenjave klinasto zubatog remena(zna se, da je to obdobje između 75 do 100 hiljade kilometara). Sve ok, ak ima to auto nekvi vozač, koj vozi dnevno ponekad i po 300 kilometara. TAda on to dostiže uskoro u 3 godinama. A ja sa manje od 10 hiljade godišnje, treba mi između 8 i 10 godina. Što znači, 3 puta produžijo vijek upotrebe antifriza.

Mehanik kazao, mi da naravno on radi i po zahtijevi vlastnika kola, ak se zahtijeva, maka i po odredbi sa servisne knjižice. A sa njegove strane, ak ljudi njemu daju slobodne ruke, on radi po svojim osiječanjima i stručnim iskustvima. KAže, da dandanas antifrizi više su doterani, da se mogu miješati međusovbno u istome rangu bez bojazni, a nekada ne. A termini mijenjavanja, doterani su, da i poovlašteni serviseri nešto zasluže.
Što se tiče antifriza, upotrebiva on dva različta ranga antifriza. Znači plavo zelenog, i crvenog.
NAravno, ak več imaš u kolima zelenog, i dosipava, doljiva zelenog. KAd crvenog, sipa crvenog. A ak promijenjiva kompletan antifriz, uvijek stavlja crvenog, neglede koji je auto, jer taj je još bolji, sa još bolju zaštitu.

Obavezno mijenjavo velijo je, ak vidi se bilokakva reakcija u posodi od tečnosti. A ak je miješavina sa uljem, naravno ide u pretrago i popravak, da se to nadalje spriječi. Ak se pijeni, obavezna mijenjava tu treba kaže. Jaka motnost-talog itd.

A sad mali čovijek, bodi pametan scratch
Priče oko radova u "poovlaštenih" radijonah i ima puno na kubik. JEdno je, što piše u knjižicama, drugo je što veli vodja radijone, al treče je, što uni mladi mehaničari zaista naprave, kad majstor ode za ugao. A najtazadnije je, što se u knjigo obtačka, da je napraveno, pa što zaista je napraveno na kolima, jer platiš, što je obtačkano u knjigi. NEču priljati ove teme, jer ču izaći sa nje oko toga.
JEdino, ako moderatorima ne smeta, mogu jednostavno se razpričati oko jednoga primera, kad je čovijek došao do POOVLAŠTENOG servisera svoje marke auta, pa je shvatijo, da u njemu nije isti akomulator, kao je prije bijo. ZAhtijevo je šefa, i mu kazao, da ak budedu ovako radili, u toj radijoni, jako je upitno nadaljnje dugogodišnje radovanje. Šefa radijone uskoro šlag. Kao, da ne zna zašto se ide. Zahtijevao je šef ugradnjo novog akomulatora i se opraštao. Ko je inače zaista to napravijo, i na koju naredbo, nikad neče se znati. A ak zaista nije to bijo šef(što težko vijerujem, jer mu je položaj u službi ljep), sumnjam, da su radnici tada ovog dana ljepo poslušali u pisarni. Razz
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Rashladne tekućine Empty Re: Rashladne tekućine

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.