Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uljna-bundeva-buča-tikva

3 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 26.11.16 12:47

Sve imaš pravo, osim neznam, dal je izkoristak isti, ak jednom stiskaš, i dvaputa. JA osobno sa izkustva sa stiskanjem jabuka, mogu sumiti na veči doprinos kod dvijeg. Uskoro sam siguran u to. A druga je priča, ak majstor računa 2 puta za duplo stiskanje. Sad se trebaš pitati, ak je doprinos kod drugog stiskanja ovakvo veliki, koliko bi kod tebe platijo još jedno stiskanje. Možda nije.

Ak bi meni računao dvaputa, razmislijo bi oko toga. No pa i zato svak mu pusti razliko do pune okrugle cijene na kraju. Pa i mi uvijek. A dobra riječ o njemu više kruži, a i koja stranka više dođe zato.
Neznam, kako to drugi računaju u drugim oljarnama. Jer uvijek ovih par godina, od kad se bavim sa tim, hodali jesmo njemu, a i svi koje poznam idu njemu. Pa da napomenim, da imaju koji sa mnom vred koju oljarno dosta bliže od njega(ja npr 3 komade).
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 26.11.16 13:37

Kod nas uljari otkupljuju sprešane ostatke (mi ih zovemo kolači) jer od njih kasnije prave bučno brašno ili salatno ulje. To je ulje s velikim udjelom bijelog ulja. Tak da se vjerojatno u 2 prešanja još malo pocijedi, samo mislim da to nije više od 1-2 %. Jel se to isplati??? Uglavnom došel sam do zaključka da buče daju oko 1/3 vlastitog ulja kaj zavisi o kvaliteti sjemena i koliko je suho.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 26.11.16 17:32

Virojatno imaš opet potpuno prav. U to, da kupim kolače(prge), i platim stiskanje, ne bi nikada išao. Ne bi ni išao u to,da mi 2 stiskanje ponovo isto kasira kao prvo. NA kraju samom, izcurava jako rijedko ulje, koje za mene samo po sebi je prerijedko. Kod mene se to super izravna, jer pomiješam sa prvim. Ne bi ni griješijo, ak bi ne stiskal 2 puta, jer kolače sam upotrebivam, pa onaj 1 il 2 %, koje je ostalo ulja u tom brašnu, pojele bi životinje. Ili završi kao dodatak kruhu.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 26.11.16 19:53

Nisi me potpuno razumjel. Uljar otkupljuje kolače, odnosno, ako ih ne uzmeš jeftinija je prerada.
Ja ih redovito uzimam. Većinu pojedu svinje i kokoši jer ih pomiješam s kuruzom i pšenicom kod šrotanja, a probal sam dodavati u kruh. Nije mi toliko dobro da bi to stalno prakticiral, ali povremeno je dobro za promjenu. Very Happy

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 26.11.16 20:44

A tada je druga priča. Njemu se izplati, jer radi sam zasebe, nam se ne bi, jer treba oljara plačati.

Sve drugo se slažem sa tobom. Isto ja radim, da dodavam šrotu za jelo životinjam. A dodavanje kruhu, počeli budemo prakticirati, jer sam kod žena več doma naručijo, pa so obečale.

Sve u svemu, svestransko jesu buče upotrebljive, i ak imaš prostor i vreme za rad, i veselje, pa onda ide. ZA one bez životinja, i ove, koji svijetom uvijek lutaju, bez prestanka, pa baš nije. Radije kupiš litar svake 2-3 mijeseca i to je to.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 27.11.16 8:44

Meni se čini da ga kod mene potrošimo dosta više. Točnije zna žena. Tko nema priliku uzgojiti svoje buče, može kupiti suho sjemenje i dati preraditi. Ja volim imati svoje jer nikad nisam siguran na koji način su uzgojene kod velikih proizvođača. Dosta oni kemijskih sredstava upotrijebe u uzgoju, nemaju vremena za motiku. Mad

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 27.11.16 12:10

Trošimo više, ak vas je više kod kuče oko mize. JA pričam za dvije čovijeka, koja žive zasebe(i ne darujeta kojeg litara poznanikom tu i tamo heheh).

Imaš sve pravu. ZAto jih i ja uzgajam rad. I ak kupiš u trgovini 100% bučno ulje, nije nikad nigdje, i neče biti istina. U svakom primeru imaj uizmeđu 30 i 40 % dodavanog bijelog. 100% bučino ulje je crno kao tinta za penkalo. KAd ga sipaš na solato, nije ona više zelena. Kao da bi pala u vazelin!!. U ovo sam siguran. Jednom sam imao divje klase, pa mi je prva sa minimalno dodanim bijelim uljem bila uskoro takva kako pričam, kako bi i blo, da ne bi dodao ništa, pored toga je bilo ulje več tada više masno i crno od kupljenog "100%-noga. ZAto kažem, da 100% ne postoji. I ako postoji skupo je ko vrag. JA ga nisam vidijo u životu na mizi, samo prstom sam pokušavao, kad izcuravao iz preše. Ak to sipaš u motor, ne bi zaribao.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 27.11.16 17:45

Nekako se za ulje koje sadrži 30% bijeloga, udomačil naziv čisto bučno ulje. Meni je ispočetka i ovo s 1/3 bijeloga bilo "prejako" pa sam ga dodatno razrjeđival s bijelim dok se nisam priviknul.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 18.08.17 21:37

Polako dostiče vrijeme...
Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Img20170818184506
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 18.09.17 20:42

Izvađiva se seme buč uljaric, ali septembar katastrofalan. Kiša i ništa sunca. Uskoro sam podignuo ruke i se predao, jer sijeme počelo uskoro smrdeti nego se sušiti, pa sam se domislijo brzo napravene sušilnice. Stavijo kola van sa garaže, i kalorifere 2 komada uključijo, zatvorijo vrata i to je to.
Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Img20170918144838
Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Img20170914173922
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by iwanho 1 22.09.17 23:03


iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 23.09.17 5:20

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Img20170920145748
A vidim i kod Ivanhuja bude ulje. Letina bila je ljepa ove godine, pa pala odluka, da druge godine ni mi ne treba saditi.
Na sliki gore priprava za izvađivanje sijemena i vidi se odvoz praznih polovica nazad na njivo. Samo neznam, ko če tamo preko orati:(
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 13.10.17 20:17

Kraj priče:) Čeka na praženje u pražarni nekdje usrijed zime, kad bude vrijemena.
Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Img20171011111002
Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Img20171012113200
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by Admin 14.10.17 16:52

Pozdrav, koliko će biti ulja ove godine.

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by reider 1 14.10.17 19:50

Prijatelj nemam pojma, i ni vagao nisam sijemena za sada. Samo sam se požurijo, da skladiščim, da ne pronađejo miši il ptiči toga. Doprinosom jesam zadovoljan.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Uljna-bundeva-buča-tikva - Page 2 Empty Re: Uljna-bundeva-buča-tikva

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.