Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Traktor Fiat 241-R opća tema traktora

Go down

Traktor Fiat 241-R opća tema traktora

Postaj by Tomo Vinković Požega on 20.11.15 21:35

Traktor Fiat 241-R opća tema traktora.

Traktor Fiat 241-R, imao sam ga prije 5 godina, godinu-dvije ga koristio. Traktorčić je 1965 godište, 25 ks, dva cilindra, vodeno hlađenje. Oznaka "R" označava duplu vuču s kojom maleni traktorčić postaje div. Nevjerojatno jak za svoju veličinu. Ima normalan hidraulik i zadnju blokadu, što nije često za traktore tog godišta.

Slika sa  neta

Moj Fiat

Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 450

[Vrh] Go down

Re: Traktor Fiat 241-R opća tema traktora

Postaj by Admin on 21.11.15 15:50

Pozdrav

Dobro su pogodili omjere prijenosa transmisije pa ima jačinu i snagu, ne ću ni sumnjati u Talijanske traktore imaju industriju traktorsku razvijenu strašnu.

Srdačan pozdrav

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3531

http://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Postaj by reider 1 on 04.04.16 18:53

Zašto si ga prodao? Ko ga naslijedijo? Imaš samo TV i još što?
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3014

[Vrh] Go down

Postaj by Tomo Vinković Požega on 06.04.16 21:24

Otac ga je zamijenio za TV 420 kojeg sad ima, "ključ za ključ". Razlog je bio taj što sam se ja te godine oženio i kupio si kuću 5 km od oca, odselio i odvezao sa sobom svog TV 731, pa je imanje ostalo bez traktora koji može frezati vingrad. Otac pored kuće ima veći vrt i mali vinograd od 4 reda dugačka 80 metara, koji je zasađen na razmak redova 180 cm, i može ga frezati samo traktor sličan TV-u, ovaj Fiat nije mogao, pa se otac odlučio zamjeniti ga da ne bude ovisan o meni.

Imam samo TV, više se ne bavimo većom poljoprivredom niti ja niti otac, sve poslove za potrebe kućanstva obavim sa TV-om.
Tomo Vinković Požega
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by reider 1 on 06.04.16 22:21

Hvala na obrazlagi.
No nešto takvog nikad nisam vidijo.
Možeš po uspomeni malo popričati oko mijenjača, dal je bijo brz po cesti? Težina? Bilo koji podatci, budedu nekome dosta značili...LP
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

[Vrh] Go down

Postaj by Tomo Vinković Požega on 07.04.16 21:46

Bio je vrlo jak tegljač, iznenađivao je koliko može povući s tim slabašnim motorčićem. Težina mislim nešto malo više od tone. Moram se ispraviti što se tiče snage motora, ima 15 kW, znači 20-ak KS. Za vožnju se nije bitno razlikovao od standardnih traktora, sve ručice na uobičajenim mjestima. Raspored brzina je imao identičan kao ursus c335, znači 3 spore, 3 brze i dva rikverca, sve na jednoj ručici mjenjača. Na ravnoj cesti je bio osjetno brži od TV-a, ali nedostatak je bio taj što je slabašni motor osjetio svako brdašce ili teret, pa je trebalo šaltat u nižu.

Na ovoj slici vozio sam 2,5 tone kukuruza u zrnu (možda i više). Po ravnoj asfaltiranoj cesti nije mogao vući 3. brzom

Tomo Vinković Požega
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 08.04.16 6:47

Steta sto si prodao takav traktor. Bolji je od TV dvije klase.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by reider 1 on 08.04.16 17:53

Ma napisao je on, zašto se odlučili prodati. Pa ga ja rauzmijem. Ak se ne treba ti ni avijon ništa ne pomože ,ak ga na dvoru imaš. A na malim parcelama TV je za vrtičkarje vrlo dobar traktor i još danas tražen.
Prenos u 3 brzi mučijo ga izgleda, jer bijo brži od TV-jeveg, al težki isto. A snaga negdje kao naš nekadašnji TV 826. Tako, da te razumijem i ti vijerujem.

Hehe, nekam visuki mi se čini klirens kod njega. Inače ljep na oko, pogotovo za tiste godine.
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

[Vrh] Go down

Postaj by Tomo Vinković Požega on 10.04.16 14:05

Točni si rekao reider, traktor je vrlo kvalitetno napravljen, kvalitetniji je od TV-a, ali nije nam mogao raditi sve što je potrebno na malom imanju. TV je svestraniji traktor. Fiatu je klirens jako visok, iako je imao prednji diferencijal. Sjećam se da sam u šumi njim izvlačio trupce "udugačko", vukao ih na jednu hrpu pa sam s lakoćom prelazio preko već dovučenih trupaca, što je sa TV-om nemoguće, odmah se nasuče. Mana mu je bila veliki zakretni krug (ajnšlag), posebno sa uključenom prednjom vučom.

Što se izgleda tiče, otac ga je vrlo volio jer ga je podsjećao na kod nas vrlo popularnog IMT 558. Za svoje godine nije mu samo izgled dobar, on je 1965. godine imao kardan, odličan hidraulik, blokadu (šperu) zadnje osovine, prednju vuču
Tomo Vinković Požega
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by reider 1 on 10.04.16 18:26

Htijo sam baciti dužu debatu, pa ni neznam, ak bi za to bila prava tema, pa da ne lupam nekam mimo.
Zanimivo, koliko u zemljama ponekadašnje Jugoslavije osim SLO cijene tog IMT 558.heh. To mi je jako zanimivo. Ništa drugo neču kazati.

A što mogu kazati, u ovoj temi, koja je Fiat 241-R, (al prije napomenjao sa IMT 558), mogu samo kazati, da jednostavno povozilo je ovakve sve traktore vrijeme. PA maka je za još današnje male seljake-poluprivrednike ovakav traktor još uvijek dobar-upotrebljiv-zahvalan. A traže se noviji traktori sa svakako boljimi mijenjači, jer 6 brzina naprijed dosta kome ne zadovoljava želj tekom radova. TAko i meni. Svekako se kod nabavka traktora ne gleda samo na mijenjače, al ovo mi prvo padne u oči, kad se priča oko starijih verzija traktora.

Dal je imao regulacijonu automatsko hidravliko za orbo?
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

[Vrh] Go down

Postaj by Tomo Vinković Požega on 11.04.16 20:10

Ma ovo nikako nije traktor za ekstremnu poljoprivredu, to je traktorčić kojeg je dobro imati na imanju, štedljiv, neće iznevjeriti i uz malo strpljenja možeš s njim napraviti većinu poslova.

Što se hidraulika tiče, moram priznati da se ne sjećam dali je imao kakvu automatiku za oranje, mislim da nije ali nisam siguran. Otac je jednom s njim orao dvobraznim plugom "Batuje" 8" (onaj za TV 7xx), oranje smo prepuštali mom TV 731 samo zbog jačeg motora, a time i brže obavljenog posla.
Tomo Vinković Požega
član
član

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics